Новини атомної енергетики

Кабмін погодив надання держгарантій за кредитом Енергоатому на 250 млн дол. для будівництва ЦСВЯП

06.12.2017

Кабінет міністрів України погодив надання державних гарантій за кредитом НАЕК "Енергоатом" на $250 млн для будівництва Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива (ЦСВЯП).

Відповідне рішення уряд ухвалив на засіданні в Києві в середу.

НАЕК "Енергоатом" планує підписати редитное угоду з Bank of America Merrill Lynch (BofA-ML) про залучення $250 млн на спорудження ЦСВЯП.

"Енергоатом" є оператором всіх чотирьох діючих АЕС України. Експлуатує 15 енергоблоків, оснащених водо-водяними енергетичними реакторами загальною встановленою електричною потужністю 13,835 ГВт.

Інтерфакс-Україна


Проект «Могильник кремлівських інтриг» - 5 канал

16.11.2017

5 канал, 9 листопада 2017 року, 22:15 - Проект «Могильник кремлівських інтриг»

 


Атом під контролем: коли в Україні запрацює централізоване сховище відпрацьованого ядерного палива

16.11.2017

Mind, Інна Коваль

І чому це стане справжньою перемогою вітчизняних атомників

В Україні розпочалося будівництво централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива (ЦСВЯП) з вітчизняних атомних станцій – Хмельницької, Рівненської та Южно-Української. 9 листопада в Чорнобильській зоні відчуження більше десяти високих посадових осіб і чиновників з України та США власноруч відкинули перші лопати ґрунту, що і символізувало початок зведення сховища.

«Відбулася без перебільшення історична подія для нашої держави. Ми почали будівництво Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива, робота якого вже в найближчій перспективі забезпечить нам лідируючі позиції в атомної генерації в світі. Вже в 2020 році ми станемо незалежними в питанні відпрацьованого ядерного палива і отримаємо можливість щорічно акумулювати понад 5,5 млрд грн у бюджеті України», – зазначив на церемонії віце-прем'єр-міністр України Володимир Кістіон.

Від прийняття концептуального рішення про необхідність ЦСВЯП в Україні до практичної реалізації проекту минуло майже 16 років. Найбільш плідними з них, особливо в організаційному плані, стали останні кілька років.

«Наша компанія працює над цим проектом з 2005 року – з моменту підписання контракту на будівництво ЦСВЯП. Але проект досить довгий час був фактично зупинено. Лише після того як в Україні в 2014 році змінилася влада, проект був перезавантажений. У тому ж році президент «Енергоатому» Юрій Недашковський обговорив з нами оновлений контракт на спорудження централізованого сховища», – повідомив у своєму виступі доктор Кріс Сінгх, президент американської компанії Holtec International.

Mind пропонує розглянути перспективи цього проекту з точки зору підвищення енергонезалежності держави та входження України у світову систему безпеки всіх галузей атомної енергетики.

Навіщо Україні це сховище? 10 років тому навколо питання поводження з ядерними відходами ще йшли запеклі дискусії. Але тепер українські чиновники і депутати нарешті усвідомили, що світові тенденції поводження з ВЯП схиляються в бік зберігання, а не утилізації. Адже в сучасних реакторах випалюється лише 3-4% уранового палива, а 96-97% залишаються і відправляються на переробку та захоронення.

Для чого зберігати відпрацьоване паливо з власних АЕС? Відпрацьоване ядерне паливо – це стратегічний ядерно-паливний ресурс, який може бути використаний в майбутньому при експлуатації ядерних реакторів наступних поколінь. «Країни з розвиненою атомною енергетикою вже передбачили економічну привабливість використання відпрацьованого ядерного палива і розробляють технології виділення корисних залишків з відпрацьованого палива і проектують нові реактори, які будуть працювати на цих перероблених матеріалах. Україна не повинна залишатися осторонь від цих технологічних процесів», – заявила під час урочистої церемонії закладки першого каменя в будівництво Вікторія Войцицкая, секретар парламентського комітету з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки.

Чому сховище будують саме зараз? Якщо б проект почали реалізовувати відразу, як тільки Holtec International виграла тендер, то вже в 2008-2009 роках централізоване сховище було б введено в експлуатацію. Однак цього не сталося, і в результаті Україна втратила більше $ 2 млрд, які були змушені платити Росії за зберігання свого ВЯП – по $200 млн щорічно, включаючи 2017-2018 роки.

За підрахунками Міністерства економічного розвитку і торгівлі, рентабельність централізованого сховища буде на 14% вище вивезення ВЯП на переробку в Росію. В «Енергоатомі» вважають, що воно окупиться за три-чотири роки. Таку думку публічно прозвучала на міжнародному енергофорумі «Тиждень відкритої енергетики».

Хто буде користуватися «послугами» нового сховища? З чотирьох українських АЕС тільки Запорізька має власне сховище, збудоване у 2000-2001 роках, в період чергового непорозуміння з Росією. Три інші – Рівненська, Хмельницька та Південно-Українська дуже розраховують на нове централізоване сховище. Це вирішить ряд організаційних і фінансових проблем, адже сьогодні Росія на свій розсуд призначає дати відвантаження та вивезення відпрацьованого палива з АЕС.

Дуже часто ці дати вкрай незручні для станцій, і тоді спецпотяг для перевезення небезпечного вантажу простоює. Один день простою такого поїзда, за інформацією міністра ПЕК Ігоря Насалика, коштує $200 000. Ці додаткові витрати відчутно навантажують бюджетів вітчизняних АЕС.

Як зберігати? За підрахунками фахівців НАЕК «Енергоатом», з трьох станцій потрібно вивантажити 16 529 відпрацьованих ядерних збірок. Для їх зберігання необхідно 458 контейнерів. 94 контейнера повинна виготовити Holtec International. Частина з них вже готові, в цьому році компанія почне перевозити їх в Україну.

Інші – 364 контейнера – будуть виготовлятися на харківському «Турбоатомі». Вітчизняний завод отримає всю необхідну технічну і правову документацію, і надалі навіть зможе самостійно експортувати ці контейнери в треті країни.

Де буде знаходитися сховище? Ділянка в 18,2 га для ЦСВЯП і всієї допоміжної та супровідної інфраструктури розташований поруч з смт Буряківка, де ще з часів ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС компактно ховали залишки техніки, обладнання та матеріалів. Найближчий населений пункт – смт Іванків – знаходиться в 40 км від певного місця – по периметру зони відчуження.

