Новини атомної енергетики

Holtec поставить устаткування для сухого зберігання на АЕС Ангра

11.10.2017

Atominfo.ru

Компанія "Holtec" уклала контракт з бразильським "Eletronuclear" на поставку обладнання для сухого сховища блоків №№1/2 АЕС "Ангра", йдеться в повідомленні американської компанії.

Передбачається поставка контейнерів "HI-STORM FW" та супутнього обладнання.

На блоках бразильської станції встановлені реактори різних проектів - проект "Westinghouse" на першому блоці та німецький проект "PRE KONVOI" на другому.

Компанія "Holtec" обіцяє, що зможе в максимальному ступені уніфікувати обладнання систем сухого зберігання для поводження з выгруженным паливом обох блоків.


Westinghouse і «Турбоатом» підписали контракт про розширене партнерство

11.10.2017
Westinghouse и «Турбоатом» подписали контракт о расширенном партнерстве

Компанія Westinghouse Electric оголосила про підписання розширеної Меморандуму про взаєморозуміння з українською компанією ВАТ «Турбоатом» з метою координації та співробітництва щодо збільшення потужності атомних електростанцій України. Турбоатом є однією з провідних світових компаній в області проектування і виробництва турбін для ядерних, теплових і гідроелектростанцій.

«Це стратегічне співробітництво з Турбоатомом – відмінний приклад того, як Westinghouse прагне надати нашому замовнику, Енергоатому, інноваційні технічні рішення для подальшого підвищення потужності, ефективності та безпеки обладнання», – зазначив Азіз Даг, Віце-президент Westinghouse і керуючий директор компанії в північній і східній Європі. «Ми також розраховуємо на співпрацю з іншими українськими постачальниками для підтримки нашої діяльності, пов'язаної з потенційним проектом «Енергетичний міст Україна – Європейський Союз»».

Міністерство енергетики та вугільної промисловості України нещодавно схвалив аналіз проекту «Енергетичний міст Україна – Європейський Союз», який буде реалізований в партнерстві між державними і приватними компаніями. Рішення міністерства було прийнято на основі техніко-економічного обґрунтування, проведеного Westinghouse Electric Company, Polenergia International S. r.l. і EDF Trading Limited. Терміни потенційного проекту передбачають значне збільшення потужності існуючих енергоблоків ВВЕР-1000 в Україні. В даний час в Україні діють 13 реакторів типу ВВЕР-1000.

***

Westinghouse працює в Україні з 1992 року, сприяючи диверсифікації поставок ядерного палива, передового світового досвіду і технологій на український ринок. В середині 1990-х років, Westinghouse почав свою роботу в країні з модернізації безпеки ядерного арсеналу країни. Послідовно компанія створила великий інженерний центр, передаючи технології і готуючи сотні українських ядерних фахівців. Протягом майже 20 років, успішне спільне підприємство Westinghouse в Харкові працевлаштовує майже 200 навчених у відповідності зі стандартами Європейського Союзу і США співробітників, які розробляють продукти, адаптовані до українського ринку.

Westinghouse

ФОТО надане прес-службою ПАТ «Турбоатом»
США виділять Україні $250 млн на сховище ядерного палива

11.10.2017

ЛІГАБізнесІнформ

Корпорація приватних закордонних інвестицій (OPIC), яка є фінансовим інститутом розвитку уряду США, виділить близько $250 млн для розробки, будівництва і введення в експлуатацію центрального сховища відпрацьованого ядерного палива (ВЯП) для Хмельницької, Рівненської та Южно-Української АЕС.

Про це повідомляється на сторінці у Facebook Посольства України в США.

У посольстві зазначають, що реалізація проекту повинна забезпечити незалежність від Росії, яка зараз все ще приймає на тимчасове зберігання ВЯП українських АЕС. Також це заощадить значні кошти, які витрачаються на послуги зі зберігання ВЯП АЕС України.

Як повідомлялося раніше, посол України в США Валерій Чалий минулого тижня взяв участь у церемонії відкриття нового кампусу Holtec International в штаті Нью-Джерсі, який безпосередньо буде поставляти допоміжне обладнання для функціонування майбутнього сховища ВЯП.


Holtec планує створити в Україні виробництво нових реакторів для АЕС

11.10.2017
Holtec планирует создать в Украине производство новых реакторов для АЭС

Міжнародна компанія Holtec International, яка спеціалізується на виготовленні обладнання в галузі ядерної енергетики, планує налагодити в Україні виробництво малих модульних реакторів для АЕС.

