Новини НАЕК Енергоатом

На енергоблоці №4 ЗАЕС тривають роботи із заміни конденсаторів турбіни

20.08.2018

На енергоблоці № 4 Запорізької АЕС, що перебуває в плановому середньому ремонті, тривають роботи з заміни конденсаторів турбіни. У вересні відбудуться гідравлічні випробування нового обладнання. Роботи йдуть за графіком.

Монтаж першого конденсатора вже становить 80% від усього обсягу робіт, другого - близько 70%, третього - вже понад 60%. Одночасно виконуються роботи зі зварювання, монтажу і контролю металу. Персонал енергоремонтного підрозділу (ЕРП) починає відновлення труб. На цьому етапі до роботи підключаються цех теплової автоматики і вимірювань (ЦТАВ) та електроцех (ЕЦ). Служба контролю металу (СКМ) здійснює контроль зварних з'єднань, що вийшли з монтажу.

«Зараз настає складний момент, - зазначає заступник головного спеціаліста з турбін (з реконструкції ТО) Олександр Панченко. - Необхідно поєднувати дії різних підрозділів станції і підрядної організації «ЮТЕМ-інжиніринг», яка проводить монтажні роботи».

Обсяг робіт масштабний. Це підтверджую і цифри, які наводить Олександр Панченко: «За час монтажу обладнання загальна протяжність зварювальних швів, за допомогою яких виконується складання нових конденсаторів, склала майже три кілометри (2950 м). Кількість трубопроводів різних розмірів, які від'єднують від конденсаторів для їх заміни з подальшим відновленням - 241 одиниця. Значні дані і по металоємності: маса старих конденсаторів - понад 1800 тон, нових - понад 1500 тон, а металоконструкцій для заміни конденсаторів - 250 тон».

Після закінчення збирання конденсатора, почнуться роботи з відновлення трубопроводів обв'язки, встановлення обладнання та додаткових опор, необхідних для проведення гідравлічних випробувань.

Наступний етап - встановлення кришок водяних камер на другому конденсаторі. А на третьому йде до завершення установка поворотних водяних камер і приймально-скидних пристроїв. На заключному етапі почнеться відновлення стінових плит в машзалі (для заміни конденсаторів була розібрана стіна турбінного відділення блоку). Після цього приступлять до установки тимчасово демонтованого обладнання.

«Ми отримали великий досвід на третьому блоці, тому на четвертому працювати набагато легше, - підкреслює Олександр Вікторович. - Важливо, що проблеми, які були у старого обладнання, в новому - виключені, завдяки використанню спеціального корозійностійкого сплаву металу».

Енергоблок №4 Запорізької АЕС був відключений від мережі 11 березня 2018 року для проведення планового середнього ремонту тривалістю 230 діб. Це заключний ремонт перед продовженням терміну експлуатації (ПТЕ) енергоблока №4 (проектний термін експлуатації - 04 квітня 2018 року).
На ЮУАЕС завершено повірку АСКРО

20.08.2018

На Южно-Українській АЕС 20 серпня завершено другий етап робіт з щорічної планової повірки* блоків детектування гамма-випромінювання автоматизованої системи контролю радіаційної обстановки (АСКРО), встановлених на проммайданчику та в населених пунктах 30-кілометрової зони спостереження АЕС.

У рамках другого етапу було проведено повірку блоків детектування в Южноукраїнську (лабораторія зовнішньої дозиметрії ЮУАЕС, інструментальне виробництво ВП «Атоменергомаш»), у Арбузинці, Благодатному, Агрономії, Вознесенську та Доманівці. «Усі блоки детектування успішно пройшли процедуру повірки, про що Южно-Українській АЕС видано Посвідчення встановленого зразка, - повідомляє про підсумки роботи начальник лабораторії зовнішньої дозиметрії цеху радіаційної безпеки ВП ЮУАЕС Андрій Гришан. - Повірку проводив Миколаївський регіональний центр стандартизації, метрології та сертифікації. Для її виконання блоки детектування було демонтовано, доставлено на майданчик атомної станції, повірено та повернуто на штатні місця».

