Новини Запорізької АЕС

День вишиванки на Запорізькій АЕС

17.05.2019

У День вишиванки співробітники підрозділів Запорізької АЕС, адміністрація разом з генеральним директором Олександром Остаповцем та представники профкому станції залюбки підтримують ініціативу Організації молоді і приходять на роботу у сорочках і сукнях, вишитих різноманітною технікою – гладдю, хрестиком, бісером  чи просто аплікацією.
«Це свято об'єднує колектив, приносить тільки позитивні емоції, що дозволяє добре виконувати свою роботу на благо нашої України», - підкреслив генеральний директор Запорізької АЕС Олександр Остаповець.
Ця традиція з’явилася в нашій країні декілька років тому, але швидко набрала популярності. І, як завжди, фото на згадку - про повагу народних традицій і любов до рідної землі.
Вишиванка - це символ, який єднає українців незалежно від мови, якою вони спілкуються, і місця, де проживають. Це одяг вільних, успішних та гідних людей, національний оберіг, генетичний код.
День вишиванки – колоритне свято, присвячене українській культурі і традиціям. Саме ж свято пропонує кожному свідомому громадянину абсолютно простий вчинок – одягнути в цей день вишиванку. Загальнонаціональна акція проводиться не лише в Україні, але й далеко за її межами – сьогодні географія свята охоплює понад 50 країн світу.

На базі обладнання тренажерного комплексу спеціальної підготовки ремонтного персоналу ЗАЕС будуть проведені відповідальні випробування

17.05.2019

На Запорізькій АЕС планується використати реактор тренажерного комплексу спеціальної підготовки ремонтного персоналу для випробування вимірювального комплексу, який буде виконувати вимірювання геометричних розмірів вигородки діючих реакторних установок. Це важливе галузеве завдання, яке будуть впроваджувати спільно фахівці ЗАЕС і КБ «Атомприлад».
«Тренажерний комплекс спеціальної підготовки ремонтного персоналу корисний для цих вимірювань тим, що там стоїть реальне обладнання, яке можна використовувати для проведення приймальних випробувань: повністю зібраний реактор, працездатна перевантажувальна машина і полярний кран», – відзначає провідний інженер служби головного фахівця з енергетичних реакторів Євген Прокопов. – «Випробування в навчально-тренувальному центрі станції дадуть можливість виконати на блоці всі вимірювання з мінімальними витратами часу для зниження дозових навантажень персоналу, дозволять не збільшувати під час планово-попереджувального ремонту терміни ремонту обладнання реакторного відділення. Після перевірки комплексу на потужностях навчально-тренувального центру вимірювання будуть проводитися на конкретних блоках і завдяки можливостям тренажерного комплексу вони будуть виконані чітко і в максимально короткий термін».
Мета таких вимірювань – отримання даних про фактичну геометрію внутрішньої поверхні вигородки реактора проекту В-320, оскільки вигородка – важлива одиниця серед внутрішньокорпусних пристроїв реактора, разом з шахтою і блоком захисних труб. Однією з функцій шахти і вигородки є захист металу корпусу реактора від впливу нейтронного і гамма випромінювання. Вигородка встановлена всередині шахти в районі активної зони реактора і являє собою циліндричну обичайку складної форми, що складається з кованих кілець. За весь термін експлуатації блока вона повинна зберігати допустимі геометричні розміри.
У складі вимірювального комплексу – занурювальний модуль для проведення вимірювань безпосередньо всередині вигородки, пульт оператора, розташований в безпечній зоні, обладнання для калібрування і підготовки комплексу до роботи, обладнання для контролю положення вимірювального модуля.
Відповідно до рішення науково-технічної ради з оцінки формозміни внутрішньокорпусних пристроїв реактора, проведення вимірювань за допомогою нового комплексу на енергоблоці №5 планується під час ППР у 2020 році. Приймальні випробування на базі обладнання навчально-тренувального комплексу повинні бути проведені до кінця поточного року.
Нове призначення на Запорізькій АЕС

