Новини Запорізької АЕС

Фахівці ВП ЗАЕС проведуть зустріч у форматі громадських слухань з громадськістю м. Енергодар

18.06.2018

Реалізуючи права громадян та їх об'єднань на участь у розгляді питань і процесі прийняття рішень, пов'язаних з використанням ядерної енергії, виходячи з принципів відкритості та доступності інформації щодо діяльності Запорізької АЕС, Енергодарська міська рада спільно з ВП «Запорізька АЕС» ДП «НАЕК «Енергоатом» 17 липня 2018 року проведе зустріч у форматі громадських слухань фахівців Запорізької АЕС з громадськістю міста Енергодар для розгляду матеріалів з обґрунтування безпеки продовження терміну експлуатації енергоблока №4 ЗАЕС.
Приводом для зустрічі з громадськістю є завершення проектного терміну експлуатації енергоблока №4 ЗАЕС - 04.04.2018 р. та розробка у зв'язку з цим Звіту з періодичної переоцінки безпеки енергоблока - основного документу, на підставі якого Державна інспекція ядерного регулювання України (ДІЯРУ) прийматиме рішення щодо можливості продовження терміну експлуатації енергоблока.
Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» подала заяву та комплект документів на внесення змін до ліцензії серії ЕО №000196 на право здійснення діяльності на етапі життєвого циклу «експлуатація ядерної установки ВП «Запорізька АЕС» у зв'язку з досягненням встановленого проектом терміну експлуатації енергоблока №4 ВП «Запорізька АЕС».
Тенденція продовження терміну експлуатації енергоблоків є прийнятою у багатьох країнах, що експлуатують атомні електростанції; практичний досвід вже мають Великобританія, Канада, РФ, США, Франція. Україна теж входить до цього переліку. На сьогодні у понадпроектний термін, відповідно до виданих ліцензій ДІЯРУ, працюють сім з п'ятнадцяти вітчизняних атомних енергоблоків.
На Запорізькій АЕС вже половина енергоблоків працює у понадпроектний термін. 13 вересня 2016 року Державна інспекція ядерного регулювання України прийняла рішення про продовження терміну експлуатації блока №1 ЗАЕС до 23 грудня 2025 року, 3 жовтня 2016 року - блока №2 ЗАЕС до 19 лютого 2026 року, 3 листопада 2017 року - блока №3 ЗАЕС до 5 березня 2027 року.
Запорізька АЕС, використовуючи накопичений досвід, має намір продовжувати роботу в даному напрямку, адже експлуатація енергоблоків у понадпроектний термін дозволить безпечно виробити ще не один десяток мільярдів кіловат-годин електроенергії, забезпечуючи тим самим енергетичну стабільність держави.
Зустріч у форматі громадських слухань фахівців Запорізької АЕС з громадськістю міста Енергодар буде проведена 17 липня 2018 року о 16:30 у конференц-залі культурно-ділового центру Запорізької АЕС за адресою: м. Енергодар, вул. Центральна, 6.
Інформаційне забезпечення та технічна підтримка зустрічі буде здійснюватися фахівцями ВП ЗАЕС. Програма заходу буде відповідати формату громадських слухань і передбачає:
-    презентацію матеріалів щодо обґрунтування безпеки продовження терміну експлуатації  енергоблока №4 ЗАЕС;
-    відповіді на запитання та зауваження учасників зустрічі;
-    збір пропозицій, запитань та зауважень, одержаних у період проведення зустрічі.
З питань проведення слухань (чи зустрічі у форматі громадських слухань) прохання звертатись за номером телефону (06139) 62127, 62181, інформаційний центр управління роботи з громадськістю та ЗМІ ВП ЗАЕС.