У рамках першого етапу, який проходив у липні, проведено повірку блоків детектування, встановлених у місті Южноукраїнськ (спорткомплекс «Олімп»), селах Новоселівка, Акмечетські Ставки, Кузнецове, Іванівка та Бузьке, а також у селищах Костянтинівка і Олександрівка.

*Повірка - обов'язкова метрологічна процедура, яка проводиться з метою підтвердження достовірності виконуваних вимірів.


19 серпня атомними станціями вироблено 240,29 млн кВт-г електроенергії

20.08.2018

20 серпня на атомних станціях України в роботі 12 з 15 енергоблоків.

На енергоблоці №4 Запорізької АЕС 163-а доба середнього планового ремонту.

На енергоблоці №4 Рівненської АЕС 44-а доба капітального планового ремонту.

На енергоблоці №1 Южно-Української АЕС 34-а доба середнього планового ремонту.

Диспетчерські графіки генерації становлять: для ЗАЕС – 4 730 МВт, РАЕС – 1 610 МВт, ЮУАЕС – 1 775 МВт, ХАЕС – 1 950 МВт.

Минулої доби, 19 серпня, станціями вироблено 240,29 млн кВт-г електроенергії.

Радіаційний, протипожежний та екологічний стан на промислових майданчиках АЕС ‒ у межах норми.

 


На Запорізькій АЕС відбулася Рада фахівців контролю металу

17.08.2018
На Запорізькій АЕС пройшла Рада фахівців контролю металу, до складу якої увійшли всі керівники служб контролю металу діючих атомних електростанцій України, зовнішній представник Чорнобильської АЕС і представники Дирекції НАЕК «Енергоатом». На Раді обговорювалися питання, присвячені напрацюванням, які спрямовані на довгострокову перспективу і формування певних стратегій.

«Зараз активно триває робота над формуванням галузевих документів. По всіх напрямках йде перехід на європейські стандарти ISO, SOO і цей перехідний процес дозволить нам попрацювати над помилками. Зараз ми працюємо над тим, щоб нові документи враховували всі нюанси нашої діяльності більш повно і ефективно», - розповідає головний фахівець з якості металів на атомних станціях - керівник служби контролю металу Запорізької АЕС Олексій Тищенко.

Також на Раді фахівців контролю металу обговорювалися питання, пов'язані із застосуванням спеціального обладнання. Йшлося про складну апаратуру і прилади, які застосовуються в роботі фахівцями служби. Порушувалося питання про модернізацію і оновлення приладового парку. «Від цього залежить якість роботи, точність вимірювань і, як наслідок, безпека обладнання, що експлуатується. Ми говоримо про те, що нам потрібно уніфікувати весь приладовий парк, щоб ми користувалися однаковими приладами на всіх майданчиках, накопичували загальні напрацювання і керівні інструкції. Нам всім потрібно тільки систематизувати наявний досвід», - зазначив Олексій Тищенко.

В рамках свого перебування на Запорізькій АЕС учасники Ради відвідали новий галузевий тренажерний комплекс спеціальної підготовки ремонтного персоналу навчально-тренувального центру і дуже зацікавилися його потенційними можливостями в напрямку контролю металу. Це хороша підготовча база для створення атестаційного навчального центру для профільних контролерів-атомників.

Рада фахівців контролю металу проходить один раз на півроку. Вперше вона була ініційована в 2016 році. Фахівці збираються на різних майданчиках АЕС для обговорення та вирішення актуальних питань, пов'язаних з таким напрямком діяльності як контроль металу.

Наступне засідання Ради відбудеться на Хмельницькій АЕС.