16.05.2019

Наказом ДП "НАЕК "Енергоатом" від 10.05.2019 року №529-К начальник управління фінансів Попов Олексій Вікторович з 15.05.2019 року переведений на посаду заступника генерального директора з кадрів та соціального розвитку - директора служби людських ресурсів ВП "Запорізька АЕС".    
Попов Олексій Вікторович має вищу освіту за спеціальністю «економіка підприємства». Трудову діяльність на Запорізькій АЕС почав у 2001 році економістом з фінансової роботи управління фінансів (УФ). З квітня 2003 року працює провідним економістом, виконуючим обов’язки начальника бюро фінансово-кредитного планування та звітності, організації фінансових розрахунків УФ, з вересня 2005 року призначений на посаду начальника бюро фінансово-кредитного планування та звітності, організації фінансових розрахунків УФ. У 2011 році призначений на посаду заступника начальника УФ, у 2014 - начальником УФ, з червня 2016 по березень 2019 працював на посаді заступника генерального директора з економіки та фінансів.    
За час роботи на керівних посадах Олексій Вікторович організовував та контролював процес фінансового планування на підприємстві, роботу з дебіторською та кредиторською заборгованістю, роботу з банківськими установами, складання та надання керівництву відомостей про надходження та витрати грошових коштів, здійснював короткострокове та довгострокове прогнозування показників фінансово-економічного стану ВП ЗАЕС.
Поповим О.В. проведено комплексну роботу з органами місцевого самоврядування та керівництвом комунальних підприємств, результатом якої стало значне зменшення багатомільйонної дебіторської заборгованості Енергодарської міської ради, що сприяло зміцненню фінансового стану ВП ЗАЕС.                        
Внесок Попова Олексія Вікторовича у становлення та розвиток ВП «Запорізька АЕС» неодноразово відзначався адміністрацією та первинною профспілковою організацією ВП ЗАЕС. Нагороджений Листом подяки ДП «НАЕК «Енергоатом», Почесною грамотою ДП «НАЕК «Енергоатом», Подякою Міненерговугілля, подякою голови облдержадміністрації.


Запорізьку АЕС відвідала делегація Міністерства енергетики США

15.05.2019

На майданчику Запорізької атомної станції відбулася ділова зустріч делегації Міністерства енергетики США у складі Скотта Шрама з Національної адміністрації ядерної безпеки США, Джоеля Л’юіса з Ліворморської національної лабораторії ім. Лоуренса, Ренді Беллеза та Річарда Хейлі – з Окріджскої національної лабораторії, а також представників Офіса Міністерства енергетики США та Посольства США в Україні.
Під час зустрічі з генеральним директором Запорізької АЕС Олександром Остаповцем та його заступниками за провідними напрямками роботи була обговорена мета візиту, яка стосувалася  розгляду можливих шляхів співпраці в сфері забезпечення фізичного захисту ядерної установки, зокрема ВП «Запорізька АЕС».
Обговорювався і стан справ щодо здійснення реконструкції та модернізації інженерно-технічних засобів системи фізичного захисту Запорізької АЕС. Окремо розглядалися можливості надання технічної підтримки під час реалізації програм створення нових та технічного переоснащення існуючих підсистем системи фізичного захисту Запорізької АЕС.
Так, адміністрацією ВП ЗАЕС запропоновано співпрацю під час проведення технічного переоснащення інженерно-технічних засобів системи фізичного захисту ВП ЗАЕС із визначенням основних пріоритетів, що було підтримано колегами з Міністерства енергетики США.
Під час візиту гості відвідали машзали енергоблоків, комплекс з переробки радіоактивних відходів, майданчик сховища відпрацьованого ядерного палива, повномасштабний тренажер та галузевий тренажерний комплекс з підготовки ремонтного персоналу навчально-тренувального центру ЗАЕС.
Фахівці Запорізької АЕС взяли участь у ІV Міжнародній конференції INUDECO-2019

