Новини Запорізької АЕС

Цех господарського обслуговування Запорізької АЕС вже готується до весни

20.02.2019

Озеленювачі цеху вже почали готуватися до весни. Багато сил і уваги вони приділяють благоустрою території атомної станції: щороку висаджують нові квіти, кущі та дерева, оновлюють та реконструюють клумби. На території проммайданчика багато таких квіткових острівців.
Щоб підтримувати цю красу працівники цеху прикладають максимум зусиль, кваліфіковано доглядають за рослинами, підгодовують і лікують їх у разі потреби. Створили теплицю, в якій вирощують розсаду різних квітів і дерев.
«В лютому у теплиці посадять насіння квітів на розсаду. Це ті рослини, які пройшли кліматичну перевірку, давно культивуються тут, і з ранньої весни і до пізньої осені, змінюючи один одного, радують погляд своєю красою. Постійно оновлюється вегетаційний парк з сімейства ялівцевих», - зазначає начальник цеху господарського обслуговування Євген Баханцов.
Попереду у колективу ЦГО багато роботи: перед кожною ділянкою поставлені конкретні завдання щодо наведення порядку і чистоти в корпусах і будівлях станції, на енергоблоках, а також з благоустрою території.
Щодня оцінити роботу цеху господарського обслуговування може кожен співробітник підприємства. Якщо навколо чисто і красиво, то і працюється легше.


Переможцями змагань з баскетболу стала збірна експлуатаційного підрозділу/управління соціальних програм

19.02.2019

Переможцями змагань з баскетболу, які проходили у спорткомплексі  ЗАЕС в рамках XVIII Спартакіади, стала збірна експлуатаційного підрозділу/управління соціальних програм.
 В змаганнях взяли участь 10 команд. Ігри були цікавими і напруженими.
За перше місце боролися відразу три команди: експлуатаційного підрозділу /управління соціальних програм, електричного цеху та енергоремонтного підрозділу, які набрали однакову кількість очок. Переможця виявили за різницею забитих м'ячів між командами.
У підсумку перше місце посіли лідери цього виду спорту – збірна команда експлуатаційного підрозділу /управління соціальних програм. Друге місце у спортсменів енергоремонтного підрозділу. Треті – команда електричного цеху ЗАЕС.


На ЗАЕС розпочинається новий проект в сфері поводження з рідкими радіоактивними відходами

19.02.2019

На Запорізькій АЕС побувала делегація в складі представників «Plejades GmbH», «NUKEM» (Німеччина, Сербія), ДСП «Екоцентр» та ДП «НАЕК «Енергоатом». Цей візит відноситься до початкового етапу в реалізації проекту під назвою: «Визначення форм відходів, що забезпечують безпечну переробку, зберігання та захоронення радіоактивних відходів, що зберігаються на українських ядерно-енергетичних підприємствах».
Відповідно до Національної стратегії поводження з радіоактивними відходами на Запорізькій АЕС в 2018 році був побудований вдосконалений комплекс з переробки твердих РАВ. В той же час, нормативним документом «Основні санітарні правила забезпечення радіаційної безпеки України» деякі радіоактивні відходи, зокрема сольовий плав (після установок глибокого упарювання), шлами, іонообмінні смоли були віднесені до рідких радіоактивних відходів. Зараз більшість з них  зберігаються в непереробленому вигляді, оскільки поки що не вибрано технології їх переробки до стану, придатного для захоронення.
Цим і пояснюється важливість реалізації нового проекту, основна мета якого полягає в надійному довгостроковому зберіганні й захороненні  рідких РАВ.
Контрактним органом цього проекту став Європейський Союз, представлений Європейською Комісією, Генеральним Директоратом Співпраці і розвитку – EuropeAid, що діє від імені уряду України. Його фінансування передбачається ІСЯБ (Інструмент співпраці у ядерній безпеці), який існує для заходів, спрямованих на підвищення ядерної безпеки, радіаційного захисту і застосування ефективних методів із забезпечення захисту ядерних матеріалів в країнах, що не входять до складу ЄС. Період реалізації діючого ІСЯБ – з 2014 по 2020 роки.
Умовами проекту передбачається, що всі підприємства ДП «НАЕК «Енергоатом» прийматимуть активну участь в його реалізації і будуть ефективно взаємодіяти для досягнення мети. Українська сторона забезпечить залучення вищого керівництва та персоналу необхідної кваліфікації та досвіду.
На Запорізькій АЕС гості відвідали сховище твердих та рідких РАВ, ознайомилися з конструкцією контейнерів для сольового плаву, розміщенням і роботою установок глибокого упарювання, отримали необхідну інформацію.


