Документи і корисна інформація з ПТЕ

Одним з ключових завдань ДП «НАЕК «Енергоатом» в рамках імплементації положень «Енергетичної стратегії України до 2035 року» є продовження терміну експлуатації діючих енергоблоків АЕС.

Як свідчить світовий досвід, продовження проектного терміну експлуатації енергоблоків необхідне не лише з міркувань економічної доцільності (фінансово - це у понад 20 разів дешевше, ніж будівництво нових потужностей), такі роботи обґрунтовані ще й з огляду на те, що збереження існуючого парку реакторних установок дозволить використати наявний ресурс часу для підготовки до будівництва нових енергоблоків, а також забезпечить необхідний рівень безпеки АЕС.

Експлуатація енергоблоків у понадпроектний термін є загальносвітовою практикою. На вітчизняних атомних електростанціях, в тому числі і на Запорізькій АЕС, ця робота виконується відповідно до міжнародних стандартів МАГАТЕ та з урахуванням всіх вимог Держатомрегулювання України. Продовження - це складний процес, який об’єднує цілий комплекс науково-технічних та інжинірингових заходів, великий обсяг робіт з обґрунтування та модернізацій, що виконуються на підставі світового досвіду безпеки. Україна має фахівців і вибудувану інфраструктуру технологічних процесів, а також дотримується всіх вимог стосовно зносостійкості та безпеки обладнання енергоблоків з продовженим терміном експлуатації.

Зараз на АЕС України вже дев'ять блоків працюють у понадпроектний термін, і чотири з них - енергоблоки Запорізької АЕС.

  • 13 вересня 2016 року Державна інспекція ядерного регулювання України прийняла рішення про продовження терміну експлуатації блока №1 до 23 грудня 2025 року
  • 3 жовтня 2016 року - продовжено термін експлуатації блока №2 ЗАЕС до 19 лютого 2026 року
  • 3 листопада 2017 року - продовжено термін експлуатації блока №3 ЗАЕС до 5 березня 2027 року
  • 11 жовтня 2018 року Державна інспекція ядерного регулювання України прийняла рішення про продовження терміну експлуатації блока №4 та встановила дату наступної періодичної переоцінки безпеки цього енергоблока - 4 квітня 2028 року.

На блоках, що пройшли процедуру продовження, встановлене передове та сучасне обладнання, впроваджені інноваційні системи, проведена масштабна реконструкція та модернізація. Все це - запорука надійної та безпечної експлуатації. Всі проведені роботи повністю відповідають міжнародним стандартам МАГАТЕ, законодавству України в сфері ядерного регулювання, а також загальносвітовому досвіду експлуатації ядерних установок у понадпроектний термін.

Зараз колектив Запорізької АЕС веде активну підготовку до продовження енергоблока №5, проектний термін експлуатації якого закінчується 27 травня 2020 року. Процес продовження терміну експлуатації вже чотирьох енергоблоків Запорізької АЕС продемонстрував колосальну відповідальність, послідовне та зважене ставлення до виконання всіх необхідних заходів не лише персоналу станції, а й громадськості зони спостереження та органів місцевого самоврядування. Фахівці ЗАЕС впевнені, що енергоблоки №1,2,3,4 після продовження терміну експлуатації та проведення всіх робіт з модернізації та впровадження новітніх технологій, стали працювати набагато безпечніше та ефективніше, ніж на момент їх будівництва.

З отриманням ліцензій на продовження експлуатації ЗАЕС-4 та РАЕС-3, вже майже дві третини енергоблоків АЕС України успішно працюють у понадпроектний термін. Це зайвий раз доводить, що в української атомної енергетики прекрасні перспективи!

Запорізька АЕС - ми з упевненістю дивимось у майбутнє!

Станом на 24.10.2019 - 05:10

Виробничі показники
Енергоблок №1 -
Енергоблок №2 1008 МВт
Енергоблок №3 999 МВт
Енергоблок №4 998 МВт
Енергоблок №5 985 МВт
Енергоблок №6 1003 МВт
Сумарне навантаження 4993 МВт
Радіаційний стан
Промисловий майданчик 0.07 мкЗв/г
м. Енергодар 0.08 мкЗв/г
Метеорологічний стан
Температура повітря 10.2
Вітер ПнПнЗ
Швидкість вітру 2 м/с
Відносна вологість 100 %
Атмосферний тиск 764 мм рт.ст.