15 травня 1989 року в Москві була проведена установча конференція ВАО АЕС, яка офіційно оголосила про створення Всесвітньої асоціації організацій, що експлуатують атомні електростанції (World Association of Nuclear Operators, WANO).

Головною ідеєю організації стало об'єднання зусиль операторів (АЕС) для підвищення безпеки та надійності діючих атомних станцій в усьому світі. Сьогодні ВАО АЕС унікальна тим, що є справді міжнародною організацією, для якої не існує політичних бар'єрів та інтересів.

Члени Асоціації співпрацюють в рамках програм регіональних центрів, розташованих в Москві (Московський центр), Парижі (Паризький центр), Атланті (Атлантський центр) і Токіо (Токійський центр). Координаційний центр знаходиться в Лондоні.

Московський центр об'єднують АЕС і експлуатуючі організації Вірменії, Білорусі, Болгарії, Угорщини, Індії, Ірану, Китаю, Литви, Росії, Словаччини, України, Фінляндії та Чеської Республіки.

ВАО АЕС виконує свої завдання на основі добровільного обміну інформацією про події, що відбуваються на станціях, порівняння досягнутих результатів, партнерських перевірок і обміну досвідом експлуатації. При цьому непорушними основоположними принципами залишаються самостійність членів, добровільність їх участі в програмах Асоціації, рівне партнерство, взаємодопомога і, найголовніше, нерозголошення інформації, що передається.

Минулі роки довели плідність ідеї створення Асоціації та підтвердили правильність поставлених перед нею цілей. Реалізація програм ВАО АЕС, широкий обмін фахівцями атомних станцій дозволили у неформальній обстановці вирішувати актуальні завдання щодо підвищення рівня безпеки атомних станцій в усьому світі.

 

Організаційна структура ВАО АЕС

Всесвітня Рада Керівників здійснює загальне керівництво і визначає стратегію ВАО АЕС. Вона складається з голови, що обирається і двох представників від кожної регіональної РК (Ради Керівників). На засіданнях РК також присутні директори центрів.

Членство у ВАО АЕС здійснюється через один або кілька регіональних центрів - (РЦ), розташованих в Атланті, Москві, Парижі і Токіо.

Офіс ВАО АЕС у Лондоні координує роботу центрів. РЦ виконують рішення РК і здійснюють реалізацію програм ВАО АЕС. Більша частина роботи РЦ передбачає збір, систематизацію та аналіз інформації ВАО АЕС про міжнародний досвід експлуатації, розсилку цієї інформації членам, а також постійний облік потреб членів в подальшому розвитку програм Асоціації.

Кожен РЦ очолюється директором і укомплектований висококваліфікованим персоналом, що відряджається з організацій-членів. Ротаційні фахівці, що працюють в центрах ВАО АЕС, володіють знаннями конкретних технологій і культури експлуатації, прийнятої в своїй країні. По закінченні роботи вони привносять у свої організації досвід, набутий за час роботи в ВАО АЕС, і розуміння практики експлуатації на інших АЕС світу.

Раз на два роки керівники вищої ланки збираються на Генеральній асамблеї ВАО АЕС, щоб проаналізувати діяльність ВАО АЕС і намітити цілі і завдання на майбутнє. На Генеральній асамблеї обирається Президент ВАО АЕС на дворічний термін. Голова ВАО АЕС обирається на дворічний термін з можливим подовженням.

Совет управляющих ВАО АЭС

 

Основні програми ВАО АЕС

1. Досвід експлуатації

(обмін інформацією про досвід експлуатації)

Ця програма дозволяє членам використовувати досвід експлуатації інших станцій. Зокрема, програма інформує членів про події, що відбулися на інших станціях, і дозволяє їм вжити відповідні заходи для запобігання повторення аналогічних подій на своїх станціях. В рамках програми члени надають дані про події, що відбулися на їх станціях. Відкритість і достовірність повідомлень про події приносить безсумнівну користь іншим операторам усього світу. Іноді цю програму називають обмін повідомленнями про події.

