Новини атомної енергетики

Кабмін розподілив 137,5 млн грн на компенсацію ризику проживає в зоні спостереження АЕС населення 7 областей

18.04.2017

Інтерфакс-Україна

Кабінет міністрів України розподілив 137,5 млн грн на компенсацію ризику населення 7 областей, яке проживає в зоні спостереження атомних електростанцій.

Згідно з повідомленням прес-служби Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства, відповідне рішення було прийнято на засіданні уряду 12 квітня.

Кабмін направив місцевим бюджетам 7 областей державну субвенцію на фінансування заходів соціально-економічної компенсації ризику населення, яке проживає на території зони спостереження.

"Це кошти на заходи щодо поліпшення умов проживання та праці людей, які живуть у зоні спостереження атомних електростанцій. Зокрема, будівництво та ремонт захисних споруд цивільного захисту, фінансування об'єктів спеціальної соціальної інфраструктури, закупівлю засобів індивідуального захисту органів дихання і препаратів стабільного йоду, навчання населення. Державна субвенція компенсує ризики населенню, яке проживає на території зони спостереження семи областей: Волинської, Дніпропетровської, Запорізької, Миколаївської, Рівненської, Херсонської та Хмельницької областей (зони спостереження Запорізької АЕС, Рівненської АЕС, Хмельницької АЕС та Южно-Української АЕС)", - цитує прес-служба слова віце-прем'єр-міністра, міністра економічного розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства Геннадія Зубка.


Кабмін затвердив проекти комплексів з переробки радіоактивних відходів на Запорізькій та Хмельницькій АЕС

05.04.2017

УНІАН

Кабінет міністрів України затвердив проекти комплексів з переробки радіоактивних відходів, які будуть розташовані на Запорізькій та Хмельницькій АЕС, які входять до складу Національної атомної енергогенеруючої компанії «Енергоатом». Дане рішення було прийнято на черговому засіданні уряду.

«На розгляд виноситься питання про затвердження проекту «Запорізька АЕС. Створення комплексу по переробці радіоактивних відходів», розробленого міністерством з метою вирішення питання щодо створення інфраструктури з переробки радіоактивних відходів. Прийняття цього проекту дозволить завершити будівництво комплексу по переробці радіоактивних відходів на Запорізькій АЕС», - представила проект даного рішення перший заступник міністра енергетики та вугільної промисловості Галина Карп.

Також було прийнято рішення про створення аналогічного комплексу на території Хмельницької АЕС. Для будівництва обох комплексів, на вимогу Міністерства екології та природних ресурсів, буде додатково проведена екологічна експертиза даних проектів.

На цьому ж засіданні було затверджено проект будівництва відкритого розподільного пристрою напругою 750 кВ на Запорізькій АЕС для подальшого підключення до підстанції «Каховська».

Згідно з інформацією прес-служби «Енергоатому», вартість будівництва комплексу з переробки радіоактивних відходів на Запорізькій АЕС становить 662,1 млн грн, а на Хмельницькій станції – 1,164 млрд грн. Введення в дослідну експлуатацію комплексу на ЗАЕС заплановано на цей рік, а на ХАЕС – на 2021 рік.

Дані комплекси будуть мати установки з вилучення радіоактивних відходів, установки по сортуванню і дезактивації відповідних матеріалів, а також установки для вимірювання активності, пресуванню, фрагментації і спалювання.

Як повідомляв УНІАН, у жовтні 2016 року повідомлялося, що держкомпанія-оператор об'єднаної енергосистеми «Укренерго» планує завершити будівництво і введення в експлуатацію ліній електропередач від Запорізької АЕС до підстанції «Каховська», самої підстанції, а також ліній від «Каховської» до розподільчих мереж загальною вартістю 200 млн євро в третьому кварталі 2017 року.

За словами міністра енергетики Ігоря Насалика, даний проект дозволить видавати максимальну потужність Запорозької АЕС в енергосистему і буде сприяти зниженню споживання тепловою генерацією дефіцитного вугілля антрацитної групи на 2 млн тонн у рік.
За даними прес-служби «Енергоатому», 18 лютого 2017 року атомна генерація виробила рекордну кількість електроенергії за останні 13 років – 302,9 млн кВт-ч.

Довідка УНІАН. Держпідприємство «НАЕК «Енергоатом» – найбільший виробник електроенергії в Україні з часткою сукупного виробництва понад 50% у загальному обсязі виробництва електроенергії України. На «Енергоатом» покладено функції експлуатуючої організації, яка відповідає за безпеку експлуатації всіх АЕС країни.


