Новини НАЕК Енергоатом

27 липня атомними станціями вироблено 209,98 млн кВт-г електроенергії

28.07.2017

28 липня на атомних станціях України в роботі 11 з 15 енергоблоків.

На енергоблоці №2 Запорізької АЕС 6-а доба поточного ремонту.

На енергоблоці №3 Запорізької АЕС 163-а доба середнього планового ремонту.

На енергоблоці №4 Рівненської АЕС 24-а доба середнього планового ремонту.

На енергоблоці №1 Южно-Української 23-а доба капітального планового ремонту.

Диспетчерські графіки генерації становлять: для ЗАЕС – 3 720 МВт, РАЕС – 1 760 МВт, ЮУАЕС – 1 615 МВт, ХАЕС – 1 565 МВт.

Минулої доби, 27 липня, станціями вироблено 209,98 млн кВт-г електроенергії.

Радіаційний, протипожежний та екологічний стан на промислових майданчиках АЕС - у межах норми.


27 липня атомними станціями вироблено 209,98 млн кВт-г електроенергії

28.07.2017

28 липня на атомних станціях України в роботі 11 з 15 енергоблоків.

На енергоблоці №2 Запорізької АЕС 6-а доба поточного ремонту.

На енергоблоці №3 Запорізької АЕС 163-а доба середнього планового ремонту.

На енергоблоці №4 Рівненської АЕС 24-а доба середнього планового ремонту.

На енергоблоці №1 Южно-Української 23-а доба капітального планового ремонту.

Диспетчерські графіки генерації становлять: для ЗАЕС – 3 720 МВт, РАЕС – 1 760 МВт, ЮУАЕС – 1 615 МВт, ХАЕС – 1 565 МВт.

Минулої доби, 27 липня, станціями вироблено 209,98 млн кВт-г електроенергії.

Радіаційний, протипожежний та екологічний стан на промислових майданчиках АЕС - у межах норми.


Для забезпечення екологічного попуску в нижній течії Південного Бугу рівень Олександрівського водосховища буде знижено до 14,3 м

27.07.2017
Для забезпечення екологічного попуску в нижній течії річки Південний Буг рівень Олександрівського водосховища Каскаду ГЕС-ГАЕС Южно-Українського енергокомплексу буде знижено з 14,63 м до 14,35 м. Таке рішення ухвалило Південно-Бузьке управління водних ресурсів (БУВР) Державного агентства водних ресурсів України у зв'язку з катастрофічною ситуацією, що склалася в басейні річки через високу температуру повітря та дефіцит опадів. До «мертвого» об'єму водосховища (14 м), після якого заборонено його спрацювання та експлуатацію Ташлицької ГАЕС, залишається всього 0,35 м.

Згідно з оцінкою фактичної водності р.Південний Буг, яка ґрунтується на даних Українського гідрометцентру, за 20 днів липня критерії його маловодності досягнуто в цілому по всьому басейну річки. Враховуючи прогноз погоди на найближчі 10 діб (збереження високих температур повітря вище 30 С і дефіцит опадів) на річках басейну Південного Бугу очікується подальше погіршення водності, - зазначається в офіційній заяві БУВРу. За подальших ускладнень водогосподарської ситуації, режим роботи Олександрівського водосховища коригуватиметься додатково.

За словами начальника гідротехнічного цеху Каскаду ГЕС-ГАЕС Олексія Гірського, з 1 червня по 26 липня з водосховища вже додатково спрацьовано більше 1 млн куб м води.

- Сьогодні Олександрівське водосховище працює згідно з встановленими режимами і пропускає екологічний попуск у нижній б'єф об'ємом 12,1 м3/с. Це дозволений попуск. Через низьку водність Південного Бугу басейнове управління 13 липня ухвалило рішення знизити його з 17 до 12,1 кубічних метрів на секунду, - коментує ситуацію О.Гірський. - За графіком, встановленим Об'єднаною енергосистемою України, працюють і агрегати Ташлицької ГАЕС, а Олександрівську ГЕС зупинено через низьку витрату води в річці. Її гідроагрегати перебуватимуть у простої до тих пір, поки Олександрівське водосховище не буде набрано до позначки 16 метрів, а витрата води в Південному Бузі не дозволить підключити ГЕС до мережі. І, якщо говорити про стан, в якому перебувають водосховища, розташовані вище ГЕС, то на поліпшення ситуації найближчим часом чекати не доводиться.

