Новини Запорізької АЕС

Точність виявлення дефектів - правило №1 в ремонті

15.12.2017

В рамках планового капітального ремонту енергоблока № 6 проводиться ремонт вимикача КАГ-24 - комплексного пристрою вагою понад 5 тонн та довжиною близько 5 метрів, призначеного для комутаційних операцій в ланцюзі головних виводів турбогенератора.
Зовні це обладнання є трубою з різними електричними пристроями. Капітальний ремонт вимикача збігається з капітальним ремонтом енергоблоку та проводиться раз на чотири роки. В середньому тривалість капремонтів на енергоблоках близько 90 днів, приблизно стільки ж часу необхідно бригаді електричного цеху під керівництвом майстра Євгена Місеври, щоб досконало виконати дефектування всіх вузлів та деталей вимикача, провести якісний ремонт та виконати випробування обладнання.
«Завдяки якісним ремонтам і дбайливому ставленню вимикач працюватиме досить довго, незважаючи на те, що використовується він у відносно жорстких умовах: при температурі понад 50-60 градусів і напругою 24 кВ, струмом 30 кА», - вважає майстер. - «Безумовно, розробниками і виробниками всі ці фактори були враховані спочатку: всередині вимикача є внутрішній обдув, своєрідна вентиляція, що виключає перегрів, за працездатністю якої також потрібно стежити».
Загальною вимогою і необхідною складовою своєї роботи ремонтники називають досвід. Знати обладнання, якою займаєшся, його проблемні зони, особливості збирання-розбирання - вкрай важливо. Звідси і точність у виявленні дефектів, стовідсоткове усунення яких є правилом №1 для якісного ремонту і подальшої надійної експлуатації обладнання. Це особливо важливо в світлі продовження ресурсу експлуатації енергоблоків.


Визначено кращі спортсмени Енергодара у 2017 році

15.12.2017

За результатами спортивних досягнень у поточному році п’ятеро вихованців Спортивно-оздоровчого комплексу Запорізької АЕС увійшли до десятки кращих спортсменів м. Енергодар. Ними стали спортсмени-переможці та призери Олімпійських, Параолімпійських ігор, спортсмени-чемпіони Світу, Європи та України, спортсмени Олімпійського резерву України та члени збірних команд країни з різних видів спорту.
Серед них: - Людмила Бабак – майстер спорту України міжнародного класу з веслування на байдарках та каное, трьохразова чемпіонка України серед дорослих, чемпіонка Європи з марафону (Португалія), чемпіонка Світу з марафону серед дорослих (ЮАР), член збірної команди України.
- Денис Давидов – майстер спорту України з веслування на байдарках та каное, дворазовий чемпіон України серед молоді до 23 років та дорослих, два 10 місця Чемпіонату світу серед молоді до 23 років (ЮАР), 6 місце чемпіонат Європи з марафону серед юніорів (Португалія), член збірної команди України.
 - Дмитро Кряж – майстер спорту України з веслування на байдарках та каное, дворазовий чемпіон України серед молоді до 23 років та дорослих, срібний та бронзовий призер Чемпіонату України серед юніорів, срібний та бронзовий призер Чемпіонату Світу серед молоді до 24 років (ЮАР), 9 місце Чемпіонат Європи з марафону серед юніорів (Португалія), член збірної команди України;
- Аліна Кумейко  – майстер спорту України міжнародного класу з парапауерліфтингу, 4 місце Кубка Світу (Венгрія), член збірної команди України;
- Раїса Топоркова– майстер спорту України міжнародного класу з парапауерліфтингу, учасниця Чемпіонату Світу (ОАЕ), член збірної команди України.
Крім спортсменів СОК Запорізької АЕС кращими названі спортсмени Енергодарської ДЮСШ з боксу ім. В.Р.Манзулі, Центра туризму, краєзнавства та спорту управління освіти міської ради та громадської організації «Бійцівський клуб "Атака".


У місті енергетиків відкрилася виставка декоративно-прикладного мистецтва

14.12.2017

У виставковому залі на Набережній м. Енергодара відкрилася виставка декоративно-прикладного мистецтва, яка проходить в рамках огляду-конкурсу «Ми так живемо, працюємо і відпочиваємо» Запорізької АЕС.
В цьому році в конкурсі взяли участь практично всі цехи та підрозділи атомної станції. Були представлені більше трьохсот робіт, виконаних в різних техніках.
Глядачі зможуть побачити елементи скульптурного текстилю, декупажу та скрапбукінгу. На окремих стендах представлені вироби зі шпагату, фоамірану та всіляких дрібниць для творчості.
У великій різноманітності представлена вишивка бісером та бісероплетіння. В цьому році гідну конкуренцію майстриням змогли скласти і чоловіки. Саме їх руками виконані обробні декоративні дошки та 3-D картини із сірників і трісок, зварена ручним зварюванням колиска та створена настільна лампа.
Виставка триватиме до 30 січня.