14.05.2019

Інженер з метрології служби головного метрологу Віталій Левченко та інженер-технолог цеху дезактивації Олеся Дрозд представили Запорізьку АЕС на міжнародній науково-практичній конференції, яка відбувалась на майданчику Чорнобильської АЕС. Мета заходу – підвищити рівень ефективності науково-практичних досліджень щодо зняття з експлуатації об’єктів ядерної енергетики та відновлення навколишнього середовища, налагодити співпрацю та обмін досвідом між різними інституціями з даної проблематики.
Учасниками події стали понад 150 науковців та практиків з Данії, Іспанії, Норвегії, Сполучених Штатів Америки, України, Франції, Японії. Вони взяли участь у дискусіях з наступних тем: «Чорнобильська АЕС та Об’єкт «Укриття», «Атомна енергетика та нова генерація», «Від катастрофи до нового життя».
В рамках секції «Атомна енергетика та нова генерація (ремонтно-технічне обслуговування АЕС, зняття з експлуатації атомних електростанцій, інформаційні технології на об’єктах критичної інфраструктури)» Олеся Дрозд презентувала доповідь на тему «Лазерна дезактивація металевих радіоактивних відходів».
«Ця технологія є сучасною і принципово новою для АЕС України і ще не впроваджена у нас. Є цілий ряд технічних та економічних переваг цієї технології. Вона дозволить зняти ряд обмежень вже існуючих технологій і буде корисна не тільки на етапі експлуатації та виконання дезактивації металу під час планово-попереджувальних ремонтів енергоблоків, а й буде незамінна на етапі зняття з експлуатації через наявність великої кількості металевих конструкцій», – розповіла Олеся Дрозд.
В доповіді Віталія Левченка «Застосування цифрових вимірювальних перетворювачів для контролю температури на етапі припинення експлуатації енергоблоків АЕС» був представлений спосіб підбору датчиків для вимірювання температури. Запропонований метод можна поширити не тільки на датчики температури, але і на будь-які інші вимірювальні прилади.
Учасники відвідали також об’єкти, виробничі приміщення Чорнобильської АЕС та особисто ознайомилися із ходом робіт зі зняття енергоблоків ЧАЕС з експлуатації.
«Окремою подією INUDECO став 3-й хакатон «Місто нових ідей».  Відібрані до участі команди студентів та учнів зі Славутича, Києва та Чернігова спробували розробити smart-рішення, що зможе покращити повсякденне життя малого міста та привнести інновації», – поділився враженнями Віталій Левченко.
Підводячи підсумки роботи конференції, фахівці ЗАЕС зазначили, що співробітництво та обмін передовим досвідом на міжнародному рівні сприятимуть розвитку наук і галузей знань, пов’язаних із протидією та ліквідацією наслідків екологічних, зокрема ядерних, катастроф.

Робота з кадрами повинна бути максимально ефективною

13.05.2019
Оптимізації процесу підготовки кадрового резерву керівників на Запорізькій АЕС було присвячено нараду під головуванням генерального директора атомної станції Олександра Остаповця. У засіданні брали участь заступники керівників підрозділів з роботи з персоналом, керівники і фахівці структури управління кадрів і навчально-тренувального центру. Багато уваги було приділено індивідуальними програмам підготовки, їх змісту і плануванню навчання - з урахуванням кадрової політики підприємства на поточний момент.
Робота з кадрами - один з ключових чинників діяльності Запорізької АЕС, а в останні роки їй приділяється підвищена увага. І важливою складовою політики керівництва станції є робота з кадровим резервом. Це формування групи співробітників, підготовлених для керівної діяльності, які зможуть забезпечити спадкоємність і безперервність в управлінні. Кандидати в резерв керівників - працівники, які пройшли процедури відбору і включені в списки для подальшої підготовки і заняття керівних посад.
«Процес підготовки кадрового резерву повинен бути динамічним і гнучким - підкреслив на нараді генеральний директор ЗАЕС Олександр Остаповець. - Тобто якщо людину включено до кадрового резерву, підготовка не повинна розтягуватися на невизначений час. При розробці індивідуальних програм встановлюються чіткі терміни, спираючись на обґрунтовані ресурси часу. І тільки позитивна динаміка підготовки забезпечить завершеність на шляху до повної готовності резервіста виконувати обов'язки».
Також керівник станції підкреслив, що до підготовки кадрового резерву повинні бути залучені провідні фахівці функціональних підрозділів по різним видам діяльності. Цього року подібна практика була реалізована - керівники підрозділів пройшли навчання з таких питань як управління поставками, договірна діяльність, трудова дисципліна, оплата праці, соціальний захист, аварійна готовність. Тому таку практику доцільно поширити і на кадровий резерв - особливо для середньої та вищої ланки управління.
Генеральний директор ЗАЕС наголосив на необхідності врахування досвіду інших атомних станцій і доручив до кінця цього року розробити відповідні заходи.
Організація молоді ЗАЕС провела турнір «Будь риболовОМ!»

