Новини НАЕК Енергоатом

На РАЕС завершується ремонт дизель-генераторної станції енергоблоку №3

18.06.2018

Ремонт ДГС-32В рамках ремонтної кампанії на енергоблоці №3 Рівненської АЕС, яка проводиться з метою продовження терміну його експлуатації, тривають активні ремонтні та роботи з модернізації на дизель-генераторній станції ДГС-32. Роботи виконуються згідно з Комплексною зведеною програмою підвищення рівня безпеки енергоблоків (КзПБ).

Основне призначення дизель-генераторної станції ДГС-32 полягає у її використанні в якості джерела автономного аварійного електропостачання споживачів другої групи надійності другого каналу систем безпеки енергоблоку № 3.

В рамках модернізації другого каналу системи безпеки енергоблоку №3 РАЕС на дизель-генераторній електростанції ДГС-32 виконуються модернізаційні та ремонтні роботи генератора та ремонт дизеля персоналом енергоремонтного підрозділу. Триває встановлення нового сучасного програмно-технічного комплексу (ПТК), монтуються шафи керування системи автоматики та управління ПТК. Силами підрядних організацій «Енергопівденмонтаж» (КНМП «ЕПМ») проводиться перевірка схем для подачі напруги. Персонал ТОВ «Вестрон» (м. Харків) здійснює налагодження комплексу. Виконуються роботи з прокладання кабельної продукції. Наразі на ДГС-32 завершено монтаж насосів технічної води відповідальних споживачів.

В рамках виконання заходів Програми продовження терміну експлуатації енергоблоку №3 РАЕС аналогічні роботи з модернізації реалізовано й на ДГС-31 та ДГС-33.

«Під час планово-попереджувального ремонту на енергоблоці №3 відповідно до затвердженого мережевого графіка роботи виконуються висококваліфікованим персоналом  експлуатаційних цехів та енергоремонтного підрозділу РАЕС спільно із підрядними організаціями. На сьогоднішній день поточний ремонт дизель-генератора перебуває на стадії завершення. Після чого буде розпочато пуско-налагоджувальні роботи усього обладнання ДГС-32, а потім його випробування», - зазначив начальник зміни цеху забезпечуючих систем Дмитро Панченко, - Такі роботи на електростанції проводяться не вперше, а задіяний персонал має достатній досвід для їх виконання».
17 липня фахівці Запорізької АЕС проведуть зустріч у форматі громадських слухань з громадськістю м. Енергодар

18.06.2018

Реалізуючи права громадян та їх об'єднань на участь у розгляді питань і процесі прийняття рішень, пов'язаних з використанням ядерної енергії, виходячи з принципів відкритості та доступності інформації щодо діяльності Запорізької АЕС, Енергодарська міська рада спільно з ВП «Запорізька АЕС» ДП «НАЕК «Енергоатом» 17 липня 2018 року проведе зустріч у форматі громадських слухань фахівців Запорізької АЕС з громадськістю міста Енергодар для розгляду матеріалів з обґрунтування безпеки продовження терміну експлуатації енергоблока №4 ЗАЕС.

Приводом для зустрічі з громадськістю є завершення проектного терміну експлуатації енергоблока №4 ЗАЕС - 04.04.2018 р. та розробка у зв'язку з цим Звіту з періодичної переоцінки безпеки енергоблока - основного документу, на підставі якого Державна інспекція ядерного регулювання України (ДІЯРУ) прийматиме рішення щодо можливості продовження терміну експлуатації енергоблока.

Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» подала заяву та комплект документів на внесення змін до ліцензії серії ЕО №000196 на право здійснення діяльності на етапі життєвого циклу «експлуатація ядерної установки ВП «Запорізька АЕС» у зв'язку з досягненням встановленого проектом терміну експлуатації енергоблока №4 ВП «Запорізька АЕС».

Тенденція продовження терміну експлуатації енергоблоків є прийнятою у багатьох країнах, що експлуатують атомні електростанції; практичний досвід вже мають Великобританія, Канада, РФ, США, Франція. Україна теж входить до цього переліку. На сьогодні у понадпроектний термін, відповідно до виданих ліцензій ДІЯРУ, працюють сім з п'ятнадцяти вітчизняних атомних енергоблоків.

