Першому енергоблоку Запорізької АЕС – 35 років!

10 грудня 1984 року блок №1 ЗАЕС було підключено до енергосистеми країни. Саме відтоді веде відлік своєї історії Запорізька атомна електростанція. За три з половиною десятиріччя історія енергоблоку та станції рясніє чималою кількістю яскравих сторінок, якими по праву пишається колектив.

За цей час Запорізька АЕС стала підприємством, яке забезпечує промисловість і населення України доступною і екологічно чистою електроенергією. Станція генерує майже четверту частину всієї електроенергії, що виробляється в Україні.

«Безпечне, надійне та ефективне виробництво електроенергії – це наше головне завдання, яке ми виконуємо з чітким дотриманням вимог українських і міжнародних правил, норм і стандартів з ядерної, радіаційної та екологічної безпеки. Культура безпеки – є провідним стрижнем на всіх етапах виробництва, у підходах до виконання технологічних операцій кожним підрозділом, кожною дільницею і кожним працівником. Високий рівень культури безпеки експлуатації Запорізької АЕС неодноразово підтверджений авторитетними в світі організаціями МАГАТЕ і ВАО АЕС», – зазначив генеральний директор Запорізької АЕС Петро Котін.

Завершивши проектний термін експлуатації, перший «мільйонник» ЗАЕС продовжує безпечно та надійно працювати, роблячи важливий внесок в енергонезалежність України. З початку експлуатації перший енергоблок виробив більш ніж 197,8 млрд кВтч електроенергії, а з початку 2019 року – більш ніж 5,8 млрд кВтг електроенергії.

На сьогоднішній день вже чотири енергоблоки Запорізької атомної станції безпечно працюють у понадпроектний термін. На блоках встановлене передове сучасне обладнання, впроваджені інноваційні системи, проведена масштабна реконструкція та модернізація. Всі проведені роботи повністю відповідають міжнародним стандартам МАГАТЕ, законодавству України в сфері ядерного регулювання, а також світовому досвіду експлуатації ядерних установок у понадпроектний термін. Зараз колектив Запорізької АЕС веде активну підготовку до продовження енергоблока №5, проектний термін експлуатації якого закінчується 27 травня 2020 року.

«Колектив Запорізької АЕС сміливо дивиться у перспективу. Перед нами стоїть широкий спектр завдань з формування енергетичної безпеки та зміцнення енергетичної незалежності України, втілення в життя нових перспективних проєктів, включаючи проєкти підвищення потужності та ефективності роботи існуючих енергоблоків, будівництво нових екологічно чистих енергетичних потужностей», – підкреслив генеральний директор ЗАЕС.

З перших днів роботи Запорізька АЕС входить в міжнародні об'єднання та проєкти по використанню атомної енергії, формує міжнародні зв'язки і партнерські взаємини, що позитивно позначається на вдосконаленні технологічного процесу і культури виробництва. Запорізька АЕС неодноразово була визнана кращою атомною електростанцією з культури безпеки.

За весь період експлуатації станції запорізькі атомники виробили більше 1 трильйона 167 мільярдів кіловат-годин електроенергії. Кожна четверта лампочка в Україні сяє завдяки роботі колективу Запорізької АЕС.

Тридцятип'ятирічна історія станції багата і багатогранна і кожне нове покоління при цьому намагається не тільки дбайливо зберігати накопичені традиції, а й примножувати їх.

Запорізька АЕС функціонує надійно і безпечно. Вона готова до подальшого розвитку і нових виробничих досягнень.

Хронологія пуску першого енергоблоку і пам'ятні дати:

1 квітня 1980 року укладений перший кубометр бетону в фундамент реакторного відділення енергоблоку №1 Запорізької АЕС.

30 грудня 1982 року проведено монтаж купола реакторного відділення енергоблоку №1.

16 січня 1983 року реактор енергоблоку №1 встановлено на проектне місце.

18 жовтня 1984 року розпочато завантаження палива в активну зону реактора (1-ї тепловиділяючої збірки) енергоблоку №1.

9 листопада 1984 року проведений фізичний пуск енергоблоку №1.

10 грудня 1984 року енергоблок №1 Запорізької АЕС включено в енергосистему.

21 грудня 1984 року енергоблок №1 введений в експлуатацію.

21 березня 1985 року вироблено перший мільярд кіловат-годин електроенергії.

25 грудня 1985 року енергоблок №1 Запорізької АЕС вийшов на 100% потужність.

23 липня 2004 року енергоблок №1 виробив 100-мільярдний кіловат-годину електроенергії з початку експлуатації.

13 вересня 2016 року Державна інспекція ядерного регулювання України (ДІЯРУ) прийняла рішення про продовження терміну експлуатації енергоблоку №1 Запорізької атомної електростанції до 23 грудня 2025 року.

 

Станом на 26.01.2022 - 23:19

Виробничі показники
Енергоблок №1 642 МВт
Енергоблок №2 1021 МВт
Енергоблок №3 1033 МВт
Енергоблок №4 303.2 МВт
Енергоблок №5 1026 МВт
Енергоблок №6 1047 МВт
Сумарне навантаження 5072.2 МВт
Радіаційний стан
Промисловий майданчик 0.08 мкЗв/г
м. Енергодар 0.08 мкЗв/г
Метеорологічний стан
Температура повітря -5.2
Вітер ПнПнЗ
Швидкість вітру 1.7 м/с
Відносна вологість 93 %
Атмосферний тиск 761 мм рт.ст.