Новини Запорізької АЕС

На Запорізькій АЕС працює комісія НАЕК «Енергоатом» з перевірки готовності до осінньо-зимового періоду

17.10.2018

На Запорізькій АЕС працюють представники НАЕК «Енергоатом», Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, Хмельницької АЕС. Комісія здійснює планову перевірку готовності станції до роботи в осінньо-зимовий період 2018-2019 років.
Протягом тижня комісія розгляне стан виконання організаційно-технічних заходів з підготовки ЗАЕС до осінньо-зимового періоду 2018-2019 років.
«Підготовка до входження в осінньо-зимовий період практично завершена та проходить виконання заключних заходів. Упевнений в успішній роботі комісії та хочу відзначити повну відкритість станції для перевірки. Всі побажання та рекомендації будуть прийняті в повному обсязі і виконані», - зазначив в.о. генерального директора Запорізької АЕС Юрій Кульба.
«Перевірка торкнеться наступних питань: оцінка стану території об'єктів з пожежної безпеки, охорона праці, а також готовність персоналу та цехів станції», - прокоментував хід перевірки голова комісії - заступник директора департаменту з питань аварійної готовності та реагування - начальник відділу протиаварійного планування НАЕК «Енергоатом» Олег Крикливець.
Також комісією буде проведена оцінка стану аварійної готовності та реагування аварійних груп і бригад, які можуть бути задіяні в позаштатній ситуації і взаємодія підрозділів станції з комісією з надзвичайних ситуацій міста Енергодара.
Результати роботи комісії будуть представлені в підсумковому акті після закінчення перевірки.


Вихованці спортивно-оздоровчого комплексу Запорізької АЕС повернулися додому з нагородами

17.10.2018

Юні спортсменки спортивно-оздоровчого комплексу Запорізької АЕС взяли участь в Чемпіонаті Запорізької області з волейболу.
Чемпіонат області з волейболу серед дівчат до 2005 року народження пройшов у місті Запоріжжя. Енергодар представляла команда дитячо-юнацької спортивної школи СОК ВП ЗАЕС. За результатами змагань волейболістки зайняли призове третє місце.
На першому місці - команда м. Запоріжжя «Орбіта» ДЮСШ олімпійського резерву, на другому - команда Запорізького спортінтернату.
Тренує юних волейболісток Раєвський Олександр.


Компанія «Енергоатом» отримала ліцензію на експлуатацію енергоблока №4 Запорізької АЕС у понадпроектний термін

16.10.2018

Генеральний директор Запорізької АЕС Олександр Остаповець в урочистій обстановці отримав ліцензію про продовження терміну експлуатації ядерної установки енергоблоку №4 Запорізької АЕС від голови Держатомрегулювання Григорія Плачкова. Вручення відбулося сьогодні, 16 жовтня, в офісі Держатомрегулювання.
Григорій Плачков подякував колективу Запорізької АЕС за масштабну та якісну роботу з продовження терміну експлуатації та підвищення рівня безпеки четвертого енергоблоку станції.
Президент ДП «НАЕК «Енергоатом» Юрій Недашковський висловив задоволення виконанням заходів з продовження ресурсу, виконаних на енергоблоці №4 Запорізької АЕС.
«Почалася ця робота в далекому 2003 році, коли була прийнята відповідна постанова Уряду про продовження термінів експлуатації енергоблоків вітчизняних АЕС. Саме тоді ми почали напрацювання нормативної бази та підготовку до виконання заходів з продовження термінів експлуатації блоків. З отриманням ліцензії на продовження експлуатації четвертого блоку ЗАЕС, велика частина генеруючих потужностей Енергоатому отримала ліцензії на продовження терміну служби. Це ще раз доводить, що в української атомної енергетики є майбутнє. Спасибі всім за роботу», - підсумував глава ДП «НАЕК «Енергоатом».
11 жовтня Колегія Держатомрегулювання одноголосно підтримала пропозицію схвалити висновок державної експертизи з ядерної та радіаційної безпеки Звіту з періодичної переоцінки безпеки енергоблоку №4 ЗАЕС та встановити дату наступної періодичної переоцінки безпеки цього енергоблоку - 4 квітня 2028 року.
Проектний термін експлуатації енергоблоку №4 Запорізької АЕС закінчився 4 квітня 2018 року. Зараз на блоці закінчується середній планово-попереджувальний ремонт, протягом якого проведено ряд обов'язкових технічних та організаційних заходів, масштабна реконструкція та модернізація обладнання, встановлене нове сучасне обладнання, впроваджені інноваційні системи. Таким чином, забезпечена надійна та безпечна експлуатація енергоблоку у понадпроектний термін.
Процес продовження терміну експлуатації трьох попередніх енергоблоків Запорізької АЕС показав відповідальність, послідовне та зважене ставлення до проведених заходів не тільки персоналу станції, а й громадськості зони спостереження, органів місцевого самоврядування.
Рішення про продовження терміну експлуатації енергоблоку №4 ЗАЕС Держатомрегулювання приймає після вивчення та затвердження Звіту з періодичної переоцінки безпеки (ЗППБ) енергоблоку, в якому експлуатуюча організація обґрунтовує можливість безпечної довгострокової експлуатації блоку. Держатомрегулювання вже завершило державну експертизу ядерної та радіаційної безпеки матеріалів ЗППБ енергоблоку №4 ЗАЕС. Згідно з висновками Держатомрегулювання, матеріалами ЗППБ енергоблоку №4 ЗАЕС підтверджена спроможність експлуатуючої організації забезпечити при подальшій експлуатації енергоблока захист персоналу, населення та навколишнього середовища відповідно до вимог норм і правил з ядерної та радіаційної безпеки.