13.05.2019

Турнір з рибної ловлі серед працівників ЗАЕС, який проводився Організацією молоді вже вдруге, зібрав 24 учасники з 13 цехів.
За результатами турніру, приз за найбільшу рибу (короп вагою 435 г) отримав Віктор Живогляд (енергоремонтний підрозділ), крім цього він зайняв третє місце за кількістю улову (2 кг 35 г).
Друге місце зайняв Едуард Афанаскін (енергоремонтний підрозділ) з уловом в 2 кг 120 г.
Переможцем турніру, з уловом в 2 кг 480 г став також працівник енергоремонтного підрозділу - Юрій Ярко.
Величезну подяку за можливість проведення турніру з рибної ловлі, допомогу і підтримку Організація молоді висловлює генеральному директору Запорізької АЕС, профспілковому комітету та адміністрації парку.


Золоті медалі у збірної команди експлуатаційного підрозділу та управління соціальних програм

11.05.2019

В рамках спартакіади ЗАЕС-2019  пройшли змагання з гирьового спорту в п'яти вагових категоріях. В них взяли участь 10 команд.
Переможцем в категорії до 70 кг став Андрій Ковтунович (цех теплової автоматики і вимірювань), який підняв гирю 104 рази. В категорії до 80 кг перше місце посів Юрій Рожков (експлуатаційний підрозділ /управління соціальних програм) з результатом 123 рази. В категорії до 90 кг Дмитро Бандурович (електричний цех) став абсолютним переможцем змагань з результатом у 223 рази. В категорії до 100 кг переміг Роман Кущ (енергоремонтний підрозділ), який підняв гирю 140 разів. В категорії понад 100 кг  перше місце посів Костянтин Куніцин (збірна команда служби фізичного захисту і загіну відомчої воєнізованої охорони) з результатом 214 піднятій.
В результаті запеклої боротьби золоті медалі завоювала збірна команда експлуатаційного підрозділу /управління соціальних програм, набравши 12 очок. Збірна команда служби фізичного захисту і загіну відомчої воєнізованої охорони отримала срібні медалі з результатом у 13 очок. Бронза - у електриків, які набрали 15 очок.Радіаційний стан в зоні спостереження ВП ЗАЕС за квітень 2019 року

10.05.2019

1.    Середньодобові значення потужності дози гамма-випромінювання за вимірювальними каналами ВІС «Кільце», мкР/годину

Пости контролю

Середні значення ПЕД

Не нормується

Проммайданчик

ВП ЗАЕС

10,7

30-кілометрова зона спостереження

ВП ЗАЕС

7,7

м. Нікополь

9,4

м. Марганець

9,3

Контрольний пост,

с. В. Знам’янка

(21 км від ЗАЕС)

8,3

 

2.    Контроль надходження газо-аерозольних радіоактивних речовин в атмосферу
       Середньодобові значення, ГБк/добу

Середньодобові значення надходжень в атмосферу

Інертні радіоактивні гази (ІРГ)

Суміш довгоіснуючих радіонуклідів (ДІН)

Радіойоди

Co-60

Cs-134

Cs-137

Фактичне надходження

81

0,000774

0,000237

0,000015

0,000004

0,000007

Допустиме надходження

69000

2,2

6,0

0,53

1,0

0,94

% від допустимого рівня

0,117

0,035

0,004

0,0028

0,0004

0,0008

3.    Контроль вмісту радіонуклідів в атмосферному повітрі
       Значення об'ємної активності радіонуклідів в атмосферному повітрі, мкБк/м3