Відзнаку Президента України отримали волонтери – працівники Запорізької АЕС

14.12.2017

Працівники Запорізької АЕС Андрій Перепілка та Олександр Вікторов отримали Відзнаку Президента України «За гуманітарну участь в антитерористичній операції».  Разом з ними високу нагороду отримали ще троє енергодарських волонтерів: Катерина Стаценко, Олександр Вебер та Геннадій Деркач.
Урочиста церемонія нагородження волонтерів, які вже четвертий рік допомагають нашим військовим та їх сім’ям, відбулася в військовому комісаріаті Енергодара.
Військовий комісар Дмитро Васіліаді привітав волонтерів та висловив їм щирі слова вдячності від Збройних Сил України – за працю, активність та небайдужість.
Нагороджені відмітили, що цю відзнаку сприймають не як особисту нагороду, а як результат роботи багатьох людей – енергодарців та жителів навколишніх сіл та райцентрів, які залишаюся небайдужими до українських військових і взагалі до долі України. 


Методисти навчально - тренувального центра ЗАЕС підвищують кваліфікацію

12.12.2017

Інструктори НТЦ відвідали тренінг з психолого-педагогічної підготовки в Києві в міжнародному центрі бізнес-навчання «Golden Staff». Навчання модульне і розраховане на кілька місяців. В даний час завершився другий модуль «Управління груповою динамікою».
Подібні тренінги корисні та цікаві фахівцям. Досвідчений працівник розширює вміння та навички, отримує можливість обмінятися досвідом з професіоналами за своїм напрямом роботи.
Інструктори НТЦ, які відвідали тренінг, мають великий багаж знань. Їх робота полягає в навчанні начальників дільниць і відділів, а також керівників груп. В'ячеслав Довбня працює у відділі навчально-методичного забезпечення та впевнений, що йти треба в ногу з часом і знання постійно оновлювати не тільки новачкам, але і професіоналам.
Після закінчення останнього четвертого модуля фахівцям НТЦ видадуть відповідні сертифікати. І вже в наступному році навчання на майданчику Запорізької АЕС буде проводитися в новому форматі.


На блоці №6 Запорізької АЕС триває плановий ремонт

12.12.2017

На енергоблоці №6 триває плановий капітальний ремонт. За скоригованим графіком цей ремонт триватиме 70 діб. Виконуються регламентні і надрегламентні роботи.
До планових регламентних робіт відносяться: капітальний ремонт головного циркуляційного насоса і його електродвигуна, парогенератора, теплообмінника аварійного розхолоджування, турбіни парової з розкриттям циліндра високого тиску і бака аварійного запасу розчину борної кислоти.
Крім звичайних регламентних робіт з контролю корпуса реактора заплановано виконати ремонт відсіку басейну витримки. За словами головного спеціаліста з АЕС, координатора ремонту енергоблоків Сергія Турченко, ця робота проводилася службою спеціальних ремонтних робіт енергоремонтного підрозділу неодноразово, в тому числі, і на інших енергоблоках. Одночасно йде капремонт технологічно взаємозалежного обладнання - турбогенератора, збудника, вимикача КАГ-24 і струмопроводу ТГ-6, а також поточний ремонт фаз «А», «В», «С» блочного трансформатора.
Єдина надрегламентна робота - це заміна електродвигуна на насосі аварійної подачі бору третьої системи безпеки новим, вітчизняного виробництва, в надійності якого сумнівів немає, так як є позитивний досвід такої реконструкції на інших енергоблоках.
В процесі заміни електродвигуна насоса задіяні одночасно кілька підрозділів Запорізької АЕС, в тому числі управління будівництва, фахівці якого відповідальні за підготовку фундаменту для установки нового електродвигуна.
Сьогодні 6-й енергоблок - один із сучасних об'єктів атомної енергетики. Головне завдання, що стоїть перед персоналом - підтримувати високий рівень його безпеки, той рівень, якого досягли за 22 роки успішної експлуатації. А одна зі складових безпеки, це якісні ремонти.