Плановий середній ремонт енергоблоку №1 ЗАЕС триває

16.10.2018

В період проведення середнього ремонту в турбінному відділенні енергоблока №1 дільниця з реконструкції обладнання турбінного відділення енергоремонтного підрозділу (ЕРП) виконує ряд запланованих робіт.
Робота відповідальна та стосується вирізки - врізки зворотних клапанів на трубопроводах основного конденсату, живильної води, підведення конденсату.
«Необхідно демонтувати зворотні клапани, - говорить начальник дільниці з реконструкції обладнання турбінного відділення Олексій Полєнов. - Після цього в роботу вступає дільниця з ремонту арматури служби ремонту турбінного відділення ЕРП, яка виконує капітальний ремонт внутрішніх частин арматури. І на закінчення пройде монтаж арматури на штатне місце».
В роботі застосовують вантажопідйомні механізми та зварювання. Служба контролю металу здійснює контроль зварних з'єднань. Остаточним підсумком якісно виконаного ремонту буде проведення технічного огляду.
Паралельно на дільниці ведеться активна підготовка до ремонту енергоблоку №3, на якому йде 13 доба планового середнього ремонту. Тут планується заміна сепаратора-пароперегрівача (СПП) - 1000 №4. Відремонтовані частини зараз знаходяться на заводі нестандартного обладнання та трубопроводів (НСОтаТ). Пароперегрівач вже готовий. В стадії завершення сепараційна частина.
«Ремонт - це напружена пора. Роботи завжди багато і особливо тоді, коли блоки виводяться в ремонт один за іншим, - зазначає Олексій Полєнов. І для досягнення успішного результату на нашій дільниці є все необхідне: висока кваліфікація виконавців, напрацьовані навички та професійний досвід».
Фахівці Запорізької АЕС на галузевому конкурсі професійної майстерності зайняли чотири призових місця

12.10.2018

На Хмельницькій АЕС відбувся 17-й галузевий конкурс професійної майстерності серед молодих працівників ДП «НАЕК «Енергоатом». Працівники Запорізької АЕС на галузевому конкурсі зайняли два других і два третіх місця.
Конкурс проходив за спеціальностями: дозиметрист, слюсар аварійно-відновлювальних робіт, електрогазозварник, машиніст-обхідник турбінного відділення, електрослюсар з обслуговування автоматики та засобів вимірювань, слюсар з ремонту автомобілів, слюсар з ремонту реакторного і турбінного устаткування та старший оператор реакторного відділення.
Друге місце серед електрозварників ручного зварювання зайняв працівник енергоремонтного підрозділу Олександр Сиротін (керівник Костянтин Авдєєнко). Такий же результат показав черговий дозиметрист цеху радіаційної безпеки Сергій Козлов (керівник Олександр Журавель).
Треті місця на галузевому конкурсі за своїми спеціальностями зайняли старший оператор реакторного відділення експлуатаційного підрозділу Микола Золотухін (керівник Михайло Черних) і машиніст-обхідник з турбінного устаткування експлуатаційного підрозділу Олексій Оверко (керівник Олександр Лосєв).
«За весь час проведення конкурсу наші хлопці ні разу не поверталися без призових місць. А це говорить про хорошу підготовку учасників і рівні його організації на Запорізькій АЕС. Адміністрація та профспілковий комітет Запорізької АЕС надають істотну підтримку в підготовці до конкурсу. Переможці отримують пріоритетне право на просування по кар'єрних сходах і матеріальне стимулювання. Все це в сукупності приносить хороші результати. Цього року наші учасники були на висоті і гідно себе проявили», - підкреслив голова Організації молоді Запорізької АЕС Дмитро Орлов.
Загалом понад 80 учасників та їх керівників з усіх АЕС України, а також відокремлених підрозділів «Атоменергомаш» та «Атомремонтсервіс» змагалася за вісьмома спеціальностями. Боротьба за призові місця була серйозною, а рівень проведення конкурсу - високий.