Довідка. Запорізька АЕС – найбільший енергетичний об'єкт в Україні та Європі зі встановленою потужністю 6 000 МВт. На ЗАЕС експлуатуються 6 енергоблоків потужністю 1 млн кВт кожен. Перший енергоблок був введений в експлуатацію в 1984 році, другий – в 1985 р., третій – в 1986 р., четвертий – в 1987 р., п'ятий – в 1989 р., шостий – у 1995 році. Починаючи з 1984 року, внесок Запорізької АЕС в енергетику країни зріс з 2 до 22%.

В останні роки станція виробляє близько 50% всієї електроенергії, виробленої атомними станціями України, і більше 22% від загального виробітку електроенергії в країні.
На Южно-Українському енергокомплексі підбили підсумки виконання колективного договору

17.08.2018
На Южно-Українському енергокомплексі 16 серпня проаналізували виконання Колективного договору в першому півріччі 2018 року. Оцінку реалізації взаємних зобов'язань адміністрації та трудового колективу, що містяться в Колективному договорі компанії НАЕК «Енергоатом», дали на розширеному засіданні адміністрації та профспілкового активу цехів і підрозділів ВП ЮУАЕС.

Підбиваючи підсумки півріччя, генеральний директор підприємства Володимир Лісніченко та голова профкому Сергій Снітков доповіли про основні виробничі та соціальні підсумки діяльності колективу. Особливу увагу в доповідях та виступах учасників зустрічі було приділено забезпеченню стабільної роботи галузі та соціальних гарантій атомників. Серед найактуальніших тем – боротьба за справедливий тариф на «атомний» кіловат, підняття рівня оплати праці, будівництво житла, залучення та закріплення молодих кадрів на АЕС.

Зазначалося, зокрема, що престиж професії стрімко падає. Протягом 2017-2018 рр. розірвано 30% тристоронніх договорів на підготовку молодих фахівців для ВП ЮУАЕС. При цьому 17 з 20 угод розірвано за ініціативи студентів. За власним бажанням з підприємства пішли 12% молодих фахівців, працевлаштованих протягом 2016-2017 рр. Основна причина звільнень та розірвань договорів – низький рівень заробітної платні  та відсутність житла. Втрачає підприємство і висококваліфікованих працівників. Так, з енергоремонтного підрозділу з початку року звільнилися 75 фахівців, а в цеху теплової автоматики та вимірювань на сьогодні налічується 25 вакансій. Відтік кадрів не припиняється.

В підсумковій постанові розширеного засідання зазначено: «З метою недопущення масового звільнення персоналу ВП ЮУАЕС у зв’язку з незадовільним розміром оплати праці, збереження фахових спеціалістів атомної галузі, підвищення престижності роботи на АЕС України доручити профспілковому комітету ППО ДП «НАЕК «Енергоатом» продовжити процедуру переговорів зі всіма гілками влади та НКРЕКП щодо підвищення тарифу для атомної енергетики, в т.ч. в частині підвищення фонду оплати праці. У разі невиконання вимоги щодо підвищення ФОП перейти до більш рішучих дій і акцій протесту,  заручившись  підтримкою європейських глобальних профспілок».

Щодо загальних підсумків виконання Колективного договору в першому півріччі 2018 року, учасники засідання констатували наступне. Колектив Южно-Українського енергокомплексу зі своїм основним завданням з виробітку електричної енергії за дотримання умов безпечної експлуатації впорався. За 6 місяців ВП ЮУАЕС відпущено в Енергоринок 7 млрд 277,5 млн кВт∙год. електроенергії, це складає 102,7% від скоригованого планового завдання. Коефіцієнт використання встановленої потужності атомних енергоблоків склав 59,37% (при плані 58,19%). Товарної продукції вироблено на суму 3 млрд 207,1 млн грн. Колективний договір ДП «НАЕК «Енергоатом» у першому півріччі колективом ВП ЮУАЕС в цілому виконано.

