Новини Запорізької АЕС

Мережа сейсмічного моніторингу Запорізької АЕС здатна реєструвати рухи землі в будь-якій точці планети

23.02.2018

Служба експлуатації будівель та споруд (СЕБтаС) Запорізької АЕС завершила багаторічну роботу з введення в дослідну експлуатацію мережі сейсмічного моніторингу на Запорізькій АЕС.
Навколо майданчика в 25-кілометровій зоні ВП ЗАЕС встановлені сім сейсмостанцій, оснащених надчутливими датчиками фірми Guralp (Великобританія). Вони реєструють всі рухи землі, не лише в регіоні розташування станції, а й по всій планеті.
Для їх встановлення були споруджені свердловини глибиною від 50 до 100 метрів - в залежності від глибини залягання гранітних порід кристалічного фундаменту Українського щита, на якому розташована Запорізька АЕС. Сейсмометри встановлені в гранітні породи, що значно зменшує вплив зовнішніх факторів на такі датчики.
«Спостереження вестимуться весь період експлуатації станції, а в 2020 році за найбільш ключовими показниками потрібно буде звітувати перед Держатомрегулювання, - розповів виконуючий обов'язки начальника СЕБтаС Максим Гордійчук. - Всі документи, що стосуються введення мережі сейсмічного моніторингу в дослідну експлуатацію, були підписані в грудні минулого року, а весь поточний рік будемо пильно за нею спостерігати, щоб виявити можливі слабкі місця, і, якщо вони є, відреагувати і вдосконалити її функціонування».


Модернізація відкритого розподільчого пристрою Запорізької АЕС - запорука надійної і стійкої роботи енергосистеми України

22.02.2018

Протягом останніх декількох років активними темпами йде реконструкція, заміна застарілого обладнання відкритого розподільчого пристрою 750 кВ (ВРП-750), що відпрацювало свій термін, на мікропроцесорні пристрої.
Особливістю тут є те, що доводиться ремонтувати і міняти обладнання, що знаходиться в безпосередній близькості до діючого. Такі умови вимагають максимальної концентрації і дотримання норм безпеки. Заборонено працювати по пам'яті, можна - лише користуючись технологічною схемою.
«У 2016 році ми замінили комплекс захистів автотрансформатора зв'язку, що зв'язує нас і підстанцію теплової електростанції. Роботу вдалося провести в дуже стислі терміни, - розповів майстер лабораторії релейного захисту та автоматики ВРП-750 Євген Сиротюк. - Зараз для нас головне - нова Каховська лінія».
В кінці грудня 2017 року частину ВРП-750, що розширюється, здано в дослідно-промислову експлуатацію. Тобто Запорізька АЕС готова до підключення, яке буде здійснене після підведення лінії до майданчика ВРП-750 Запорізької АЕС.
Каховська лінія дозволить поліпшити електропостачання південних областей України, а також вивільнити «замкнену» потужність Запорізької АЕС. Підключення важливе також для підвищення надійності роботи Запорізької АЕС з точки зору видачі потужності. У разі непередбачуваних ситуацій на існуючих лініях електропередачі, нова лінія допоможе перерозподілити електроенергію, що видається Запорізькою АЕС, створить можливості для маневру, без зниження потужності.
Також попереду заміна захистів і шунтуючого реактора Південнодонбаської лінії. Нове обладнання належить вивчити, потрібно також провести перший профілактичний контроль. У цьому допоможе досвід минулого року, коли було проведено перший профконтроль всіх мікропроцесорних пристроїв.


Увага, конкурс!

