Новини Запорізької АЕС

Про проведення громадських слухань з розгляду матеріалів з обґрунтування безпеки продовження терміну експлуатації енергоблока №3 Запорізької АЕС у м. Марганець

22.08.2017

Реалізуючи права громадян та їх об'єднань на участь у розгляді питань і процесі прийняття рішень, пов'язаних з використанням ядерної енергії, виходячи з принципів відкритості та доступності інформації щодо діяльності Запорізької АЕС, Марганецька міська рада спільно з ВП «Запорізька АЕС» ДП «НАЕК «Енергоатом» розпочала процес організації проведення громадських обговорень з розгляду матеріалів з обґрунтування безпеки продовження терміну експлуатації енергоблока №3 ЗАЕС.
Приводом для початку процесу є завершення проектного терміну експлуатації енергоблока №3 ЗАЕС - 05.03.2017 р. та розробка у зв'язку з цим Звіту з періодичної переоцінки безпеки енергоблока - основного документу, на підставі якого Державна інспекція ядерного регулювання України (ДІЯРУ) прийматиме рішення щодо можливості продовження терміну експлуатації енергоблока.
Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» подала заяву та комплект документів на внесення змін до ліцензії серії ЕО №000196 на право здійснення діяльності на етапі життєвого циклу «експлуатація ядерної установки ВП «Запорізька АЕС» у зв'язку з досягненням встановленого проектом терміну експлуатації енергоблока №3 ВП «Запорізька АЕС».
Тенденція продовження терміну експлуатації енергоблоків є прийнятою у багатьох країнах, що експлуатують атомні електростанції; практичний досвід вже мають Великобританія, Канада, РФ, США, Франція. Україна теж входить до цього переліку. На сьогодні у понадпроектний термін, відповідно до виданих ліцензій ДІЯРУ, працюють шість вітчизняних енергоблоків.
В 2016 році Запорізька АЕС увійшла в новий для себе, але довгоочікуваний етап розвитку - перші два енергоблоки Запорізької АЕС з реакторною установкою В-320 успішно працюють у понадпроектний термін. 13 вересня 2016 року Державна інспекція ядерного регулювання України прийняла рішення про продовження терміну експлуатації блока №1 ЗАЕС до 23 грудня 2025 року, а 03 жовтня 2016 року - блока №2 ЗАЕС до 19 лютого 2026 року. На блоках встановлено нове сучасне обладнання, впроваджені інноваційні системи, проведена масштабна реконструкція та модернізація. Все це - запорука надійної та безпечної експлуатації.
Громадські слухання з розгляду матеріалів з обґрунтування безпеки продовження терміну експлуатації енергоблока №3 Запорізької АЕС будуть проведені у м. Марганець 20 вересня 2017 року об 11:00 у великому залі засідань виконкому Марганецької міської ради за адресою: м. Марганець, вул. Єдності, 29-а.
Інформаційне забезпечення та технічна підтримка проведення громадських слухань здійснюватимуться фахівцями ВП ЗАЕС. Програма заходу припускає:
- презентацію матеріалів щодо обґрунтування безпеки продовження терміну експлуатації  енергоблока №3 ЗАЕС;
- відповіді на запитання та зауваження учасників слухань;
- збір пропозицій, запитань та зауважень, одержаних у період проведення слухань.
Сподіваємось на активну участь та допомогу всіх громадських організацій, засобів масової інформації та окремих громадян у процесі проведення громадських слухань.
Питання та пропозиції приймаються на електронну адресу: dsnsrada@i.ua, uiso1@mgw.npp.zp.ua.
При поданні питань та пропозицій просимо вказати прізвище, ім’я та по-батькові, поштову або електронну адресу, телефон, факс (за наявності) запитувача для надання відповіді.
З питань проведення слухань звертайтесь до сектора питань надзвичайних ситуацій, мобілізаційної та оборонної роботи Марганецької міської ради або до інформаційного центру управління роботи з громадськістю та ЗМІ ВП ЗАЕС.


Почався основний етап збірки конденсатора турбіни на третьому енергоблоці

22.08.2017

Унікальні роботи із заміни конденсатора турбіни, які ведуться на третьому енергоблоці Запорізької АЕС, виходять на фінішну пряму. На даний момент почався завершальний етап - збирання конденсатора.
«Старі модулі були повністю демонтовані, розрізані й вивезені на ремонтні майданчики. Нові - вже встановлені на 11-му і 12-му конденсаторах, - повідомив заступник головного фахівця з турбін - начальник турбінного відділення блока №3 Юрій Борисовський. - Зараз ведеться аналогічна робота на 13-му».
Кожен конденсатор складається з трьох модулів. Їх встановлюють по черзі, центрують і готують до зварювальних робіт.
Встановлюють модулі за допомогою лебідки. По спеціально спорудженій металоконструкції багатотонне обладнання плавно «ковзає» до призначеного для нього місця. Після встановлення 13-го конденсатора більша частина навантаження припаде на зварювальників.
«Це буквально кілометри зварних з'єднань! Всі три модуля приварюються один до одного по периметру. Після того як все буде зроблено, за допомогою спеціальних гідравлічних домкратів конденсатор встановлять на штатні опори. І тільки після цього почнеться приварювання циркуляційних камер» - окреслив завдання Юрій Борисовський.