Незабаром буде підбито підсумки виконання Колективного договору в масштабах НАЕК. На розширеному засіданні адміністрації та профспілкового активу Южно-Українського енергокомплексу затвердили список делегатів від ВП ЮУАЕС, які візьмуть участь у обговоренні виконання колективної угоди компанії за перше півріччя 2018 року. У робочу комісію з підготовки Колдоговору ДП «НАЕК «Енергоатом» заздалегідь направлять пропозиції, що надійшли від колективів підрозділів ВП «Южно-Українська АЕС». 

Довідка. Южно-Українська АЕС – розташована на берегах Південного Бугу в місті Южноукраїнськ Миколаївської області і є відокремленим підрозділом ДП НАЕК «Енергоатом». Входить до складу Южно-Українського енергетичного комплексу.

До складу енергокомплексу входять: Южно-Українська АЕС (3 атомні енергоблоки ВВЕР-1000 сумарною потужністю 3000 МВт), Олександрівська ГЕС на річці Південний Буг (2 гідроагрегати, сумарна потужність 11,5 МВт) і Ташлицька ГАЕС (в експлуатацію введено першу чергу: 2 гідроагрегати загальною електричною потужністю в генераторному режимі 320 МВт, у стадії будівництва друга черга – гідроагрегат № 3).
Юрій Недашковський: Будівництво ЦСВЯП відкриває шлях до економічного розвитку та соціальної захищеності Київського регіону

17.08.2018
Юрій Недашковський: Будівництво ЦСВЯП відкриває шлях до економічного розвитку та соціальної захищеності Київського регіону

Саме на цьому наголосив президент НАЕК «Енергоатом» Юрій Недашковський в своїй промові під час підписання трьохсторонньої угоди між НАЕК «Енергоатом», Київською державною обласною адміністрацією та Державною агенцією України з управління зоною відчуження на майданчику будівництва Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива (ЦСВЯП).

Підписання Договору щодо «Спрямування 10% на спорудження об’єктів соціального призначення у місті Славутичі, Іванківському та Поліському районах Київської області» відбулось під час третьої в цьому році зустрічі міжвідомчої групи та оперативного штабу «Будівництво Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива реакторів ВВЕР АЕС України» 16 серпня 2018 року. У заході також взяли участь народний депутат України, голова підкомітету з питань подолання наслідків Чорнобильської катастрофи, соціального захисту постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи Комітету ВР з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Ярослав Москаленко, голова Київської облдержадміністрації Олександр Горган, голова Державного агентства України з управління зоною відчуження Віталій Петрук, Славутицький міський голова Юрій Фомічов, виконуючий обов’язки голови Поліської райдержадміністрації Олександр Ільницький, генеральний директор ТОВ «БК «Укрбудмонтаж» Микола Єманов.

У своїй промові президент Енергоатома підкреслив, що сьогодні дано старт ще одному етапу в рамках реалізації комплексного проекту ЦСВЯП – це старт соціального розвитку регіону:

«Проект спорудження Централізованого сховища має багатоцільовий характер. Будівництво відбувається не лише безпосередньо на майданчику будівництва ЦСВЯП. Зараз на Хмельницькій, Рівненській та Южно-Українській АЕС продовжуються модифікації обладнання під застосування  технології Holtec International. У США на трьох заводах Holtec International інтенсивно виготовляється обладнання та тривають заводські-приймальні випробування. Нині ми даємо старт ще одному етапу в рамках реалізації комплексного проекту ЦСВЯП – це старт соціального розвитку регіону. По мірі освоєння капітальних вкладень, 10 % від їх суми будуть спрямовані на соціально-економічний благоустрій прилеглих територій Київського регіону – Іванківський, Поліський райони та м. Славутич. На сьогодні це близько 100 млн грн, які Енергоатом вже капіталізував (накопичив) для розвитку регіону. Загальна сума складає 3,7 млрд грн. Тристороння угода між НАЕК «Енергоатом», КДОА та ДАЗВ в рамках будівництва ЦСВЯП відкриває шлях до економічного розвитку та соціальної захищеності Київського регіону. Підписання документу  дає можливість спрямувати кошти на фінансування проектів, за якими затверджена проектно-кошторисна документація».