На Запорізькій АЕС вже половина енергоблоків працює у понадпроектний термін. 13 вересня 2016 року Державна інспекція ядерного регулювання України прийняла рішення про продовження терміну експлуатації блока №1 ЗАЕС до 23 грудня 2025 року, 3 жовтня 2016 року - блока №2 ЗАЕС до 19 лютого 2026 року, 3 листопада 2017 року - блока №3 ЗАЕС до 5 березня 2027 року.

Запорізька АЕС, використовуючи накопичений досвід, має намір продовжувати роботу в даному напрямку, адже експлуатація енергоблоків у понадпроектний термін дозволить безпечно виробити ще не один десяток мільярдів кіловат-годин електроенергії, забезпечуючи тим самим енергетичну стабільність держави.

Зустріч у форматі громадських слухань фахівців Запорізької АЕС з громадськістю міста Енергодар буде проведена 17 липня 2018 року о 16:30 у конференц-залі культурно-ділового центру Запорізької АЕС за адресою: м. Енергодар, вул. Центральна, 6.

Інформаційне забезпечення та технічна підтримка зустрічі буде здійснюватися фахівцями ВП ЗАЕС. Програма заходу буде відповідати формату громадських слухань і передбачає:

-           презентацію матеріалів щодо обґрунтування безпеки продовження терміну експлуатації  енергоблока №4 ЗАЕС;

-           відповіді на запитання та зауваження учасників зустрічі;

-           збір пропозицій, запитань та зауважень, одержаних у період проведення зустрічі.

З питань проведення слухань (чи зустрічі у форматі громадських слухань) прохання звертатись за номером телефону (06139) 62127, 62181, інформаційний центр управління роботи з громадськістю та ЗМІ ВП ЗАЕС.


Хмельницька АЕС визнана кращим підприємством з впровадження системи управління ризиками

18.06.2018

На початку червня у м. Києві пройшла VІ Міжнародна науково-практична конференція «Охорона праці – 2018» Управління ризиками: від концепції до впровадження,  організатором якої виступило ДП «Редакція журналу «Охорона праці». Участь у конференції взяли і фахівці з охорони праці енергетичних підприємств, а саме українських АЕС.

Під час конференції учасники ділились досвідом, щодо зниження рівня травматизму на підприємстві, обговорювали необхідність формування в Україні інституту менеджерів з безпеки за зразком європейських країн, планували перспективи реформування сфери охорони праці в Україні. В рамках конференції було проведено навчальну частину, яка завершилася тренінгом щодо надання першої невідкладної допомоги.

За підсумками проведеного конкурсу «Лідер року у сфері управління ризиками», за результатами діяльності у 2017 році, було оголошено переможців. У номінації «Краще підприємство з впровадження системи управління ризиками» визначено відокремлений підрозділ «Хмельницька атомна електрична станція» ДП
«НАЕК» «Енергоатом».

Довідка. Хмельницька АЕС (ХАЕС) – розташована на території Хмельницької області в місті Нетішин. У складі Хмельницької АЕС працює два енергоблоки (ВВЕР-1000) загальною потужністю 2000 МВт (підключені у 1987 і 2004 роках). Основне призначення станції – покриття дефіциту електричних потужностей в Західному регіоні України.
Енергоблок №2 Южно-Української АЕС підключено до енергомережі

18.06.2018

18 червня 2018 року о 06:04 енергоблок №2 Южно-Української АЕС підключено до енергомережі після виконання ревізії підшипника №12 та балансування турбоагрегату.

Обладнання першого енергоблока ЮУАЕС працює в заданому режимі. 

На третьому енергоблоці триває планово-попереджувальний ремонт.

Радіаційний стан на промисловому майданчику та у прилеглих регіонах не зазнавав змін, знаходиться на рівні, відповідному нормальній експлуатації енергоблоків, і не перевищує природних фонових значень.