За словами Олексія Гірського, така критична ситуація з водністю річки спостерігається вже впродовж 5 літніх сезонів. І не лише в басейні Південного Бугу, а й по всіх річках України. Від маловодності річки страждають населені пункти, що беруть воду для водопостачання населення. Не в останню чергу вона необхідна й для сільськогосподарських підприємств. Проте найбільше відчувають нестачу води люди, які проживають нижче за течією Південного Бугу. Для них Олександрівське водосховище (останнє за географічним розташуванням на руслі Південного Бугу) в період паводків накопичує до 9,3 млн м3 води, а в спекотні літні місяці спускає її для зниження вододефіциту. Проте повністю розв'язати цю проблему вже впродовж багатьох років не вдається, вона лише загострюється з року в рік. І сьогодні такий невеликий об'єм все частіше не здатний на повну забезпечувати безперебійне водопостачання населення та галузей народного господарства, а також підтримувати належну санітарно-епідеміологічну та екологічну обстановку в річковому басейні.

Фахівці-гідрологи однією з реальних можливостей для підтримки сприятливої екологічної обстановки в нижній течії Південного Бугу називають збільшення корисної ємності Олександрівського водосховища до 72,6 млн3 за рахунок підвищення його рівня до проектної позначки 20,7 м. Це дозволить у періоди маловоддя забезпечувати попуск 17 м3/с приблизно впродовж 50-60 діб. За такого рівня водойми лише для господарських потреб області витрачатиметься 46,1 млн м3 води. Це в три рази більше, ніж сьогодні.

- Ми всі спостерігаємо ситуацію з водністю річки Південний Буг, яка лише погіршується, - зазначає начальник гідротехнічного цеху Каскаду ГЕС-ГАЕС Олексій Гірський. - Незважаючи на всі протести екологів і людей, які проживають не в районі Олександрівського водосховища, а в Первомайську, Львові, Одесі, Миколаєві, які навіть не спробували вникнути в проблеми нашого регіону, а просто виставляють претензії на догоду своїм політичним амбіціям або економічним інтересам, вода населенню потрібна. Підвищувати рівень до позначки 20,7 метрів необхідно. Мешканцям нашого регіону води вкрай не вистачає, особливо в такий період року і в таку спеку. А за ще нижчих витрат річки, оголяться водозабори їх населених пунктів і джерела, що дозволяють поповнювати запаси води для побутових потреб.


На Рівненській АЕС продовжується ремонт енергоблока №4

27.07.2017
На енергоблоці №4 (ВВЕР-1000) Рівненської АЕС з 5 липня триває середній планово-попереджувальний ремонт, який розрахований на 52 доби. Усі роботи, що проводяться персоналом експлуатаційних цехів, енергоремонтного підрозділу РАЕС та підрядними організаціями, виконуються вчасно та відповідно до затвердженого графіку.

Станом на 26 липня 2017 року на енергоблоці №4 РАЕС триває 22 доба ремонту. На реакторній установці виконано перевантаження ядерного палива в активній зоні. Завершено дефектацію усього обладнання реакторного відділення. Також розпочато роботи з ремонту та контролю металу теплообмінних труб та корпусів парогенераторів, а також заміна штуцерів парогенераторів ПГ-2 та ПГ-3.

В рамках ремонту першого каналу системи безпеки, здійснено роботи з модернізації, зокрема підключення мобільної насосної установки для підживлення басейну витримки. Після проведення даних робіт успішно випробувано обладнання першого каналу системи безпеки. На другому каналі системи безпеки тривають роботи з модернізації, які заплановано реалізувати  найближчими днями і ввести другий канал системи безпеки в експлуатацію, а третій – вивести у ремонт. Крім того, на другому каналі системи безпеки проведено заміну щита постійного струму. Нині тривають роботи з його введення в роботу. Такі ж роботи заплановано реалізувати і на третьому каналі системи безпеки.