Чому саме там? Те, що централізоване сховище може перебувати тільки в Чорнобильській зоні, визначено законом України «ПРО ЦСВЯП» від 9.02.2012. Але остаточно місце його розташування було затверджено розпорядженням уряду №721-р від 5 жовтня 2016 року. Майже відразу почалася підготовка цієї ділянки. Сьогодні там проведені геодезичні роботи; прорубана просіка для окремої залізничної колії довжиною 5,8 км та здійснено вирівнювання місцевості.

Коли побудують? У наступному році повинні бути побудовані залізнична колія, основні виробничі споруди, частина майданчика, де безпосередньо будуть стояти чотири пілотні системи зберігання контейнерів сховища, термін зберігання яких більше 100 років. Це вертикальні циліндричні залізобетонні споруди висотою близько 5 метрів і діаметром близько 3 метрів. У 2019 році повинні бути завершені основні будівельні роботи, а в кінці року – введено в експлуатацію перший пусковий комплекс.

«Ця подія – важливий крок, але ми і надалі будемо наполегливо працювати, щоб уникнути будь-яких затримок цього проекту. Тож запрошуємо всіх зібратися тут в 2019 році, щоб відсвяткувати успішне завершення будівництва першої черги централізованого сховища», – оголосила на заході Марі Йованович, надзвичайний і повноважний посол США в Україні.

Паралельно з земельними питаннями НАЕК «Енергоатом» завершував ще одна, чи не найважливіша напрям для реалізації проекту – отримання ліцензії Держінспекції ядерного регулювання України на право здійснення діяльності на етапі життєвого циклу «будівництво та введення в експлуатацію ядерної установки» – ЦСВЯП. Без цього документа ні про яке будівництво не йдеться.

За якою нормативною базою? Проект будується за технологією американської компанії Holtec International, тому необхідно було гармонізувати відповідні нормативи обох країн. Активно робота йшла останні півтора року. Ліцензію вітчизняного Держатомрегулювання НАЕК «Енергоатом» отримав 6 липня 2017 року.

«За цей період нам вдалося спільно з Аргонською національною лабораторією та за підтримки Міністерства енергетики США вирішити колосальна завдання – гармонізувати дві абсолютно різні нормативні бази: нормативну базу Держатомрегулювання України та нормативну базу американської Комісії з ядерного регулювання. У цьому процесі ми діяли за принципом застосування найбільш жорстких норм, є в ядерних законодавствах США і України. Тому наше сховище буде побудовано у відповідності з максимально жорсткими нормами двох країн», – заявив Юрій Недашковський.

Глава Holtec International Кріс Сінгх назвав Юрія Недашковського «жорстким переговірником», а також зазначив: «У США ми на два роки відстаємо від вас за термінами спорудження Централізованого сховища для відпрацьованого палива з американських АЕС. Це зайвий раз доводить, що коштує країні прийняти вольове рішення і послідовно його виконувати, і вона отримає продукт першого класу».

Втім, треба зазначити, що в США велику кількість АЕС мають власні довгострокові сховища для ВЯП.

Скільки буде коштувати будівництво? Загальна вартість проекту 37,2 млрд грн. Ці гроші будуть вкладатися поступово, протягом 16 з половиною років, за які планується звести 15 черг сховища по 32-34 контейнера. Сьогодні в будівництво «Енергоатом» вкладає власні кошти: в 2017 році буде витрачено до 500 млн грн. А в загальному кошторисі – лише 7 млрд грн.

Також «Енергоатом» використовує кошти кредиту в 600 млн євро від ЄБРР, банк надав під ініціативу «Євроатому», яка називається Комплексна (зведена) програма підвищення безпеки діючих АЕС. Адже на самих станціях теж необхідно встановлювати обладнання під технології Holtec International.

Найбільше видатків – понад 30 млрд грн – припадає на закупівлю контейнерів для навантаження, перевезення та зберігання ВЯП, а також на придбання технологічного обладнання для роботи сховища і технологій виготовлення цього обладнання.

На першому етапі фінансову підтримку для виготовлення і відвантаження контейнерів Holtec International для України надасть Bank of America Merril Lynch. Мова йде про $250 млн, а структура OPIC (Корпорація приватних закордонних інвестицій США) на цю суму погодилася надати гарантії від політичних ризиків при зведенні цього об'єкта. Тому бюджет України зайвих навантажень не поніс.

Втім, вже через кілька років на довгострокове зберігання треба буде відправляти ядерне паливо американської компанії Westinghouse, яка сьогодні працює на Південно-Української і Запорізької АЕС. А значить, можна розраховувати на підтримку США і надалі.

Дійсно це сховище безпечно? У всьому світі контейнери для довгострокового зберігання ВЯП мають одну захисну стінку, так звані одноконтурні. Верховна Рада у 2006 році змусила Holtec International розробити для України сверхбезопасные, двохстінні контейнери. Вартість їх, звичайно, виросла, зате у американських фахівців з гармонізації законодавства було менше питань до безпеки.

Як противники проекту в кінці кінців йому посприяли? «Десятиліття саботажу», коли проект ЦСВЯП в Україні намагалися загальмувати будь-якими засобами, сьогодні приносить певну вигоду. Під кожен крок проекту приймалися окремі закони і нормативні акти, починаючи з екологічної оцінки та земельних питань, і закінчуючи технологічними і виробничими питаннями. Тому, зупинити сьогодні проект буде вкрай важко.


Підсумки XIII Міжнародної науково-технічної конференції молодих вчених і фахівців «Проблеми сучасної ядерної енергетики»

13.11.2017
Итоги XIII Международной научно-технической конференции молодых ученых и специалистов «Проблемы современной ядерной энергетики»

Укрят

Про ядерній фізиці, радіаційне матеріалознавство, підвищення рівня безпеки АЕС, поводження з РАВ та ВЯП та перспективи розвитку ядерно-енергетичного комплексу України дискутували молоді науковці та фахівці в рамках XIII Міжнародної науково-технічної конференції «Проблеми сучасної ядерної енергетики». Конференція була організована Українським ядерним товариством за підтримки ННЦ «ХФТІ» на базі Харківського національного університету ім. В. Н. Каразіна.