Нагадаємо, 14 червня 2018 року о 18:02, згідно з поданою заявкою, енергоблок №2 Южно-Української АЕС було відключено від енергомережі для виконання ревізії підшипника №12 та балансування турбоагрегату.

Довідка. Южно-Українська АЕС – розташована на берегах Південного Бугу в місті Южноукраїнськ Миколаївської області і є відокремленим підрозділом ДП НАЕК «Енергоатом». Входить до складу Южно-Українського енергетичного комплексу.

До складу енергокомплексу входять: Южно-Українська АЕС (3 атомні енергоблоки ВВЕР-1000 сумарною потужністю 3000 МВт), Олександрівська ГЕС на річці Південний Буг (2 гідроагрегати, сумарна потужність 11,5 МВт) і Ташлицька ГАЕС (в експлуатацію введено першу чергу: 2 гідроагрегати загальною електричною потужністю в генераторному режимі 320 МВт, у стадії будівництва друга черга – гідроагрегат № 3).


17 червня атомними станціями вироблено 206,24 млн кВт-г електроенергії

18.06.2018

18 червня на атомних станціях України в роботі 11 з 15 енергоблоків.

На енергоблоці №4 Запорізької АЕС 100-а доба середнього планового ремонту.

На енергоблоці №5 Запорізької АЕС 36-а доба середнього планового ремонту.

На енергоблоці №3 Рівненської АЕС 193-а доба середнього планового ремонту.

На енергоблоці №3 Южно-Української АЕС 73-а доба середнього планового ремонту.

18 червня 2018 року о 06:04 енергоблок №2 Южно-Української АЕС підключено до енергомережі після виконання ревізії підшипника №12 та балансування турбоагрегату.

Диспетчерські графіки генерації становлять: для ЗАЕС – 3 820 МВт, РАЕС – 1 800 МВт, ЮУАЕС – 1 120 МВт, ХАЕС – 1 990 МВт.

Минулої доби, 17 червня, станціями вироблено 206,24 млн кВт-г електроенергії.

Радіаційний, протипожежний та екологічний стан на промислових майданчиках АЕС - у межах норми.


Галузевий тренажерний комплекс Запорізької АЕС введено в промислову експлуатацію

15.06.2018

Запорізька АЕС отримала сертифікат Державної архітектурно-будівельної інспекції на введення тренажерного комплексу спеціальної підготовки ремонтного персоналу навчально-тренувального центру Запорізької АЕС в промислову експлуатацію.

«Це знакова подія не лише для Запорізької АЕС, а й для атомної енергетики України. Нам є чим пишатися. Тренажерний комплекс - унікальний об'єкт, прекрасний навчальний центр, оснащений реальним обладнанням реакторного відділення і введення його в промислову експлуатацію - великий внесок в підвищення надійності і безпеки атомних станцій України. Комплекс дозволить готувати ремонтний персонал для всіх АЕС країни, а в перспективі і для всіх країн, що експлуатують реактори типу ВВЕР», - прокоментував подію генеральний директор Запорізької АЕС Олександр Остаповець.

Тренажерний комплекс спеціальної підготовки ремонтного персоналу Запорізької АЕС - це один з найуспішніших проектів в сфері ядерної безпеки, який було реалізовано в Україні за підтримки Європейської комісії.

Завдяки застосуванню цілого ряду повномасштабних моделей обладнання, перший в своєму роді тренажер реакторної установки атомного енергоблока, сприятиме підготовці і підвищенню кваліфікації ремонтного персоналу, що дозволить виконувати операції з технічного обслуговування і ремонту на встановленому діючому обладнанні відповідно до найвищих стандартів, як з точки зору забезпечення безпеки ремонтного персоналу, так і з точки зору забезпечення працездатності устаткування, що обслуговується.

Комплекс пропонує нові централізовані системи підготовки і підтримки кваліфікації ремонтного персоналу не тільки для працівників відокремлених підрозділів НАЕК «Енергоатом», а й для фахівців зарубіжних АЕС, ТЕС, персоналу інших галузей промисловості з однотипним обладнанням, студентів вітчизняних і закордонних профільних навчальних закладів з різними рівнями акредитації.
14 червня атомними станціями вироблено 222,32 млн кВт-г електроенергії

15.06.2018

15 червня на атомних станціях України в роботі 10 з 15 енергоблоків.