Юрій Недашковський також нагадав, що проект будівництва ЦСВЯП – це перспектива майбутнього розвитку, а не «звалище» і не «могильник» ядерних відходів, як інколи на цьому спекулюють: це сховище стратегічних матеріалів, з яких у майбутньому Україна зможе виробляти екологічно чисту та дешеву атомну електроенергію: «Ще раз хочу наголосити, головна мета будівництва Централізованого сховища - це енергетична безпека України. Реалізувавши цей проект Україна позбудеться останнього важелю монопольного впливу з боку РФ».

Народний депутат України Ярослав Москаленко зауважив, що будівництво одного з найкращих в світі сучасного ядерного енергооб’єкта – це прорив не тільки для регіону і атомної енергетики, а й для країни в цілому: «Для цього регіону дуже важливим є той фактор, що це будівництво забезпечує соціальну відповідальність перед населенням. Тепер необхідно, що місцеве самоврядування так само ефективно спрацювало в питаннях щодо реалізації визначеного переліку об’єктів соціальної інфраструктури. Ці об’єкти мають не латати дірки, а бути направленні на перспективний розвиток Київщини на багато років наперед».

Голова Державного агентства України з управління зоною відчуження Віталій Петрук також підтримав тезу, що масштабне будівництво у зоні відчуження забезпечує розвиток соціальної інфраструктури прилеглих регіонів: «Розвиток прилеглих до зони відчуження регіонів важливий для ДАЗВ, адже більшість працівників наших підприємств проживає саме тут. Ми активно сприяємо тому, щоб їм та їхнім сім’ям були забезпечені гідні умови проживання, навчання для дітей, охорони здоров’я та покращення транспортної інфраструктури. А договори, подібні до підписаного сьогодні, гарантують нам фінансування таких робіт. Покращення інфраструктури міст навколо зони відчуження сприятиме їх відродженню та розвитку. Визначені договором кошти будуть спрямовані на ремонт та будівництво об’єктів, що визначені Київською обласною державною адміністрацією у відповідному Переліку. Серед них загальноосвітні школи, оздоровчі комплекси, стадіон, будинок культури, бібліотека, дороги, мости та інші важливі об’єкти».

У свою чергу голова Київської обласної державної адміністрації Олександр Горган підкреслив, що підписання цього договору відкриває колосальні перспективи для відновлення повноцінного життя у регіоні: «Реалізація будівництва ЦСВЯП, це шанс на відновлення для постраждалої від техногенної катастрофи та занепадаючої частини Київщини. Починаючи з цього моменту, з моменту підписання угоди, Київська область отримає майже 4 млрд гривень, що будуть спрямовані на розбудову та відновлення інфраструктури регіону, на створення інноваційних проектів, які будуть генерувати нові ресурси. Я особисто бачу тверду перспективу розвитку Київщини і, без перебільшення, розвитку України».
ЗАЕС готується працювати в умовах нової моделі Енергоринку

17.08.2018

На Запорізькій АЕС на чолі з генеральним директором Олександром Остаповцем відбулася робоча нарада, де спеціалісти станції обговорювали організаційні питання роботи в умовах нової моделі енергоринку України, яка повинна заробити до 1 липня 2019 року. В умовах сучасного ринку електричної енергії будуть працювати і ГП «НАЕК «Енергоатом», і атомні електростанції.

Щоб робота була справді ефективною, генеральний директор ЗАЕС ініціює спеціальне навчання в формі семінару з залученням провідних спеціалістів безпосередньо на станції для представників тих служб, які будуть задіяні в цьому процесі. Як повідомив радник генерального директора Запорізької АЕС Олексій Чупров, подібне навчання вже проводилося в «Обленерго» - ще одного учасника енергоринка України, а також буде проведено в ВП «Атоменерготрейдінг» - новому підрозділі НАЕК «Енергоатом».