«Розвиток фундаментальної науки та її тісне співробітництво з практикою в реальному секторі економіки, а саме - в ядерній енергетиці, це запорука і гарантія створення міцного фундаменту для енергонезалежності нашої держави, розвитку високих технологій, виховання наукової і технічної еліти української держави. І ми очікуємо, що українська молодь продовжить розвивати і зміцнювати атомну енергетику - одну з пріоритетних і базових галузей економіки нашої країни », - відкрив конференцію Президент Товариства Григорій Муляр і побажав учасникам пладотворно попрацювати, знайти нових друзів та колег, обмінятися досвідом, дізнатися багато нового , корисного у сфері ядерної науки і практики та ефективно використовувати отримані знання і досвід.

Протягом трьох насичених днів з 18 по 20 жовтня фахівці профільних вузів, підприємств паливно-енергетичного комплексу та наукових центрів змогли представити свої напрацювання і вступити в полеміку з видатними вченими і професіоналами: Віктором Воєводіним - директором ИФТТМТ ННЦ ХФТІ; Вілем Бакировым - ректором ХНУ ім. В. Н. Каразіна, Анатолієм Довбня - директором НДК «Прискорювач» ННЦ ХФТІ, Олександром Фомичем - керівником молодіжної секції Укрят та Володимиром Красноруцким - директором НТК ЯПЦ ННЦ ХФТІ.

В цьому році заявки на участь у конференції подали 26 підприємств з 12 міст України та Китаю. Всього в роботі конференції взяли участь понад 80 фахівців, підготували понад 60 доповідей у 7 тематичних секціях.

З презентаційними матеріалами учасників конференції Ви можете ознайомитися за посиланням.

 

