Новини атомної енергетики

Westinghouse заявляє про готовність постачати ядерне паливо для реакторів ВВЕР-440 в Європі

21.03.2018

Українські Новини

Консорціум компаній на чолі з Westinghouse Electric (США) заявляють про готовність постачати ядерне паливо для реакторів ВВЕР-440 в Європі.

Про це йдеться в повідомленні Westinghouse, передають Українські Новини.

Згідно з повідомленням, Westinghouse і вісім європейських партнерів компанії в рамках консорціуму 12 березня оголосили про успішне завершення проекту, фінансованого Європейським Союзом, спрямованого на диверсифікацію поставок ядерного палива для реакторів ВВЕР-440 в Європі.

"Цей проект дуже добре підготував нас до виробництва і постачання палива для ВВЕР-440 на європейські об'єкти, створивши життєздатну альтернативу нинішнім постачання палива з одного джерела. Багато країн Східної Європи сильно залежать від ядерної енергетики, і, таким чином, зміцнення енергетичної безпеки є для нас стратегічним пріоритетом", - заявив віце-президент і керуючий директор Westinghouse в Північній Європі Азіз Даг.

Консорціум розробив концептуальний проект палива і визначив, яким чином можна відновити ланцюжок виробництва і поставок збірок паливних елементів для ВВЕР-440 за прикладом того, що було здійснено компаніями Westinghouse і ENUSA для АЕС " Ловііса (Фінляндії) у 2001-2007 роках.

Крім цього, консорціум розробив і підтвердив пов'язані методи і методологію для ліцензування і використання нового палива.

Також зазначено, що партнером проекту є Національний науковий центр "Харківський фізико-технічний інститут".

Україна експлуатує 2 енергоблоки ВВЕР-440 Рівненської АЕС (енергоблок №1 та №2 РАЕС, Вараш, Рівненська область) сумарною встановленою потужністю 835 МВт.

Як повідомляли Українські Новини, Westinghouse Electric (США) почне постачання ядерного палива на енергоблок №3 Рівненської атомної електростанції (РАЕС, Вараш, Рівненська область) в 2021 році.

Станом на лютий, паливо Westinghouse використовується на 6 енергоблоках, а саме на енергоблоках №2 та №3 Южно-Української АЕС (ПУАЕС, Миколаївська область) і на енергоблоках №1, №3, №4, №5 Запорізької АЕС (ЗАЕС, Енергодар, Запорізька область).

В кінці січня Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" підписала контракт з компанією Westinghouse Electric (США) про постачання ядерного палива до 2025 року.

Новим контрактом передбачається постачання ядерного палива для забезпечення 7 із 15 українських атомних енергоблоків протягом 2021-2025 років, що означає розширення і продовження дії договору на шість енергоблоків, термін дії якого закінчується в 2020 році.


Юрій Недашковський: «Централізоване сховище в Чорнобильській зоні можемо запустити в 2019 році»

19.02.2018
Юрий Недашковский: «Централизованное хранилище в Чернобыльской зоне можем запустить в 2019 году» Тривалий переговорний процес між Україною і США щодо фінансування проекту будівництва Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива нарешті завершився.

У середу керівники НАЕК «Енергоатом» і американської урядової корпорації OPIC підписали угоду про страхування політичних ризиків на суму $250 млн, що повністю відкрило шлях для американських інвестицій. Чверть мільярда - насправді дуже серйозна сума не тільки для України, але і для іноземних програм американського уряду. Чому у Вашингтоні погодилися на такий крок? Які гарантії при цьому надає українська сторона і які перспективи відкриває підписана угода? На ці та інші питання відповів у Вашингтоні в ексклюзивному інтерв'ю Укрінформу президент ДП НАЕК «Енергоатом» Юрій Недашковський.

 

ЕНЕРГОАТОМУ ПРИСВОЇЛИ ОДИН З НАЙВИЩИХ КРЕДИТНИХ РЕЙТИНГІВ

- Юрій, перш за все, вітаю з угодою. Чи Можете прокоментувати, яких зусиль коштувало Україні отримати таку довіру з боку OPIC? Як довго тривав процес, і які гарантії українська сторона забезпечила інвесторам?

- Сам по собі проект будівництва Централізованого сховища стартував ще в 2005 році, коли я підписав відповідний контракт. Тривалий час ця робота просто пробуксовувала. Сам контракт передбачав залучення фінансування для виконання всіх робіт, але в 2008 році глобальний криза призвела до банкрутства банку, який виділяв кошти на цей проект, у нього з'явилися нові власники. Тобто, по суті, фінансова схема була вже розвалена на той момент. Ми намагалися довгий час забезпечити фінансування через американський EximBank, але він припинив виділення коштів на такі проекти. Після цього, в 2014 році ми почали шукати інші джерела фінансування, і в 2015-му у нас відбулася перша зустріч з представниками Bank of America, де ми обговорили, яким чином можна було б забезпечити виділення коштів. Тоді з'явилася ідея, що все буде зроблено під гарантії OPIC.

