Запорізька АЕС приймає делегацію на чолі з т.в.о. президента ДП «НАЕК «Енергоатом» Петром Котіним

На Запорізьку АЕС з робочим візитом прибула делегація представників Дирекції Компанії на чолі з т.в.о. президента ДП «НАЕК «Енергоатом» Петром Котіним.

Програма візиту дуже насичена і включає всі важливі напрямки діяльності Запорізької АЕС, а всі об’єкти станції, що підлягають відвідуванню, тісно сплітаються в одну кінцеву мету - підвищення безпеки та надійності роботи як Запорізької АЕС, так і об’єднаної енергосистеми України.

Розпочався візит з відвідування сухого сховища відпрацьованого ядерного палива Запорізької АЕС.

Донедавна лише Запорізька АЕС мала можливість зберігати відпрацьоване ядерне паливо (ВЯП) в Україні і не сплачувати сотні мільйонів доларів за тимчасове зберігання іншим державам. Саме завдяки ССВЯП Запорізької АЕС, що безпечно експлуатується вже два десятиліття, накопичено досвід та апробовано технологію сухого зберігання ВЯП.

Тепер же, із завершенням будівництва першого пускового комплексу Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива (ЦСВЯП), після випробувань обладнання і систем та отримання необхідних дозволів і ліцензій ДП «НАЕК «Енергоатом» зможе зберігати ВЯП із трьох інших АЕС України (Южно-Української, Хмельницької та Рівненської) в Централізованому сховищі.

«Завершення будівництва ЦСВЯП - це крок до справжньої енергонезалежності, оскільки вітчизняна атомна енергетика остаточно позбавиться залежності від російських підприємств із переробки та тимчасового зберігання ВЯП, а Компанія отримає можливість заощаджувати значні кошти, що знизить власні витрати на виробництво електроенергії», - зазначив очільник Компанії.

Після ССВЯП делегація відвідала п’ятий енергоблок ВП ЗАЕС та диспетчерський центр начальників зміни станції.

На енергоблоці №5 добігає кінця плановий середній ремонт, під час якого виконані регламентні та надрегламентні роботи, спрямовані на підвищення безпеки енергоблока. На завершальній стадії - продовження терміну експлуатації. Наразі триває інспекція Держатомрегулювання для перевірки стану виконання необхідних заходів, що уможливить прийняття рішення щодо можливості продовження експлуатації енергоблока. Усі заходи виконуються відповідно до графіка. Отже, вже в січні в роботі будуть всі шість енергоблоків Запорізької АЕС.

Диспетчерський центр начальників зміни станції - сучасний комплекс виробничих і побутових приміщень, з усіма системами життєзабезпечення, оснащений новим обладнанням і комунікаціями, що дозволяють оперативно виконувати всі виробничі завдання, був введений в експлуатацію в 2014 році.

За роки експлуатації всі засоби диспетчерського управління і контролю центру показали себе якнайкраще. А площа диспетчерського центру дозволила розмістити і фахівців відділу комерційної диспетчеризації після його створення.

Приділили увагу фахівці Компанії і підготовці персоналу, проконтролювавши та оцінивши процес проведення протиаварійного тренування оперативного персоналу на повномасштабному тренажері блочного щита управління.

Наступним і найголовнішим об’єктом поточного візиту став відкритий розподільчий пристрій 750 кВ, на якому делегація на чолі з т.в.о. президента Компанії Петром Котіним взяла участь в урочистих заходах з нагоди завершення будівництва повітряної лінії електропередачі Запорізька АЕС - підстанція «Каховська».

«Сталася дуже вагома подія - введена в експлуатацію лінія електропередачі 750 кВ Запорізька АЕС - підстанція «Каховська». Вперше Запорізька АЕС не має ніяких мережевих обмежень - вперше в історії Запорізької АЕС станція може працювати шістьма блоками і видавати в енергосистему всі 6000 МВт. Отримавши цю четверту магістральну лінію ми значно підвищили надійність видачі електроенергії Запорізькою АЕС, значно підвищили надійність всього енерговузла», - підкреслив під час урочистих заходів т.в.о. президента ДП «НАЕК «Енергоатом» Петро Котін.

Цей масштабний інвестиційний проєкт, реалізація якого стала результатом спільних зусиль ДП «НАЕК «Енергоатом» та НЕК «Укренерго», значно підвищить надійність роботи Запорізької АЕС з точки зору видачі потужності. Тепер шість енергоблоків станції працюватимуть без зниження генерації, яке становило приблизно 700 МВт щогодини та 17 млн кВтг електроенергії щодня. Це значні цифри для економіки України і для енергетичної галузі держави.

Реалізація проєкту здійснювалась за кредитні кошти Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР) та Європейського інвестиційного банку (ЄІБ).

Повітряна лінія «Каховська» допоможе перерозподілити електроенергію, яку виробляє ВП ЗАЕС, створить можливості для маневру без зниження потужності, що видається та дозволить поліпшити електропостачання Херсонської та Одеської областей.

В перспективі повітряна лінія 750 кВ Запорізька АЕС - підстанція «Каховська» матиме важливе значення при синхронізації Української енергосистеми з Європейською.

Станом на 03.12.2021 - 22:24

Виробничі показники
Енергоблок №1 977 МВт
Енергоблок №2 1022 МВт
Енергоблок №3 1008 МВт
Енергоблок №4 1008 МВт
Енергоблок №5 1016 МВт
Енергоблок №6 1025 МВт
Сумарне навантаження 6056 МВт
Радіаційний стан
Промисловий майданчик 0.11 мкЗв/г
м. Енергодар 0.08 мкЗв/г
Метеорологічний стан
Температура повітря 10.2
Вітер ПдПдЗ
Швидкість вітру 3.6 м/с
Відносна вологість 100 %
Атмосферний тиск 754 мм рт.ст.