На куполі енергоблока №6 ЗАЕС ведуться роботи з коректування натягу армоканатів

12.12.2017

В рамках капітального ремонту на енергоблоці № 6 ведуться контрольно-профілактичні роботи на системі попереднього напруження захисної оболонки, які полягають у перевірці натягу кожного армоканата. Всього армоканатів 132: 96 - по циліндру і 36 - по куполу, вага кожного - 14 тон.
Фахівці бригади служби спеціальних ремонтних робіт реакторно-турбінних відділень під час кожного планового ремонту перевіряють «бойову готовність» цього виду захисту блока. А в разі необхідності, коригують натяг або ремонтують.
Майстер бригади Юрій Абрамов наголошує специфічність цієї роботи, яка пов'язана не тільки з висотою, а й з вагою обладнання: «Натяг армоканатів виконується за допомогою домкратів вагою 2,5 тони. Впоратися з таким завданням без додаткової техніки неможливо. Тому на даху кожного енергоблока встановлено спеціальний кран. Працювати доводиться також в монтажній люльці на висоті 57 метрів від землі. І тут на першому місці стоять досвід і майстерність фахівців бригади».
В даний час на першому, другому і третьому енергоблоках встановлені спеціальні датчики, що дозволяють оперативному персоналу вести автоматичний контроль натягу армоканатів. На інших енергоблоках монтується таке ж обладнання.


Вихованці ДЮСШ Запорізької АЕС повернулися з турніру з вільної боротьби з медалями

11.12.2017

У Запоріжжі пройшов турнір з вільної боротьби, присвячений першому Олімпійському чемпіону Яківу Пункіну. У змаганнях взяли участь 150 спортсменів - юнаків та дівчат 2007 - 2009 року народження із Запорізької області. Енергодар представляла команда з 10 молодих чемпіонів.
У ваговій категорії 21 кг перше місце зайняв Маловичко Вадим, друге - Герасименко Роман.
Три спортсмена зайняли треті місця в різних вагових категоріях: у категорії 38 кг - Кузовлев Вадим, 41 кг - Гонтарев Родіон і 50 кг - Ісраелян Влад.
Тренує енергодарських спортсменів тренер спортивно-оздоровчого комплексу ВП ЗАЕС Станіслав Тілінін.


Заява президента ДП «НАЕК «Енергоатом» з нагоди міжнародного дня боротьби з корупцією

08.12.2017
Починаючи з 2006 року, Україна щороку 9 грудня відзначає Міжнародний день боротьби з корупцією. Особливої ваги цей день набув для українців після Революції Гідності, коли мільйони людей, зневірившись у правових інститутах держави, через тотальну корупцію, вийшли з протестами на вулиці українських міст. У боротьбі проти цього лиха в січні – лютому 2014 року десятки людей віддали найдорожче, що вони мали – своє життя! І цю величезну ціну ми повинні завжди пам’ятати.
З того часу Енергоатом, як стратегічно важливе для нашої країни підприємство, визначило прозорість та боротьбу з корупцією як один з головних пріоритетів у своїй діяльності. Ми активно долучились до всіх державних ініціатив та реформ антикорупційного законодавства і найпершими серед державних підприємств почали впроваджувати системні дієві заходи, спрямовані на запобігання та протидію будь-яким корупційним проявам. З цією метою було створено спеціальний підрозділ, основною функцією якого є запобігання і протидія корупції, розроблено та впроваджено комплаєнс-політику та кодекс корпоративної етики. У 2015 році ДП «НАЕК «Енергоатом» стало першим державним підприємством, що самостійно розробило та затвердило Антикорупційну програму, згідно з якою було запроваджено комплекс правил, стандартів і процедур з виявлення, протидії і запобігання корупції у нашій діяльності. А вже через рік, за результатами проведеної експертами громадської організації Transperency International Ukraine оцінки прозорості корпоративної звітності 100 найбільших приватних та державних компаній України, ДП «НАЕК «Енергоатом» посіло перше місце за рівнем організаційної прозорості.
Прагнучи мінімізувати корупційні ризики наша Компанія активно долучилась і до впровадження електронних закупівель, закономірно ставши першим державним підприємством, яке почало працювати через систему ProZorro. У липні 2017 року нашу роботу було відзначено на конкурсі Prozorro Awards – Енергоатом став одним із переможців у номінації «Замовник року, що зекономив найбільше грошей».
Поряд з цим ДП «НАЕК «Енергоатом» стало одним із перших державних підприємств, яке із залученням зовнішніх незалежних експертів провело оцінку корупційних ризиків у своїй діяльності. За її результатами у 2017 році було затверджено нову редакцію Антикорупційної програми, реалізація якої є одним із першочергових завдань для нашої Компанії.
Наші прагнення та здобутки в антикорупційній сфері високо оцінили експерти Ради Європи та представники Національного агентства з питань запобігання корупції України в рамках місії із встановлення фактів щодо розроблення методології з оцінки корупційних ризиків та антикорупційних програм для державного сектору Рамкової програми співробітництва «Східного партнерства» РЄ та ЄС для України «Боротьба з корупцією».
Крім того, в грудні 2017 року Європейський банк реконструкції та розвитку також відзначив суттєву економію коштів Енергоатомом під час виконання заходів Комплексної програми підвищення безпеки українських енергоблоків, що фінансуються ЄБРР та Євроатомом.
Отримані відзнаки від вітчизняних та міжнародних експертів свідчать про те, що ми рухаємось у правильному напрямі, що наша робота з викорінення корупції має результат і що цей шлях треба продовжувати, доводячи власним співробітникам та українському суспільству, що стратегічне державне підприємство має і може працювати прозоро, ефективно й відповідально.
У цей день ми особливо усвідомлюємо, які серйозні наслідки має корупція для суспільства, держави, підприємства, кожного з нас. Війна на сході держави показала, наскільки високу ціну ми вимушені платити за бажання жити в прогресивній європейській державі.
А тому сьогодні хочу подякувати особисто кожному, хто своєю роботою, діями та поведінкою допомагає нам у боротьбі з корупцією, і водночас закликаю долучитися всіх без винятку працівників Компанії до активної протидії будь-яким корупційним проявам, оскільки лише спільними зусиллями ми зможемо побудувати майбутнє нашої країни без корупції, майбутнє, в якому буде панувати мир, добробут і процвітання.
Президент ДП «НАЕК «Енергоатом» Юрій Недашковський