Протягом трьох років тривала дуже напружена робота по проведенню процедури due diligence Енергоатому (детальна незалежна перевірка об'єкта інвестування - ред.). При цьому з'ясовувалися обставини, як працює компанія на енергетичному ринку України, яким чином будуть відбуватися зміни у зв'язку з введенням закону про нової моделі ринку, яка запрацює з 2019 року. Це все враховувалося і, звичайно, вимагало гарантій з боку Уряду України. Крім того був проведений аудит власне проекту побудови Централізованого сховища, а для гарантій OPIC відбувся екологічний аудит, а також аудит цін.

В результаті НАЕК «Енергоатом» був визнаний компанією з гарною кредитною історією. Все це дало можливість забезпечити рейтинг Аа2 для цієї операції, тобто рейтинг облігацій, які були емітовані під залучення $250 млн. Це дуже високий рейтинг, якого взагалі не кожна держава може досягти. Це дало можливість зменшити ставку кредитування, а інвесторам з американського фондового ринку дало гарантії, що вони протягом тривалого 20-літнього періоду будуть мати можливість не тільки повернути свої кошти, але і стабільно отримувати прибуток на куплені облігації.

Тобто, це була трирічна і дуже напружена робота в усіх напрямках.

- Можете зараз назвати найбільших інвесторів, які заходять в проект будівництва Централізованого сховища в Україні?

- Схема проекту передбачає, що у нас договір укладено зі спеціальним трастом, який так і називається в перекладі з англійської - по спорудженню безпечного Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива. Зараз Bank of America перерахував кошти на траст, і ми будемо вже робити вибірки для того, щоб оплатити перші платежі для компанії Holtec International по виконаним роботам і виготовленому обладнання. Ми також перекредитуємо раніше залучені Енергоатомом кредити, коли ми не мали реальних джерел фінансування, під хороші ставки. Зараз ставка кредитування становить 6,833 - це відмінна процентна ставка, яка говорить про те, що це дуже вигідне залучення коштів.

А щодо інвесторів - це питання не до мене. Це компанії з американського фондового ринку, дуже потужні і дуже надійні, які були зацікавлені в тому, щоб купити ці облігації.

ПЕРШИЙ ЯДЕРНИЙ ПРОЕКТ З ФІНАНСУВАННЯМ З ФОНДОВОГО РИНКУ

- Що означає для України підписана угода крім гарантій за кредитом?

- Так, це не тільки дуже вигідний кредит, не тільки, як ви сказали, повернення OPIC в Україну, це відкриває можливість для подальшого співробітництва. Ми вже починаємо обговорювати з Bank of America нові напрямки співпраці під інші проекти, з якими ми готові ознайомити і довести, що вони є економічно ефективними і можуть гарантувати дуже хороший відсоток для нас як для позичальника, а для інвесторів надати дуже надійну схему вкладення їх коштів. Дуже важливо, що це кошти американського фондового ринку. І це перший ядерний проект в Україні, який буде фінансуватися не тільки за рахунок залучення кредиту в банківській установі, а з американського фондового ринку. Це дуже знаково.

ПОВИННІ ЗАПУСТИТИ В НАСТУПНОМУ РОЦІ

- Скільки потрібно часу для будівництва Централізованого сховища в Україні?

- Роботи ведуться вже давно. В минулому році ми отримали першу партію допоміжного обладнання. Вона розмитнена і зараз зберігається на одній з наших атомних станцій. Вже розроблені і виготовлені перші зразки основного устаткування, і команда Енергоатому зараз паралельно працює на заводах Holtec International в Пітсбурзі і Кемдені (США) і бере участь в заводських приймальних випробуваннях. По графіку запланованих робіт, у другій половині 2019 року ми повинні поставити перші контейнери на майданчик Централізованого сховища.

До цього ми отримали ліцензії Держатомрегулювання на будівництво та експлуатацію Централізованого сховища, почали будівельні роботи у минулому році. Зараз завершені роботи в зоні відчуження Чорнобильської АЕС біля смт. Буряківка, зокрема, з вертикального планування, знятий родючий шар і вирівняли пісок, що дозволило дуже серйозно поліпшити дозиметричну обстановку. Я особисто пройшовся 5,5 км з дозиметром, і радіоактивний фон там набагато менше ніж у Києві.

Крім того, розпочато роботи зі спорудження під'їзної залізничної колії загальною протяжністю 5,5 км Більше половини цієї колії вже реально побудовано і фактично по всій довжині зроблена відповідна насип. Тобто, свою частину в Україні Енергоатом спільно з підрядними організаціями планують завершити та ввести перший пусковий комплекс в експлуатацію в другій половині наступного року.

- Загальний розмір фінансування цього проекту? Адже $250 млн - це просто гарантія для інвесторів.

- Що стосується інвестицій, то вартість контракту з Holtec International становить $299 млн. Інвестиційна складова цього контракту, там де ми інвестували в розробку технологій, зразки, ліцензування складає $78 млн. Все інше - це вартість контейнерів, які будуть поставлятися для пускових комплексів об'ємом приблизно 20% від загальної потужності цього сховища.