На енергоблоці №4 Запорізької АЕС 97-а доба середнього планового ремонту.

На енергоблоці №5 Запорізької АЕС 33-а доба середнього планового ремонту.

На енергоблоці №3 Рівненської АЕС 190-а доба середнього планового ремонту.

На енергоблоці №3 Южно-Української АЕС 70-а доба середнього планового ремонту.

14 червня 2018 року о 18:02, згідно з поданою заявкою, енергоблок №2 Южно-Української АЕС відключено від енергомережі для виконання ревізії підшипника №12 та балансування турбоагрегату.

Диспетчерські графіки генерації становлять: для ЗАЕС – 3 820 МВт, РАЕС – 1 800 МВт, ЮУАЕС – 1 970 МВт, ХАЕС – 1 975 МВт.

Минулої доби, 14 червня, станціями вироблено 222,32 млн кВт-г електроенергії.

Радіаційний, протипожежний та екологічний стан на промислових майданчиках АЕС - у межах норми.

 


Енергоблок №2 Южно-Української АЕС відключено від енергомережі

14.06.2018

14 червня 2018 року о 18:02, згідно з поданою заявкою, енергоблок №2 Южно-Української АЕС відключено від енергомережі для виконання ревізії підшипника №12 та балансування турбоагрегату.

Заплановані роботи планується завершити до кінця доби 20 червня.

Згідно з попередньою оцінкою за міжнародною шкалою INES подію класифікують: «нижче шкали/рівень 0».

Обладнання першого енергоблока ЮУАЕС працює в заданому режимі. 

На третьому енергоблоці триває планово-попереджувальний ремонт.

Радіаційний стан на промисловому майданчику та у прилеглих регіонах не зазнавав змін, знаходиться на рівні, відповідному нормальній експлуатації енергоблоків, і не перевищує природних фонових значень.

Довідка. Южно-Українська АЕС – розташована на берегах Південного Бугу в місті Южноукраїнськ Миколаївської області і є відокремленим підрозділом ДП НАЕК «Енергоатом». Входить до складу Южно-Українського енергетичного комплексу.

До складу енергокомплексу входять: Южно-Українська АЕС (3 атомні енергоблоки ВВЕР-1000 сумарною потужністю 3000 МВт), Олександрівська ГЕС на річці Південний Буг (2 гідроагрегати, сумарна потужність 11,5 МВт) і Ташлицька ГАЕС (в експлуатацію введено першу чергу: 2 гідроагрегати загальною електричною потужністю в генераторному режимі 320 МВт, у стадії будівництва друга черга – гідроагрегат № 3).


13 червня атомними станціями вироблено 230,75 млн кВт-г електроенергії

14.06.2018

14 червня на атомних станціях України в роботі 11 з 15 енергоблоків.

На енергоблоці №4 Запорізької АЕС 96-а доба середнього планового ремонту.

На енергоблоці №5 Запорізької АЕС 32-а доба середнього планового ремонту.

На енергоблоці №3 Рівненської АЕС 189-а доба середнього планового ремонту.

На енергоблоці №3 Южно-Української АЕС 69-а доба середнього планового ремонту.

Диспетчерські графіки генерації становлять: для ЗАЕС – 3 840 МВт, РАЕС – 1 800 МВт, ЮУАЕС – 1 970 МВт, ХАЕС – 1 970 МВт.

Минулої доби, 13 червня, станціями вироблено 230,75 млн кВт-г електроенергії.

Радіаційний, протипожежний та екологічний стан на промислових майданчиках АЕС - у межах норми.