Феноменальний результат спортсменів Запорізької АЕС

22.08.2017

У м. Полтава пройшов командний чемпіонат з веслування на байдарках і каное серед дорослих. Спортсмени Запорізької АЕС показали феноменальний результат.
Давидов Денис і Кряж Дмитро на дистанції 500 метрів завоювали 1 місце. Бабак Людмила на дистанції 500 метрів посіла 1 місце і на дистанції 200 метрів - 2 місце. Давидов Денис на дистанції 1000 метрів виграв 3 місце.
У змаганнях взяли участь 293 спортсмена, 29 команд з 22 областей України.
Тренери наших спортсменів - Заслужений тренер України Сергій Сніжко, Юрій Рожков.


До зустрічі в наступному році, «Юність»!

21.08.2017
Закінчилася третя табірна зміна в позаміському закладі оздоровлення та відпочинку (ПЗОтаВ) «Юність». Цього року путівки на відпочинок та оздоровлення на узбережжі Азовського моря в ПЗОтаВ «Юність» отримали 630 дітей.
Зміна була насичена цікавими подіями та важливими для дітлахів справами: День відкриттів, День усмішки, День моди, День казки, День моря, День музики і танцю, кіносеанси та дискотеки, День рекордів.
«Ви дорослішаєте, і багато хто приїхав сюди в останній раз. Але ми чекаємо вас тут вже в якості вихователів, тому що кому як не вам знати традиції «Юності», - зазначив заступник директора служби людських ресурсів - начальник управління соціальних програм Олексій Трубенков. - Хочу подякувати педагогам, працівникам кухні, медикам, електрикам, покоївкам і багатьом іншим, хто зробив дитячий відпочинок незабутнім».
Голова профспілкового комітету управління будівництва Анатолій Сологуб привітав усіх з успішним закінченням літнього оздоровчого сезону і запевнив, що профспілка зробить все необхідне для того, щоб дитячий відпочинок в наступному році став ще кращим.
«В яких би місцях ви не бували, хотілося б, щоб нашу «Юність» ви згадували завжди» - сказала, звертаючись до дітей, начальник відділу соціального розвитку Олена Ульянова.


Почався плановий ремонт енергоблока №1 ЗАЕС

21.08.2017

19 серпня 2017 р. о 22 годині 56 хвилині енергоблок №1 Запорізької АЕС відключено від енергосистеми і виведено в плановий середній ремонт. Ремонт триватиме до 30 листопада 2017 р.
В період ремонту заплановано виконати наступні основні регламентні роботи:
- середній ремонт реакторної установки з перевантаженням активної зони;
- капітальний ремонт парогенераторів - 1, 3;
- капітальний ремонт головних циркуляційних насосів - 1, 4;
- капітальний ремонт електродвигунів головних циркуляційних насосів - 1, 4;
- контрольно-профілактичні роботи на системі попереднього напруження захисної оболонки;
- відправка 48 тепловиділяючих збірок (2 багатомісні герметичні кошики) на зберігання в ССВЯП;
- середній ремонт турбіни парової з розкриттям циліндра низького тиску - 3;
 середній ремонт технологічно взаємопов’язаного обладнання: турбогенератор - збудник - вимикач - струмопровід і поточний ремонт струмопроводу;
- поточний ремонт фаз «А», «В», «С» блочного трансформатора;
- капітальний ремонт тепломеханічного обладнання дизельгенератора резервної дизельної електростанції-1 (РДЕС-1), резервної дизельної електростанції-3 (РДЕС-3) з заміною головної передачі.
Крім того, заплановано виконати наступні надрегламентні роботи:
- заміна плат пристрою тиристорного комутаційного відключаючого на апаратах безперебійного живлення;
- заміна насосних агрегатів;
- заміна вимірювальних трансформаторів напруги 6 кВ;
- заміна обладнання комплектної трансформаторної підстанції власних потреб (КТПВП) 0,4 кВ;
- заміна релейного захисту автоматики (РЗА) системи живлення власних потреб 6 кВ на мікропроцесорні пристрої.