Пости контролю, відстань, напрям

Cs-137

Cs-134

Co-60

Проммайданчик ВП ЗАЕС

1,9

< 1,0

< 1,0

П/ст «Промінь», 4.9 км, Схід

1,1

< 1,0

< 1,0

Контрольний пост, с. Велика Знам’янка

(21 км від ЗАЕС)

1,5

< 1,0

< 1,0

Допустима концентрація в повітрі для категорії В (населення) згідно НРБУ-97

800000

1000000

1000000

4.    Контроль вмісту радіоактивних речовин у воді поверхневих водойм
       Значення об'ємної активності радіонуклідів у воді поверхневих водойм, Бк/м3

Пункт контролю

Cs-137

Sr-90

Ставок-охолоджувач ЗАЕС:

- т.1 (біля продувної споруди)

< 5,8

15

Каховське водосховище:

- Профілакторій ЗаТЕС (вище ВП ЗАЕС)

< 5,2

20

- 500 метрів нижче АЕС

< 4,0

15

- с. Водяне (1000 м нижче ВП ЗАЕС)

< 4,8

10

- м. Нікополь (район водозабору)

< 4,6

22

- м. Марганець (район водозабору)

< 5,5

19

Державні санітарні норми та правила «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною» (ДСанПіН 2.2.4-171-10)

2000

2000

В основі екологічної політики Запорізької АЕС лежить постійний розвиток і прагнення поліпшувати якість навколишнього природного середовища, і, як наслідок, життя і здоров'я людей. Раціональне природокористування, дотримання всіх екологічних вимог - пріоритети атомної станції, яка експлуатується безпечно і безперебійно, постачаючи споживачам екологічно чистий продукт - електроенергію, вироблену шістьма блоками АЕС.


Підсумки роботи Запорізької АЕС за квітень 2019 року

10.05.2019

Техніко-економічні показники

Виробіток електроенергії Запорізькою АЕС за квітень 2019 року склав 2 866 млн кВтг. Відпуск з шин –  2 707 млн кВтг. Витрати на власні потреби – 5,5%. Коефіцієнт використання встановленої потужності – 66,3%.
З початку року Запорізька АЕС виробила 12 762,4 млн кВтг., що складає 42,1% від виробітку атомних станцій і 22,8% від загального виробітку електроенергії в Україні.

Виробіток електроенергії енергоблоками ЗАЕС

№ енергоблоку

1 блок

2 блок

3 блок

4 блок

5 блок

6 блок

ЗАЕС

З початку 2019 р., млн кВтг

2775,0

1643,2

1997,9

1586,5

2588,4

2171,1

12762,4

З початку експлуатації, млрд кВтг

194,8

195,0

199,4

   199,4

194,2

161,0

1143,7

Міжнародне співробітництво
З 2 по 4 квітня представники Цзянсунської ядерної корпорації JNPC (КНР), ДП «НАЕК  «Енергоатом» проводили переговори про співробітництво в підготовці персоналу Центром підготовки ремонтного персоналу (ЦПРП) Запорізької АЕС.
З 10 по 27 квітня представники компанії Weir Power & Industry France (Sebim) (Франція), ПП «ІНКЛА-КИЇВ» (Україна) виконували сервісний супровід капітального ремонту імпульсно-запобіжних пристроїв парогенератора (ІЗП ПГ) на енергоблоці №4 Запорізької АЕС.
З 11 по 12 квітня представники ŠKODA JS a.s. (Чеська республіка) виконували шеф-монтаж та контроль під час налаштування системи примусового скидання тиску з системи герметичного огородження на енергоблоках ВП ЗАЕС.
З 11 по 15 квітня інспектори МАГАТЕ проводили інспекцію блоку №4.  
З 23 по 30 квітня представник ŠKODA JS a.s. (Чеська республіка) приймав участь у реалізації заходів для енергоблоків №№ 3,4,5, ВП «Запорізька АЕС» в рамках виконання договору «Модернізація системи управління машини перевантажувальної».
З 24 по 26 квітня інспектори МАГАТЕ проводили інспекцію ССВЯП.