Про це повідомив журналістам в четвер на церемонії відкриття нового заводу Holtec в штаті Нью-Джерсі (США) президент ДП "НАЕК "Енергоатом" Юрій Недашковський, передає власний кореспондент Укрінформ.

"Є дуже цікава пропозиція, яку зробив президент Holtec International Кріс Сінгх нашому президенту Петру Порошенку - створити в Україні хаб з поширення в Європу, Азію та Африку малих модульних реакторів з локалізацією виробництва і дуже великої кількості обладнання на українських підприємствах", - зазначив керівник "Енергоатому".

Він уточнив, що мова йде про реакторах SMR-160, і до цієї справи вже залучено українське виробництво "Турбоатом", яке має в своїй лінійці турбіни, які підходять для цього проекту.

"Є також можливість залучити інші українські підприємства", - сказав Недашковський.

Він назвав виробництво малих модульних реакторів "надзвичайно перспективним напрямком у будівництві атомних електростанцій.

"Ці реактори мають підвищений рівень безпеки за рахунок того, що на них застосовуються пасивні системи безпеки, тобто, без насосного обладнання, арматурного та багато іншого, що вимагає зовнішнього електропостачання", - пояснив глава українського підприємства.

Крім того, за його словами, реактори проекту SMR-160 маневрені, досить дешеві порівняно з реакторами високої потужності, можуть споруджуватися на невеликих площах і не вимагають підведення потужних ліній електропередач.

"Цей проект вже розроблено концептуально, і початок процесу його ліцензування очікується вже в наступному році, а старт активної фази будівництва – приблизно в 2023 році. Ми вважаємо, що для України цей проект дуже цікавий і перспективний", - підкреслив Недашковський.

Оцінюючи подальші перспективи, він зазначив, що потреба в малих модульних реакторах після 2025 року оцінюється в цілому приблизно в один трильйон доларів. Частково, за його словами, це може бути реалізовано в Україні.


На Запорізькій АЕС проводяться українсько-американські навчання

11.10.2017

Запорізька ОДА

5 вересня розпочалися спільні українсько-американські командно-штабні навчання з реагування на надзвичайну ситуацію державного рівня, пов'язану з УМОВНОЮ радіаційною аварією на відокремленому підрозділі “Запорізька АЕС” НАЕК “Енергоатом”.

До участі у навчаннях залучені фахівці апарату ДСНС України, представники Секретаріату Кабінету Міністрів України, центральних і місцевих органів влади України та державних установ (підприємств), представники Запорізької, Херсонської та Дніпропетровської облдержадміністрацій, співробітники Червоного Хреста, а також експерти з Державного департаменту, Агентства зменшення загрози Міністерства оборони та Федерального агентства з надзвичайних ситуацій США.

У відкритті заходу взяв участь заступник голови облдержадміністрації Віктор Скобліков.

Командно-штабні навчання - це загальний аналіз надзвичайної ситуації, в якій ключові особи та відповідальні працівники українських державних установ реагують на радіаційну аварію державного рівня. При цьому головною метою навчань є перевірка дієвості та ефективності існуючих планів і процедур та виявлення проблемних питань, що потребують вирішення. За словами американських експертів, які виступають у ролі спостерігачів, захід спрямований на те, щоб у ході вивчення та розв’язання учасниками проблем з урахуванням існуючих процедур реагування, викликати конструктивну дискусію та з’ясувати, чи потребують ці плани і процедури вдосконалення.

Упродовж трьох днів учасники навчань мають відпрацювати три модулі сценарію з реагування на можливу радіаційну аварію на ВП “Запорізька АЕС”, що виникла на одному з реакторів унаслідок дорожньо-транспортної пригоди.

Зокрема, першого дня робочі групи розглянуть два модулі: «Реагування на об’єктовому, місцевому та регіональному рівнях на аварію на реакторі Запорізької АЕС», у якому передбачається загальний огляд реагування на об’єктовому, місцевому та регіональному рівнях, а також «Реагування на державному рівні на аварію на реакторі ЗАЕС та першочергові заходи з ліквідації її наслідків», у якому учасники визначать першочергові заходи з реагування та пом'якшення наслідків, що вживаються на державному рівні.