Запорізьку АЕС відвідали студенти-учасники АТО з міста Нікополь

18.06.2018

Запорізьку АЕС з ознайомчою екскурсією відвідали студенти-учасники АТО Нікопольського факультету Національної металургійної академії України.
Розпочався візит з відвідування інформаційного центру атомної станції, де гості прослухали лекцію про Запорізьку АЕС, дізналися історію створення підприємства, як функціонує найбільша атомна електростанція, що виробляє 20% від загального обсягу електроенергії в Україні, яке обладнання встановлено на блоках.
Далі екскурсанти відвідали проммайданчик Запорізької АЕС. Вони побували в турбінному відділенні діючого енергоблока, відвідали пристанційне сховище відпрацьованого ядерного палива, повномасштабний тренажер - аналог блочного щита управління, а також ознайомилися з роботою галузевого тренажерного комплексу спеціальної підготовки ремонтного персоналу навчально-тренувального центру Запорізької АЕС.
«Величезне спасибі за теплий прийом, цікаво подану інформацію і прекрасну екскурсію. Нам все дуже сподобалося. Дуже приємно, що в нашій країні є такі гіганти індустрії. Україна пишається вами», - поділилися враженнями від візиту на Запорізьку АЕС учасники АТО - студенти Нікопольського факультету Національної металургійної академії України.


Раїса Топоркова виборола «срібло» чемпіонату Європи

14.06.2018

Раїса Топоркова в складі національної паралімпійської збірної команди з пауерліфтингу виборола «срібло» чемпіонату Європи у ваговій категорії 61 кг.
Змагання проходили в курортному французькому місті Берк-сюр-Мер.
Національна паралімпійська збірна команда з пауерліфтингу, змагаючись з 170 атлетами з 33 країн, виборола перше місце на цьому відкритому чемпіонаті Європи. В активі наших важкоатлетів 16 медалей: 7 золотих, 6 срібних і 3 бронзові.


Молоді фахівці Запорізької АЕС привезли три призових місця з конкурсу наукових доповідей

13.06.2018

Чотири представники Запорізької атомної електростанції прекрасно виступили в фіналі десятого ювілейного конкурсу наукових доповідей, який проходив в НАЕК «Енергоатом».
ЗАЕС на цьому конкурсі в Києві представляли інженер цеху теплових і промислових комунікацій Сергій Мошнік з доповіддю на тему «Розвиток корпоративної культури - запорука успіху підприємства», який отримав диплом учасника. Електрослюсар цеху теплової автоматики та вимірювань Вікторія Гаврильченко з доповіддю «Автоматизована система організації заповнення стенду для відомчої перевірки нейтронного аналізатора розчину бору» зайняла на галузевому конкурсі друге місце. Вікторія розділила цей результат зі своєю колегою - інженером з метрології служби головного метролога Тетяною Поляковою, яка також отримала «срібло» за доповідь «Програмне забезпечення для перевірки систем дистанційного контролю зусиль СДКЗ -1000».
 Перше місце в соціально-профспілковому напрямку зайняла інженер цеху дезактивації Тетяна Соловицька, яка представила аналітичне бачення вирішення проблеми власного житла для молодих працівників.
Приймаючи рішення щодо тії чи іншої доповіді, комісія, перш за все, оцінювала особистий внесок у роботу самого автора. Особливо компетентному журі сподобалося, що доповідачі прораховували економічний ефект від реалізації того чи іншого проекту, аналізували його практичну користь.
«Цього року не було гонки або поспіху. І у учасників, і конкурсної комісії було достатньо часу на те, щоб приділити доповідям належну увагу, глибше розкрити тему, задати більше питань. Адже діалог між учасником і журі дуже важливий. Теми вузькоспрямовані, складні, а хвилювання від усвідомлення того, що ти представляєш своє підприємство, важко перебороти. Той формат, який вийшов в цьому році, на мій погляд, найкомфортніший», - зазначив голова Організації молоді Запорізької АЕС Дмитро Орлов.
Спільним рішенням адміністрації та профспілкового комітету НАЕК прийнято рішення, що в цьому році не тільки переможці, а й учасники конкурсу отримають матеріальну винагороду. Адже всі учасники - переможці на своїх майданчиках, і вони виконали серйозну роботу, яка заслуговує заохочення.