21.02.2018

В рамках проведення в 2018 році огляду-конкурсу «Ми так живемо, працюємо і відпочиваємо» з 16 по 27 квітня Рада молодих фахівців Запорізької АЕС проводить конкурс доповідей на науково-технічні, соціальні та профспілкові теми серед молодих фахівців і молодих працівників ВП ЗАЕС в номінації «Виробничий потенціал».
До участі в конкурсі доповідей допускаються роботи, виконані молодими працівниками Запорізької АЕС у віці до 35 років.
Конкурс доповідей в номінації «Виробничий потенціал» проводиться на різні теми за наступними напрямками:
- Підвищення безпеки в атомній енергетиці;
- Культура безпеки АЕС, проблеми та шляхи вирішення;
- Раціоналізаторські пропозиції щодо ремонту, обслуговування обладнання АЕС;
- Продовження ресурсу і терміну експлуатації обладнання АЕС;
- Використання IT-технологій в енергетиці;
- Екологія і економіка ядерного паливного циклу;
- Створення, розвиток і управління соціальною інфраструктурою АЕС;
- Соціальний пакет як елемент іміджевої політики АЕС;
- Молодь в ядерній енергетиці. Тенденції та перспективи;
- Наступництво трудових поколінь, збереження досвіду і знань.
Оцінювання наданих на конкурс робіт буде проводитися за наступними критеріями:
- актуальність і важливість теми;
- повнота і доступність викладеного матеріалу;
- новизна пропозицій і підходів;
- особистий внесок автора;
- практична цінність викладеного матеріалу;
- оформлення презентації.
Переможці конкурсу, які отримають призові місця, будуть нагороджені пам'ятними дипломами та грошовими преміями, зможуть взяти участь у науково-практичних конференціях, симпозіумах і представляти на них Запорізьку АЕС.
Молоді працівники, які бажають взяти участь в конкурсі, можуть отримати необхідну інформацію про участь у конкурсі, вимоги, що пред'являються до оформлення та змісту доповідей за телефонами: 095-195-41-47 (Туз Андрій), 099-046-28-36 (Дудочкін Євген).


В організації робочого місця немає межі досконалості

21.02.2018

Оперативний персонал цеху теплової автоматики та вимірювань енергоблока №4 Запорізької АЕС не перший рік бере участь в конкурсі на утримання виробничих приміщень. У колективу на рахунку і лідерство, і призові місця. Але навіть після перемоги завжди є до чого прагнути.
У приміщенні подбали про зручне розташування довідкової інформації. Тут же ведеться безперервний моніторинг основних технологічних параметрів і стану обладнання енергоблока.
Для оперативної роботи велике значення має постійне підтримання кваліфікації не лише в навчально-тренувальному центрі, а й безпосередньо на робочому місці, тому створені необхідні умови для самопідготовки, проведення зібрань зміни, цехових тренувань, проведення інструктажів.
Організовані місця для особистого і робочого одягу, касок. У доступному місці шафа з аптечкою і дозиметрами. Первинні засоби пожежогасіння зручно розміщені в спеціально виготовлених висувних ящиках.
Системи освітлення, вентиляції та кондиціонування повністю відповідають промислово-санітарним вимогам і створюють необхідні умови для продуктивної роботи персоналу.
«Планування приміщення, вибір оздоблювального матеріалу ми здійснювали власними силами. А все обладнання і меблі намагалися розташувати відповідно до правил ергономіки: зручно, доцільно і естетично» - поділилися оперативники.


На Запорізькій АЕС в черговий раз побували учні Кам’янсько-Дніпровської гімназії «Скіфія»

20.02.2018

Запорізьку АЕС в черговий раз відвідали учні з м. Кам'янка-Дніпровська. Цього разу приїжджали старші класи Кам’янсько-Дніпровської гімназії «Скіфія».
У ході візиту вони побували в інформаційному центрі атомної станції, де прослухали лекцію про Запорізьку АЕС, про історію мирного атома, про те, як функціонує АЕС і чим займається підприємство, яке виробляє майже чверть від загального обсягу електроенергії в Україні.
Далі екскурсанти здійснили оглядову екскурсію навколо Запорізької АЕС, після якої відвідали повномасштабний тренажер - аналог блочного щита управління і побачили, як виглядають робочі місця персоналу, що керує атомним енергоблоком.
«Дякуємо за докладну розповідь про використання мирного атома, як джерела екологічно чистої енергії. Дуже важливо на власні очі побачити, що сусідня АЕС працює стабільно і безпечно» - подякували старшокласники.