На 6 вересня заплановано відпрацювання третього модуля командно-штабних навчань, що стосується довгострокових заходів з ліквідації наслідків радіаційної аварії, і завершиться захід 7 вересня загальним оглядом результатів навчань та рекомендаціями від американських спостерігачів.

Департамент  інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю


"Енергоатом" в 2018г планує інвестувати в підвищення безпеки 5,17 млрд грн

11.10.2017

Інтерфакс-Україна

Держпідприємство "НАЕК "Енергоатом" у 2018 році планує інвестувати в підвищення безпеки енергоблоків АЕС 5,166 млрд грн (без ПДВ) кредитних коштів Європейського банку реконструкції і розвитку (ЄБРР) та Європейського співтовариства з атомної енергії (Euratom), що становить 32,4% від загального обсягу інвестпрограми-2018.

Про це йдеться в оприлюдненому на сайті компанії протоколі обговорення інвестиційної програми на 2018 рік.

В цілому НАЕК розраховує на затвердження інвестиційної програми на наступний рік у розмірі 15,952 млрд грн, джерелами якої крім кредитних коштів ЄБРР та Euratom повинні послужити прибуток (8,915 млрд грн) та амортизаційні відрахування (1,871 млрд грн).

Ключовими напрямками інвестпрограми є підвищення безпеки, надійності та ефективності, а також продовження термінів експлуатації енергоблоків (10,973 млрд грн), нове будівництво (3,364 млрд грн, в т. ч. об'єктів соцсфери – 0,112 млрд грн), фізичний захист ядерних установок (0,33 млрд грн) і інші капіталовкладення (1,049 млрд грн).

Як повідомлялося, спочатку Комплексна (зведена) програма підвищення безпеки енергоблоків (КсППБ українських АЕС, яка співфінансується ЄБРР і Euroatom, була затверджена на 2012-2017 рр.., але у вересні 2015 року Кабмін продовжив терміни її виконання до 2020 року. При цьому обсяг її фінансування спочатку оцінювався в 12,453 млрд грн, а в 2013-му він був збільшений до 16,751 млрд грн (без ПДВ).

КсППБ затверджена Кабінетом міністрів України 7 грудня 2011 року. В програму, розроблену "Енергоатомом" і погоджену Державною інспекцією ядерного регулювання України, включені всі заходи попередньої програми по підвищенню безпеки і додаткові "постфукусимские" заходи, розроблені за результатами "стрес-тестів", що проходили на українських АЕС з урахуванням уроків аварії на японській АЕС Фукусіма.

Програма встановлює обсяг заходів з підвищення безпеки, які повинні бути реалізовані на кожному енергоблоці АЕС.

Реалізація програми дозволить привести рівень безпеки українських атомних блоків у відповідності з найвищими міжнародними вимогами, а також забезпечить виконання у повному обсязі міжнародних зобов'язань України щодо підвищення безпеки діючих АЕС.

"Енергоатом" є оператором всіх діючих АЕС України. Експлуатує Запорізьку, Південно-Українську, Рівненську і Хмельницьку станції, оснащені водо-водяними енергетичними реакторами, загальною встановленою електричною потужністю 13,835 ГВт.


Кабмін затвердив фінансовий план «Енергоатому» на 2017 рік з чистим прибутком 240 млн грн

11.10.2017

УНІАН

Кабінет міністрів України затвердив фінансовий план Національної атомної енергогенеруючої компанії «Енергоатом» на 2017 рік із показником чистого прибутку на рівні 240 млн грн. Відповідне рішення було прийнято на засіданні уряду в середу.

За словами міністра енергетики та вугільної промисловості Ігоря Насалика, який представляв цей план, чистий прибуток компанії в 2017 році сягне 240 млн грн, що на 50 млн грн більше, ніж в 2016 році.
«Доходи за 2017 рік збільшилися до 41,16 млрд грн, що майже на 2 млрд грн більше, платежі до бюджетів всіх рівнів склала 10,041 млрд, що на 1,8 млрд грн більше, а чистий дохід склав 240 млн грн», - зазначив міністр.

Як повідомляв УНІАН, «Енергоатом» в 2016 році скоротив чистий прибуток в 4,5 рази - до 187 млн грн. При цьому чистий дохід компанії від реалізації продукції виріс на 9,6% - до 36 млрд грн, а валовий прибуток скоротився до 5,7 млрд грн з 7,4 млрд грн в 2015 році.