Ім'я доповідача Назва доповіді Секція
1 Воєводін В. М. Матеріалознавчі проблеми сучасної ядерної енергетики Ядерна фізика та енергетика. Фізика радіаційних явищ і радіаційна пошкоджуваність матеріалів.
2 Старостенко С. В. Distinctive properties of austenitic steel 18Cr10NITI alloyed by oxides Y2O3 - ZrO2 before and after irradiation Ядерна фізика та енергетика. Фізика радіаційних явищ і радіаційна пошкоджуваність матеріалів.
3 Kazarinov Yu. Spectroscopic studies of defects in gamma - and neutron-irradiated magnesium aluminates spinel ceramics Ядерна фізика та енергетика. Фізика радіаційних явищ і радіаційна пошкоджуваність матеріалів.
4 Галуза А. А. Вплив квазигидроэкструзии на механічні властивості та радіаційну стійкість хром-цирконієвої бронзи Ядерна фізика та енергетика. Фізика радіаційних явищ і радіаційна пошкоджуваність матеріалів.
5 Юркова Т. З. Вплив поздовжньої і поперечної прокатки на текстурний параметр сплаву Zr – 2,5%Nb Ядерна фізика та енергетика. Фізика радіаційних явищ і радіаційна пошкоджуваність матеріалів.
6 Овчаренко Ю. М. Моделювання формування дефектів у кристалах α-Zr під дією радіаційного опромінення Ядерна фізика та енергетика. Фізика радіаційних явищ і радіаційна пошкоджуваність матеріалів.
7 Купрін А. С. Дослідження і розробка покриттів для цирконієвих паливних оболонок Ядерна фізика та енергетика. Фізика радіаційних явищ і радіаційна пошкоджуваність матеріалів.
8 Геращенко С. С. Моделювання поведінки компонентів дивертора ІТЕР в умовах перехідних процесів Ядерна фізика та енергетика. Фізика радіаційних явищ і радіаційна пошкоджуваність матеріалів.
9 Геращенко С. С. Особливості поведінки вольфраму під дією стаціонарних та імпульсних плазмових навантажень в умовах термоядерного реактора Ядерна фізика та енергетика. Фізика радіаційних явищ і радіаційна пошкоджуваність матеріалів.
10 Savchenko A. A. Trends in sputtering: surface energy anisotropies Ядерна фізика та енергетика. Фізика радіаційних явищ і радіаційна пошкоджуваність матеріалів.
11 Isayev A. A. Constraining central magnetic field strength in strange quark stars Ядерна фізика та енергетика. Фізика радіаційних явищ і радіаційна пошкоджуваність матеріалів.
12 Левенець А. В. Структура та акустичне поведінка при деформації высокоэнтропийных сплавів Co20 Cr20 Fe20 Mn20 Ni20 І CoCr26 FeMnNi14 Ядерна фізика та енергетика. Фізика радіаційних явищ і радіаційна пошкоджуваність матеріалів.
13 Старченко В. В. Польова іонна мікроскопія конфігурації потрійних стиків у високо-текстурованому вольфраме Ядерна фізика та енергетика. Фізика радіаційних явищ і радіаційна пошкоджуваність матеріалів.
14 Бортницька М. А. Захисні покриття на основі мах-фази Ti2AlC Ядерна фізика та енергетика. Фізика радіаційних явищ і радіаційна пошкоджуваність матеріалів.
15 Омарів А. О. Композитні TiC покриття обложені з титанової плазми ВЧ розряду в парах бензолу Ядерна фізика та енергетика. Фізика радіаційних явищ і радіаційна пошкоджуваність матеріалів.
16 Лобач К. В. Дослідження впливу активаторів спікання на властивості кераміки на основі карбіду кремнію Ядерна фізика та енергетика. Фізика радіаційних явищ і радіаційна пошкоджуваність матеріалів.
17 Сунгуров Б. С. Роль дефектів мікроструктури і газових домішок в радіаційному зміцненні сталі SS316 Ядерна фізика та енергетика. Фізика радіаційних явищ і радіаційна пошкоджуваність матеріалів.
18 Шеляговский Д. О. Використання програмного продукту Serpent для визначення характеристик ТВЗ ВВЕР-1000 Підвищення рівня безпеки та ефективності експлуатації АЕС. Продовження терміну експлуатації енергоблоків і управління старінням обладнання АЕС
19 Попенко А. А. Аналіз реактивностной аварії нерегламентное рух або положення групи ОР СУЗ із застосуванням best-estimate підходу для блоків ВВЕР-1000 Підвищення рівня безпеки та ефективності експлуатації АЕС. Продовження терміну експлуатації енергоблоків і управління старінням обладнання АЕС
20 Кириленко Ю. О. Застосування системи підтримки прийняття рішень RODOS в рамках проведення міжнародного протиаварійного тренування ConvEx-3 Підвищення рівня безпеки та ефективності експлуатації АЕС. Продовження терміну експлуатації енергоблоків і управління старінням обладнання АЕС
21 Мазурок А. С. Аналіз впливу представницьких аварійних режимів на формування напружень в зоні зварного шва №111 парогенератора ПГВ-1000 Підвищення рівня безпеки та ефективності експлуатації АЕС. Продовження терміну експлуатації енергоблоків і управління старінням обладнання АЕС
22 Гаврилець Е. В. Дослідження протікання на энергооборудовании акустичними методами Підвищення рівня безпеки та ефективності експлуатації АЕС. Продовження терміну експлуатації енергоблоків і управління старінням обладнання АЕС
23 Коленкова О. А. Особливості структуроутворення і оцінка технологічної пластичності з використанням акустичної емісії при виготовленні труб-оболонок ТВЕЛ зі сплаву Zr1Nb Підвищення рівня безпеки та ефективності експлуатації АЕС. Продовження терміну експлуатації енергоблоків і управління старінням обладнання АЕС
24 Улыбкин А. Л. Радіаційні характеристики Комптоновского ДПЗ з емітером з гафнію при опроміненні нейтронами і гамма-квантами Підвищення рівня безпеки та ефективності експлуатації АЕС. Продовження терміну експлуатації енергоблоків і управління старінням обладнання АЕС
25 Соколов А. С. Іонізаційна камера на основі особливо-чистого ксенону для гамма-спектрометрії Підвищення рівня безпеки та ефективності експлуатації АЕС. Продовження терміну експлуатації енергоблоків і управління старінням обладнання АЕС
26 Кухар в. С. Вплив рідкометалевого середовища – свинець на механічні властивості сталі Х18Р9Т Підвищення рівня безпеки та ефективності експлуатації АЕС. Продовження терміну експлуатації енергоблоків і управління старінням обладнання АЕС
27 Рудичев В. Р. Ефективність розрахунків дозових навантажень методами Монте-Карло і точкових джерел при поводженні з РАВ Питання розвитку ядерно-енергетичного комплексу в Україні. Ядерна, радіаційна та екологічна безпека при поводженні з РАВ та ВЯП. Робота з громадськістю в атомній галузі
28 Рудичев В. Р. Визначення руйнування оболонок Твелів при зберіганні ВЯП сухим методом гамма-нейтронної діагностикою Питання розвитку ядерно-енергетичного комплексу в Україні. Ядерна, радіаційна та екологічна безпека при поводженні з РАВ та ВЯП. Робота з громадськістю в атомній галузі
29 Шлапак В. І. Розробка нейтронно-фізичної модуля СВРК-М2 для визначення поля енерговиділення активної зони ВВЕР-1000 Питання розвитку ядерно-енергетичного комплексу в Україні. Ядерна, радіаційна та екологічна безпека при поводженні з РАВ та ВЯП. Робота з громадськістю в атомній галузі
30 Котик Б. Е. Досвід характеризації окремих форм радіоактивних відходів Центральною аналітичною лабораторією ДСП «Екоцентр» Питання розвитку ядерно-енергетичного комплексу в Україні. Ядерна, радіаційна та екологічна безпека при поводженні з РАВ та ВЯП. Робота з громадськістю в атомній галузі
31 Тегкаев Т. Е. Центральна аналітична лабораторія у вирішенні радіоекологічної проблеми аварійного пункту захоронення РАВ Київського спецкомбінату Питання розвитку ядерно-енергетичного комплексу в Україні. Ядерна, радіаційна та екологічна безпека при поводженні з РАВ та ВЯП. Робота з громадськістю в атомній галузі
32 Капуза С. C. Визначення впливу сонячного випромінювання на контейнери зберігання відпрацьованого ядерного палива Питання розвитку ядерно-енергетичного комплексу в Україні. Ядерна, радіаційна та екологічна безпека при поводженні з РАВ та ВЯП. Робота з громадськістю в атомній галузі
33 Веселов В. В. Новий безпечний конфайнмент на Чорнобильській АЕС. Захист персоналу від потенційного опромінювання Питання розвитку ядерно-енергетичного комплексу в Україні. Ядерна, радіаційна та екологічна безпека при поводженні з РАВ та ВЯП. Робота з громадськістю в атомній галузі
34 Король Р. М. Можливості сучасної України у виробництві компонентів-складових ядерного палива й контейнерів для його зберігання Питання розвитку ядерно-енергетичного комплексу в Україні. Ядерна, радіаційна та екологічна безпека при поводженні з РАВ та ВЯП. Робота з громадськістю в атомній галузі
35 Мироненко А. Ю. Сучасна українська технологія виготовлення безшовних шестигранних труб з бористих сталей для контейнерів зберігання ядерного палива Питання розвитку ядерно-енергетичного комплексу в Україні. Ядерна, радіаційна та екологічна безпека при поводженні з РАВ та ВЯП. Робота з громадськістю в атомній галузі
36 Купріянчук С. В. Захисні властивості контейнера для зберігання нейтронних джерел Питання розвитку ядерно-енергетичного комплексу в Україні. Ядерна, радіаційна та екологічна безпека при поводженні з РАВ та ВЯП. Робота з громадськістю в атомній галузі
37 Улибкина Е. А. Низькотемпературна калій-магній-фосфатна матриця для іммобілізації цезію Питання розвитку ядерно-енергетичного комплексу в Україні. Ядерна, радіаційна та екологічна безпека при поводженні з РАВ та ВЯП. Робота з громадськістю в атомній галузі
38 Ушаков Д. Р. Центр управління перевезеннями радіоактивних матеріалів Питання розвитку ядерно-енергетичного комплексу в Україні. Ядерна, радіаційна та екологічна безпека при поводженні з РАВ та ВЯП. Робота з громадськістю в атомній галузі
39 Пушкарьов О. Мінералого-геохімічні аспекти захисту навколишнього середовища від забруднення тритієвого Питання розвитку ядерно-енергетичного комплексу в Україні. Ядерна, радіаційна та екологічна безпека при поводженні з РАВ та ВЯП. Робота з громадськістю в атомній галузі
40 Бондар Ю. В. Нові композитні сорбенти для селективного виділення радіонуклідів з забруднених вод Питання розвитку ядерно-енергетичного комплексу в Україні. Ядерна, радіаційна та екологічна безпека при поводженні з РАВ та ВЯП. Робота з громадськістю в атомній галузі
41 Дорошенко А. О. Нейтронна активність та ядерна безпека скупчень ПВМ в умовах НБК ОУ Питання розвитку ядерно-енергетичного комплексу в Україні. Ядерна, радіаційна та екологічна безпека при поводженні з РАВ та ВЯП. Робота з громадськістю в атомній галузі
42 Пашин М. В. Впливу викидів на навколишнє середовище при будівництві НБК Питання розвитку ядерно-енергетичного комплексу в Україні. Ядерна, радіаційна та екологічна безпека при поводженні з РАВ та ВЯП. Робота з громадськістю в атомній галузі
43 Підгаєцький Т. В. Актуальні проблеми врахування впливу коливання рідини під час розрахунків баків на сейсмостійкість Питання розвитку ядерно-енергетичного комплексу в Україні. Ядерна, радіаційна та екологічна безпека при поводженні з РАВ та ВЯП. Робота з громадськістю в атомній галузі
44 Івахненко В. П. Дослідження впливу асинхронної навантаження на генератор сумірної потужності Питання розвитку ядерно-енергетичного комплексу в Україні. Ядерна, радіаційна та екологічна безпека при поводженні з РАВ та ВЯП. Робота з громадськістю в атомній галузі
45 Ситников П. А. Вирішенню проблеми зношування поверхонь парових котлів з киплячим шаром використанням методу ошипування поверхонь нагріву Питання розвитку ядерно-енергетичного комплексу в Україні. Ядерна, радіаційна та екологічна безпека при поводженні з РАВ та ВЯП. Робота з громадськістю в атомній галузі
46 Шеляговский Д. О. Дослідження двозонних ядерних підкритичних реакторів для трансмутації радіоактивних відходів Питання розвитку ядерно-енергетичного комплексу в Україні. Ядерна, радіаційна та екологічна безпека при поводженні з РАВ та ВЯП. Робота з громадськістю в атомній галузі
47 Катречко Ст. Ст. Поділ ядерного палива і продуктів ділення на стадіях магнитоплазменной переробки відпрацьованого ядерного палива Питання розвитку ядерно-енергетичного комплексу в Україні. Ядерна, радіаційна та екологічна безпека при поводженні з РАВ та ВЯП. Робота з громадськістю в атомній галузі
48 Бутирський Д. М. Проблеми, що виникають при експлуатації водяних фільтрів мембранного типу і їх рішення Питання розвитку ядерно-енергетичного комплексу в Україні. Ядерна, радіаційна та екологічна безпека при поводженні з РАВ та ВЯП. Робота з громадськістю в атомній галузі
49 Ладиненко Я. С. Застосування відеоматеріалів у процесі підготовки ремонтного персоналу АЕС Питання розвитку ядерно-енергетичного комплексу в Україні. Ядерна, радіаційна та екологічна безпека при поводженні з РАВ та ВЯП. Робота з громадськістю в атомній галузі