Термін експлуатації енергоблоку №4 Запорізької АЕС продовжено

11.10.2018

11 жовтня 2018 року відбулося засідання Колегії Держатомрегулювання щодо продовження експлуатації енергоблока № 4 ЗАЕС у понадпроектний термін за результатами періодичної переоцінки безпеки.
Засідання відкрив Голова Держатомрегулювання Григорій Плачков. У вступному слові Голова відзначив, що Україна як і більшість країн Європейського Союзу реалізує стратегію обґрунтування довгострокової експлуатації енергоблоків АЕС, проектний термін експлуатації яких сплив або спливає найближчим часом.
З доповіддю про готовність енергоблока № 4 ЗАЕС до продовження терміну експлуатації виступив генеральний директор Запорізької АЕС Олександр Остаповець. Він зазначив, що експлуатуючою організацією виконано повний комплекс робіт з оцінки технічного складу обладнання, підвищення та переоцінки безпеки, заміни обладнання, що відпрацювало свій ресурс.
Результати Державної експертизи з ядерної та радіаційної безпеки Звіту з періодичної переоцінки безпеки енергоблоку № 4 Запорізької АЕС представив начальник відділення аналізу міцності та надійності ядерних установок Державного науково-технічного центру з ядерної та радіаційної безпеки Олег Зелений, який наголосив на тому, що не виявлено факторів, які б вказали на не можливість продовження терміну експлуатації енергоблоку № 4 ЗАЕС.
Заступник директора Департаменту з питань безпеки ядерних установок - начальник відділу ліцензування діючих ядерних установок Валерій Бугай доповів про результати розгляду Заяви ДП «НАЕК «Енергоатом» щодо довготермінової експлуатації енергоблока № 4  ЗАЕС та результати інспекційного обстеження. Також зазначив, що було проведено комплексне інспекційне обстеження із залученням фахівців з Державної служби надзвичайних ситуацій України, Національної гвардії України, Міністерства охорони здоров’я України, Державної екологічної інспекції України, Державного науково-технічного центру з ядерної та радіаційної безпеки тощо.
За результатами обговорення члени Колегії одноголосно підтримали пропозицію схвалити висновок державної експертизи з ядерної та радіаційної безпеки звіту з періодичної переоцінки безпеки енергоблока № 4 ЗАЕС та встановити дату наступної  періодичної переоцінки безпеки енергоблока № 4 ВП «Запорізька АЕС» – 4 квітня 2028 року.


Оприлюднено звіт Держатомрегулювання за результатами громадського обговорення

10.10.2018

З метою залучення громадськості до обговорення питань щодо прийняття рішень, які можуть впливати на стан довкілля, надання можливості вільного доступу до інформації про діяльність органів виконавчої влади Державна інспекція ядерного регулювання України з 07 вересня по 07 жовтня 2018 року проводила публічне громадське обговорення питання про можливість продовження експлуатації ядерної установки - енергоблока №4 Запорізької АЕС.
В рамках публічного громадського обговорення Держатомрегулювання України за участю замовника проекту рішення (ДП «НАЕК «Енергоатом») 25 вересня 2018 року проведені громадські слухання щодо проекту рішення про продовження терміну експлуатації енергоблока №4 ЗАЕС у м. Енергодар.

За результатами громадського обговорення підготовлено звіт, ознайомитися з яким можна за посиланнями:
http://www.snrc.gov.ua/nuclear/doccatalog/document?id=406750,

http://www.npp.zp.ua/Content/docs/prolong/snri-report-4-20180925-uk.pdf.

Також на сайті Держатомрегулювання та Запорізької АЕС знаходяться:
стенограма громадських слухань:
(http://www.snrc.gov.ua/nuclear/doccatalog/document?id=406631,

http://www.npp.zp.ua/Content/docs/prolong/snri-shortrec-4-20180925-uk.pdf);  

протокол громадських слухань:
(http://www.snrc.gov.ua/nuclear/doccatalog/document?id=406632,

http://www.npp.zp.ua/Content/docs/prolong/snri-protocol-4-20180925-uk.pdf);

перелік пропозицій (зауважень), що надійшли до Держатомрегулювання протягом публічного громадського обговорення, а також відомості про врахування або відхилення пропозицій (зауважень):
(http://www.snrc.gov.ua/nuclear/doccatalog/document?id=406633,

http://www.npp.zp.ua/Content/docs/prolong/snri-propreceived-4-20180925-uk.pdf).