Довідка УНІАН. Держпідприємство «НАЕК «Енергоатом» – найбільший виробник електроенергії в Україні з часткою сукупного виробництва понад 50% у загальному обсязі виробництва електроенергії України. На «Енергоатом» покладено функції експлуатуючої організації, яка відповідає за безпеку експлуатації всіх АЕС країни.

По встановленої потужності ядерних енергоблоків Україна займає сьоме місце у світі. Всі реактори типу ВВЕР. В Україні діє 4 атомних електростанції з 15 енергоблоками, одна з яких, Запорізька АЕС, з 6 реакторами загальною потужністю 6000 МВт є найбільшою в Європі.


Законопроект про будівництво 3-го і 4-го блоків Хмельницької АЕС може бути внесений в Раду до кінця року, – Недашковський

11.10.2017

ЭнергоРеформа

Законопроект про розміщення та будівництво енергоблоків №3 і №4 Хмельницької АЕС може бути внесений до Верховної Ради України до кінця року. Як повідомляє Энергореформа, про це заявив президент ДП «НАЕК «Енергоатом» Юрій Недашковський на Хмельницькій АЕС.

«У листопаді плануємо отримати схвалення Кабінету міністрів України, підготувати відповідний законопроект про розміщення та будівництво цих блоків, і до кінця цього – початку наступного року він повинен бути вже на розгляді в парламенті України», – сказав він.

Як повідомив президент «Енергоатому», компанія вивчає різні варіанти добудови блоків з іноземними партнерами.

«Паралельно ми вивчаємо можливість добудови блоків не в рамках існуючого проекту, а за тим продложениям, які маємо на сьогоднішній день від компаній з Китаю, Кореї. Є й інші варіанти, але зрозуміло, що вони в значно меншій мірі опрацьовані, ніж базовий варіант добудови з реакторним обладнанням виробництва Skoda», - зазначив він.

За словами Ю. Недашковського, проект добудови блоків на ХАЕС безпосередньо пов'язаний з реалізацією проекту «Енергетичний міст «Україна-ЄС».

«За проектом «Енергетичного мосту» ситуація наступна: ми очікуємо, що найближчим часом Міністерство енергетики та вугільної промисловості України надійде підготовлене за західними стандартами техніко-економічне обґрунтування, яке ляже в основу подальшого конкурсу на державно-приватне партнерство. До кінця року, якщо вдало пройде цей конкурс, міністр зможе підписати з його переможцем договір про державно-приватне партнерство, який буде передбачати інвестиції в цілий ряд енергетичних об'єктів», – повідомив президент НАЕК.

Зокрема, передбачається відновлення ЛЕП від ХАЕС до підстанції «Жешув» (Польща), реконструкція підстанції «Західноукраїнська» (поділ на два класу напруги - 330 і 750 кВ), з подальшим приєднанням лінії 750 кВ до європейської мережі ENTSO-E у Альбертирше (Угорщина).

«По термінах базовий варіант добудови блоків з реакторами виробництва Skoda і «Енергетичний міст» ув'язані, оскільки ми розглядаємо цей проект як фінансовий інструмент для добудови 3-го і 4-го блоків ХАЕС», - додав він.

Ю. Недашковський також повідомив, що на сьогодні практично готовий проект експортного контракту на майбутні поставки електроенергії в Європу.

«Проект контракту ми на сьогодні вже практично відпрацювали, причому відпрацьовували його разом з потенційним покупцем електричної енергії та банком Barclays, щоб під заставу цього контракту можна було отримати відповідний фінансовий ресурс», - пояснив президент НАЕК «Енергоатом».

Нагадаємо, в листопаді 2015 року президент НАЕК «Енергоатом» Юрій Недашковський повідомив, що чеська Skoda підтвердила готовність брати участь у завершенні будівництва третього і четвертого блоків Хмельницької АЕС шляхом виробництва двох комплектів реакторних установок.

Переговори про комерційні умови співпраці зі Skoda почалися після денонсації Верховною Радою угоди про завершення будівництва Х3/Х4 спільно з РФ.

Угода між Кабінетом міністрів України і урядом Російської Федерації від 9 червня 2010 року про співробітництво в будівництві енергоблоків №3 та №4 Хмельницької АЕС денонсовано з 12 травня 2016 року. Верховна Рада підтримала цю пропозицію 16 вересня 2015 року. Тоді ж парламентарії прийняли закон про визнання того, що припинив дію закон України «Про розміщення, проектування та будівництво енергоблоків №3 і №4 Хмельницької АЕС».