 


Технічна допомога Швеції та Норвегії сприятиме реалізації Енергоатомом спільного проекту з Аргонською лабораторією США

13.06.2018
Технічна допомога Швеції та Норвегії сприятиме реалізації Енергоатомом спільного проекту з Аргонською лабораторією США

У рамках міжнародної технічної допомоги Швеції та Норвегії НАЕК «Енергоатом» уклав контракт з Шведським органом з радіаційної безпеки (SSM) та компанією Lloyd’s Register Consulting – Energy AB. Контракт передбачає надання Енергоатому розрахункових кодів та ліцензій на програмне забезпечення RiskSpectrum/RiskWatcher для Запорізької АЕС (5 нових одиниць) та оновлення вже існуючих у Компанії (використовуються на ЮУАЕС та ХАЕС) ліцензій та кодів, а також надання технічної підтримки за цими кодами протягом трьох років. Зазначене програмне забезпечення є сучасним інструментом для виконання розрахунків з імовірнісного аналізу безпеки і здійснення моніторингу ризику та використовується на багатьох АЕС Європи та США. Згідно з умовами контракту заплановано провести ввідний курс щодо його використання для українських фахівців.

Фінансування за контрактом відбувалось за рахунок безоплатної допомоги урядів Норвегії та Швеції. Загальна сума контракту 2 млн 357 тис. шведських крон (що приблизно відповідає 235 тис. євро).

У ході наради щодо впровадження зазначеного програмного забезпечення на українських АЕС, віце-президент Енергоатома Володимир Пишний висловив подяку шведським та норвезьким фахівцям за оперативну реалізацією підготовчої частини проекту. «Спираючись на свій досвід, хочу зазначити, що робота, яка передувала укладанню угоди, була виконана у дуже стислі терміни. Сьогодні ми виходимо на якісно новий рівень співпраці у сфері технічної підтримки атомної енергетики, сподіваюсь що до неї приєднається Королівський технічний інститут Швеції, з яким представники Енергоатома вже проводять відповідні переговори», ‒ підкреслив Володимир Пишний.

Віце-президент Компанії окремо наголосив, що з жовтня 2017 року Енергоатом спільно з Аргонською національною лабораторією (США) та за підтримки уряду Сполучених штатів реалізує проект «Програма оптимізації технічного обслуговування та ремонту на основі ризик-інформованого управління конфігурацією АЕС». «У рамках цієї програми буде використано програмне забезпечення RiskSpectrum/RiskWatcher, яке ми отримали від Швеції та Норвегії. Це програмне забезпечення дозволить нам забезпечити виконання проекту з Аргонською лабораторією щодо оптимізації ремонтних робіт та техобслуговування обладнання другого блоку Запорізької АЕС, який є пілотним, з використанням ризик-інформованих підходів. Переконаний, що спільними зусиллями ми зможемо виконати цю унікальну роботу на українських атомних станціях», ‒ відзначив віце-президент Компанії.

У свою чергу представник Шведського органу з радіаційної безпеки Златан Делаліч також підкреслив важливість якісної підготовки до початку безпосереднього впровадження розрахункових кодів на українських АЕС. «Якщо така робота виконана ґрунтовно, подальша реалізація проекту відбуватиметься без затримок. Хочу відзначити злагоджене трьохстороннє співробітництво між шведськими, норвезькими та українськими фахівцями. У підсумку Енергоатом своєчасно отримав ефективний інструмент для виконання робіт у рамках спільного з Аргонською лабораторією проекту. Процес оптимізації ремонтів енергоблоків з використанням ризик-орієнтованих підходів включає можливість побудови ймовірнісної моделі аналізу ризиків. Такий аналіз сприяє підвищенню безпеки експлуатації атомного енергоблоку», - зазаначив Златан Делаліч.

Він також повідомив, що у липні цього року запланований візит делегації Шведського органу з радіаційної безпеки до київського офісу Енергоатома та на Хмельницьку АЕС, під час якого будуть обговорені і узгоджені напрямки подальшої співпраці між Україною та SSM. «Буду радий почути ваші пропозиції», - додав пан Делаліч.

Довідка. Співробітництво з Шведським органом радіаційної безпеки (SSM) у рамках технічної допомоги Уряду Королівства Швеції здійснюється згідно Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом Королівства Швеція про загальні умови технічного та фінансового співробітництва від 29 серпня 2007 року.