НОВІ РЕАКТОРИ ДЛЯ АЕС

- Коли у вересні минулого року Holtec International відкрила завод з виробництва малих модульних реакторів в Нью-Джерсі, президент компанії Кріс Сінгх сказав, що розглядає можливість відкрити подібне підприємство в Україні. Щось змінилося з того часу, були зрушення?

- Ми рухаємося в цьому напрямку. Holtec International крім виготовлення контейнерів для відпрацьованого ядерного палива є також розробником так званих малих модульних реакторів. Цей технологічний кампус, де ми перерізали стрічку у вересні минулого року біля Філадельфії (в місті Кемден - Ред.), призначений не тільки для виробництва контейнерів, але і для майбутнього виробництва корпусів цих реакторів. Президент Holtec International Кріс Сінгх прогнозує великий попит на малі модульні реактори, зокрема, на Близькому Сході у нього вже законтрактовані великі обсяги. Тому, йому буде потрібен не один завод в Кемдені (США), він планує відкрити ще два так званих логістичних центрах, тобто побудувати ще два таких заводи. Один, за його словами, планується розмістити в Індії, а другий - в Україні, тому що він вже тривалий час реалізує свої проекти в Україні. До речі, Сховище №2 на Чорнобильській станції теж обладнується Holtec International. Їм дуже подобається працювати з українськими інженерами, оскільки вони мають високий технологічний рівень, високий рівень обізнаності та інженерної грамотності. На основі цього досвіду їм цікаво надалі відштовхуватися від України.

- Якщо говорити про часові перспективи, то коли цей завод може з'явитися в Україні?

- Це буде залежати від процедури ліцензування самого малого модульного реактора SMR-160 потужністю 160 МВт, який розробляє зараз HoltecInternational. Вони вже зараз почали процес ліцензування в Канаді. Позитивні висновки канадського регулятора дадуть їм можливість почати будівництво, за їхніми планами, приблизно в 2023-2024 роках для Близького Сходу. І далі, в залежності від кількості замовлень на ці реактори, Holtec буде визначатися з подальшим спорудженням своїх логістичних центрів на території Євразії - в Україні та Індії.

Що стосується Енергоатому, то ми дуже зацікавилися проектом малих модульних реакторів, і зараз ми розробляємо спільно з нашим Держатомрегулювання та київським представництвом Holtec International план заходів щодо пілотного проекту впровадження перших малих модульних реакторів на Рівненській АЕС натомість енергоблоків номер один і два з реакторами ВВЕР-440, які до 2030 року відпрацюють свій проектний ресурс. Якщо нова технологія успішно піде і буде ліцензована, то впровадження нових реакторів в Україні буде дуже перспективним як заміщуючих потужностей, а також, можливо, для впровадження на нових майданчиках.

Автор Ярослав Довгопол, Вашингтон

Фото автора

Укрінформ
Юрій Недашковський, президент Енергоатома: «Централізоване сховище в Чорнобилі можемо запустити в 2019 році»

16.02.2018
Юрий Недашковский, президент Энергоатома: «Централизованное хранилище в Чернобыле можем запустить в 2019 году» Тривалий переговорний процес між Україною і США щодо фінансування проекту будівництва Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива нарешті завершився.

У середу керівники НАЕК «Енергоатом» і американської урядової корпорації OPIC підписали угоду про страхування політичних ризиків на суму $250 млн, що повністю відкрило шлях для американських інвестицій. Чверть мільярда - насправді дуже серйозна сума не тільки для України, але і для іноземних програм американського уряду. Чому у Вашингтоні погодилися на такий крок? Які гарантії при цьому надає українська сторона і які перспективи відкриває підписана угода? На ці та інші питання відповів у Вашингтоні в ексклюзивному інтерв'ю Укрінформу президент ДП НАЕК «Енергоатом» Юрій Недашковський.

 

Енергоатому присвоїли один з найвищих кредитних рейтингів

- Юрій, перш за все, вітаю з угодою. Чи Можете прокоментувати, яких зусиль коштувало Україні отримати таку довіру з боку OPIC? Як довго тривав процес, і які гарантії українська сторона забезпечила інвесторам?

- Сам по собі проект будівництва Централізованого сховища стартував ще в 2005 році, коли я підписав відповідний контракт. Тривалий час ця робота просто пробуксовувала. Сам контракт передбачав залучення фінансування для виконання всіх робіт, але в 2008 році глобальний криза призвела до банкрутства банку, який виділяв кошти на цей проект, у нього з'явилися нові власники. Тобто, по суті, фінансова схема була вже розвалена на той момент. Ми намагалися довгий час забезпечити фінансування через американський EximBank, але він припинив виділення коштів на такі проекти. Після цього, в 2014 році ми почали шукати інші джерела фінансування, і в 2015-му у нас відбулася перша зустріч з представниками Bank of America, де ми обговорили, яким чином можна було б забезпечити виділення коштів. Тоді з'явилася ідея, що все буде зроблено під гарантії OPIC.