Команда цеху теплової автоматики та вимірювань - переможець змагань з волейболу

10.10.2018

Протягом півтора місяців на базі спортивно-оздоровчого комплексу Запорізької АЕС проходили змагання з волейболу в залік Спартакіади ВП ЗАЕС - 2018. У них взяло участь 14 команд з різних цехів і підрозділів атомної станції. Команди волейболістів боролися за кубок переможця Спартакіади – 2018.
За підсумками змагань почесне перше місце зайняла команда цеху теплової автоматики і вимірювань. Збірна команда служби фізичного захисту і загону відомчої воєнізованої охорони - друге місце. Третє місце зайняла команда хімічного цеху.
На змаганнях з волейболу, які пройшли в дружній спортивній атмосфері, учасники та вболівальники отримали заряд бадьорості та здоров'я.
Радіаційний стан в зоні спостереження ВП ЗАЕС за вересень 2018 року

09.10.2018

1.    Середньодобові значення потужності дози гамма-випромінювання за вимірювальними каналами ІВС «Кільце», мкР/год

Пости контролю

Середні значення ПЕД

Не нормується

Проммайданчик ЗАЕС

9,6

30-кілометрова зона спостереження ЗАЕС

7,6

Нікополь

9,6

Марганець

9,4

Контрольний пост, В. Знам’янка (21 км від ЗАЕС)

8,3

2.    Контроль надходження газо-аерозольних радіоактивних речовин в атмосферу
       Середньодобові значення, ГБк/доба

Середньодобові значення надходжень в атмосферу

Інертні радіоактивні гази (ІРГ)

Суміш довгоживучих радіонуклідів (ДЖН)

Радіойоди

Co-60

Cs-134

Cs-137

Фактичне надходження

79

0,000615

0,000262

0,000008

0,000004

0,000028

Допустиме надходження

69000

2,2

6,0

0,53

1,0

0,94

% від допустимого рівня

0,115

0,028

0,0044

0,0014

0,0004

0,0029

3.    Контроль вмісту радіонуклідів в атмосферному повітрі
       Значення об'ємної активності радіонуклідів в атмосферному повітрі, мкБк/м3

Пости контролю, відстань, напрямок

Cs-137

Cs-134

Co-60

Проммайданчик ЗАЕС

   1,0

< 1,0

   < 1,0

П/ст «Промінь», 4.9 км, Сх

   1,0

< 1,0

< 1,0

Контрольний пост, В. Знам’янка (21 км від ЗАЕС)

   1,5

< 1,0

< 1,0

Допустима концентрація в повітрі для категорії В (населення) згідно НРБУ-97

800000

1000000

1000000

4.    Контроль вмісту радіоактивних речовин у воді поверхневих водойм
       Значення об'ємної активності радіонуклідів у воді поверхневих водойм, Бк/м3

Пункт контролю

Cs-137

Sr-90

Ставок-охолоджувач ЗАЕС:

- т.1 (біля продувної споруди)

< 4,0

13

Каховське водосховище:

- Профілакторій ЗаТЕС (вище АЕС)

< 4,8

15

- 500 метрів нижче АЕС

< 4,0

13

- с. Водяне (1000 м нижче АЕС)

< 4,3

11

- м. Нікополь (район водозабору)

< 4,2

13

- м. Марганець (район водозабору)

< 4,6

14

Допустимі рівні в питній воді для населення згідно НРБУ-97

100000

100000

В основі екологічної політики Запорізької АЕС лежить постійний розвиток і прагнення поліпшувати якість навколишнього природного середовища, і, як наслідок, життя і здоров'я людей. Раціональне природокористування, дотримання всіх екологічних вимог - пріоритети атомної станції, яка більше 30 років експлуатується безпечно і безперебійно, постачаючи споживачів екологічно чистим продуктом - електроенергією, виробленою шістьма блоками АЕС.
Екологічний стан в зоні спостереження ВП ЗАЕС за вересень 2018 року

08.10.2018

У вересні 2018 року еколого-хімічною лабораторією служби охорони навколишнього середовища ВП ЗАЕС виконано 330 хімічних аналізу проб води ставка-охолоджувача та Каховського водосховища в контрольних точках відбору проб.
Точки відбору проб:
- точка №1 - вода ставка-охолоджувача в районі розташування шандори;
- точка №3 - вода Каховського водосховища 500 м нижче за течією на виході з фарватеру;
- точка №4 - вода Каховського водосховища 500 м вище за течією на виході з фарватеру;
- точка №7 - вода скидного каналу Запорізької ТЕС - підживлення ставка-охолоджувача;
- точка №19 - вода Каховського водосховища вище за течією від розташування енергокомплексу ЗАЕС-ЗаТЕС в районі ЛЕП.