Людмила Бабак - бронзова призерка чемпіонату Європи

13.06.2018

Людмила Бабак виборола бронзову медаль чемпіонату Європи з веслування на байдарках і каное на дистанції 5000 м.
Нагорода Людмили стала 5-ю для нашої національної команди на цьому турнірі. А для спортсменки - це перша медаль на змаганнях такого рівня, якщо не брати до уваги її успішні виступи на марафонських дистанціях.
У цьому сезоні вихованка заслуженого тренера Сергія Сніжко вже встигла відзначитися на ще одних престижних змаганнях, вигравши два золота Кубка світу.
Чемпіонат Європи, що проходив у Белграді, став відбірковим на Європейські ігри-2019.


Блок № 5 Запорізької АЕС готується до продовження терміну експлуатації

12.06.2018

27 травня 2020 року закінчиться проектний термін експлуатації енергоблока № 5 ЗАЕС і блоку належить пройти процедуру продовження терміну експлуатації, тому в поточному році ремонтна кампанія на блоці дещо відрізняється від попередніх. Вона йде в двох напрямах: перший стосується власне ремонту, другий - подовження терміну експлуатації обладнання.
«У рамках заходів з продовження терміну експлуатації очикуються великі обсяги капітальних ремонтів. Стосовно продовження ресурсу будуть виконані роботи, пов'язані з підігрівачем високого тиску, конденсатозбірником, сепараторами-пароперегрівачами і ін. Для того щоб пройти процедуру продовження терміну експлуатації, необхідно виконати певний обсяг експлуатаційного контролю різних деталей обладнання: однієї тільки арматури - 16 одиниць, 9 схем трубопроводів, що відносяться до системи важливої для безпеки. До цього варто додати ще 35 схем обладнання, яке підпадає під продовження ресурсу», - розповів начальник служби з ремонту обладнання турбінного відділення Павло Шкедов.
До першочергових завдань, які визначені в «Енергетичній стратегії України на період до 2035 року», відноситься технічно обґрунтоване, економічно доцільне продовження терміну експлуатації енергоблоків АЕС при дотриманні вимог національних норм і правил з ядерної та радіаційної безпеки і рекомендацій МАГАТЕ.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 29.04.2004 № 263-р схвалено «Комплексну програму робіт з продовження терміну експлуатації діючих енергоблоків атомних електростанцій», реалізація якої забезпечить:
- економічну незалежність країни;
- стабільне виробництво електроенергії атомними станціями.
Програма встановлює обсяги, склад і терміни виконання конкретних організаційно-технічних заходів, спрямованих на підготовку енергоблока №5 ВП ЗАЕС до експлуатації в понадпроектний термін, а саме:
- заходи для усунення або компенсації відступів від вимог діючих нормативних документів з ядерної та радіаційної безпеки;
- заходи із стримування деградації внаслідок старіння, обгрунтування ресурсу, відновлення і заміни елементів енергоблоку, інших заходів, розроблених за результатами виконання програми управління старінням.Доповідь представника Запорізької АЕС з молодіжної тематики визнана найкращою на Міжнародній науково-технічній конференції