Протягом трьох років тривала дуже напружена робота по проведенню процедури due diligence Енергоатому (детальна незалежна перевірка об'єкта інвестування - ред.). При цьому з'ясовувалися обставини, як працює компанія на енергетичному ринку України, яким чином будуть відбуватися зміни у зв'язку з введенням закону про нової моделі ринку, яка запрацює з 2019 року. Це все враховувалося і, звичайно, вимагало гарантій з боку Уряду України. Крім того був проведений аудит власне проекту побудови Централізованого сховища, а для гарантій OPIC відбувся екологічний аудит, а також аудит цін.

В результаті НАЕК «Енергоатом» був визнаний компанією з гарною кредитною історією. Все це дало можливість забезпечити рейтинг Аа2 для цієї операції, тобто рейтинг облігацій, які були емітовані під залучення $250 млн. Це дуже високий рейтинг, якого взагалі не кожна держава може досягти. Це дало можливість зменшити ставку кредитування, а інвесторам з американського фондового ринку дало гарантії, що вони протягом тривалого 20-літнього періоду будуть мати можливість не тільки повернути свої кошти, але і стабільно отримувати прибуток на куплені облігації.

Тобто, це була трирічна і дуже напружена робота в усіх напрямках.

- Можете зараз назвати найбільших інвесторів, які заходять в проект будівництва Централізованого сховища в Україні?

- Схема проекту передбачає, що у нас договір укладено зі спеціальним трастом, який так і називається в перекладі з англійської - по спорудженню безпечного Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива. Зараз Bank of America перерахував кошти на траст, і ми будемо вже робити вибірки для того, щоб оплатити перші платежі для компанії Holtec International по виконаним роботам і виготовленому обладнання. Ми також перекредитуємо раніше залучені Енергоатомом кредити, коли ми не мали реальних джерел фінансування, під хороші ставки. Зараз ставка кредитування становить 6,833 - це відмінна процентна ставка, яка говорить про те, що це дуже вигідне залучення коштів.

А щодо інвесторів - це питання не до мене. Це компанії з американського фондового ринку, дуже потужні і дуже надійні, які були зацікавлені в тому, щоб купити ці облігації.

 

Перший ядерний проект з фінансуванням з фондового ринку

- Що означає для України підписана угода крім гарантій за кредитом?

- Так, це не тільки дуже вигідний кредит, не тільки, як ви сказали, повернення OPIC в Україну, це відкриває можливість для подальшого співробітництва. Ми вже починаємо обговорювати з Bank of America нові напрямки співпраці під інші проекти, з якими ми готові ознайомити і довести, що вони є економічно ефективними і можуть гарантувати дуже хороший відсоток для нас як для позичальника, а для інвесторів надати дуже надійну схему вкладення їх коштів. Дуже важливо, що це кошти американського фондового ринку. І це перший ядерний проект в Україні, який буде фінансуватися не тільки за рахунок залучення кредиту в банківській установі, а з американського фондового ринку. Це дуже знаково.

 

Повинні запустити в наступному році

- Скільки потрібно часу для будівництва Централізованого сховища в Україні?

- Роботи ведуться вже давно. В минулому році ми отримали першу партію допоміжного обладнання. Вона розмитнена і зараз зберігається на одній з наших атомних станцій. Вже розроблені і виготовлені перші зразки основного устаткування, і команда Енергоатому зараз паралельно працює на заводах Holtec International в Пітсбурзі і Кемдені (США) і бере участь в заводських приймальних випробуваннях. По графіку запланованих робіт, у другій половині 2019 року ми повинні поставити перші контейнери на майданчик Централізованого сховища.

До цього ми отримали ліцензії Держатомрегулювання на будівництво та експлуатацію Централізованого сховища, почали будівельні роботи у минулому році. Зараз завершені роботи в зоні відчуження Чорнобильської АЕС біля смт. Буряківка, зокрема, з вертикального планування, знятий родючий шар і вирівняли пісок, що дозволило дуже серйозно поліпшити дозиметричну обстановку. Я особисто пройшовся 5,5 км з дозиметром, і радіоактивний фон там набагато менше ніж у Києві.

Крім того, розпочато роботи зі спорудження під'їзної залізничної колії загальною протяжністю 5,5 км Більше половини цієї колії вже реально побудовано і фактично по всій довжині зроблена відповідна насип. Тобто, свою частину в Україні Енергоатом спільно з підрядними організаціями планують завершити та ввести перший пусковий комплекс в експлуатацію в другій половині наступного року.

- Загальний розмір фінансування цього проекту? Адже $250 млн - це просто гарантія для інвесторів.

- Що стосується інвестицій, то вартість контракту з Holtec International становить $299 млн. Інвестиційна складова цього контракту, там де ми інвестували в розробку технологій, зразки, ліцензування складає $78 млн. Все інше - це вартість контейнерів, які будуть поставлятися для пускових комплексів об'ємом приблизно 20% від загальної потужності цього сховища.