Гідрохімічні показники якості води в контрольованих точках

№ з/п

Контрольований

показник

Од. фіз. вел.

Затверджена до скиду концентрація

Точка відбору

№1

№3

№4

№7

№19

1

Температура

°C

-

28,5

22,0

21,3

26,0

21,8

2

рН

од. рН

6,5 - 8,5

8,5

8,4

8,4

8,5

8,5

3

Розчинений кисень

мг/дм3

не < 6,0

7,0

7,0

7,0

7,0

7,0

4

БПК5

мгО2/дм3

2,68

2,66

2,67

2,65

2,68

2,73

5

ХПК

мгО2/дм3

24,7

24,7

25,6

25,4

24,9

25,7

6

АПАВ

мг/дм3

0,036

0,035

0,036

0,034

0,033

0,035

7

Прозорість

см

-

>31

>31

>31

>31

>31

8

Натрій

мг/дм3

25,4

24,5

24,2

24,3

24,9

24,3

9

Калій

мг/дм3

5,2

5,1

4,5

4,6

4,9

4,6

10

Кальцій

мг/дм3

56,1

56,05

51,6

51,6

54,6

53,1

11

Магній

мг/дм3

19,5

18,89

19,76

19,76

17,94

19,46

12

Залізо заг.

мг/дм3

0,18

0,18

0,2

0,21

0,22

0,20

13

Мідь

мг/дм3

0,0100

0,0085

0,0071

0,0074

0,0076

0,0071

14

Марганець

мг/дм3

0,019

0,019

0,021

0,021

0,023

0,021

15

Цинк

мг/дм3

0,044

0,044

0,043

0,043

0,044

0,043

16

Нікель

мг/дм3

0,0097

0,0095

0,0066

0,0066

0,0067

0,0064

17

Свинець

мг/дм3

0,002

<0,002

<0,002

<0,002

<0,002

<0,002

18

Нітрити

мг/дм3

0,032

<0,03

<0,03

<0,03

0,038

<0,03

19

Нітрати

мг/дм3

4.45

1,06

1,05

1,05

1,15

0,93

20

Азот амонійний

мг/дм3

0,30

0,26

0,28

0,29

0,3

0,32

21

Хлориди

мг/дм3

34,40

34,1

34,4

34,2

33,2

34,9

22

Сульфати

мг/дм3

60,9

60,6

56,4

56,5

57,7

55,6

23

Фосфати

мг/дм3

0,48

0,42

0,42

0,4

0,41

0,37

24

Нафтопродукти

мг/дм3

0,022

0,021

0,02

0,02

0,022

0,02

25

Завислі речовини

мг/дм3

5,0

<5,0

<5,0

<5,0

<5,0

<5,0

26

Сухий залишок

мг/дм3

403

402

388

388

393

392

27

Морфолін

мг/дм3

0,1

<0,1

<0,1

<0,1

<0,1

0,27

28

Запах, присмак

бал

0

0

0

0

0

0

29

Плаваючі домішки

відс

відс

відс

відс

відс

відс

відс

За результатами гідрохімічних досліджень можна зробити висновки:
1. Продувка ставка-охолоджувача здійснюється відповідно до вимог природоохоронного законодавства.
2. Перевищення вмісту хімічних речовин у воді ставка-охолоджувача вище затверджених до скидання не виявлене.
3. Температура води в контрольних точках (т.3, т.4) при скиданні продувних вод зі ставка-охолоджувача в Каховське водосховище не перевищує допустиму (не більше 3 °C у порівнянні з природною температурою Каховського водосховища).
4. Хімічний склад води, що скидається зі ставка-охолоджувача, майже повністю ідентичний складу води Каховського водосховища. Продування забезпечує стабільний хімічний склад води ставка-охолоджувача ВП ЗАЕС і при скиданні в Каховське водосховище задовольняє вимоги якості води, що пред'являються до води водойм рибогосподарського призначення.
5. Хімічний контроль, який був проведений в вересні 2018 року, дозволив встановити, що скидання продувних вод в Каховське водосховище не чинить негативного впливу на зміну хімічного складу і якості води прилеглої акваторії Каховського водосховища.