Запорізька АЕС - під надійною охороною

20.02.2018

Запорізьку АЕС захищають не лише люди. Біля військової частини 3042 Національної гвардії України, що охороняє найбільшу в Європі АЕС, на підставі Наказу командувача Національної гвардії України, відбулося урочисте вручення відзнак - медалей для службових собак.
Особовий склад кінологічної групи взводу матеріально-технічного забезпечення військової частини 3042 Національної гвардії України неодноразово залучався до виконання службових завдань з розкриття злочинів по «гарячих слідах», а також інших рятувальних і пошукових заходів спільно з працівниками Національної поліції.
Постійна підготовка і проведення дресирування з урахуванням вимог сьогодення та застосування нових підходів підготовки дають гідні результати.


Додатковий обсяг ремонтних робіт лише відточує майстерність

19.02.2018

Ремонтну кампанію 2018 року на Запорізькій АЕС відкрив енергоблок №2. Графік ремонту насичений, заплановані додаткові обсяги робіт.
В капітальному ремонті знаходяться два головних циркуляційних насоси, два парогенератора, виконується додатковий обсяг експлуатаційного контролю металу, розкриття арматури і т.д.
Вже відправлені на майданчик ССВЯП два вентильованих бетонних контейнера з відпрацьованим ядерним паливом, зараз проводиться ремонт відсіку басейну витримки. Ця робота вимагає підвищеної уваги, знань і часу. Також триває заміна гермопроходок, це вносить корективи в терміни ремонту в сторону їх збільшення.
«Часу на розкачку немає, особливо якщо врахувати, що в середині березня енергоблок №4 вийде в тривалий ремонт з виконанням всього комплексу робіт для продовження терміну експлуатації. До цього часу ми зобов'язані виконати більшу частину робіт на другому енергоблоці. І, хоча у нас є досвід ремонтів і на трьох енергоблоках одночасно, все ж ремонтувати відразу кілька блоків складніше» - розповів перший заступник головного інженера енергоремонтного підрозділу Запорізької АЕС Сергій Гурін.


Рекомендації бельгійських колег можуть бути використані на АЕС України

19.02.2018

Компанія Tractebel Engineering поділилася актуальним на сьогодні практичним досвідом бельгійських АЕС з ДП «НАЕК «Енергоатом». Бельгійські фахівці надали свої напрацювання з реалізації проектів, пов'язаних з впровадженням систем фільтрованого скидання середовища з гермооб'єму, які відносяться до постфукусімських заходів.
У семінарі, який відбувся в грудні минулого року в Дирекції з міжнародного співробітництва ДП «НАЕК «Енергоатом», взяли участь експерти Tractebel Engineering, представники Компанії, фахівці Запорізької, Рівненської та Хмельницької АЕС.
Основне питання обговорення стосувалося аналізу технічних вимог, розроблених ДП «НАЕК «Енергоатом» для систем фільтрованого скидання середовища з гермооб'єму. Бельгійська сторона вказала на ряд аспектів, які необхідно розглянути з точки зору європейського досвіду впровадження подібних систем.
Були проаналізовані технічні вимоги для енергоблоків №3, 4, 5 ЗАЕС, №3 РАЕС, №1 ХАЕС і відповідно запропоновані конкретні питання для більш детального розгляду. Всі вони стосувалися аспектів, яким приділяється особлива увага при реалізації подібних заходів на західних атомних станціях.
Цього року співпраця в даному напрямі триває. З боку компанії Tractebel Engineering надійшла пропозиція відвідати бельгійську АЕС Doel. Бельгійські колеги готові продемонструвати, як функціонує їх система сухої фільтрації, ознайомити з особливостями монтажу та експлуатації системи примусового скидання тиску, встановленої на енергоблоці №4 АЕС Doel.
«Важливо, що реалізація постфукусімських заходів проводиться в тісній інтелектуальній співпраці країн-виробників атомної енергії. І європейський досвід, безумовно, для нас дуже цікавий» - розповів учасник семінару, головний фахівець з енергетичних реакторів Запорізької АЕС Сергій Шигін.