Триває плановий ремонт підшипників турбогенератора ТГ-6 та генератора Г-6. Дефектація обладнання та визначення фронту робіт проводиться спільно з представниками ВП «Атомремонтсервіс» та «General Electric». Наразі у ремонті – імпульсно-запобіжні клапани компенсатора тиску. Як зазначив головний інженер енергоремонтного підрозділу РАЕС Олег Халандач, технічне обслуговування обладнання необхідно проводити раз на 4 роки. Роботи будуть проводитися під шеф-наглядом представника компанії-виробника – «Sempell GmbH» (Німеччина). Крім того, в рамках ППР енергоблоку №4 розпочався ремонт обладнання ВРП 750 кВ, зокрема автотрансформатора 9АТ. Також виконуються поточні ремонти блочного трансформатора Т-6 та трансформатора 42Т. Стартував капітальний ремонт трансформатора 41Т, який проводиться раз на 12 років. «Заплановано виконати і низку надрегламентних робіт з реконструкції та модернізації, спрямованих на підвищення безпеки. Серед таких - здійснення макетних досліджень з використанням габаритних імітаторів основного обладнання Holtec International, заміна трубчатого електронагрівача компенсатора тиску. Персонал Рівненської АЕС докладає всіх зусиль для своєчасного виконання планового ремонту та забезпечення високої якості ремонтних робіт для подальшої надійної експлуатації енергоблоку», – наголосив О. Халандач.

За словами начальника відділу підготовки та планування ремонтів (ВППР) РАЕС Миколи Пономаренка, нинішній ППР енергоблоку №4 має регламентну тривалість середнього ремонту 52 календарні доби, але аналітика проведення та хід ремонтних робіт дозволяють прогнозувати виконання ремонту за 50 календарних днів. Розрахунки проводила аналітична група ВППР, врахувавши результати дефектації обладнання. Доводить свою користь і реалізована на РАЕС оптимізована схема ремонту обладнання систем безпеки. «Під час ППР енергоблоку №4 ремонтні служби Рівненської АЕС демонструють професіоналізм, злагодженість та високий рівень культури безпеки, що підтверджує командний стиль роботи атомників та їх відповідальність», – підсумував фахівець.
На Хмельницькій АЕС відбулися тактико-спеціальні навчання з гасіння умовної пожежі

27.07.2017

26 липня на Хмельницькій АЕС були проведені тактико-спеціальні навчання з ліквідації УМОВНОЇ пожежі. Згідно із тактичним задумом навчань, через пошкодження ізоляції силового кабелю виникло коротке замикання, що спричинило загорання та розповсюдження полум’я в приміщенні інформаційно-обчислювальної системи (ІОС) реакторного відділення першого енергоблока ХАЕС.

Прибувши на місце виклику, працівники 3 Державного пожежно-рятувального загону Головного управління державної служби з надзвичайних ситуацій (3 ДПРЗ ГУ ДСНС) України у Хмельницькій області провели розвідку, оцінили обстановку, створили штаб пожежогасіння і приступили до ліквідації умовної пожежі та захисту обладнання.

Біля території умовної пожежі вогнеборців зустрічав Григорій Колісник, начальник зміни цеху теплової автоматики і вимірювань (ЦТАВ), в підпорядкуванні якого знаходиться приміщення ІОС та доповів про ситуацію. За словами Колісника, при виявленні загорання (умовно за тренуванням) було виведено персонал в безпечне місце, здійснено виклик пожежно-рятувального загону, повідомлено керівництво підприємства, а також підключено заземлення.

Під час практичного тренування з гасіння умовної пожежі здійснено перевірку оперативного реагування та готовності задіяних служб, відпрацьовано взаємодію оперативного та інженерно-технічного персоналу атомної станції з підрозділами 3 Державного пожежно-рятувального загону.

«Загалом персонал із поставленим завданням впорався, проте є ще над чим працювати та вдосконалюватися, для чого і проводяться такі навчання»,- підсумував результати навчань оперативний черговий 3 ДПРЗ ГУ ДСНС, майор служби цивільного захисту Андрій Швець.
26 липня атомними станціями вироблено 210,91 млн кВт-г електроенергії

27.07.2017

27 липня на атомних станціях України в роботі 11 з 15 енергоблоків.

На енергоблоці №2 Запорізької АЕС 5-а доба поточного ремонту.

На енергоблоці №3 Запорізької АЕС 162-а доба середнього планового ремонту.

На енергоблоці №4 Рівненської АЕС 23-а доба середнього планового ремонту.

На енергоблоці №1 Южно-Української 22-а доба капітального планового ремонту.

Диспетчерські графіки генерації становлять: для ЗАЕС – 3 740 МВт, РАЕС – 1 760 МВт, ЮУАЕС – 1 615 МВт, ХАЕС – 1 600 МВт.

Минулої доби, 26 липня, станціями вироблено 210,91 млн кВт-г електроенергії.

Радіаційний, протипожежний та екологічний стан на промислових майданчиках АЕС - у межах норми.