Тариф на виробництво електроенергії на АЕС збільшили на 2,9%

22.03.2017

Українські Новини

Національна комісія держрегулювання енергетики і комунальних послуг (НКРЭКУ) з 1 квітня збільшила тариф на виробництво (відпуск) електроенергії для атомних електростанцій (АЕС) на 2,92%, або на 1,36 коп/кВт-година до 48 коп/кВт-година порівняно з поточним тарифом АЕС (46,64 коп/кВт-годину).

Відповідне рішення було прийнято на засіданні комісії у вівторок, передають Українські Новини.

У свою чергу національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" (оператор АЕС) обґрунтовувала свій тариф на рівні 68,71 коп/кВт-год.

При розрахунку тарифу на рівні 48 коп/кВт-година НКРЭКУ враховувала витрати, в тому числі, на будівництво бризкальних басейнів на Южно-Українській АЕС, купівлю транспортера для сховища відпрацьованого палива на Запорізькій АЕС.

НКРЭКУ також знизила інвестиційну програму дп НАЕК "Енергоатом" на 2017 рік на 20,4%, або на 1 370,33 млн гривень до 5 349,567 млн гривень порівняно з затвердженою версією в грудні 2016 року (в основному за рахунок зниження фінансування кредитними коштами).

З 1 січня 2017 тариф на виробництво (відпуск) електроенергії для атомних електростанцій (АЕС) складає 46,64 коп/кВт-год (без ПДВ), що на 8,58%, або на 4,38 коп/кВт-година нижче, ніж було на кінець 2016.


Хто і як охороняє атомні електростанції України

03.03.2017

depo.ua

Мабуть, ніщо так не лякає пересічних українців, як інформація з атомних електростанцій. Різного роду "викиди", "пожежі" і "радіація" тижнями не сходять зі шпальт соціальних мереж і навіть деяких ЗМІ – тільки дай привід. Що вже говорити, коли мова заходить про загрозу будь-яких диверсій чи терористичних актів на згаданих стратегічних об'єктах...

Наприклад, восени 2016 року інформаційний простір сколихнула новина викриття злочинної організації, метою якої була підготовка диверсій на Запорізькій АЕС (р. Енергодар).

Враховуючи той факт, що Україна перебуває у стані гібридної війни з підступним ворогом, хвилювання її громадян має певне підґрунтя. Тому Depo.ua на прикладі Хмельницької електростанції (ХАЕС, р. Нетішин) вирішив з'ясувати, як саме захищені атомні електростанції і які заходи вживаються для попередження різного роду диверсій на цих стратегічних об'єктах.

Отже, як вдалося з'ясувати, охороною ХАЕС займається військова частина 3043 Національної гвардії України. Службово-бойової шлях цієї військової частини розпочався ще в травні далекого 1986 року, а з 13 березня 2014 року вона увійшла до лав Національної гвардії України і у своїй службово-бойової діяльності особовий склад частини керується вимогами закону України "ПРО НГУ".

У повсякденній діяльності на військову частину 3043 покладені завдання щодо забезпечення охорони ВП "Хмельницька АЕС" та здійснення пропускного режиму на її території. А при ускладненні обстановки в районі розміщення ядерної установки основним завданням частини є охорона і оборона Хмельницької АЕС і боротьба з диверсійно-розвідувальними групами противника.

З метою підвищення рівня готовності сил і засобів систем фізичного захисту подальшого вдосконалення міжвідомчої підготовки, підготовки особового складу, задіяного в проведенні можливих операцій, а також відпрацювання спільних дій і бойової злагодженості підрозділів різних силових відомств, нацгвардейцами організовуються і проводяться командно-штабні, різнорівневі тактико-спеціальні навчання та тренування із залученням сил та засобів різної відомчої приналежності.

Враховуючи те, що Хмельницька АЕС відноситься до особливо важливих об'єктів державної власності, то її зона спостереження займає 8 районів Хмельницької та Рівненської областей. Тобто можливі диверсійні або просто підозрілі групи або особи відслідковуються і знешкоджуються ще на дальніх підступах до станції.

Основними протиправними діями відносно об'єкта вбачаються: напад на об'єкти ХАЕС, напад на транспортні засоби під час перевезення ядерного палива, здійснення актів тероризму, диверсій щодо Хмельницької АЕС, протиправні дії радикально налаштованих елементів з метою створення перешкод нормального режиму функціонування, приховані дії внутрішніх правопорушників.