 
Сподіваюся, що з 2020 року ми взагалі не будемо залежати від РФ у питанні вивезення ВЯП, - перший віце-президент Енергоатома Олександр Шавлак

08.11.2017
Надеюсь, что с 2020 года мы вообще не будем зависеть от РФ в вопросе вывоза ОЯТ, - первый вице-президент Энергоатома Александр Шавлаков

Олександр Шавлак розповів, як Україна готується до заміни російського ядерного палива.

Виробництво електроенергії всіма електростанціями держпідприємства НАЕК "Енергоатом" в січні-вересні 2017 зросла на 12%. А загальна частка Енергоатому у випуску електроенергії в окремі місяці цього року досягала рекордних 70%. Атомна енергія настільки виросла з-за падіння виробництва теплової енергії. Викликаного експропріацією українських вугільних активів на Донбасі несанкціонованого блокади.

Здавалося б, може бути це дійсно на краще. Адже атомна енергія дешева і при цьому у нас немає проблем з поставками палива. Насправді технічно неможливо всю електроенергію проводити тільки на АЕС. Крім того, 70% ядерного палива ми все ще отримуємо з Росії. І чим більше атомної енергії в балансі, тим вище наша залежність від держави-агресора.

Ще одна проблема атомної енергії – зберігання відпрацьованого ядерного палива. Україна витрачає чималі гроші на те, щоб зберігати його в тій же Росії. Втім, тут в Україні принаймні є рішення. Про це НВ Бізнес розповів Олександр Шавлак, перший віце-президент НАЕК "Енергоатом".

- Як ви оцінюєте нинішню ситуацію в українській енергетиці? Наскільки ви вважаєте прийнятною швидкість реформи?

- Ситуація з одного боку покращилася порівняно з тією, яка була у нас в 2014 році. З іншого боку, вона як і раніше залишається дуже напруженою. Так, у нас змінилася структура генерації, змінилася структура споживання. І коли кажуть, що для атомників є позитив у тому, що частка Енергоатому в структурі генерації і у виробництві електроенергії зросла в окремі періоди до 60%, ми нагадуємо про тих кризових явищах в енергетиці, які у нас виникають з 2014 року. Оскільки атомна генерація має свою специфіку, свою особливість виробництва.

І ця особливість свідчить про те, що нам необхідно у зв'язку з цією ситуацією як ніколи забезпечувати гарантовану генерацію в тих обсягах, в ті терміни, з тією якістю, яка нам зараз пропонується. Для цього необхідно чітке стратегічне планування.

Неспрогнозированные і незаплановані зміни в балансі виробництва-споживання електроенергії в будь-який момент можуть привести до несподіваних наслідків

- Що для цього необхідно зробити? Що держава повинна зробити для того, щоб ви могли успішно працювати, змогли відповісти на такий виклик?

- Якщо відповідати дуже коротко, то наші проблеми має вирішити закон Про ринку електричної енергії, який почне працювати з 1 липня 2019 року. Якщо він повномасштабно, без застережень і преференцій окремим учасникам ринку, буде імплементований, це дозволить нам працювати сплановано.

- Як ви в цілому оцінюєте закон Про ринок електроенергії? Що він дасть атомній енергетиці, принесе користь чи шкода? І в чому?

- Ми дуже позитивно оцінюємо прийняття цього закону. Відповідаючи на попереднє запитання, я сказав про те, що ключ до успіху, з моєї точки зору, полягає в тому, наскільки ми будемо послідовними в реалізації всіх положень цього закону. Безумовно, для Енергоатому це великий позитив. У чому він полягає?

У тому, що від схеми нинішнього тарифоутворення для Енергоатому, яке формується за витратним механізмом, ми будемо формувати свою діяльність так, щоб вона була орієнтована на максимальну економічну вигоду.