На Ташлицькій ГАЕС відбулися пожежні навчання

26.07.2017
На кабельному півповерсі гідроагрегату №1 Ташлицької гідроакумулюючої електростанції 26 липня пройшли пожежні тактико-спеціальні навчання. У них взяли участь особовий склад підрозділів Южноукраїнського гарнізону - державних пожежно-рятувальних частин №25, №27 і №28, членів оперативного штабу пожежогасіння та персоналу ТГАЕС - усього близько 40 учасників. Було задіяно також 10 одиниць спецтехніки.

«За планом тактичного задуму, УМОВНА пожежа виникла в приміщенні кабельного півповерху на позначці 21.45 першого гідроагрегату ГАЕС у результаті короткого замикання кабелю, - повідомив заступник начальника 1-го Державного пожежно-рятувального загону Олександр Бузун. - Внаслідок цього, займання розповсюдилось по площі відсіку на 80 м2. Пожежа супроводжувалася високою температурою та густим задимленням. Складнощів з ліквідації умовної пожежі додавали також наявність потерпілого, який виявився під уламками металевих конструкцій кабельного лотка. Усі, хто був задіяний до навчань, зі своїм завданням справилися. Умовну пожежу локалізували впродовж години».

У практичному тренуванні з гасіння умовної пожежі відпрацьовувалися прийоми та методи проведення розвідки, оцінки обстановки на займанні, визначення вирішального напрямку оперативних дій пожежних підрозділів, вибір засобів і способів гасіння вогню. Особливу увагу було приділено взаємодії з оперативними службами ГАЕС. Крім стандартної екіпіровки, бійці застосовували спеціальні засоби, які захищають від ураження електричним струмом і забезпечують роботу пожежників в умовах  значної задимленості.

Пожежні навчання на об'єктах Южно-Українського енергокомплексу - заходи планові. Відповідно до затвердженого графіку, вони проводяться щокварталу.

Довідка. Високоманеврена Ташлицька ГАЕС на річці Південний Буг – одна зі складових Южно-Українського енергокомплексу. Основне її призначення - виробництво електроенергії для покриття вечірніх і ранішніх піків вжитку при використанні надлишкової нічної енергії.

Сьогодні на ТГАЕС у роботі перебуває перша черга в складі двох агрегатів. Продовжується спорудження другої черги станції у складі 3-го гідроагрегату. Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 21 листопада 2007 року «Про затвердження проекту завершення будівництва Ташлицької ГАЕС» визначено введення в експлуатацію шести гідроагрегатів ТГАЕС загальною потужністю 900 МВт.


Южно-Український енергокомплекс готується до роботи в осінньо-зимовий період

26.07.2017
На об'єктах Южно-Українського енергокомплексу триває підготовка до роботи в осінньо-зимовий період 2017-2018 рр. У рамках підготовки до зими розроблено детальний графік заходів, реалізацію яких спрямовано на забезпечення надійної роботи підприємства в холодну пору року.

Переліком організаційно-технічних заходів з підготовки до роботи ВП ЮУАЕС у період зимового максимуму несення навантаження та забезпечення електричною і тепловою енергією в осінньо-зимовий період передбачено 70 пунктів. До їх числа увійшли роботи з підготовки технологічного, електротехнічного обладнання, внутрішніх систем опалювання, тепло- та водопостачання, вентиляції, освітлення, підземних комунікацій, засобів пожежогасіння. До списку також увійшли заходи з утеплення, скління, відновлення покриття покрівлі будівель, забезпечення матеріально-технічними ресурсами, підготовка персоналу тощо.

Станом на 21 липня вже виконано 13 робіт, що складає 18,57% від загального переліку.

«На сьогодні усі пункти виконуються в зазначені терміни. Основну масу робіт планується завершити до жовтня. Якість їхнього виконання перевірить комісія профільної Дирекції НАЕК «Енергоатом», - коментує хід реалізації графіку робіт заступник начальника виробничо-технічної служби Сергій Харічев. 

Надійність роботи об'єктів Южно-Українського енергокомплексу в зимовий період важлива й для його міста-супутника. Оскільки тепло- та водозабезпечення Южноукраїнська також виконується ЮУАЕС. У зв'язку з цим серйозну увагу приділено підготовці обладнання та мереж атомної станції, задіяних у цьому процесі.

Довідка. Южно-Українська АЕС – розташована на берегах Південного Бугу в місті Южноукраїнськ Миколаївської області і є відокремленим підрозділом ДП НАЕК «Енергоатом». Входить до складу Южно-Українського енергетичного комплексу.