За інформацією «Енергоатому», реалізація цього проекту на Хмельницькій АЕС обійдеться Україні в суму близько EUR4 млрд.

Проект «Енергетичний міст «Україна – Європейський Союз» передбачає постачання в ЄС електроенергії енергоблоком №2 Хмельницької АЕС.

«Енергоатом» є оператором всіх чотирьох діючих АЕС України. Експлуатує Запорізьку, Південно-Українську, Рівненську і Хмельницьку станції з 15 енергоблоками, оснащеними водо-водяними енергетичними реакторами, загальною встановленою електричною потужністю 13,835 тис МВт.


"Енергоатом" в I півріччі збільшив чистий прибуток на 45,7%

11.10.2017

ІА Інтерфакс-Україна

Державне підприємство НАЕК "Енергоатом" в січні-червні 2017 року збільшило чистий прибуток на 45,7% (на 511,153 млн грн) порівняно з аналогічним періодом 2016 року – до 1 млрд 629,228 млн грн.

Згідно звітності на сайті генкомпанії, її чистий дохід у першому півріччі зріс на 24,9% (на 4 млрд 92,079 млн грн) – до 20 млрд 520,968 млн грн, валовий прибуток – на 42,6% (на 1 млрд 571,716 млн грн), до 5 млрд 258,488 млн грн.

Як повідомлялося, "Енергоатом" в січні-червні 2017 року збільшив виробництво електроенергії на 13,4% (на 5,403 млрд кВт-год) порівняно з аналогічним періодом 2016 року – до 45,726 млрд кВт-ч.

Частка "Енергоатому" в загальній структурі відпущеної електроенергії в ДП "Енергоринок" за підсумками першого півріччя 2017 року склала 59,9%, в загальній структурі виробництва електроенергії в країні – 58,4%.

"Енергоатом" у 2016 році знизив чистий прибуток у 4,5 рази (на 646,679 млн грн) порівняно з 2015 роком – до 187,126 млн грн. Чистий прибуток НАЕК в 2016 році зріс на 9,6% (на 3 млрд 163,981 млн грн) – до 36 млрд 67,864 млн грн, тоді як валовий прибуток скоротився на 22,7% (на 1 млрд 676,897 млн грн) – до 5 млрд 723,969 млн грн.

"Енергоатом" є оператором всіх чотирьох діючих АЕС України. Експлуатує 15 енергоблоків, оснащених водо-водяними енергетичними реакторами загальною встановленою електричною потужністю 13,835 ГВт.

НАЕК також експлуатує Ташлицьку ГАЕС встановленою потужністю 302 МВт в турбінному режимі і побудовану на нижньому водосховищі ГАЕС, Олександрівську ГЕС встановленою потужністю 11,5 МВт, які разом з Південно-Української АЕС становлять Південно-Український енергокомплекс.


Сховище майбутнього: Україна почне самостійно зберігати відпрацьоване ядерне паливо

11.10.2017

Майнд ЮА, Інна Коваль

Це дозволить уникнути залежності від російських переробних потужностей

Україні залишився останній крок для здобуття незалежності в поводженні з відпрацьованим ядерним паливом. Кабінет міністрів 8 червня затвердив в цілому проект спорудження централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива сухого типу (ЦСВЯП), чим поставив остаточну крапку в створенні нормативної та законодавчої бази під проект. Техніко-економічну документацію розробив ПАТ «Київський науково-дослідний і проектно-конструкторський інститут «Енергопроект».

Тендер на будівництво сховища НАЕК «Енергоатом» оголосив 3 травня через систему ProZorro, до 6 червня збиралися пропозиції, наразі йде опрацювання. «Хочу зазначити, що ці торги будуть йти по процедурі «конкурентний діалог», і вже за цим результатом визначиться підрядник, що виконуватиме будівельні роботи. А також постачальник частини специфічних матеріалів для будівництва», – пояснює Юрій Недашковський, президент НАЕК «Енергоатом».

Що являє собою проект? Сховище – це територія у 18,2 га в Чорнобильській зоні, де буде встановлено 458 контейнерів для зберігання 16 530 відпрацьованих паливних збірок з Південно-Української, Рівненської та Хмельницької АЕС. Загальна вартість проекту 37,22 млрд грн, термін реалізації – 16,5 років. Перші контейнери з відпрацьованим ядерним паливом (ВЯП) планується доставити на майданчик уже на початку 2019 року.