Ремонтну кампанію – 2019 на ЗАЕС відкриє енергоблок №4

18.02.2019

Ремонтна кампанія 2019 року на Запорізькій АЕС розпочнеться відповідно до графіка планово-попереджувальних ремонтів енергоблоків АЕС з виведення 12 березня в плановий середній ремонт енергоблока №4.
Протягом ремонту на блоці планується перевантаження палива, передбачена заміна перевантажувальної машини на нову, виготовлення якої вже зараз ведеться в Чехії. Фахівцям електричного цеху належить виконати важливі роботи щодо модернізації електротехнічного устаткування. У зв'язку з цими та іншими важливими заходами, а також регламентними роботами, які входять в розряд обов'язкових цей ремонт буде тривалим: він займе 110 діб.
Наступним наприкінці березня буде виведений в капітальний ремонт енергоблок №2. За планом він має продовжитися 160 діб. Такий тривалий термін передбачається у зв'язку з заміною конденсаторів. Це масштабний захід, який проводиться із залученням проектантів, підрядних організацій, а також структурних підрозділів станції. Вже зараз фахівці управління будівництва облаштовують монолітний бетонний майданчик для розташування устаткування. А енергоремонтний персонал опрацьовує важливі питання, які належить реалізувати на практиці.
«На енергоблоках №3 і №4 ЗАЕС вже проведена заміна конденсатора турбіни. За підрахунками фахівців протягом 3-4 років за рахунок додаткового виробництва електроенергії на цих енергоблоках вартість нового і дорогого устаткування має повністю окупитися. При цьому був досягнутий важливий результат – надійність в експлуатації», – підкреслив заступник головного інженера енергоремонтного підрозділу Сергій Гурін.
Також в рамках ремонтної кампанії поточного року заплановано виконати середній ремонт енергоблоку №5, який розпочнеться у червні та капітальні ремонти енергоблоків №1 та №3 у вересні та листопаді відповідно. Середній ремонт енергоблоку №6 заплановано розпочати наприкінці грудня 2019 року.
Всі ремонти  досить тривалі, тому що устаткування потребує заміни, модернізації, додаткової уваги, що вкрай важливо в процесі безпечного й надійного виробництва електроенергії.
Також основним завданням на цей рік є модернізація відкритого розподільчого пристрою, розширення ліній електропередачи, щоб забезпечити можливість максимальної видачі електроенергії, яку здатні виробити енергоблоки ЗАЕС. Це дуже важливо, особливо в осінньо-зимовий максимум.


Спортсмени дитячо-юнацької спортивної школи ЗАЕС знову серед кращих

18.02.2019

Команда дитячо-юнацької спортивної школи спортивно-оздоровчого комплексу Запорізької атомної електростанції зайняла почесне друге місце на XXIV Меморіалі пам'яті Андрія Кузнєцова з волейболу серед юнаків 2004-2005 р.н. Змагання проходили в м. Полтава.
Наші хлопці були визнані кращими в номінаціях «кращий нападник» і «кращий сполучний».
У турнірі брали участь юні спортсмени з 5 міст України.