 

Нові реактори для АЕС

- Коли у вересні минулого року Holtec International відкрила завод з виробництва малих модульних реакторів в Нью-Джерсі, президент компанії Кріс Сінгх сказав, що розглядає можливість відкрити подібне підприємство в Україні. Щось змінилося з того часу, були зрушення?

- Ми рухаємося в цьому напрямку. Holtec International крім виготовлення контейнерів для відпрацьованого ядерного палива є також розробником так званих малих модульних реакторів. Цей технологічний кампус, де ми перерізали стрічку у вересні минулого року біля Філадельфії (в місті Кемден - Ред.), призначений не тільки для виробництва контейнерів, але і для майбутнього виробництва корпусів цих реакторів. Президент Holtec International Кріс Сінгх прогнозує великий попит на малі модульні реактори, зокрема, на Близькому Сході у нього вже законтрактовані великі обсяги. Тому, йому буде потрібен не один завод в Кемдені (США), він планує відкрити ще два так званих логістичних центрах, тобто побудувати ще два таких заводи. Один, за його словами, планується розмістити в Індії, а другий - в Україні, тому що він вже тривалий час реалізує свої проекти в Україні. До речі, Сховище №2 на Чорнобильській станції теж обладнується Holtec International. Їм дуже подобається працювати з українськими інженерами, оскільки вони мають високий технологічний рівень, високий рівень обізнаності та інженерної грамотності. На основі цього досвіду їм цікаво надалі відштовхуватися від України.

- Якщо говорити про часові перспективи, то коли цей завод може з'явитися в Україні?

- Це буде залежати від процедури ліцензування самого малого модульного реактора SMR-160 потужністю 160 МВт, який розробляє зараз HoltecInternational. Вони вже зараз почали процес ліцензування в Канаді. Позитивні висновки канадського регулятора дадуть їм можливість почати будівництво, за їхніми планами, приблизно в 2023-2024 роках для Близького Сходу. І далі, в залежності від кількості замовлень на ці реактори, Holtec буде визначатися з подальшим спорудженням своїх логістичних центрів на території Євразії - в Україні та Індії.

Що стосується Енергоатому, то ми дуже зацікавилися проектом малих модульних реакторів, і зараз ми розробляємо спільно з нашим Держатомрегулювання та київським представництвом Holtec International план заходів щодо пілотного проекту впровадження перших малих модульних реакторів на Рівненській АЕС натомість енергоблоків номер один і два з реакторами ВВЕР-440, які до 2030 року відпрацюють свій проектний ресурс. Якщо нова технологія успішно піде і буде ліцензована, то впровадження нових реакторів в Україні буде дуже перспективним як заміщуючих потужностей, а також, можливо, для впровадження на нових майданчиках.

 

Автор Ярослав Довгопол, Вашингтон

Фото автора

Укрінформ
Інтерв'ю президента "Енергоатому" Юрія Недашковського Українській службі «Голосу Америки»

15.02.2018
Интервью президента Энергоатома Юрия Недашковского Украинской службе «Голоса Америки»

Вашингтон, 14 лютого 2018 року

Президент НАЕК «Енергоатом» Юрій Недашковський та президент і виконавчий директор американської урядової Корпорації закордонних приватних інвестицій США Рей Вешборн (OPIC) підписали угоду, пов’язану з фінансуванням будівництва в Україні Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива (ЦСВЯП). Урочиста церемонія відбулась 14 лютого 2018 року у Вашингтоні. Відповідно до угоди, «Bank of America/Merrill Lynch» організував розміщення облігацій з фіксованою ставкою на фондовому ринку США для запозичення 250 млн дол. під зобов’язання страхування ризиків з боку OPIC. 

Про деталі угоди та її значення для української енергетики Юрій Недашковський розповів в інтерв'ю Українській службі «Голосу Америки»

Кореспондент "Голосу Америки": Розкажіть про деталі проекту. Коли має бути побудоване це сховище. Як воно має працювати та звідки будуть надходити ядерні відходи?

Юрій Недашковський: Перш за все я хотів би сказати, що це не ядерні відходи, а відпрацьоване ядерне паливо, яке саме по собі містить ще близько 97%, за масою, дуже цінних хімічних елементів - ізотопів, які можуть ділитися, тобто в майбутньому воно може бути використане для виробництва нового палива та виробництва електричної енергії. ЦСВЯП будується в зоні відчуження Чорнобильської АЕС. Споруджує його Енергоатом за контрактом з американською компанією Holtec International. Підписання кредитної угоди та гарантійної угоди з OPIC щодо залучення на американському фондовому ринку 250 млн дол., яке сьогодні відбулось, це дуже серйозна фінансова складова цього проекту.