До складу енергокомплексу входять: Южно-Українська АЕС (3 атомні енергоблоки ВВЕР-1000 сумарною потужністю 3000 МВт), Олександрівська ГЕС на річці Південний Буг (2 гідроагрегати, сумарна потужність 11,5 МВт) і Ташлицька ГАЕС (в експлуатацію введено першу чергу: 2 гідроагрегати загальною електричною потужністю в генераторному режимі 320 МВт, у стадії будівництва друга черга – гідроагрегат № 3).


25 липня атомними станціями вироблено 210,36 млн кВт-г електроенергії

26.07.2017

26 липня на атомних станціях України в роботі 11 з 15 енергоблоків.

На енергоблоці №2 Запорізької АЕС 4-а доба поточного ремонту.

На енергоблоці №3 Запорізької АЕС 161-а доба середнього планового ремонту.

На енергоблоці №4 Рівненської АЕС 22-а доба середнього планового ремонту.

На енергоблоці №1 Южно-Української 21-а доба капітального планового ремонту.

Диспетчерські графіки генерації становлять: для ЗАЕС – 3 740 МВт, РАЕС – 1 760 МВт, ЮУАЕС – 1 615 МВт, ХАЕС – 1 600 МВт.

Минулої доби, 25 липня, станціями вироблено 210,36 млн кВт-г електроенергії.

Радіаційний, протипожежний та екологічний стан на промислових майданчиках АЕС - у межах норми.


Запорізька АЕС готується до місії OSART

25.07.2017
В 2019 на Запорізькій АЕС відбудеться місія OSARТ (Operating Safety Analysis Review Team). Підготовка до важливої події іде з початку 2017 року. Завдання експертів місії глобальна - перевірка безпеки всього енергетичного об'єкта.

«Експерти будуть не тільки вивчати документи, але і працювати на блоках, спілкуватися з персоналом, - розповідає заступник керівника з підготовки до місії OSART Альберт Рябуха. - Для них важливо, щоб працівники, які виконують ту чи іншу задачу, ясно усвідомлювали її кінцеву мету, розуміли, до яких ризиків може призвести неправильне виконання завдання. Спілкуватимуться і з керівниками підрозділів, оцінюватимуть їх лідерські якості. Все це відноситься до культури безпеки».

Місія OSART буде працювати на ЗАЕС близько місяця. Здійснювати перевірку, кожен по своєму напрямку, будуть експерти з різних країн.

У процесі підготовчої роботи на ЗАЕС призначені керівники за напрямками перевірки, організовані робочі групи. Умовно, підготовку можна розділити на дві частини. Перша і найскладніша - це питання технічні, експлуатаційні. Друга частина - організаційно-господарські, що стосуються зовнішнього вигляду станції (будівництва, ремонту приміщень і т.д.).

Спільно з навчально - тренувальним центром розроблено спеціальну програму і організовано навчання всіх керівників та їх команд за напрямками діяльності.

Вперше місія OSART відвідала ЗАЕС в 2004 році. Було отримано 10 рекомендацій, виявлено 11 позитивних практик. «Перевірка проводилася на високому експертному рівні, і наша станція пройшла її гідно, - розповідає Альберт Рябуха. - На нас чекає ще раз пройти цей шлях. І ставлення до цього завдання на ЗАЕС дуже серйозне».

Довідка. Єдину точку зору держав на питання ядерної безпеки відображають норми МАГАТЕ з безпеки. Програма OSART є основним інструментом, що сприяє кращому і більш широкому застосуванню цих норм.

До групи OSART входять керівник і заступник керівника, завжди з числа штатних співробітників МАГАТЕ, до шістнадцяти експертів і до трьох спостерігачів. Досвід роботи експертів в сфері атомної енергетики повинен становити не менше 10 років, а досвід роботи на керівній посаді в даній області - не менше 5 років.

Всі експерти OSART є практиками та професіоналами у своїй галузі. Зазвичай місія зачіпає 12-13 напрямків перевірки. Серед них - лідерство і управління з метою забезпечення безпеки, навчання і атестація, експлуатація, технічне обслуговування та ремонт, технічна підтримка, використання досвіду експлуатації, радіаційний захист, хімія, аварійне планування і готовність, управління аваріями і ряд інших, не менш важливих.

Звіт за результатами перевірки стає надбанням гласності і публікується через 90 днів. Інформація надходить в ДІЯРУ і в Уряд України. Іншими словами, це документ не тільки для внутрішнього користування в сфері ядерної енергетики. Його опублікування здатне вплинути і на репутацію на міжнародному рівні.