Генеральний директор Запорізької АЕС Олександр Остаповець в складі делегації ДП «НАЕК «Енергоатом» взяв участь в урочистому заході з нагоди 85-річчя АТ «Турбоатом»

15.02.2019

Лідеру енергетичного машинобудування України - харківському АТ «Турбоатом» виповнилося 85 років. В урочистому заході в складі делегації від ДП «НАЕК «Енергоатом» взяв участь генеральний директор Запорізької АЕС Олександр Остаповець.
АТ «Турбоатом» входить до переліку підприємств, що мають стратегічне значення для економіки та енергетичної безпеки України. Підприємство тісно працює з вітчизняними і зарубіжними замовниками. Основним партнером в Україні є ДП «НАЕК «Енергоатом», також багато замовлень надходить від ПрАТ «Укргідроенерго». У зарубіжжі продукція підприємства відома більш ніж в 45 країнах світу.
Під час заходу генеральний директор АТ «Турбоатом» Віктор Субботін підписав з президентом ДП «НАЕК «Енергоатом» Юрієм Недашковським доповнення до «Програми участі в поставках обладнання для АЕС України на п'ятирічний термін». В рамках програми імпортозаміщення директором ВП «Атомкомплект» ДП «НАЕК «Енергоатом» Андрієм Майстренко підписаний контракт на виготовлення «Турбоатомом» конденсатора турбіни блоку №3 Южно-Української АЕС.
Запорізька АЕС також активно і плідно співпрацює з «Турбоатомом». У 2017 і 2018 роках на енергоблоках № 3,4 Запорізької АЕС проведена заміна конденсаторів турбін на конденсатори блочно-модульного виконання з охолоджуючими трубками, виготовленими з нержавіючої сталі. Відповідно до «Програми участі в поставках обладнання для АЕС України на п'ятирічний термін» до 2022 року запланована заміна конденсаторів турбіни: на енергоблоці № 2 ЗАЕС - в 2019 році, на енергоблоці № 5 - у 2020 році, на енергоблоці № 1 - в 2021 році.
В даний час на Запорізькій АЕС проводиться робота відповідно до «План-графіку реалізації робіт з підвищення теплової потужності реакторів діючих енергоблоків ВП АЕС з ВВЕР-1000 до 101,5% і 104%». АТ «Турбоатом» розроблений проект модернізації проточної частини циліндра високого тиску (ЦВТ) турбін з використанням резервного ротора ЦВТ для забезпечення необхідної пропускної спроможності.
На підставі «Програми підвищення надійності експлуатації систем регулювання турбін енергоблоків АЕС ДП «НАЕК «Енергоатом» у 2017 році на Запорізькій АЕС виконано заміну гідравлічного регулятора швидкості автоматичної системи регулювання та захисту турбіни на електронний регулятор швидкості (ЕРС) з введенням в нього функцій автомата безпеки на енергоблоці №1. У 2019 аналогічний захід планується на енергоблоці №2.

Довідка: Харківський турбогенераторний завод почав роботу 21 січня 1934 року. Його спеціалізація остаточно визначилася в 1950-і роки. Сьогодні продукція підприємства відома більш ніж в 45 країнах світу. За 85-річну історію заводу харківські турбобудівники виготовили близько 400 парових турбін для ТЕС і ДРЕС, близько 170 турбін для АЕС, близько 500 гідравлічних турбін. 40% потужностей теплових електростанцій, 65% потужностей АЕС і 95% потужностей ГЕС України укомплектовані харківськими турбінами.ТРУДОВА ДИНАСТІЯ: гордість трудового колективу чи порушення антикорупційного законодавства