Те, що буде вигідно держпідприємству Енергоатом, буде вигідно для всіх споживачів нашої електроенергії.

- Коли Україна зможе повністю відмовитися або значно знизити залежність від російського ядерного палива?

- Ми не ставимо перед собою завдання взагалі відмовитися від того чи іншого виробника ядерного палива. Рекомендація МАГАТЕ полягає в тому, щоб кожна експлуатуюча організація, кожен оператор мав диверсифікований джерело постачання палива. До речі, питання диверсифікації поставок ядерного палива є найбільш актуальним для всіх компаній, у складі яких є АЕС.

Останній в цьому напрямі зробив, як мені здається, дуже серйозний прорив, коли повністю виконавши рекомендації МАГАТЕ, ми отримали і гарантовані поставки свіжого ядерного палива від «рідного» для наших блоків постачальника – компанії ТВЕЛ, і реалізували в рамках програми диверсифікації можливість завантажень на наших блоки палива альтернативного постачальника – шведського підрозділу компанії Westinghouse.

На сьогоднішній день вже 6 активних зон наших блоків завантажені ядерним паливом Westinghouse.

- Наскільки технічно можна було б завантажити наші АЕС американським паливом?

- Технічно – всі блоки. Навіть реактори ВВЕР-440, для яких Westinghouse вже колись робив паливо. Для нас головне – надійність поставок. І вона на сьогоднішній день не знаходиться під питанням. Я недарма згадав вище, що постачання нам здійснює шведський підрозділ компанії Westinghouse. Чому я про це кажу? По-перше, компанія Westinghouse транснаціональна компанія. По-друге, дуже багатьох зараз турбує питання банкрутства Westinghouse.

Справа в тому, що проблема банкрутства зачіпає виключно ту частину Westinghouse, яка займається реалізацією атомних проектів в США. Якщо ми говоримо про забезпечення Енергоатому свіжим ядерним паливом, то банкрутство американського Westinghouse жодною мірою не стосується діяльності та виконання зобов'язань шведського підрозділу компанії Westinghouse.

- Чи є технічна можливість принципово забезпечити поставку палива з інших країн?

- Якщо коротко відповісти на це питання, то так, така можливість є. У світі є кілька серйозних виробників ядерного палива. Питання в тому, чи підуть ці виробники ядерного палива на реалізацію програм забезпечення цим паливом наших енергоблоків, залишається відкритим.

Чому? Є кілька аспектів. Перший аспект – у нас специфічна форма палива. У нас шестигранник. Шестигранник – це виключно радянський дизайн. Перейти з форми ядерного палива, яка називається квадрат, шестигранник – це непросто. Друге – процес запуску виробництва цього палива досить дороге задоволення. Третє – ринок збуту такого палива вузький.

Ми всі розуміємо, що він обмежується тільки реакторами радянського проекту. Відповідно, виникає питання економіки. Варто якомусь виробнику вкладати достатньо серйозні кошти в організацію виробництва, організацію ліцензування своєї продукції, якщо немає гарантій того, що прибуток від реалізації його продукції буде еквівалентна витратам?

- На якому етапі зараз реалізація проекту ЦСВЯП?

- Запорізька атомна електростанція з 2000-х років не вивозить відпрацьоване ядерне паливо, реалізувавши програму сухого зберігання відпрацьованого ядерного палива у себе на майданчику. Все відпрацьоване ядерне паливо з приреакторних басейнів витримки 6 атомних блоків ЗАЕС вивозиться і зберігається зараз на її майданчику сухого зберігання.

Що стосується трьох інших наших атомних станцій – це Рівненська, Південно-Українська і Хмельницька атомні станції, вивезення ВЯП з цих станцій планується на майданчик Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива, будівництво якого починається в чорнобильській зоні відчуження за технологією американської компанії Holtec. Технологія аналогічна тій, яка використана на ЗАЕС.

Планується, що в 2019 році централізоване сховище буде введено в експлуатацію.

- Тобто, можна сказати, що найближчим часом ми будемо менше залежати від Росії?

- Я дуже сподіваюся, що з 2020 року ми взагалі не будемо залежати від Російської Федерації як держави, що приймає відпрацьоване ядерне паливо до себе на зберігання, на переробку.

- Наскільки важко для України створити свій повний цикл збагачення ядерного палива?

- Хочу вас трошки поправити. Коли ми говоримо про повний цикл, збагачення ядерного палива є одним з його елементів. Хочу, щоб всі однаково розуміли, що створення повного ядерного паливного циклу – це замкнута система. Починаючи від видобутку і переробки уранової руди, збагачення та виготовлення ядерного палива. Це і виготовлення всіх компонентів, які використовуються при виготовленні ядерного палива і зберігання палива, переробка та утилізація.
Це досить складна схема, надзвичайно витратна.

У зв'язку з цим лише кілька держав у світі дозволяють собі мати замкнутий ядерний паливний цикл. На мій погляд, в Україні, незважаючи на те, що є окремі компоненти для створення замкнутого ядерного паливного циклу, немає достатніх можливостей для його створення.

НВ Бізнес, Андрій Леденьов

 


Сподіваюся, що з 2020 року ми взагалі не будемо залежати від РФ, - віце-президент Енергоатома

08.11.2017
Надеюсь, что с 2020 года мы вообще не будем зависеть от РФ, - вице-президент Энергоатома

Олександр Шавлак розповів, як Україна готується до заміни російського ядерного палива.

Виробництво електроенергії всіма електростанціями держпідприємства НАЕК "Енергоатом" в січні-вересні 2017 зросла на 12%. А загальна частка Енергоатому у випуску електроенергії в окремі місяці цього року досягала рекордних 70%. Атомна енергія настільки виросла з-за падіння виробництва теплової енергії. Викликаного експропріацією українських вугільних активів на Донбасі несанкціонованого блокади.

Здавалося б, може бути це дійсно на краще. Адже атомна енергія дешева і при цьому у нас немає проблем з поставками палива. Насправді технічно неможливо всю електроенергію проводити тільки на АЕС. Крім того, 70% ядерного палива ми все ще отримуємо з Росії. І чим більше атомної енергії в балансі, тим вище наша залежність від держави-агресора.