Енергоблок №1 Запорізької АЕС виведено у плановий середній ремонт

20.08.2017

19 серпня 2017 р о 22 годині 56 хвилині енергоблок №1 Запорізької АЕС відключено від енергосистеми і виведено в плановий середній ремонт. Ремонт триватиме до 24 годин 00 хвилин 30 листопада 2017 р.
На даний час на Запорізькій АЕС в роботі знаходяться 3 енергоблока. Сумарна потужність генераторів становить 2 530 МВт.
Зауважень до роботи основного устаткування діючих енергоблоків та персоналу немає.
Радіаційний фон в районі розташування Запорізької АЕС і в санітарно-захисній зоні (територія навколо АЕС радіусом 2,5 км) - 8-12 мікрорентген на годину, що відповідає природному радіаційному фону.


На марафоні 100ВелоWatt присвяченому річниці пуску 3-го енергоблока Рівненської АЕС у команди ЗАЕС найбільша кількість призових місць

17.08.2017

У Вараші пройшов відкритий веломарафон серед атомних станцій на який з'їхалося більше 150 чоловік. Організатори змагань подали заявку про проведення марафону на всеукраїнський сайт велогонок «BikePortal» на яку відгукнулися не лише спортсмени-працівники атомних станцій, але і досить серйозні велоспортсмени країни.
Траса марафону - 100 км включала в себе пісок, бруківку і багато розбитих ґрунтових доріг, при цьому веломарафон проходив у сильну спеку.
Від Запорізької АЕС на марафон виїхали спортсмени, які є постійними учасниками та неодноразовими призерами чемпіонатів і кубків України з гірського велоспорту. В результаті скарбничка призових місць у всіх вікових категоріях була щедро заповнена медалями енергодарських велоспортсменів.
Категорія до 36 років (72 спортсмена) - 2 місце Сергій Зуєв, 3 місце Дмитро Ляшко, категорія 36-49 років (42 спортсмена) - 2 місце Головко Андрій. Також на марафоні була категорія «Абсолют» в яку увійшли учасники з найкращим часом проходження дистанції.
Призер неодноразових кубків і чемпіонатів України Олексій Кожадей посів друге місце в «Абсолюті», поступившись 2 хвилинами не менш іменитому спортсмену зі Львова.
У підсумку за командною першістю команда Запорізької АЕС посіла перше місце серед атомних електростанцій за найбільшою кількістю призових місць.


Фахівці Запорізької АЕС взяли участь у зустрічі в форматі громадських слухань з громадськістю села Нововодяне

17.08.2017

17 серпня 2017 року фахівці Запорізької АЕС взяли участь у зустрічі в форматі громадських слухань, організованій Нововодянською сільською радою, з громадськістю села Нововодяне для розгляду матеріалів з обґрунтування безпеки продовження терміну експлуатації енергоблока №3 ЗАЕС.
Приводом для зустрічі з громадськістю послугувало завершення проектного терміну експлуатації енергоблока №3 ЗАЕС - 05.03.2017 р. і розробка в зв'язку з цим Звіту з періодичної переоцінки безпеки енергоблока - основного документа, на підставі якого Державна інспекція ядерного регулювання України (ДІЯРУ) буде приймати рішення про можливість продовження терміну експлуатації енергоблока.
На початку зустрічі зі вступним словом виступив в.о. старости села Нововодяне Михайло Чорний, оголосивши присутнім тему заходу.
Далі фахівці Запорізької АЕС представили презентаційні матеріали щодо обґрунтування безпеки продовження терміну експлуатації енергоблока №3 ЗАЕС. З доповіддю виступив головний фахівець з реконструкції і продовження терміну служби енергоблоків - керівник служби управління надійністю, ресурсом і модернізації Василь Лилак. Заступник начальника цеху радіаційної безпеки з ремонту та реконструкції Сергій Сухочев розповів присутнім про радіаційний контроль на станції в цілому і пости радіаційного контролю в санітарно-захисній зоні та зоні спостереження Запорізької АЕС, продемонстрував роботу радіаційного контролю на сайті Запорізької АЕС в режимі реального часу, акцентувавши увагу на безпеці і відсутності радіаційного впливу ЗАЕС.
Спільно представники ЗАЕС пояснювали технічну та економічну доцільність продовження термінів експлуатації енергоблоків ЗАЕС, розповідали про світовий досвід в даному напрямку і ті заходи, які проводяться в рамках продовження термінів експлуатації третього енергоблока ЗАЕС.
Далі зустріч з громадськістю Нововодяного продовжилася в форматі «питання-відповідь». Присутні на зустрічі жителі села подякували фахівцям ЗАЕС за докладну розповідь про діяльність атомної станції та поділилися наболілими проблемами їхнього населеного пункту. Йшлося про тарифи на електроенергію, бажання отримувати більше преференцій від статусу жителів зони спостереження, екологічні фактори впливу різних виробництв на людей і навколишнє середовище.
Фахівці ЗАЕС в рамках своєї компетенції запропонували можливі варіанти вирішення озвучених питань.
Представники Запорізької АЕС подякували організаторам зустрічі за дружню атмосферу і за надану можливість обговорити стратегічно важливу для стабільності роботи енергетики України тему продовження термінів експлуатації енергоблока №3 ЗАЕС і висловили готовність підтримувати постійний діалог з громадськістю села Нововодяне.