15.02.2019

Глибокий сенс і велич є у словосполученні «трудова династія». Вірність обраній справі, сімейна спадковість, традиція передачі «естафетної палички» від діда до онуків, коли слова «хочу продовжити справу батьків!» кажуть з великим трепетом у другому, третьому й наступних поколіннях - це заслуговує особливої поваги та уваги, адже за статистикою не більше 10 відсотків молодих людей йдуть по стопах своїх родичів. Династія професії – це явище, яке часто зустрічається, але досі достатньо не вивчене.
Трудові династії існують в будь-якій галузі. Цих явищ багато серед металургів, енергетиків, машиністів, шахтарів тощо. Це можна пояснити декількома факторами. Перш за все, географічною місцевістю робочого місця. Як правило великі підприємства, енергетичні об’єкти, шахти, супроводжувалися побудовою невеликих міст-супутників, де основною зайнятістю жителів була робота на таких об’єктах. По-друге, це сімейні традиції, прививання цінності до професії, спадкоємність поколінь, повага до праці батьків та дідів. І по-третє, це було почесно і в суспільстві і в трудовому колективі. На місцевих і корпоративних рівнях навіть сьогодні досить часто існують спеціальні відзнаки для сімейних династій, що успадковували конкретну професію.
Велика кількість трудових династій є на державному підприємстві «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом»». Це завжди було гордістю атомного гіганта. Напевне точну кількість трудових династій тут ще не пораховано, але ж точно відомо загальний стаж роботи однієї з трудових династій на Южноукраїнській атомній електростанції - більше 100 років. Найбільша кількість працівників в одному підрозділі з однієї династії складає 6 осіб. Зараз у трудових династіях атомників ще працюють люди, які розпочинали будувати перші атомні блоки на території України. Небезпідставно атомники пишались і пишаються цими прикладами.
На жаль, в суспільного явища трудова династія з’явилась інша сторона, негативна. Цьому сприяв викривлений розвиток суспільства та свідомості українців. Відбувалися непоодинокі факти, коли родичі, що разом працюють в підрозділах ДП НАЕК «Енергоатом», зловживали своїми сімейними стосунками. Це стосується в основному тих випадків, де мала місце спільна робота, коли один із родичів займав певну посаду, маючи при цьому владу. Наприклад, ініціатива преміювання, встановлення рівня заробітної плати, контролю за виконанням правил внутрішнього трудового розпорядку тощо. Непоодинокі випадки, коли родич – посадова особа, використовував свої повноваження зловживаючи ними, відразу створюючи в трудовому колективі середовище, де відчуття несправедливості домінувало, а люди зневірялись в можливості належно захистити свої права. Така система несправедливості стосується всього спектру суспільних відносин, де свій тягне свого, а в основі не конкурентність інтелекту, а кумівство, де діє не дух закону і справедливості, а правові маніпуляції, де використання влади застосовується для задоволення свого інтересу. Таким чином, позитивне явище трудової династії перетворювалося в негативне явище сімейного клану. Різниця між цими двома явищами крихка, на перший погляд. Проте, якщо проаналізувати проблему глибше, то різниця є колосальною. В їх основі ціннісний підхід, стереотип, бачення та цілі, які ставляться для досягнення.
Цінності трудової династії благородні, корисні для суспільства, трудового колективу та корпоративної культури. Тут і повага до батьків, і повага до праці, правильне виховання своїх дітей тощо.
А от сімейний клан – це паразит в корпоративній культурі та суспільстві. Його існування творить несправедливість, демотивує трудовий колектив, нівелює корпоративну етику. Існування сімейного клану забезпечується зловживанням владними повноваженнями на користь близьких осіб.
Але є одне «але». Багато сімейних кланів починались як трудові династії. Це той випадок, коли добрими намірами вистилається дорога до пекла. Чому так сталося –тема окремого дослідження. На мій погляд, основною причиною є загальний розвиток негативних процесів в нашому суспільстві в новітній історії України, коли корупція фактично стала частиною нашої культури, пронизала всі верстви суспільства, поглинула всі суспільні відносини. В Україні з корупцією почали народжуватися, адже треба дати хабаря в пологовому будинку, жити (дитячі садочки, школи, ВУЗи, ЖЕКи, лікарні, працевлаштування, дозволи тощо), з корупцією вмирали (дійшло до того, що навіть місце на цвинтарі доводиться купувати).
У 2014 році було прийнято Закон України «Про запобігання корупції» (далі по тексту Закон), основною метою якого є усунення всіх вище перелічених негативних корупційних явищ. Після цього в трудових колективах почалися розмови, що нібито Закон забороняє трудові династії. Але чи так це насправді? На мій погляд, таке твердження абсолютно не відповідає дійсності, а є простою маніпуляцією, або нерозумінням Закону.