Оскільки завдань поставлено багато, а терміни їх реалізації досить обмежені, Олександр Остаповець акцентував увагу керівників підрозділів на необхідності вести грамотне та чітке планування. Це дозволить не просто виконати в потрібний термін необхідні заходи, але, що також важливо, побудувати довгострокові прогнозні показники.

Довідка. Верховна Рада затвердила Закон України «Про ринок електричної енергії України». Основним його завданням є забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачів, які тепер вправі вибрати постачальника електроенергії самостійно, мінімізувати витрати на її постачання за допомогою визначення нової організаційної структури та реформування старої.
Рада головних інженерів АЕС України окреслила пріоритетні напрямки технічної політики

17.08.2018
Рада головних інженерів АЕС України окреслила пріоритетні напрямки технічної політики

Чергове 73 засідання Ради головних інженерів АЕС (ГІС) НАЕК «Енергоатом» відбулося на майданчику ВП «Атомремонтсервіс» під головуванням першого віце-президента - технічного директора Компанії Олександра Шавлакова. Участь у роботі Ради у числі технічних керівників відокремлених підрозділів Енергоатома, представників проектних та науково-дослідних інститутів взяв заступник головного інженера з експлуатації енергоблоків №№3, 4 Рівненської АЕС Ігор Кузмицький.

В ході Ради ГІС фахівці АЕС проаналізували порушення у роботі АЕС за квартал, що минув, результати їх розслідування, а також обговорили питання виконання корпоративної Програми переоснащення ремонтно-заводського комплексу. Представники Атомремонтсервісу розповіли про плани щодо проведення на АЭС модифікації головного роз’єму ГЦН-195М. Конструкторське бюро «Атомприбор» прозвітувало про стан розробки системи вимірювань внутрішньо-корпусних пристроїв. За словами заступника головного інженера РАЕС з експлуатації енергоблоків №№3, 4 Ігоря Кузмицького, обговорювалося також питання щодо перспективи підвищення потужності блоків-мільйонників до 101,5% (пілотним на Рівненській АЕС є блок №4); будівництва додаткової дизельної комірки для енергоблоків-мільйонників; модернізації існуючої системи вібродіагностики генераторів тощо. За підсумками засідання Рада ГІС визначила пріоритетні завдання відокремлених підрозділів Енергоатома на наступний квартал.

В рамках заходу атомники та представники суміжних підприємств здійснили технічний тур на промисловий майданчик ДСП «Чорнобильська АЕС» для ознайомлення з досвідом зняття з експлуатації та огляду об’єкту «Укриття», а також візит на Славутський завод із виготовлення металевих бочок і залізобетонних контейнерів для зберігання РАВ ЧАЕС. Крім того, енергетики відвідали нові об'єкти зони відчуження: сховище відпрацьованого ядерного палива «сухого» типу СВЯП-2, завод із переробки рідких РАВ та промисловий комплекс з переробки твердих РАВ.

Довідково. Щоквартальне засідання технічних керівників АЕС України проводиться з метою визначення основних стратегічних напрямків технічної політики вітчизняних атомних електростанцій, вирішення головних стратегічних завдань, аналізу поточного стану безпеки і планування основних напрямків розвитку галузі.
16 серпня атомними станціями вироблено 245,74 млн кВт-г електроенергії

17.08.2018

17 серпня на атомних станціях України в роботі 12 з 15 енергоблоків.

На енергоблоці №4 Запорізької АЕС 160-а доба середнього планового ремонту.

На енергоблоці №4 Рівненської АЕС 41-а доба капітального планового ремонту.

На енергоблоці №1 Южно-Української АЕС 31-а доба середнього планового ремонту.

Диспетчерські графіки генерації становлять: для ЗАЕС – 4 710 МВт, РАЕС – 1 740 МВт, ЮУАЕС – 1 775 МВт, ХАЕС – 1 950 МВт.