Паспортизатор РАВ для Запорізької АЕС виготовлять партнери з Чехії

16.02.2018

На Запорізькій АЕС відбулася стартова нарада з питань виготовлення та установки паспортизатора для комплексу з переробки радіоактивних відходів (РАВ). Обладнання виготовить чеська фірма «NUVIA».
Паспортизація дозволить забезпечити достовірними даними систему поводження з РАВ, а також прогнозувати зміну характеристик і поведінку РАВ, розміщених у сховищах.
«Компанія - багаторічний стратегічний постачальник високоякісного обладнання, програмного забезпечення та комплексних послуг для атомної енергетики. Чеські фахівці прибули на Запорізьку АЕС, щоб ознайомитися з індивідуальними особливостями майданчика, де буде встановлюватися паспортизатор»- розповів начальник дільниці з переробки РАВ цеху дезактивації Євген Сурков. - «Вони відвідали будівлю комплексу і приступили до обговорення технічних питань».
В роботі задіяні фахівці трьох підрозділів атомної станції: цех дезактивації, у веденні якого знаходиться комплекс з переробки РАВ, цех радіаційної безпеки, що відповідає за експлуатацію паспортизатора і служба головного метролога, яка буде обслуговувати, проводити повірку і калібрування приладу.
В ході стартової зустрічі сторони окреслили конкретні кроки в реалізації наміченої мети. Попередньо введення паспортизатора в експлуатацію заплановане на початок серпня поточного року.
У грудні 2017 року комплекс з переробки радіоактивних відходів (КП РАВ) ЗАЕС був введений в дослідну експлуатацію. Проект зі створення комплексу з переробки реалізується для приведення системи поводження з РАВ у відповідність до сучасних вимог, а також забезпечення можливості передачі РАВ на остаточне захоронення. Модернізація системи завершиться створенням повного циклу поводження з радіоактивними відходами.На Запорізькій АЕС Рада головних інженерів АЕС України обговорила питання технічної політики на 2018 рік

15.02.2018

На Запорізькій АЕС відбулося чергове, 71-е, засідання Ради головних інженерів атомних електростанцій України. У роботі Ради взяли участь технічні керівники відокремлених підрозділів ДП «НАЕК «Енергоатом», представники науково - дослідного та проектно-конструкторського інститутів, Державного науково - інженерного центру систем контролю і аварійного реагування, Державного науково-технічного центру з ядерної та радіаційної безпеки.
Відкриваючи засідання, перший віце-президент - технічний директор ДП «НАЕК «Енергоатом», Олександр Шавлаков позитивно відзначив завершення і введення в дослідну експлуатацію в 2017 році стратегічних об'єктів: розширюваної частини відкритого розподільчого пристрою 750 кВ на Запорізькій АЕС, комплексів з переробки радіоактивних відходів на ЗАЕС і РАЕС та галузевого тренажерного комплексу з підготовки ремонтного персоналу, створеного на базі навчально-тренувального центру Запорізької атомної станції. «Галузевий тренажерний комплекс - це грандіозний проект і кожен з присутніх зможе в цьому переконатися, відвідавши цей об'єкт», - зазначив Олександр Шавлаков.
Генеральний директор Запорізької АЕС Олександр Остаповець підкреслив, що Рада головних інженерів - дуже відповідальний та важливий захід, покликаний вирішувати стратегічні завдання в ДП «НАЕК «Енергоатом», в атомній енергетиці України, і організований тут дискусійний майданчик дасть позитивні результати.
На засіданні Ради було підбито підсумки діяльності Компанії за попередній період, проаналізовано інформацію про порушення в роботі АЕС, обговорювався поточний стан реалізації проекту Комплексної (зведеної) програми підвищення безпеки енергоблоків АЕС, розглядались перспективні та проблемні питання, теми, що стосуються загальних напрямків роботи атомної галузі.
Також під час виступів обговорювалися плани Компанії щодо виробництва на атомних станціях додаткової електричної енергії з відновлюваних джерел. Фахівці ЗАЕС представили презентацію на тему «Сонячна електростанція. Пілотний проект на майданчику ЗАЕС».
Рада ГІС є дієвим інструментом у вирішенні питань підвищення рівня безпеки та надійності експлуатації АЕС. Її щоквартальні наради дозволяють аналізувати поточний стан безпеки та за участю наукових та проектних організацій планувати основні напрямки розвитку атомної енергетики України.