Документи і корисна інформація з ПТЕ

Існування і розвиток будь-якої держави пов'язані зі споживанням енергії. Виробництво електроенергії на душу населення розглядається як найважливіша характеристика рівня життя в країні.

Україна відноситься до переліку країн, що володіють потужною генеруючою атомною галуззю. Мирний атом України налічує 15 енергоблоків, встановленою потужністю 13 835 МВт, що виробляють більше половини електроенергії в державі. Запорізька АЕС генерує в об’єднану енергетичну систему майже 40 відсотків всієї електроенергії, що виробляється атомними електростанціями України та п’яту частину від загального виробництва електроенергії у країні.

Одним з ключових завдань Оператора українських АЕС - ДП «НАЕК «Енергоатом» в рамках імплементації положень «Енергетичної стратегії України до 2035 року» є продовження терміну експлуатації діючих енергоблоків АЕС.

На українських атомних електростанціях, в тому числі і на Запорізькій АЕС, робота з продовження терміну експлуатації енергоблоків виконується відповідно до міжнародних стандартів МАГАТЕ та з урахуванням всіх вимог Держатомрегулювання України. Рішення про можливість експлуатації кожного енергоблока у понадпроєктний термін приймається Держатомрегулюванням України на основі результатів переоцінки його безпеки.

Зараз на рахунку України вже 12 блоків з продовженим терміном експлуатації, і п’ять з них - енергоблоки Запорізької АЕС.

  • 13 вересня 2016 року Державна інспекція ядерного регулювання України прийняла рішення про продовження терміну експлуатації блока №1 до 23 грудня 2025 року
  • 3 жовтня 2016 року - продовжено термін експлуатації блока №2 ЗАЕС до 19 лютого 2026 року
  • 3 листопада 2017 року - продовжено термін експлуатації блока №3 ЗАЕС до 5 березня 2027 року
  • 11 жовтня 2018 року Державна інспекція ядерного регулювання України прийняла рішення про продовження терміну експлуатації блока №4 та встановила дату наступної періодичної переоцінки безпеки цього енергоблока - 4 квітня 2028 року.
  • 04 січня 2021 року Державна інспекція ядерного регулювання України прийняла рішення про продовження терміну експлуатації енергоблока №5 Запорізької атомної електростанції та встановила дату наступної періодичної переоцінки безпеки енергоблока № 5 ВП ЗАЕС - 27 травня 2030 року.

Продовження - це складний процес, який об’єднує цілий комплекс науково-технічних та інжинірингових заходів, великий обсяг робіт з обґрунтування; модернізацій, що виконуються з використанням світового досвіду безпеки.

На блоках, що вже пройшли процедуру продовження, встановлене сучасне обладнання, впроваджені інноваційні системи, проведена масштабна реконструкція та модернізація. Все це - запорука надійної та безпечної експлуатації. Всі проведені роботи повністю відповідають міжнародним стандартам МАГАТЕ, законодавству України в сфері ядерного регулювання, а також загальносвітовому досвіду експлуатації ядерних установок у понадпроєктний термін.

Зараз, використовуючи колосальний досвід, без перебільшення «потокового» продовження п’яти енергоблоків, персонал Запорізької АЕС переглядає підходи до виконання комплексу заходів з продовження, оптимізує і покращує процес, щоб у підсумку продовжити термін експлуатації шостого енергоблока без його виведення у довготривалий ремонт.

Фахівці Запорізької АЕС поставили собі мету у повному обсязі виконати абсолютно всі заходи, необхідні для продовження, до закінчення проєктного терміну експлуатації енергоблока №6. Такий підхід значно підвищить ефективність та покращить економічну складову використання енергоблоків у понадпроєктний термін.

Досвід продовження терміну експлуатації атомного парку держави наочно показує, що енергоблоки українських АЕС мають неабиякий запас міцності. Після продовження терміну експлуатації та проведення всіх робіт з модернізації та впровадження новітніх технологій, блоки працюють набагато безпечніше та ефективніше, ніж на момент їх пуску.

Процес продовження терміну експлуатації п’яти енергоблоків Запорізької АЕС продемонстрував колосальну відповідальність, послідовне та зважене ставлення до виконання всіх необхідних заходів не лише персоналу станції, а й громадськості зони спостереження та органів місцевого самоврядування.

Громадські слухання та зустрічі з громадськістю у процесі продовження терміну експлуатації енергоблоків станції створили живий діалог між фахівцями-атомниками та населенням зони спостереження, підтвердили цікавість до провідного енергетичного підприємства - Запорізької АЕС.

Зі свого боку ВП «Запорізька АЕС», як найбільший об'єкт енергогенерації України, усвідомлює свою відповідальність за безпеку, надійність і стабільність виробництва електроенергії та підтримує бездоганну репутацію економічно вигідного і екологічно чистого підприємства.

Запорізька АЕС - ми з упевненістю дивимось у майбутнє!

Станом на 18.01.2022 - 10:20

Виробничі показники
Енергоблок №1 619 МВт
Енергоблок №2 1027 МВт
Енергоблок №3 1033 МВт
Енергоблок №4 1031 МВт
Енергоблок №5 1033 МВт
Енергоблок №6 1048 МВт
Сумарне навантаження 5791 МВт
Радіаційний стан
Промисловий майданчик 0.09 мкЗв/г
м. Енергодар 0.09 мкЗв/г
Метеорологічний стан
Температура повітря -0.8
Вітер ПнЗ
Швидкість вітру 4.9 м/с
Відносна вологість 91 %
Атмосферний тиск 750 мм рт.ст.