Ще одна проблема атомної енергії – зберігання відпрацьованого ядерного палива. Україна витрачає чималі гроші на те, щоб зберігати його в тій же Росії. Втім, тут в Україні принаймні є рішення. Про це НВ Бізнес розповів Олександр Шавлак, перший віце-президент НАЕК "Енергоатом".

- Як ви оцінюєте нинішню ситуацію в українській енергетиці? Наскільки ви вважаєте прийнятною швидкість реформи?

- Ситуація з одного боку покращилася порівняно з тією, яка була у нас в 2014 році. З іншого боку, вона як і раніше залишається дуже напруженою. Так, у нас змінилася структура генерації, змінилася структура споживання. І коли кажуть, що для атомників є позитив у тому, що частка Енергоатому в структурі генерації і у виробництві електроенергії зросла в окремі періоди до 60%, ми нагадуємо про тих кризових явищах в енергетиці, які у нас виникають з 2014 року. Оскільки атомна генерація має свою специфіку, свою особливість виробництва.

І ця особливість свідчить про те, що нам необхідно у зв'язку з цією ситуацією як ніколи забезпечувати гарантовану генерацію в тих обсягах, в ті терміни, з тією якістю, яка нам зараз пропонується. Для цього необхідно чітке стратегічне планування.

Неспрогнозированные і незаплановані зміни в балансі виробництва-споживання електроенергії в будь-який момент можуть привести до несподіваних наслідків

- Що для цього необхідно зробити? Що держава повинна зробити для того, щоб ви могли успішно працювати, змогли відповісти на такий виклик?

- Якщо відповідати дуже коротко, то наші проблеми має вирішити закон Про ринку електричної енергії, який почне працювати з 1 липня 2019 року. Якщо він повномасштабно, без застережень і преференцій окремим учасникам ринку, буде імплементований, це дозволить нам працювати сплановано.

- Як ви в цілому оцінюєте закон Про ринок електроенергії? Що він дасть атомній енергетиці, принесе користь чи шкода? І в чому?

- Ми дуже позитивно оцінюємо прийняття цього закону. Відповідаючи на попереднє запитання, я сказав про те, що ключ до успіху, з моєї точки зору, полягає в тому, наскільки ми будемо послідовними в реалізації всіх положень цього закону. Безумовно, для Енергоатому це великий позитив. У чому він полягає?

У тому, що від схеми нинішнього тарифоутворення для Енергоатому, яке формується за витратним механізмом, ми будемо формувати свою діяльність так, щоб вона була орієнтована на максимальну економічну вигоду.

Те, що буде вигідно держпідприємству Енергоатом, буде вигідно для всіх споживачів нашої електроенергії.

- Коли Україна зможе повністю відмовитися або значно знизити залежність від російського ядерного палива?

- Ми не ставимо перед собою завдання взагалі відмовитися від того чи іншого виробника ядерного палива. Рекомендація МАГАТЕ полягає в тому, щоб кожна експлуатуюча організація, кожен оператор мав диверсифікований джерело постачання палива. До речі, питання диверсифікації поставок ядерного палива є найбільш актуальним для всіх компаній, у складі яких є АЕС.

Останній в цьому напрямі зробив, як мені здається, дуже серйозний прорив, коли повністю виконавши рекомендації МАГАТЕ, ми отримали і гарантовані поставки свіжого ядерного палива від «рідного» для наших блоків постачальника – компанії ТВЕЛ, і реалізували в рамках програми диверсифікації можливість завантажень на наших блоки палива альтернативного постачальника – шведського підрозділу компанії Westinghouse.

На сьогоднішній день вже 6 активних зон наших блоків завантажені ядерним паливом Westinghouse.

- Наскільки технічно можна було б завантажити наші АЕС американським паливом?

- Технічно – всі блоки. Навіть реактори ВВЕР-440, для яких Westinghouse вже колись робив паливо. Для нас головне – надійність поставок. І вона на сьогоднішній день не знаходиться під питанням. Я недарма згадав вище, що постачання нам здійснює шведський підрозділ компанії Westinghouse. Чому я про це кажу? По-перше, компанія Westinghouse транснаціональна компанія. По-друге, дуже багатьох зараз турбує питання банкрутства Westinghouse.

Справа в тому, що проблема банкрутства зачіпає виключно ту частину Westinghouse, яка займається реалізацією атомних проектів в США. Якщо ми говоримо про забезпечення Енергоатому свіжим ядерним паливом, то банкрутство американського Westinghouse жодною мірою не стосується діяльності та виконання зобов'язань шведського підрозділу компанії Westinghouse.

- Чи є технічна можливість принципово забезпечити поставку палива з інших країн?

- Якщо коротко відповісти на це питання, то так, така можливість є. У світі є кілька серйозних виробників ядерного палива. Питання в тому, чи підуть ці виробники ядерного палива на реалізацію програм забезпечення цим паливом наших енергоблоків, залишається відкритим.

Чому? Є кілька аспектів. Перший аспект – у нас специфічна форма палива. У нас шестигранник. Шестигранник – це виключно радянський дизайн. Перейти з форми ядерного палива, яка називається квадрат, шестигранник – це непросто. Друге – процес запуску виробництва цього палива досить дороге задоволення. Третє – ринок збуту такого палива вузький.

Ми всі розуміємо, що він обмежується тільки реакторами радянського проекту. Відповідно, виникає питання економіки. Варто якомусь виробнику вкладати достатньо серйозні кошти в організацію виробництва, організацію ліцензування своєї продукції, якщо немає гарантій того, що прибуток від реалізації його продукції буде еквівалентна витратам?

- На якому етапі зараз реалізація проекту ЦСВЯП?

- Запорізька атомна електростанція з 2000-х років не вивозить відпрацьоване ядерне паливо, реалізувавши програму сухого зберігання відпрацьованого ядерного палива у себе на майданчику. Все відпрацьоване ядерне паливо з приреакторних басейнів витримки 6 атомних блоків ЗАЕС вивозиться і зберігається зараз на її майданчику сухого зберігання.

Що стосується трьох інших наших атомних станцій – це Рівненська, Південно-Українська і Хмельницька атомні станції, вивезення ВЯП з цих станцій планується на майданчик Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива, будівництво якого починається в чорнобильській зоні відчуження за технологією американської компанії Holtec. Технологія аналогічна тій, яка використана на ЗАЕС.

Планується, що в 2019 році централізоване сховище буде введено в експлуатацію.

- Тобто, можна сказати, що найближчим часом ми будемо менше залежати від Росії?