12.06.2018

На Міжнародній науково-технічній конференції в Москві доповідь представника Запорізької атомної станції - оператора реакторного відділення експлуатаційного підрозділу Андрія Туза на тему «Молодь і майбутнє атомної енергетики» визнана кращою в молодіжній підсекції (всього доповідей було близько тридцяти).
«У цій секції було задіяне молоде покоління представників ВАО АЕС. І я розповів про те, яка увага на Запорізькій атомній електростанції приділяється молодим фахівцям, як стимулюють і зацікавлюють школярів до вибору професії в енергетичній сфері, а потім, в процесі навчання у вищих навчальних закладах, ведеться їх супровід. В подальшому залучаємо їх до спільної роботи з ветеранами енергетики, від яких вони отримують безцінний досвід, накопичений поколіннями», - зазначив Андрій Туз, який очолює Раду молодих фахівців і є заступником голови Організації молоді ЗАЕС. Також Андрій - помічник представника ВАО АЕС на майданчику ЗАЕС.
Доповідь Андрія Туза дуже зацікавила учасників конференції.
Міжнародна науково-технічна конференція проводиться один раз на два роки. Цього року вона зібрала учасників з понад тридцяти країн - кілька тисяч фахівців, в тому числі і атомних електростанцій України.
Головна мета заходу - підвищення безпеки експлуатації атомних станцій і всіх ядерних об'єктів, обмін досвідом, передача і збереження критично важливих знань і застосування кращих світових практик вже безпосередньо на своїх майданчиках.


Випробувальний «паровий» стенд введений в промислову експлуатацію

11.06.2018

На Запорізькій АЕС введено в промислову експлуатацію випробувальний стенд (комплекс) для перевірки і налаштування імпульсних клапанів (імпульсно-запобіжних пристроїв компенсатора тиску) ядерних енергетичних установок з реактором ВВЕР-1000. На сьогодні такий випробувальний стенд - єдиний в Україні і є наміри використовувати його і для інших атомних станцій країни.
Випробувальний стенд покликаний реалізувати цілий комплекс завдань, що включає технічну діагностику, перевірку налаштування, випробування реальним підвищенням тиску до фактичного спрацювання і контроль герметичності імпульсних клапанів імпульсного запобіжного пристрою компенсатора тиску (ІЗП КТ) після виконання капітального ремонту. Це дозволить виключити додаткові навантаження на обладнання першого контуру енергоблоків і продовжити ресурс його експлуатації.
«Після введення стенду в промислову експлуатацію робота триває, - підкреслює головний фахівець з енергетичних реакторів - керівник служби головного фахівця з енергетичних реакторів Сергій Шигін. - НАЕК «Енергоатом» ставить нам кілька завдань. Одне з них: розробити заходи, які дозволять виконувати подібні випробування клапанів інших атомних станцій України. У зв'язку з цим на ЗАЕС проходила нарада за участю куратора від виконавчої дирекції з виробництва, фахівців ЗАЕС, РАЕС, ХАЕС, ВП «КБ Атомприлад», ВП «Аварійно-технічний центр». Була представлена поточна інформація, історія створення стенду, результати випробувань і подальші наші плани з впровадження цього стенду».
На нараді обговорювалися також питання з перевезення імпульсних клапанів з інших станцій на ЗАЕС в майбутньому. Також було прийняте рішення про необхідність розробки єдиного галузевого документа по НАЕК, згідно з яким буде виконуватися перевезення і передача цих клапанів на ЗАЕС - тобто покрокова інструкція для комунікацій між станціями. У цьому ж документі буде закладена логістика даного процесу. Потрібно буде проаналізувати графіки ремонтів енергоблоків інших АЕС, графіки ремонтів імпульсних клапанів і передбачити необхідну кількість обладнання для перевезення.


Фахівці ВП ЗАЕС проведуть зустріч у форматі громадських слухань з громадськістю с. Новодніпровка