Архітектура проекту дуже складна і те, що ми сьогодні говоримо про залучення кредиту в 250 млн дол. – це тільки частина цього проекту. Сам проект передбачає і виконання робіт безпосередньо в зоні відчуження Чорнобильської АЕС. І виробництво обладнання, а це контейнери та спеціальне технологічне обладнання, на американських заводах компанії Holtec International у Пітсбурзі та у Кемптоні. І модифікація трьох атомних електростанцій, з яких буде вивозитися це ядерне паливо до Централізованого сховища – це Хмельницька, Рівненська та Южно-Українська атомні електростанції.

Кореспондент "Голосу Америки": Коли планується введення в експлуатацію цього об’єкту?

Юрій Недашковський: Об’єкт буде будуватися та експлуатуватися протягом 100 років. Але перший пусковий комплекс планується ввести в експлуатацію у другій половині наступного - 2019 року.

Кореспондент "Голосу Америки": Скільки грошей Україна зекономить внаслідок того, що не треба буде відправляти ці матеріали у Росію?

Юрій Недашковський: Сьогодні обсяг відправлення відпрацьованого ядерного палива до радіохімічних комбінатів РФ складає, в грошовому еквіваленті, до 200 млн дол. щорічно. Введення в експлуатацію ЦСВЯП дасть Україні можливість економити 130-150 млн дол. щороку. Крім того, це не тільки дуже економічно привабливий проект. Цей проект безпосередньо спрямований на посилення енергетичної безпеки України, оскільки завдяки йому Україна позбавляється залежності від російських радіохімічних комбінатів. Практично за кілька років він окупить всі ті інвестиції, які вкладені на цьому етапі.

Кореспондент "Голосу Америки": Ви зауважили, що схема залучення фінансування і гарантії OPIC під цей проект, це досить унікальне явище. Американська корпорація фактично гарантує страхування грошей від політичних ризиків в Україні. Які гарантії український Уряд надає зі свого боку та чому американська корпорація вірить українській владі, що ці кошти будуть повернуті вчасно?

Юрій Недашковський: Дуже гарне запитання. Над відповіддю на це запитання ми працювали три роки. Опрацьовували та розробляли саму схему фінансування, було проведено незалежний due diligence Енергоатома, як позичальника цих коштів. Було проведено експертизу та аудиту самого проекту. Це була експертиза, як з точки зору економіки та фінансів проекту, так і з точки зору його окупності. Екологічна експертиза, ядерна безпека – всі ці питання підлягали експертизі. За результатами цієї масштабної трирічної роботи було зроблено дуже серйозний висновок про те, що цей проект надзвичайно надійний для інвесторів. Самі облігації, які вже по суті емітовано і сьогодні ми закривали транзакцію, вони мають дуже високий рейтинг. Moody's оцінив їх рейтинг на рівні «Аа2». Й це дуже високий рейтинг взагалі для залучення коштів.

Як повідомляв «Голос Америки», коментуючи співпрацю з Енергоатомом, голова агенції OPIC Рей Вешборн також наголосив на важливості проекту будівництва ЦСВЯП для енергетичної незалежності України.

«Допоки український уряд продовжує реформи, ми почуваємось там дуже комфортно як інвестори. Це те, за чим ми дуже пильно стежимо, але вони досягають великого прогресу. Для нас дуже важливо, щоб українці мали енергетичну незалежність. Думаю, це крок вперед. Нас особливо приваблює енергетичний сектор, чи це природний газ чи відкриття нафтових родовищ чи транспортування», - заявив Рей Вешборн.

У свою чергу віце-президент ОРІС з структурованих фінансів та страхування Трейсі Вебб зазначила, що український проект став інноваційним для цієї державної установи США, адже, як правило, ОРІС не кредитує іноземні держави або державні підприємства.

В цьому ж випадку, головним учасником проекту стала українська державна компанія "Енергоатом".

Інноваційна та складна структура залучення фінансування зробила можливим доступ для "Енергоатома" на ринки запозичень США, що означає безпрецедентну можливість фінансування проекту на привабливих умовах для цієї української державної корпорації. Гроші для реалізації проекту будуть залучатись у приватних інвесторів шляхом випуску облігацій.

"Це – перша угода ОРІС, побудована таким чином, і нам приємно стати партнерами з цього інноваційного проекту", - наголосила Трейсі Вебб.

Агентство Moody’s присвоїло облігаціям рейтинг Аа2 зі стабільним прогнозом. Організатором продажу облігацій на ринку США став банк BA Merryl Lynch.

«Це на 15 пунктів вище за суверенний рейтинг України, який, наразі, є на рівні Caa2», - відзначила Трейсі Вебб.

Таким чином, українська державна компанія змогла вийти на ринок запозичень США, обсяг якого складає 40 трильйонів доларів, відзначили в ОРІС.


Держатомрегулювання не має зауважень до експлуатації ядерного палива Westinghouse

15.02.2018

Державна інспекція ядерного регулювання не має зауважень і вважає надійною експлуатацію ядерного палива виробництва американсько-японської компанії Westinghouse, яка є альтернативою паливо виробництва російської компанії "ТВЕЛ", і вже використовується на шести енергоблоках українських АЕС.