Особовий склад військової частини залучається до здійснення пропуску персоналу, автомобільного та залізничного транспорту, огляду обладнання та інструментів які вносяться або виносяться, забезпечення внутрішньо об'єктового режиму. До речі, реагування на порушення вимог пропускного та внутрішньо об'єктового режиму на території об'єкта, здійснюється силами груп реагування.

З метою виконання заходів щодо попередження актів тероризму на території ядерної установки і супроводу спеціальних вантажів у 1997 році створено взвод спеціального призначення, основною функцією якого є виконання завдань, пов'язаних з виникненнями надзвичайних ситуацій на об'єкті, що охороняється і поблизу нього, згідно з переліком надзвичайних заходів, визначених Указом Президента України про введення надзвичайного стану.

Проте життя не стоїть на місці і вплив реформ відчули на собі і військовослужбовці, які займаються охороною АЕС. За період останніх трьох років кардинальним чином змінилася методика проведення підготовки та навчання військових кадрів, піднявшись на небувало високий рівень з часів здобуття Україною незалежності.

Якісно новий підхід до комплектування військових частин Національної гвардії України новітнім обладнанням, озброєнням і технікою не обійшов і військову частину 3043. До речі, деякі зразки того, що має на озброєнні дана військова частина, час від часу можна бачити на демонстраціях військової техніки в центрі міста Нетішин.

Крім цього, за останнє десятиліття зріс як кількісний, так і якісний склад війська, що займається охороною ХАЕС. З кожним роком зростає число військовослужбовців, підвищують свій освітній рівень професійної підготовки в навчальних центрах Національної гвардії України.

А щоб весь час перебувати в тонусі, на базі військової частини 3043 регулярно проводяться міжнародні навчання, які дають можливість отримати досвід з охорони особливо важливих об'єктів інших країн світу, що вносить додаткові умови для підвищення надійності охорони Хмельницької АЕС.

Також станом на сьогодні понад півсотні військовослужбовців, які охороняють ХАЕС, стали учасниками бойових дій під час антитерористичної операції на Сході держави.

Отже, як бачимо на прикладі Хмельницької АЕС, атомні електростанції України надійно захищені від можливих диверсій, нападів та інших загроз. Тому якщо комусь хочеться знайти чергову #зраду, то шукати її доведеться десь в іншому місці.

* Інформація, використана в даному матеріалі, була отримана від прес-служби військової частини 3043 Національної гвардії України з відкритих джерел.


Holtec побудує ССВЯП для словенській АЕС

01.03.2017

ATOMINFO.RU

Компанія "Holtec International" уклала контракт на постачання під ключ сухого сховища ВЯП для АЕС "Кршко" (Словенія), пише "World Nuclear News".

Ціна контракту не розголошується.

Словенська замовник вибрав "Holtec" у травні 2016 року, однак протягом дев'яти місяців це рішення оскаржувала французька група AREVA.

Обсяг роботи за контрактом включає в себе, серед іншого, проектування і будівництво ССВЯП, а також постачання обладнання і послуг. Велика частина устаткування буде виготовлена в США.

АЕС "Кршко" складається з єдиного блоку з водяним реактором під тиском PWR. Потужність блоку - 688 МВт(е), дата початку комерційної експлуатації - 1 січня 1983 року.


Skoda JS отримала міжнародну нагороду за інновації

27.02.2017

ATOMINFO.RU

"Skoda JS" отримала нагороду за інновації в міжнародному конкурсі Quality Innovation Award 2016, який був організований фінським товариством якості, пише "Technicky tydenik".

У категорії "Бізнес-інновації великих компаній" чеська компанія перемогла з обладнанням для вилучення, перевезення і утилізацію датчиків нейтронного потоку і термопар з реакторів типу ВВЕР-1000 при досягненні експлуатаційного терміну служби цих датчиків.

Завдяки використанню інноваційного рішення, заснованого на принципі утилізації датчиків методом розрізання, значно підвищується ємність сховища радіоактивних матеріалів.

Отримала нагороду обладнання також більш економно з точки зору споживання електроенергії.

Особливою перевагою є і значне скорочення строку ліквідації датчиків в ході зупинки енергоблоку, що приносить значний економічний ефект для оператора АЕС.

Скорочення терміну утилізації датчиків і запропонований спосіб обслуговування цього процесу з використанням камер і дистанційного управління дозволяють знижувати дози, одержувані обслуговуючим персоналом.