Жодних заборон на існування трудових династій в Законі немає. Цього неможливо зробити з огляду на конституційне право кожного громадянина на працю та вільний вибір професії.
Водночас, як я вже вказав вище, гарне і позитивне явище «трудова династія» в багатьох випадках почало перетворюватися на негативне та шкідливе явище «сімейний клан». Законом визначено зміст та порядок застосування превентивних антикорупційних механізмів. Вперше в український правообіг вводились такі поняття як «приватний інтерес», «потенційний» і «реальний конфлікти інтересів», «пряме підпорядкування».
Розберемось з цими поняттями.
Конфлікт інтересів – це явище, коли виникає суперечність між приватним інтересом посадової особи та її посадовими повноваженнями, що може вплинути чи впливає на об’єктивність чи неупередженість прийняття рішення або на вчинення чи утримання від вчинення дій під час виконання своїх повноважень. Приватний інтерес – це будь-який інтерес особи, зумовлений особистими, сімейними, дружніми, чи іншими позаслужбовими стосунками з фізичними чи юридичними особами, в тому числі через членство або діяльності в громадських, політичних, релігійних чи інших організаціях. Тобто, конфлікт інтересів – це коли у посадової (службової) особи при виконанні своїх повноважень виникає приватний інтерес, який впливає чи може вплинути на прийняті рішення при виконанні посадових обов’язків.
Пряме підпорядкування – це відносини прямої організаційної або правової залежності підлеглої особи від її керівника, в тому числі через вирішення (участь у вирішенні) питань прийняття на роботу, звільнення з роботи, застосування заохочень, дисциплінарних стягнень, надання вказівок, доручень тощо, контролю за їх виконанням.
Закон визначає два різновиди конфлікту інтересів, потенційний і реальний.
Потенційний конфлікт інтересів – це коли в особи існує приватний інтерес у сфері, в якій вона виконує свої посадові обов’язки, що може вплинути на об’єктивність чи неупередженість  прийняття нею рішення, або на вчинення чи не вчинення дій під час виконання нею повноважень.
Наприклад.У керівника одного великого структурного підрозділу державного підприємства у підпорядкуванні працює дружина. Причому, в даному випадку не має значення чи вона працює у безпосередньому підпорядкування чи ні, головне факт наявності в неї (дружини) відносин прямої організаційної або правової залежності від її керівника (в даному випадку її чоловіка), в тому числі через вирішення (участь у вирішенні) питань прийняття на роботу, звільнення з роботи, застосування заохочень, дисциплінарних стягнень, надання вказівок, доручень тощо. При такій буденній конструкції у посадової особи-керівника структурного підрозділу (чоловіка) виникає потенційний конфлікт інтересів, тому-що в особі своєї дружини - підпорядкованого працівника він має приватний інтерес який може вплинути на об’єктивність потенційно прийнятого рішення відносно дружини. Тому до моменту прийняття будь-якого рішення тут існує потенційний конфлікт інтересів.
Реальний конфлікт інтересів – це суперечність між приватним інтересом посадової особи та її посадових повноважень, що впливає на об’єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи невчинення ді під час виконання зазначених повноважень.
Наприклад.У керівника одного великого структурного підрозділу державного підприємства у підпорядкуванні працює дружина. Причому, в даному випадку не має значення чи вона працює у безпосередньому підпорядкування чи ні, головне факт наявності в неї (дружини) відносин прямої організаційної або правової залежності від її керівника (в даному випадку її чоловіка), в тому числі через вирішення (участь у вирішенні) питань прийняття на роботу, звільнення з роботи, застосування заохочень, дисциплінарних стягнень, надання вказівок, доручень тощо. Керівник підрозділу перед керівником підприємства ініціює виплату премії своїй дружині. Причому, під час визначення розміру премії вже існує суперечність між приватним інтересом в особі власної дружини та посадовими обов’язками - справедливий розподіл премій. Саме в момент підписання службової записки на ініціювання премії в нього вже виникає реальний конфлікт інтересів і він вчиняє дії в стані реального конфлікту інтересів. Можливо, цей керівник визначив розмір премії дуже справедливо, але такі делікатні відносини не можуть залежати від стійкості доброчесності керівника. Тому законодавець ввів необхідність  контролю за подібними випадками та визначив механізми запобігання зловживаннями.
Таким чином, при потенційному конфлікті інтересів існує обґрунтована ймовірність виникнення суперечності між приватним інтересом та посадовими обов’язками, а при реальному конфлікті інтересів суперечність вже існує. Тому реальний конфлікт інтересів є явищем більш небезпечним для суспільних відносин, ніж потенційний конфлікт інтересів. Але реальному конфлікту інтересів завжди передує потенційний конфлікт інтересів.