Проект ЦСВЯП Україна намагається реалізувати вже майже 15 років. Міжнародний тендер на будівництво та функціонування сховища був оголошений ще у 2003 році, а контракт з переможцем – компанією Holtec International (США) – підписаний наприкінці 2005-го. Згідно з тогочасними планами сховище повинно було запрацювати у 2008–2009 роках.

Навіщо Україні власне сховище? Усе своє відпрацьоване паливо Україна вивозить на територію Росії, щороку сплачуючи за ці послуги $200 млн. Після військової агресії Росії у 2014 році проект став нагальним для нашої країни, бо подальша співпраця в ядерній галузі з країною-агресором несе більше ризиків, аніж перспектив.

Як зараз зберігаються ядерні відходи в Україні? Будь-яке ядерне паливо має свій цикл використання, після чого його замінюють на свіже. Відпрацьоване паливо виймають з реактора та розміщують у пристанційному сховищі мокрого типу, де воно охолоджується та стабілізується. Після відстоювання ВЯП відправляють або на переробку та подальше захоронення, або в інше спеціальне сховище, де ВЯП може надійно зберігатися до 100 років.

Цивілізовані країни обирають другий варіант поводження з ВЯП. Адже  вчені вже працюють над швидким та дешевим способом його реновації для повторного використання, бо в паливних збірках залишається до 90% активного урану, який сучасні технології на АЕС не дозволяють випалювати.

В Україні подібне сучасне сховище є лише на Запорізькій АЕС. А от Рівненська, Хмельницька та Південно-Українська АЕС залежать від Росії. Якщо Росія відмовиться забирати ВЯП, то через деякий час пристанційні сховища будуть заповнені. Проводити заміну відпрацьованих збірок на нові не буде можливості, залишиться одне – вимикати АЕС. Після чого Україну очікує повний блек-аут.

Таке майже сталося минулого літа, коли рахунки НАЕК «Енергоатом» були декілька місяців заблоковані через судовий позов, і «колеги» з РФ відмовилися вивозити паливо з АЕС в кредит. Пристанційні сховища були заповнені майже повністю. Ситуація почала виправлятися після втручання Кабінету міністрів та Міністерства юстиції.

Як іде підготовка до будівництва? Підписання контракту із безпосереднім будівельником ЦСВЯП має відбутися до 20 липня цього року. Вартість робіт оцінюється у 940 млн грн. Протягом 24 місяців компанія повинна побудувати першу чергу сховища, щоб вона могла повноцінно і безпечно працювати.

Територія під будмайданчик має бути готова вже за два місяці – до 20 серпня 2017 року. Тендер на підготовчі роботи вартістю 34,3 млн грн у лютому цього року виграло ПрАТ «Укренергомонтаж», що входить до складу державної будівельної корпорації «Укрбуд» (Київ). Наразі там завершуються організаційні роботи з відведення землі та її підготовки для будівництва безпосередньо сховища і виробничих будівель та під’їзних колій.

Компанія вже провела вирубку лісу за визначеним маршрутом для будівництва нової залізничної колії протяжністю 5,8 км – від наявної гілки Вільча-Янів до майданчика сховища. Перепади висот на маршруті сягають 20 м, тож будівельникам ще необхідно буде вирівняти їх. З обох боків залізниці планується побудувати одноколійні автомобільні дороги, щоб у разі непередбачуваної ситуації туди могли під’їхати машини. Будівництво залізниці має бути завершене до травня 2018 року.

Сьогодні всі підготовчі та будівельні роботи йдуть за рахунок грошей НАЕК «Енергоатом», що передбачені в тарифі. Проте, вже у жовтні 2017 року компанія розраховує отримати кредит у $250 млн від Bank of America Merril Lynch.

На що підуть основні гроші в проекті? У січні 2015-го НАЕК «Енергоатом» та компанія Holtec International (США) підписали додаткову угоду до контракту 2005 року, згідно з яким українська сторона відповідає за проектування та будівництво сховища, а американська – за постачання спеціального обладнання та технологій сухого зберігання ВЯП і його транспортування.

Крім того, Holtec має зобов’язання розробити модифікацію технологій поводження з ВЯП саме для українських АЕС, допомогти впровадити їх і передати українським спеціалістам. Вартість цих робіт майже $300 млн.