Як передає кореспондент УНІАН, про це під час презентації річного звіту роботи Держатомрегулювання повідомив директор Департаменту з питань безпеки ядерних установок Борис Столярчук.

"У Держатомрегулювання на поточний момент немає зауважень до надійної роботи палива виробництва компанії Westinghouse", - сказав він.

За словами Столярчука, на сьогодні паливо Westinghouse експлуатується на другому і третьому енергоблоках Південно-Української АЕС, а також на першому, третьому, четвертому і п'ятому блоках Запорізької АЕС.

Як повідомляв УНІАН, у рамках диверсифікації джерел постачання ядерного палива для атомних станцій України і зниження залежності від одного джерела – російської компанії "ТВЕЛ" - держкомпанія "Енергоатом" у квітні 2014 року уклала договір з американсько-японської компанією Westinghouse, яка виробляє паливо на своєму заводі в Швеції.

За підсумками першого півріччя 2017 року "Енергоатом" скоротив частку поставок ядерного палива з Росії до 49% з 58%, при цьому частка постачань від Westinghouse склала 51%. На тлі скорочення Україною залежності від ядерного палива компанії "ТВЕЛ" в російських ЗМІ неодноразово публікуються необґрунтовані заяви про небезпеку використання палива Westinghouse на українських енергоблоках ВВЕР.

В кінці січня 2018 року "Енергоатом" і Westinghouse продовжили термін дії договору про постачання ядерного палива для семи з 15 українських атомних енергоблоків на період 2021-2025 років.

УНІАН

 


У Вашингтоні підкреслили важливість енергетичної незалежності України від Росії

15.02.2018

У Вашингтоні урядову установу США Корпорація міжнародних приватних інвестицій (Overseas Private Investment Corporation, OPIC) підписала контракт за проектом споруди в Україні Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива.

Корпорація застрахувала політичні ризики проекту на загальну суму 250 млн доларів. Очікується, що гроші залучать приватні інвестори шляхом випуску облігацій. На ці кошти корпорація «Енергоатом» побудує в Чорнобильській зоні першу стадію сховища.

Цей проект зміцнить енергетичну незалежність України від Росії, куди до цих пір відправляється відпрацьоване ядерне паливо з українських АЕС, каже Голова агентства OPIC Рей Вешборн, який підкреслив важливість такої незалежності.

«Поки український уряд продовжує реформи, ми відчуваємо себе в Україні дуже комфортно як інвестори. Це те, за чим ми дуже уважно стежимо, і в чому вони досягають великого прогресу. Для нас дуже важливо, щоб українці мали енергетичну незалежність. Думаю, це крок вперед. Нас особливо приваблює енергетичний сектор: природний газ або відкриття нафтових родовищ, або транспортування», - заявив Вешборн.

Радіо Свобода Голос Америки


Енергоатом і OPIC підписали угоду про страхування політичних ризиків на суму 250 млн доларів з будівництва ЦСВЯП

15.02.2018
Энергоатом и OPIC подписали соглашение о страхование политических рисков на сумму 250 млн долларов по строительству ЦХОЯТ

Американська урядова Корпорація закордонних приватних інвестицій США (OPIC) і український НАЕК «Енергоатом» підписали угоду про страхування політичних ризиків на суму $250 млн будівництва в Україні Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива.

Урочиста церемонія відбулася в середу у Вашингтоні, передає власний кореспондент Укрінформу.

«Це дало можливість зменшити ставку кредитування для України, а інвесторам американського фондового ринку дало гарантії, що вони протягом тривалого 20-літнього періоду будуть мати можливість не тільки повернути свої кошти, але і стабільно отримувати прибуток», - прокоментував Укрінформу підписання угоди президент НАЕК «Енергоатом» Юрій Недашковський.

Після будівництва заводу в Чорнобильській зоні, Україна не буде витрачати сотні мільйонів доларів щорічно на відправку та зберігання відпрацьованого ядерного палива в Росію. Крім того, за словами Недашковського, Україна продовжує тісну співпрацю з американськими компаніями, і за підтримки Міністерства енергетики США досягла суттєвих успіхів і на інших напрямках в енергетичній сфері.

У цьому зв'язку президент OPIC Рей Вешборн заявив, що американська сторона зацікавлена в тому, щоб Україна вступила до фактичної незалежності в енергосфері.

«Для Сполучених Штатів приємно допомагати Україні досягти енергетичної незалежності, забезпечуючи можливості для зберігання використаного ядерного палива в країні», - підкреслив Вешборн. Він додав, що відтепер забезпечені фінансові гарантії для будівництва заводу в Україні, який буде зберігати відпрацьоване паливо з трьох українських електростанцій.

Посол України в США Валерій Чалий, зі свого боку, підкреслив, що допомога з боку американського уряду і будівництво заводу дає нові можливості для розвитку співпраці зі Сполученими Штатами.

«Це величезний внесок у нашу енергетичну безпеку, дуже серйозний внесок в наше стратегічне партнерство. Крім того, ми отримуємо для людей, які проживають у непростих умовах в Чорнобильській зоні, робочі місця, отримуємо додаткові ресурси для відновлення екології і багато чого іншого в результаті реалізації цього проекту», - зазначив український дипломат.