Працівники взагалі не взаємодіють із забрудненими датчиками, на відміну від початкового рішення, яке вимагала безпосередньої присутності персоналу в обладнання в ході ліквідації.

Обладнання було розроблено та проведено в компанії "Skoda JS".

Його основу становить екрануючий корпус, який включає в себе механізм для витягування датчика, прострільну голівку і місце для розміщення коробки для зберігання розрізаних датчиків.

Екрануючий корпус має циліндричну форму з діаметром 1350 мм і висотою 2100 мм Вага становить 27 тонн.


Енергоатом в січні збільшив дохід від реалізації електроенергії на 7,5% - до 4,257 млрд грн

15.02.2017

УНІАН

Держпідприємство «НАЕК «Енергоатом», що є оператором усіх діючих атомних електростанцій України, у січні 2017 року збільшило дохід від реалізації електроенергії порівняно з аналогічним періодом 2016 року на 7,5% - до 4,257 млрд грн, говориться в звіті компанії.

Розрахунки оптового ринку електричної енергії за відпущену «Енергоатомом» електроенергію за звітний період склали 1,769 млрд грн (41,5%).

Також у звіті наголошується, що заборгованість держпідприємства «Енергоринок», оператора оптового ринку електроенергії України, перед «Енергоатомом» з урахуванням відпущеної в попередні періоди електроенергії становить 12,449 млрд грн.

Вироблення електроенергії компанією в січні 2017 року зменшилася порівняно з січнем 2016 року до 7,569 млрд кВт-год з 7,829 млрд кВт-ч.

Згідно з інформацією компанії, за звітний період частка "Енергоатому" в загальному обсязі виробництва електроенергії в Україні склала 51,2%.

Як повідомляв УНІАН, у 2016 році «Енергоатом» збільшив дохід від реалізації електроенергії порівняно 2015 роком на 9,6% - до 43,129 млрд грн. У 2015 році компанія збільшила дохід від реалізації електроенергії порівняно з 2014 роком на 41,6% - до 39,345 млрд грн.

Держпідприємство «НАЕК «Енергоатом» – найбільший виробник електроенергії в Україні з часткою сукупного виробництва понад 50% у загальному обсязі виробництва електроенергії України.

На «Енергоатом» покладено функції експлуатуючої організації, яка відповідає за безпеку експлуатації всіх АЕС країни. По встановленої потужності ядерних енергоблоків Україна займає сьоме місце у світі. Всі реактори типу ВВЕР.

В Україні діє 4 атомних електростанції з 15 енергоблоками, одна з яких, Запорізька АЕС з 6 реакторами загальною потужністю 6000 МВт, є найбільшою в Європі.


Госатомрегулюрования України інформує про подію на АЕС Фламанвиль (Франція)

10.02.2017

9 лютого 2017 року близько 10 годин 15 хвилин за київським часом в машинному залі енергоблоку № 1 АЕС Фламанвиль (Франція) стався вибух, що спричинив пожежу - йдеться в офіційному повідомленні МАГАТЕ.

Пожежа була ліквідована о 12:00. 5-ти працівникам станції була надана медична допомога, значних пошкоджень не виявлено.

Викиду радіоактивних речовин у навколишнє середовище не зафіксовано. До 15 годин 9 лютого енергоблок № 1 АЕС Фламанвиль продовжував роботу, після чого у відповідності з установленими процедурами запланована його зупинка.

В даний час регулюючий орган з ядерної та радіаційної безпеки Франції (ASN) здійснює заходи щодо виявлення та розслідування причин події.


Підготовка будмайданчика для ЦСВЯП має бути завершена в серпні 2017 року

30.01.2017

Інтерфакс-Україна

НАЕК "Енергоатом" оголосив тендер на роботи по підготовці будмайданчика для Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива (ЦСВЯП), які повинні бути виконані в період з 20 лютого по 20 серпня 2017 року.

Згідно тендерної документації держпідприємства в системі ProZorro, очікувана вартість робіт становить 34,302 млн грн (з ПДВ).

У листопаді 2016 року президент "Енергоатому" Юрій Недашковський зазначив, що вирішені всі організаційно-правові питання для будівництва ЦСВЯП.

Як повідомлялося, "Енергоатом" за підсумками міжнародного тендера підписав у 2005 році угоду про будівництво ЦСВЯП з Holtec International. Додаткова угода до контракту від 26 січня 2015 року передбачає, що проектування і будівництво сховища буде здійснювати "Енергоатом", а постачання спеціального обладнання для сухого зберігання відпрацьованого ядерного палива і його транспортування - корпорація Holtec. У новій редакції договору також передбачена передача українській стороні технології Holtec з виробництва контейнерів для зберігання ВЯП.