Отже, із загальної вартості проекту – 37,22 млрд грн – найбільший обсяг коштів – 30,45 млрд грн піде на закупку обладнання та технологій. Утім, не треба забувати, що кошти витрачатимуться протягом 16,5 років у 15 етапів, кожен з яких – це введення нового пускового комплексу, розрахованого на 32–34 контейнери.

Така висока вартість обладнання склалася через те, що Holtec змушений був створювати контейнери для зберігання спеціально для України. Проросійське лобі в Україні шукало приводів, щоб заморозити проект, і наявні контейнери виявилися для деяких наших «спеціалістів» не надто надійними. Весь світ користується контейнерами із однією захисною оболонкою, а для України  Holtec створив двоконтурні – так звані контейнери HI-STORM.

До кінця 2020 року Holtec має поставити в Україну 94 такі системи зберігання ВЯП. Потім усі контейнери вироблятимуться на вітчизняних потужностях, головний претендент – харківський завод «Турбоатом», якому передадуть усі технології.

Як українські АЕС готуються до нових технологій поводження з ВЯП? У 2016 році українські спеціалісти з «Енергоатома» та Держатомрегулювання завершили процес ліцензування технологій Holtec, і цього року заводи компанії в США вже почали виробництво обладнання для нашого ЦСВЯП. До кінця 2017 року сторони повинні організувати заводські приймальні випробування цього обладнання. У травні делегація «Енергоатома» відвідала заводи Holtec і розробила план приймання.

Але, окрім будівництва нового сховища, до нових технологій мають бути готові й майданчики українських АЕС. «З 2018 року це обладнання постачатиметься на майданчики наших атомних станцій, де ми будемо проводити так зване холодне і гаряче випробовування. Паралельно ми проводимо роботу з адаптації наявного транспортно-технологічного обладнання та технологій наших трьох АЕС під технології Holtec», – пояснює Юрій Недашковський.

Усі технологічні операції мають послідовність відпрацювання. Контейнер необхідно підняти в центральний зал реакторних відділень, щоб там була можливість завантажити ядерне паливо, потім його вивантажити і поставити на транспортер.

У 2016–2017  роках їх виконували на макетному обладнанні, яке за геометричними розмірами повністю відповідає контейнерам Holtec: розміри дозволяють завантажувати його в шахту мийки; в універсальне гніздо басейну витримки; проводити операції з транспортування.

«Зараз опрацьовуються результати, нам треба буде усунути деякі зауваження. Також виконати ремонт під’їзних залізничних колій, модернізувати перевантажувальні машини. Наступного року всі ці операції проводитимуть уже з реальним ядерним паливом», розповідає Недашковський.

У чому стратегічне значення будівництва сховища? Будівництво централізованого сховища має стати для уряду України одним з екзаменів на захист стратегічних інтересів держави.

Після підписання контракту в 2005 році російське лобі в українському уряді та парламенті почало вимагати прийняття окремого закону під це будівництво. Закон, який визначає майданчик і технологію, що застосовуватиметься в Україні, прийняли лише в 2012-му. Питання відведення землі в Чорнобильскій зоні вирішив улітку 2014 року вже постмайданний уряд Арсенія Яценюка, а оформили цю землю лише в 2016 році.

Проект сховища був затверджений в червні 2017 року. Введення його в експлуатацію очікується в 2019-му, тобто через 10 років після терміну, що був записаний в контракті 2005 року. А отже, сумарні витрати України, які вона змушена була платити Росії, за цей період сягнуть уже $2 млрд.

Утім, спеціалісти галузі сподіваються, що більше перешкод для будівництва не буде. Бо є ще один аргумент «за» – на сьогодні в блоках українських АЕС до 40% складає паливо американської компанії Westinghouse. І є велика ймовірність, що цей показник найближчим часом зросте й до 50%. Вивезти його в Росію після терміну використання не вийде. Отже, його доведеться залишати на території України.

У обох компаній, Westinghouse і Holtec, є досвід поводження з відпрацьованим ядерним паливом на станціях США. В Україні вони тільки починають процес адаптації технологій. І від будь-якої затримки з будівництвом сховища певний дискомфорт відчуватимуть вже дві американські компанії. У ситуації, коли влада України потребує політичної, фінансової та військової підтримки з боку США, проблеми зі сховищем будуть недоречні.