Отже, коли один із членів трудової династії займає посадове становище, тобто є посадовою особою на підприємстві, а в його підпорядкуванні працюють члени сім’ї, виникає потенційний конфлікт інтересів який необхідно негайно врегулювати щоб він не переріс в реальний конфлікт інтересів. Закон запроваджує механізм запобігання та врегулювання конфлікту інтересів.
Посадові особи зобов’язані:
- вживати заходів щодо недопущення виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів;
- повідомляти не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про наявність в неї реального чи потенційного конфлікту інтересів безпосереднього керівника;
- не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів;
- вжити заходів щодо врегулювання конфлікту інтересів.
Безпосередній керівник якому стало відомо про конфлікт інтересів підлеглої йому особи, зобов’язані вжити передбачених Законом заходів для запобігання та врегулювання конфлікту інтересів.
Закон визначає наступні заходи зовнішнього чи самостійного врегулювання конфлікту інтересів:
- усунення особи від виконання завдання, вчинення дій, прийняття рішення чи участі в його прийнятті в умовах реального чи потенційного конфлікту інтересів;
- застосування зовнішнього контролю за виконанням особою  відповідного завдання, вчиненням нею певних дій чи прийняття рішень;
- обмеження доступу до певної інформації;
- перегляду обсягу службових повноважень особи;
- переведення на іншу посаду;
-звільнення особи.
Звільнення особи є виключним заходом врегулювання конфлікту інтересів, а тому його можна застосувати виключно у випадках якщо конфлікт інтересів має постійний характер і неможливо застосувати будь-який інший захід, в тому числі і переведення на іншу посаду через незгоду особи на це.
Закон надає можливість самостійно вжити заходів із врегулювання конфлікту інтересів шляхом позбавлення приватного інтересу з наданням підтверджуючих це документів безпосередньому керівнику або керівнику органу до повноважень якого належить звільнення з посади. При цьому позбавлення приватного інтересу має виключати будь-яку можливість його приховування.
В Законі щодо конфлікту інтересів застосовано проактивний підхід посадової особи, тобто, на посадовця відразу покладається обов’язок діяти. Перш за все, не допускати настання конфлікту інтересів, а якщо він все ж наступає, то необхідно знову ж таки діяти, інакше наступає відповідальність. В залежності від ситуації вона може бути цивільна, адміністративна, а в разі тяжких наслідків, мова може йти і про кримінальну відповідальність.
Окремі порушення вимог щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів є адміністративними правопорушеннями та складають окремі склади адміністративних правопорушень, диспозиція і санкція яких викладені в ст. 172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Такого виду правопорушення не є корупційними, а відповідно до Закону відносяться до правопорушень пов’язаними з корупцією. Це діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, на яку поширюються обмеження, заборони та обов’язки встановлені Законом.
 Отже статтею 172-7 КУпАП встановлено, що:
- неповідомлення особою у встановлених законом випадках та порядку про наявність у неї реального конфлікту інтересів –
тягнуть за собою накладення штрафу від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
-вчинення дій чи прийняття рішень в умовах реального конфлікту інтересів –
тягнуть за собою накладення штрафу від двохсот до чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Крім накладення такого стягнення особу, вона також буде внесена до Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні правопорушення або правопорушення пов’язані з корупцією. Отже, як ми бачимо порушення приписів, які пов’язані з конфліктом інтересів тягнуть за собою серйозну відповідальність, а тому необхідно дуже ретельно підходити до вирішення даного питання.
Таким чином, на існування та розвиток трудових династій не існує жодних заборон. Законом лише введено превентивні заходи, які не дозволять трудовій династії згодом перетворитись на сімейний клан, в якого немає майбутнього.
Починаючи з 2015 в ДП НАЕК «Енергоатом» активно впроваджувався Закон України «Про запобігання корупції». Врегульовувались всі конфлікти інтересів, які існували у посадових осіб, пов’язані з прямим підпорядкуванням близьких осіб.
Так, протягом 2015 року було врегульовано 243 конфлікти інтересів у зв’язку із прямим підпорядкуванням близьких осіб, протягом 2016 року – 45 конфліктів інтересів, протягом 2017 року – 41 випадок. Слід зазначити, що наявність прямого підпорядкування серед близьких осіб не свідчить, що таке підпорядкування існує між членами трудової династії. Але можна переконливо стверджувати, що в цих цифрах є й члени трудових династій.
Тому трудова династія як була так і буде для ДП НАЕК «Енергоатом» гордістю. Запроваджуючи механізми врегулювання конфлікту інтересів між членами трудової династії відповідальна особа повинна ретельно досліджувати ці випадки і застосувати найбільш ефективний механізм, який якнайкраще сприятиме корпоративним цінностям нашої Компанії.