Спорудження ЦСВЯП дозволить НАЕК значно скоротити витрати, пов'язані з поводженням з ВЯП, яке в даний час переважно вивозиться на тимчасове зберігання в РФ. ВЯП з шести енергоблоків ВВЕР-1000 Запорізької АЕС не вивозиться в РФ, а зберігається в пристанційному СВЯП сухого контейнерного типу (СВЯП), введеному в експлуатацію в 2001 році.

Розроблений київським "Енергопроект" техніко-економічне обґрунтування передбачає проектну місткість ЦСВЯП в 16,53 тис. відпрацьованих тепловиділяючих елементів, в тому числі 12,01 тис. – з блоків ВВЕР-1000, 4,52 тис. – ВВЕР-440. При цьому ємність пускового комплексу становить 3,62 тис. збірок, в тому числі 2,51 тис. – з ВВЕР-1000.

Передбачалося, що в 2015-2017 роках буде здійснено проектування і спорудження сховища, постачання обладнання і технологій Holtec і введення сховища в експлуатацію. В цілому до кінця 2020 року Holtec поставить для ЦСВЯП 94 системи зберігання ВЯП, подальше їх виробництво буде здійснюватися в Україні.

"Енергоатом" розраховує до жовтня 2017 року залучити в Bank of America Merrill Lynch (BofA-ML) $250 млн на спорудження ЦСВЯП. В даний час НАЕК фінансує роботи з ЦСВЯП за рахунок передбачених НКРЭКУ коштів у тарифі компанії на відпуск електроенергії.

Початок активної фази будівельних робіт на майданчику Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива (ЦСВЯП) очікується в березні 2017 року. завантаження першої партії ВЯП в контейнерні системи HI-STORM, в яких воно буде транспортуватися і зберігатися на майданчику ЦСВЯП, відбудеться в кінці 2018 року.

"Енергоатом" є оператором всіх чотирьох діючих АЕС України. Експлуатує 15 енергоблоків, оснащених водо-водяними енергетичними реакторами загальною встановленою електричною потужністю 13,835 ГВт.


"Енергоатом" збільшив дохід від реалізації електроенергії майже на 10%

17.01.2017

УНІАН

Вироблення електроенергії компанією в 2016 році зменшилася порівняно з 2015 роком до 81,184 мільярда кВт-год з 87,840 мільярда кВт-ч.

Держпідприємство "НАЕК "Енергоатом", що є оператором усіх діючих атомних електростанцій України, за підсумками 2016 року збільшило дохід від реалізації електроенергії порівняно 2015 роком на 9,6% - до 43,129 мільярда гривень, йдеться в звіті компанії.

Розрахунки оптового ринку електричної енергії за відпущену "Енергоатомом" електроенергію в минулому році склали 42,035 мільярда гривень (92,7%).

Також у звіті наголошується, що заборгованість держпідприємства "Енергоринок", оператора оптового ринку електроенергії України, перед "Енергоатомом", з урахуванням відпущеної в попередні періоди електроенергії становить 12,022 мільярда гривень.

Вироблення електроенергії компанією в 2016 році зменшилася порівняно з 2015 роком до 81,184 мільярда кВт-год з 87,840 мільярда кВт-ч.

Згідно з інформацією компанії, у 2016 році частка "Енергоатому" в загальному обсязі виробництва електроенергії в Україні склала 52,4%.

Як повідомляв УНІАН, "Енергоатом" в 2015 році збільшив дохід від реалізації електроенергії порівняно з 2014 роком на 41,6% - до 39,345 мільярда гривень. У 2014 році дохід компанії зріс на 34,9% - до 27,794 мільярда гривень.

Держпідприємство "НАЕК "Енергоатом" – найбільший виробник електроенергії в Україні з часткою сукупного виробництва понад 50% у загальному обсязі виробництва електроенергії України.

На "Енергоатом" покладено функції експлуатуючої організації, яка відповідає за безпеку експлуатації всіх АЕС країни. По встановленої потужності ядерних енергоблоків Україна займає сьоме місце у світі.Всі реактори типу ВВЕР.

В Україні діє 4 атомних електростанції з 15 енергоблоками, одна з яких, Запорізька АЕС з 6 реакторами загальною потужністю 6000 МВт, є найбільшою в Європі.