- Я дуже сподіваюся, що з 2020 року ми взагалі не будемо залежати від Російської Федерації як держави, що приймає відпрацьоване ядерне паливо до себе на зберігання, на переробку.

- Наскільки важко для України створити свій повний цикл збагачення ядерного палива?

- Хочу вас трошки поправити. Коли ми говоримо про повний цикл, збагачення ядерного палива є одним з його елементів. Хочу, щоб всі однаково розуміли, що створення повного ядерного паливного циклу – це замкнута система. Починаючи від видобутку і переробки уранової руди, збагачення та виготовлення ядерного палива. Це і виготовлення всіх компонентів, які використовуються при виготовленні ядерного палива і зберігання палива, переробка та утилізація.
Це досить складна схема, надзвичайно витратна.

У зв'язку з цим лише кілька держав у світі дозволяють собі мати замкнутий ядерний паливний цикл. На мій погляд, в Україні, незважаючи на те, що є окремі компоненти для створення замкнутого ядерного паливного циклу, немає достатніх можливостей для його створення.

НВ Бізнес, Андрій Леденьов

 


Прем'єр назвав терміни добудови двох енергоблоків Хмельницької АЕС

20.10.2017

economics.unian.net

Енергостратегія України на період до 2035 року передбачає збільшення частки атомної генерації в енергобалансі країни.

Україна планує з 2021 року розпочати роботи по завершенню будівництва третього і четвертого енергоблоків Хмельницької АЕС, що стане можливим завдяки експорту електроенергії в рамках реалізації проекту «Енергоміст «Україна-ЄС», який буде реалізувати Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом». Про це, виступаючи в парламенті, заявив прем'єр-міністр Володимир Гройсман.

«Ми працюємо над європейським энергомостом, який дасть нам можливість профінансувати завершення будівництва – УНІАН), і, я думаю, що ми з 2021 року зможемо перейти до завершення будівництва двох блоків», - сказав він.

Також Гройсман повідомив, що Енергостратегія України на період до 2035 року передбачає збільшення частки атомної генерації в енергобалансі країни.

«Це наш план, ми системно займаємося і будемо все робити для того, щоб атомна енергетика була безпечною, а її потужності були достатні не тільки для того, щоб забезпечувати самих себе, але і експортувати електроенергію, що буде робити економіку нашої країни більш стійкою», - зазначив глава уряду.

 


Holtec поставить устаткування для сухого зберігання на АЕС Ангра

11.10.2017

Atominfo.ru

Компанія "Holtec" уклала контракт з бразильським "Eletronuclear" на поставку обладнання для сухого сховища блоків №№1/2 АЕС "Ангра", йдеться в повідомленні американської компанії.

Передбачається поставка контейнерів "HI-STORM FW" та супутнього обладнання.

На блоках бразильської станції встановлені реактори різних проектів - проект "Westinghouse" на першому блоці та німецький проект "PRE KONVOI" на другому.

Компанія "Holtec" обіцяє, що зможе в максимальному ступені уніфікувати обладнання систем сухого зберігання для поводження з выгруженным паливом обох блоків.


Westinghouse і «Турбоатом» підписали контракт про розширене партнерство

11.10.2017
Westinghouse и «Турбоатом» подписали контракт о расширенном партнерстве

Компанія Westinghouse Electric оголосила про підписання розширеної Меморандуму про взаєморозуміння з українською компанією ВАТ «Турбоатом» з метою координації та співробітництва щодо збільшення потужності атомних електростанцій України. Турбоатом є однією з провідних світових компаній в області проектування і виробництва турбін для ядерних, теплових і гідроелектростанцій.

«Це стратегічне співробітництво з Турбоатомом – відмінний приклад того, як Westinghouse прагне надати нашому замовнику, Енергоатому, інноваційні технічні рішення для подальшого підвищення потужності, ефективності та безпеки обладнання», – зазначив Азіз Даг, Віце-президент Westinghouse і керуючий директор компанії в північній і східній Європі. «Ми також розраховуємо на співпрацю з іншими українськими постачальниками для підтримки нашої діяльності, пов'язаної з потенційним проектом «Енергетичний міст Україна – Європейський Союз»».

Міністерство енергетики та вугільної промисловості України нещодавно схвалив аналіз проекту «Енергетичний міст Україна – Європейський Союз», який буде реалізований в партнерстві між державними і приватними компаніями. Рішення міністерства було прийнято на основі техніко-економічного обґрунтування, проведеного Westinghouse Electric Company, Polenergia International S. r.l. і EDF Trading Limited. Терміни потенційного проекту передбачають значне збільшення потужності існуючих енергоблоків ВВЕР-1000 в Україні. В даний час в Україні діють 13 реакторів типу ВВЕР-1000.

***

Westinghouse працює в Україні з 1992 року, сприяючи диверсифікації поставок ядерного палива, передового світового досвіду і технологій на український ринок. В середині 1990-х років, Westinghouse почав свою роботу в країні з модернізації безпеки ядерного арсеналу країни. Послідовно компанія створила великий інженерний центр, передаючи технології і готуючи сотні українських ядерних фахівців. Протягом майже 20 років, успішне спільне підприємство Westinghouse в Харкові працевлаштовує майже 200 навчених у відповідності зі стандартами Європейського Союзу і США співробітників, які розробляють продукти, адаптовані до українського ринку.

Westinghouse

ФОТО надане прес-службою ПАТ «Турбоатом»
США виділять Україні $250 млн на сховище ядерного палива

11.10.2017

ЛІГАБізнесІнформ

Корпорація приватних закордонних інвестицій (OPIC), яка є фінансовим інститутом розвитку уряду США, виділить близько $250 млн для розробки, будівництва і введення в експлуатацію центрального сховища відпрацьованого ядерного палива (ВЯП) для Хмельницької, Рівненської та Южно-Української АЕС.

Про це повідомляється на сторінці у Facebook Посольства України в США.

У посольстві зазначають, що реалізація проекту повинна забезпечити незалежність від Росії, яка зараз все ще приймає на тимчасове зберігання ВЯП українських АЕС. Також це заощадить значні кошти, які витрачаються на послуги зі зберігання ВЯП АЕС України.

Як повідомлялося раніше, посол України в США Валерій Чалий минулого тижня взяв участь у церемонії відкриття нового кампусу Holtec International в штаті Нью-Джерсі, який безпосередньо буде поставляти допоміжне обладнання для функціонування майбутнього сховища ВЯП.