2. Партнерські перевірки

Мета програми надати можливість членам порівнювати експлуатації своїх станцій з кращою світовою практикою за допомогою глибокого і об'єктивного аналізу експлуатації незалежною групою експертів з інших організацій. Партнерську перевірку, яка проводиться за заявкою станції, здійснює міжнародна група, що складається з експертів інших членів. Група перевіряє роботу станції за ключовими сферами відповідно до конкретних завдань і критеріїв роботи станції. Партнерські перевірки ВАО АЕС дозволяють членам ВАО АЕС вивчати і обмінюватися кращими світовими досягненнями в галузі безпеки і надійності експлуатації АЕС і, отже, покращувати роботу своїх станцій.

3. Професійний і технічний розвиток
 • Робочі зустрічі
 • Семінари
 • Наради експертів
 • Навчальні курси
 • Конференції

Мета програми «Професійний і технічний розвиток» - допомога членам ВАО АЕС-МЦ для поліпшення експлуатаційних показників, зниження кількості порушень, а також навчання персоналу атомних станцій/експлуатуючих організацій, в тому числі з питань Лідерства. Заходи, що проводяться, надають можливість персоналу АЕС обмінюватися інформацією з метою розширення професійних знань, ідеями щодо підвищення безпеки і надійності АЕС, а також порівнювати результати експлуатації, орієнтуючись на досвід кращих АЕС.

4. Технічна підтримка і обмін
 • Обмін технічною інформацією

  Обмін технічною інформацією за допомогою системи електронного зв'язку ВАО АЕС - мережа ВАО АЕС (WANO Web site) надає можливість безпосереднього обміну технічною інформацією між членами з питань, пов'язаних з експлуатацією АЕС і отримання інформації про позитивний досвід роботи ВАО АЕС.

 • Місії технічної підтримки

  Місії технічної підтримки допомагають членам ВАО АЕС знайти рішення щодо існуючих у них проблем, які вони не можуть усунути своїми силами, або дозволяють знайти спосіб ефективного покращення якогось процесу перевіреним на практиці способом. Проведення МТП сприяє зміцненню зв'язків між членами ВАО АЕС, спрямованих на надання практичної цільової взаємодопомоги і підтримки.

 • Показники роботи (показники)

  Програма «Показники роботи АЕС» призначена для обміну інформацією про досвід експлуатації атомних станцій за допомогою збору та поширення даних про роботу АЕС і виявлення тенденцій за дев'ятьма основними показниками. Ці кількісні показники являють собою часткову, але дуже важливу і корисну оцінку якості управління АЕС в цілому.

  Дана програма є однією з найважливіших у сфері підвищення надійності і безпеки АЕС. Програма постійно удосконалюється з двох сторін - як з боку організаційних структур ВАО АЕС, так і з боку самих АЕС.

 • Обмінні візити
 • Позитивна практика
5. Комунікації

Компас – довгостроковий ефективний план, спрямований на максимальне підвищення безпеки та надійності АЕС у всьому світі, впровадження більш високих стандартів виробництва на підприємствах галузі, вдосконалення в забезпеченні експлуатаційної ядерної безпеки промислової ядерної енергетики.

 Довгостроковий план ВАО АЕС на 2019-2023 гг

 

Інститут Представників ВАО АЕС на майданчиках АЕС (МЦ)

У Торонто в 2015 році на Генеральній Асамблеї ВАО АЕС був створений інститут представників ВАО АЕС.

На Запорізькій АЕС інститут представляють:

 • Бронніков Володимир Костянтинович
   
 • Лівінський Віктор Федорович
   

Координати Представництва:

м. Енергодар,  тел. 5-78-91

 Докладніше про представництва ВАО АЕС на майданчиках АЕС

 

Новини ВАО АЕС МЦ

Станом на 20.04.2021 - 19:42

Виробничі показники
Енергоблок №1 -
Енергоблок №2 1002 МВт
Енергоблок №3 -
Енергоблок №4 1001 МВт
Енергоблок №5 898 МВт
Енергоблок №6 -
Сумарне навантаження 2901 МВт
Радіаційний стан
Промисловий майданчик 0.13 мкЗв/г
м. Енергодар 0.1 мкЗв/г
Метеорологічний стан
Температура повітря 10.5
Вітер ЗПнЗ
Швидкість вітру 5 м/с
Відносна вологість 100 %
Атмосферний тиск 750 мм рт.ст.