11.06.2018

Реалізуючи права громадян та їх об'єднань на участь у розгляді питань і процесі прийняття рішень, пов'язаних з використанням ядерної енергії, виходячи з принципів відкритості та доступності інформації щодо діяльності Запорізької АЕС, Новодніпровська сільська рада спільно з ВП «Запорізька АЕС» ДП «НАЕК «Енергоатом» 11 липня 2018 року проведе зустріч у форматі громадських слухань фахівців Запорізької АЕС з громадськістю села Новодніпровка для розгляду матеріалів з обґрунтування безпеки продовження терміну експлуатації енергоблока №4 ЗАЕС.
Приводом для зустрічі з громадськістю є завершення проектного терміну експлуатації енергоблока №4 ЗАЕС - 04.04.2018 р. та розробка у зв'язку з цим Звіту з періодичної переоцінки безпеки енергоблока - основного документу, на підставі якого Державна інспекція ядерного регулювання України (ДІЯРУ) прийматиме рішення щодо можливості продовження терміну експлуатації енергоблока.
Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» подала заяву та комплект документів на внесення змін до ліцензії серії ЕО №000196 на право здійснення діяльності на етапі життєвого циклу «експлуатація ядерної установки ВП «Запорізька АЕС» у зв'язку з досягненням встановленого проектом терміну експлуатації енергоблока №4 ВП «Запорізька АЕС».
Тенденція продовження терміну експлуатації енергоблоків є прийнятою у багатьох країнах, що експлуатують атомні електростанції; практичний досвід вже мають Великобританія, Канада, РФ, США, Франція. Україна теж входить до цього переліку. На сьогодні у понадпроектний термін, відповідно до виданих ліцензій ДІЯРУ, працюють сім з п'ятнадцяти вітчизняних атомних енергоблоків.
На Запорізькій АЕС вже половина енергоблоків працює у понадпроектний термін. 13 вересня 2016 року Державна інспекція ядерного регулювання України прийняла рішення про продовження терміну експлуатації блока №1 ЗАЕС до 23 грудня 2025 року, 3 жовтня 2016 року - блока №2 ЗАЕС до 19 лютого 2026 року, 3 листопада 2017 року - блока №3 ЗАЕС до 5 березня 2027 року.
Запорізька АЕС перетнула екватор продовження і має намір, використовуючи накопичений досвід, продовжувати роботу в даному напрямку, адже експлуатація енергоблоків у понадпроектний термін дозволить безпечно виробити ще не один десяток мільярдів кіловат-годин електроенергії, забезпечуючи тим самим енергетичну стабільність держави.
Зустріч у форматі громадських слухань фахівців Запорізької АЕС з громадськістю села Новодніпровка буде проведена 11 липня 2018 року об 11:00 у приміщені сільського Будинку культури.
Інформаційне забезпечення та технічна підтримка зустрічі здійснюватимуться фахівцями ВП ЗАЕС. Програма заходу буде відповідати формату громадських слухань і передбачає:
- презентацію матеріалів щодо обґрунтування безпеки продовження терміну експлуатації  енергоблока №4 ЗАЕС;
- відповіді на запитання та зауваження учасників зустрічі;
- збір пропозицій, запитань та зауважень, одержаних у період проведення зустрічі.
З питань проведення слухань (чи зустрічі у форматі громадських слухань) прохання звертатись за номером телефону (06139) 62127, 62181, інформаційний центр управління роботи з громадськістю та ЗМІ ВП ЗАЕС.


Екологічний стан в зоні спостереження ВП ЗАЕС за травень 2018 року

08.06.2018

У травні 2018 року еколого-хімічною лабораторією служби охорони навколишнього середовища ВП ЗАЕС виконано 330 хімічних аналізу проб води ставка-охолоджувача та Каховського водосховища в контрольних точках відбору проб.

Точки відбору проб:

- точка №1 - вода ставка-охолоджувача в районі розташування шандори;

- точка №3 - вода Каховського водосховища 500 м нижче за течією на виході з фарватеру;

- точка №4 - вода Каховського водосховища 500 м вище за течією на виході з фарватеру;

- точка №7 - вода скидного каналу Запорізької ТЕС - підживлення ставка-охолоджувача;

- точка №19 - вода Каховського водосховища вище за течією від розташування енергокомплексу ЗАЕС-ЗаТЕС в районі ЛЕП.

 

Гідрохімічні показники якості води в контрольованих точках

 

№ з/п

Контрольований

показник

Од. фіз. вел.