Олег Поліщук - директор із запобігання і протидії корупції – радник президента ДП НАЕК «Енергоатом», Уповноважений з виконання Антикорупційної програми


Службі головного метролога Запорізької АЕС - 35 років

14.02.2019

Цього року служба головного метролога відзначає свій 35-річний ювілей. Всі роки існування станції метрологи Запорізької АЕС забезпечують єдність вимірювань. Сьогодні служба вважається провідною серед атомних електростанцій України.
За понад три десятиліття на Запорізькій АЕС успішно створена ефективна система управління метрологічним забезпеченням. Служба головного метролога веде планування та координацію всіх метрологічних робіт на станції.
«Сьогодні ми спільно з іншими підрозділами беремо участь у багатьох важливих та актуальних проектах. Це насамперед продовження терміну експлуатації енергоблоків, введення в експлуатацію нових об'єктів: другої черги азотно-кисневої станції та комплексу з переробки радіоактивних відходів», – зазначає керівник СГМ Валерій Зобнін. – «Послідовно проводиться модернізація обладнання, технічне переоснащення енергоблоків. Підрозділи отримують сучасне інноваційне обладнання, а це вимагає нових підходів і в метрологічному забезпеченні. У травні 2018 року служба успішно пройшла процедуру оцінювання та визнання технічної компетентності проведення калібрування, а також відомчої повірки засобів вимірювальної техніки. За результатами оцінки отримано свідоцтво, яке підтверджує право виконання цих робіт».
Принцип, який багато років забезпечує успішну роботу колективу служби головного метролога полягає в гармонійній взаємодії молодості та досвіду, цілеспрямованості та професіоналізму. Активна увага приділяється збереженню досвіду та його передачі, бо від того, наскільки успішними будуть перші кроки молодих фахівців, залежить не тільки їх професійне становлення, але і подальший розвиток самої служби. Особливу увагу в службі головного метролога приділяють раціоналізаторству. Новаторські рішення фахівців служби спрямовані не тільки на завдання, пов'язані з продовженням терміну експлуатації еталонів та засобів вимірювальної техніки, а й на організацію нових робочих місць з повірки та калібрування.
У підходах до вирішення поставлених завдань метрологам завжди притаманний дух творчості та новизни, тому зупинятися на досягнутому вони не збираються. Попереду ще багато планів та ідей, але досвід попередніх років показує – немає таких ситуацій, з якими б вони не впоралися!