Радіаційний стан в зоні спостереження ВП ЗАЕС за листопад 2017 року

08.12.2017
  1. Середньодобові значення потужності дози гамма-випромінювання за вимірювальними каналами ІВС «Кільце», мкР/год

Пости контролю

Середні значення ПЕД

Не нормується

Проммайданчик ЗАЕС

9,82

30-кілометрова зона спостереження ЗАЕС

7,84

Нікополь

9,58

Марганець

9,29

Контрольний пост, В. Знам’янка (21 км від ЗАЕС)

8,27

  1. Контроль надходження газо-аерозольних радіоактивних речовин в атмосферу

Середньодобові значення, ГБк/доба

Середньодобові значення надходжень в атмосферу

Інертні радіоактивні гази (ІРГ)

Суміш довгоживучих радіонуклідів (ДЖН)

Радіойоди

Co-60

Cs-134

Cs-137

Фактичне надходження

85

0,000781

0,000245

0,000015

0,000006

0,000012

Допустиме надходження

69000

2,2

6,0

0,53

1,0

0,94

% від допустимого рівня

0,123

0,036

0,0041

0,0029

0,0006

0,0013

  1. Контроль вмісту радіонуклідів в атмосферному повітрі

Значення об'ємної активності радіонуклідів в атмосферному повітрі, мкБк/м3

Пости контролю, відстань, напрям

Cs-137

Cs-134

Co-60

Проммайданчик ЗАЕС

2,1

< 1,0

< 7,00

П/ст «Промінь», 4.9 км, Сх

< 1,0

< 1,0

< 7,00

Контрольний пост, В. Знам’янка (21 км від ЗАЕС)

< 1,0

< 1,0

< 7,00

Допустима концентрація в повітрі для категорії В (населення) згідно НРБУ-97

800000

1000000

1000000

  1. Контроль вмісту радіоактивних речовин у воді поверхневих водойм

Значення об'ємної активності радіонуклідів у воді поверхневих водойм, Бк/м3

Пункт контролю

Cs-137

Sr-90

Ставок-охолоджувач ЗАЕС:

- т.1 (біля продувної споруди)

< 4,0

19

Каховське водосховище:

- Профілакторій ЗаТЕС (вище АЕС)

< 4,6

12

- 500 метрів нижче АЕС

< 4,1

14

- с. Водяне (1000 м нижче АЕС)

< 3,9

14

- м. Нікополь (район водозабору)

< 4,0

12

- м. Марганець (район водозабору)

< 4,2

13

Допустимі рівні в питній воді для населення згідно НРБУ-97

100000

100000

В основі екологічної політики Запорізької АЕС лежить постійний розвиток і прагнення поліпшувати якість навколишнього природного середовища, і, як наслідок, життя і здоров'я людей. Раціональне природокористування, дотримання всіх екологічних вимог - пріоритети атомної станції, яка більше 30 років експлуатується безпечно і безперебійно, постачаючи споживачів екологічно чистим продуктом - електроенергією, виробленою шістьма блоками АЕС.