Затверджена до скиду концентрація

Точка відбору

№1

№3

№4

№7

№19

1

Температура

°C

-

29,6

19,0

17,5

23,0

17,5

2

рН

од. рН

6,5 - 8,5

8,5

8,5

8,5

8,5

8,5

3

Розчинений кисень

мг/дм3

не <6,0

6,7

7,1

7,4

7,0

7,4

4

БПК5

мгО2/дм3

2,68

2,65

2,65

2,69

2,64

2,68

5

ХПК

мгО2/дм3

24,7

24,5

25,4

25,5

25,7

25,8

6

АПАВ

мг/дм3

0,036

0,036

0,035

0,036

0,036

0,036

7

Прозорість

см

-

>31

>31

>31

>31

>31

8

Натрій

мг/дм3

25,4

24,0

24,3

23,7

24,2

24,1

9

Калій

мг/дм3

5,2

4,6

4,3

4,5

4,6

4,4

10

Кальцій

мг/дм3

56,1

56,1

52,1

52,1

53,1

53,1

11

Магній

мг/дм3

19,5

19,46

19,46

20,07

20,07

19,46

12

Залізо заг.

мг/дм3

0,18

0,17

0,18

0,19

0,2

0,2

13

Мідь

мг/дм3

0,0100

0,0094

0,0075

0,0074

0,0078

0,0074

14

Марганець

мг/дм3

0,019

0,018

0,021

0,021

0,022

0,021

15

Цинк

мг/дм3

0,044

0,044

0,043

0,043

0,044

0,044

16

Нікель

мг/дм3

0,0097

0,0094

0,0065

0,0065

0,007

0,0071

17

Свинець

мг/дм3

0,002

<0,002

<0,002

<0,002

<0,002

<0,002

18

Нітрити

мг/дм3

0,032

<0,03

<0,03

<0,03

0,045

0,04

19

Нітрати

мг/дм3

4.45

1,81

2,2

2,22

2,6

2,35

20

Азот амонійний

мг/дм3

0,30

0,29

0,28

0,28

0,28

0,29

21

Хлориди

мг/дм3

34,40

33,6

35,7

36,6

36,9

36,2

22

Сульфати

мг/дм3

60,9

58,4

53,7

53,1

56,8

54,3

23

Фосфати

мг/дм3

0,48

0,34

0,35

0,35

0,35

0,36

24

Нафтопродукти

мг/дм3

0,022

0,021

0,022

0,022

0,023

0,022

25

Завислі речовини

мг/дм3

5,0

<5,0

<5,0

<5,0

<5,0

<5,0

26

Сухий залишок

мг/дм3

403

403

388

388

394

390

27

Морфолін

мг/дм3

0,1

<0,1

<0,1

<0,1

<0,1

0,27

28

Запах, присмак

бал

0

0

0

0

0

0

29

Плаваючі домішки

відс

відс

відс

відс

відс

відс

відс

 

За результатами гідрохімічних досліджень можна зробити висновки:

 

1. Продувка ставка-охолоджувача здійснюється відповідно до вимог природоохоронного законодавства.

2. Перевищення вмісту хімічних речовин у воді ставка-охолоджувача вище затверджених до скидання не виявлене.

3. Температура води в контрольних точках (т.3, т.4) при скиданні продувних вод зі ставка-охолоджувача в Каховське водосховище не перевищує допустиму (не більше 3 °C у порівнянні з природною температурою Каховського водосховища).

4. Хімічний склад води, що скидається зі ставка-охолоджувача, майже повністю ідентичний складу води Каховського водосховища. Продування забезпечує стабільний хімічний склад води ставка-охолоджувача ВП ЗАЕС і при скиданні в Каховське водосховище задовольняє вимоги якості води, що пред'являються до води водойм рибогосподарського призначення.

5. Хімічний контроль, який був проведений в травні 2018 року, дозволив встановити, що скидання продувних вод в Каховське водосховище не чинить негативного впливу на зміну хімічного складу і якості води прилеглої акваторії Каховського водосховища.