Відділ технічного контролю Запорізької АЕС забезпечує якість ремонтних робіт

13.02.2019

Забезпечувати контроль якості ремонтних і реконструктивних робіт на обладнанні енергоблоків Запорізької АЕС, проводити вхідний контроль якості продукції, яка надходить на підприємство – основне завдання відділу технічного контролю.
«Виробничий процес на станції передбачає виконання ремонтних робіт. Деякі з них на різних етапах потребують особливого контролю якості, відповідності технічним вимогам й нормативним документам. Фахівцями відділу технічного контролю попередньо проводиться вхідний контроль продукції, яка надходить на ЗАЕС, так само як і того, що виготовляється на місці, і навіть того, яке вже зберігається – на відповідність існуючим вимогам. Ми залучаємо всі наші знання, увесь досвід, аби переконатися в безпечності й надійності обладнання, а також підходів до виконання ремонтних робіт», -  розповідає начальник відділу Віктор Ковальов.   
За минулий рік фахівцями відділу з метою підвищення якості ремонту устаткування й трубопроводів було виконано понад 30,5 тисяч операцій за поточними заявками щодо контролю якості ремонтних, реконструктивних, збирально-зварювальних робіт на шести енергоблоках стації. Перевірено та узгоджено 444 розроблених документа на ремонт та модернізацію устаткування й трубопроводів, комплектів звітної документації на зварювальні роботи. Було перевірено понад 15 тисяч одиниць обладнання. Впродовж року фахівці відділу проводили аудити, перевіряли якість закупленої на Запорізьку АЕС продукції, працювали у складі комісій з продовження терміну експлуатації виймальних частин і електроприводів арматури систем важливих для безпеки, приймання з ремонту обладнання й трубопроводів.
На поточний 2019 рік головне завдання для відділу не змінюється – забезпечити якість виконання ремонтних робіт. Для цього здійснюється аналіз як власної роботи, так і інших підрозділів щодо ремонту,  розробляється перелік заходів для підвищення якості цих процесів. «Враховуючи жорсткі вимоги до якості, дуже важливо, коли якість цієї роботи підтверджується, –  вважає Віктор Ковальов.  
Відносно новий напрямок роботи – це підтвердження відповідності якості нової продукції, і він також потребує розвитку у 2019 році. Фахівці відділу технічного контролю разом з іншими підрозділами працюють над створенням єдиної системи на Запорізькій АЕС, щоб і в подальшому вхідний контроль на підприємстві здійснювався максимально ефективно.


На Запорізькій АЕС встановлюється нове устаткування для визначення внутрішнього випромінювання людини

12.02.2019

В рамках реалізації заходів Комплексної (зведеної) програми підвищення безпеки енергоблоків АЕС України (КзПБ) на майданчику Запорізької АЕС фахівцями атомної станції разом з представниками чеської фірми «NUVIA a.s.» проводяться роботи по встановленню сучасного скануючого спектрометру випромінювання людини NuScan.
«Його призначення – визначення внутрішнього випромінювання людини, тобто контроль за не перевищенням норм активності радіонуклідів в організмі. Варто зазначити, що скануючий спектрометр випромінювання людини на Запорізькій АЕС використовується давно. Прийшов час замінити його на сучасний, з більш розширеним визначенням номенклатури радіонуклідів, за паспортом виробника –  до 20-ти елементів», - розповів керівник проекту з чеської сторони Юрій Боришкевич.
Чеські фахівці виконають монтажні та пусконалагоджувальні роботи, після яких заплановане навчання фахівців Запорізької АЕС. Спектрометр випромінювання проводить доскональну діагностику і видає протокол, а ось аналіз отриманого результату буде робити фахівець спектрометрії.
Нове устаткування не вимагає якихось особливих умов для використання, тому скануючий спектрометр може монтуватися в звичайному робочому кабінеті. Основна спрямованість – зберегти здоров'я людям, які через свою спеціальність стикаються з джерелами іонізуючого випромінювання.