Він підкреслив, що OPIC приймає рішення про страхування тільки після серйозної екологічної та фінансової експертизи.

«Це означає наявність довіри до того, що ці кошти будуть відповідним чином працювати далі», - підкреслив посол України в США.

Згідно підписаної угоди, Bank of America/Merrill Lynch організував розміщення облігацій з фіксованою ставкою на фондовому ринку США для запозичення в 250 млн дол. під зобов'язання страхування ризиків з боку OPIC. Крім того, український «Енергоатом» отримає 20-річний кредит на відповідну суму.

Нагадаємо, НАЕК «Енергоатом» спільно з американською компанією Holtec International приступили до будівництва Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива в листопаді 2017 року.

Укрінформ
Moody's присвоїла рейтинг Aa2 випускаються під будівництво ЦСВЯП облігаціями

19.01.2018

Міжнародне рейтингове агентство Moody's присвоїло рейтинг Aa2 випускаються для залучення "Енергоатомом" кредиту на 250 млн доларів під будівництво централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива (ЦСВЯП) облігаціями.

Про це йдеться у повідомленні агентства, передають Українські Новини.

Прогноз по рейтингу даних облігацій стабільний.

Moody's відзначає, що проект є заявленим пріоритетом політики США та уряду України, оскільки об'єкт буде створено для зберігання відпрацьованого палива з трьох атомних станцій, пропонуючи ефективний і безпечний процес, який знизить залежність України від Росії.

У той же час агентство зазначає, що політика кредитора корпорації приватних закордонних інвестицій США (Overseas Private Investment Corporation, OPIC) не забезпечує гарантію оплати по нотах і не призначена для прямої або непрямої передачі безумовної гарантії OPIC платіжних зобов'язань "Енергоатому" за кредитним договором.

Як повідомляли Українські Новини, раніше Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" домовилася з OPIC про залучення кредиту на 250 млн доларів для будівництва централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива (ЦСВЯП).

Контракт на будівництво ЦСВЯП між "Енергоатомом" і переможцем відповідного тендеру компанією Holtec International був підписаний ще в 2005 році.

Контракт на будівництво сховища передбачає, що компанія Holtec International буде поставляти спеціальне обладнання для сухого зберігання відпрацьованого ядерного палива та його транспортування, а також надасть Україні технології, які будуть застосовані як на енергоблоках АЕС, так і під час перевезення ВЯП з АЕС у ЦСВЯП, а також в самому сховище.

Holtec International поставить для ЦСВЯП 94 системи зберігання відпрацьованого ядерного палива; подальше виробництво цих систем зберігання ВЯП буде відбуватися в Україні.

У 2016 році НАЕК "Енергоатом" домовився з Bank of America Merrill Lynch про координацію проведення процедури Due diligence, розробці попередніх умов фінансування, співпраці з OPIC в частині оформлення страхового поліса і підготовки документації для випуску облігацій для подальшого кредитування держкомпанії з метою будівництва ЦСВЯП.

6 липня "Енергоатом" отримав ліцензію на будівництво і введення в експлуатацію ЦСВЯП.

Українські Новини


Кабмін затвердив фінансовий план Енергоатому на 2018 рік, що передбачає виділення 3,5 млрд грн на безпеку роботи АЕС

27.12.2017

Кабінет міністрів України затвердив з подальшим доопрацюванням фінансовий план Національної атомної енергогенеруючої компанії «Енергоатом» на 2018 рік, в якому передбачені витрати на підтримання безпеки роботи енергоблоків АЕС на рівні 3,5 млрд грн. Відповідне рішення було прийнято на засіданні уряду.

«У новому фінансовому плані закладено на 1 млрд грн більше податків, ніж в 2017 році, і це при тому, що ми більше 3,5 млрд грн вкладаємо у безпека функціонування блоків і повністю за рахунок «Енергоатому» фінансуємо будівництво Централізованого сховища для відпрацьованого ядерного палива», - прокоментував фінплан компанії міністр енергетики та вугільної промисловості Ігор Насалик.

УНІАН


Кабмін погодив надання держгарантій за кредитом Енергоатому на 250 млн дол. для будівництва ЦСВЯП

06.12.2017

Кабінет міністрів України погодив надання державних гарантій за кредитом НАЕК "Енергоатом" на $250 млн для будівництва Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива (ЦСВЯП).

Відповідне рішення уряд ухвалив на засіданні в Києві в середу.

НАЕК "Енергоатом" планує підписати редитное угоду з Bank of America Merrill Lynch (BofA-ML) про залучення $250 млн на спорудження ЦСВЯП.

"Енергоатом" є оператором всіх чотирьох діючих АЕС України. Експлуатує 15 енергоблоків, оснащених водо-водяними енергетичними реакторами загальною встановленою електричною потужністю 13,835 ГВт.

Інтерфакс-Україна