Фахівці Запорізької АЕС взяли участь у зустрічі в форматі громадських слухань з громадськістю міста Дніпрорудне

17.08.2017

16 серпня 2017 року фахівці Запорізької АЕС взяли участь у зустрічі в форматі громадських слухань, організованій Виконавчим комітетом Дніпрорудненської міської ради, з громадськістю міста Дніпрорудне для розгляду матеріалів з обґрунтування безпеки продовження терміну експлуатації енергоблока №3 ЗАЕС.
Приводом для зустрічі з громадськістю послугувало завершення проектного терміну експлуатації енергоблока №3 ЗАЕС - 05.03.2017 р. і розробка в зв'язку з цим Звіту з періодичної переоцінки безпеки енергоблока - основного документа, на підставі якого Державна інспекція ядерного регулювання України (ДІЯРУ) буде приймати рішення про можливість продовження терміну експлуатації енергоблока.
На початку зустрічі зі вступним словом виступив міський голова м. Дніпрорудне Юрій Коробов, оголосивши присутнім тему заходу.
Далі фахівці Запорізької АЕС представили презентаційні матеріали щодо обґрунтування безпеки продовження терміну експлуатації енергоблока №3 ЗАЕС. З докладною доповіддю виступив головний фахівець з реконструкції і продовження терміну служби енергоблоків - керівник служби управління надійністю, ресурсом і модернізації Василь Лилак. Начальник служби охорони навколишнього середовища Ігор Квашнін представив матеріали, що стосуються виконання Запорізькою АЕС всіх норм щодо захисту навколишнього середовища, а також вимог міжнародних конвенцій.
Спільно представники ЗАЕС пояснювали технічну та економічну доцільність продовження термінів експлуатації енергоблоків ЗАЕС, розповідали про світовий досвід в даному напрямку і ті заходи, які проводяться в рамках продовження термінів експлуатації третього енергоблока ЗАЕС.
Далі зустріч з громадськістю Дніпрорудного продовжилася в форматі «питання-відповідь». Разом з темою продовження експлуатації енергоблоків ЗАЕС, були порушені питання соціальної захищеності населення, що проживає в зоні спостереження ЗАЕС, екологічні аспекти діяльності атомної енергетики, питання щодо постачальників палива для Запорізької АЕС, поводження з радіоактивними відходами та принципу дії комплексу ССВЯП.
На всі питання були надані компетентні та вичерпні відповіді від фахівців станції.
Представники Запорізької АЕС подякували організаторам зустрічі за дружню атмосферу і за надану можливість обговорити стратегічно важливу для стабільності роботи енергетики України тему продовження термінів експлуатації енергоблока №3 ЗАЕС з громадськістю міста Дніпрорудне.


Енергоблок №1 Запорізької АЕС готується вийти в перший після продовження термінів експлуатації планово-попереджувальний ремонт

16.08.2017

Згідно заявки №161 дозволено виведення енергоблока №1 ЗАЕС в середній ремонт, тривалістю 107 діб, з 20 серпня 2017 року. Це буде перший після продовження термінів експлуатації планово-попереджувальний ремонт.
Енергоблок №1 Запорізької АЕС був підключений до мережі 21 вересня 2016 року після закінчення капітального ремонту, протягом якого були в повному обсязі виконані всі заходи з продовження терміну експлуатації і підвищення рівня безпеки.
За 332 доби роботи в понадпроектний термін блок виробив більше 7,3 млрд кВтг екологічно чистої електроенергії.
Енергоблок №1 ЗАЕС перший із серії В-320 пройшов процес продовження ресурсу. Персонал станції придбав цінний досвід, яким готовий ділитися зі своїми колегами, а показники роботи блока в понадпроектний термін наочно показують успіх виконаної колосальної роботи зі встановлення сучасного обладнання, впровадження інноваційних систем, проведення масштабної реконструкції і модернізації.
Енергоблок №1 Запорізької АЕС - надійний і безпечний.