Минулої доби, 16 серпня, станціями вироблено 245,74 млн кВт-г електроенергії.

Радіаційний, протипожежний та екологічний стан на промислових майданчиках АЕС ‒ у межах норми.

 


На РАЕС обговорили питання використання палива Westinghouse

16.08.2018

14-15 серпня на Рівненській АЕС відбулось обговорення використання ядерного палива ТВЗ-WR на енергоблоці №3 та інших питань потенційної співпраці з компанією Westinghouse Electric Sweden AB (Швеція).

Участь у зустрічі, що пройшла під головуванням генерального директора РАЕС Павла Павлишина, взяли фахівці та керівники структурних підрозділів електростанції, представники НАЕК «Енергоатом» та її відокремленого підрозділу «Науково-технічний центр», компанії Westinghouse Electric Sweden AB, Національного наукового центру «Харківський фізико-технічний інститут», ПрАТ «СНВО «Імпульс» та ВАО АЕС.

Генеральний директор РАЕС Павло Павлишин повідомив, що на Рівненській АЕС затверджено Програму робіт із впровадження модернізованого ядерного палива виробництва Westinghouse (ТВЗ-WR) на енергоблоці №3 РАЕС. «Співпраця із Westinghouse – це один з напрямків розвитку для РАЕС. Процес переходу на ТВЗ-WR вже розпочато – призначена робоча група спеціалістів та відповідальних керівників із впровадження нового палива. Надіслано низку запитів у компанії України, які супроводжуватимуть дану процедуру. Ця зустріч, яка пройшла у форматі конструктивного діалогу, дозволить здійснити подальше планування робіт, обсяг яких, однозначно, є значним. Сподіваємось, що перші поставки та завантаження палива розпочнуться відповідно до графіку – у 2021 році», - сказав Павло Павлишин.

Директор дирекції з ядерної та радіаційної безпеки НАЕК «Енергоатом» Павло Лашевич зазначив, що Рівненська АЕС перебуває на початку великого шляху. «Компанія Westinghouse є надійним партнером і її допомога є найкращою у вирішенні тих завдань, що стоять сьогодні перед компанією-оператором українських АЕС. Переконаний, що фахівці РАЕС виконають усі заходи Програми з впровадження нового палива якісно та вчасно», - наголосив Павло Лашевич.

У свою чергу, директор із роботи із замовниками (ринки ВВЕР) компанії Westinghouse Сеппо Корхонен привітав колектив РАЕС з продовженням терміну експлуатації енергоблоку №3 РАЕС на 20 років, висловивши сподівання на подальшу плідну співпрацю з Енергоатомом.

У ході обговорень учасники зустрічі окреслили основні етапи переходу енергоблоку №3 РАЕС на ТВЗ-WR. Окрему увагу було приділено питанням можливої співпраці з Westinghouse щодо конструкції палива для реакторів ВВЕР-440. Обговорювались питання модернізації системи внутрішньореакторного контролю (СВРК) для забезпечення контролю активної зони з ТВЗ-WR, а також будівництва додаткової комірки дизель-генераторної електростанції на енергоблоці №4 РАЕС.

 

Нагадаємо, що з метою диверсифікації джерел постачання ядерного палива для АЕС України і зниження залежності від одного джерела – російської компанії «ТВЕЛ», НАЕК «Енергоатом» у квітні 2014 року уклав договір із американською компанією Westinghouse, яка виробляє паливо на заводі в Швеції. У серпні 2018 року дію контракту продовжено. Новим доповненням до договору передбачено забезпечення ядерним паливом сьомого із 15-ти атомних енергетичних реакторів України – енергоблоку №3 (ВВЕР-1000) Рівненської АЕС у період 2021-2025 років. На сьогодні шведське паливо вже успішно експлуатується на Запорізькій та Южно-Українській АЕС.

 

Довідково: Westinghouse виступає постачальником палива для України, починаючи з 2005 року, коли перші шість збірок були завантажені в активну зону реактора третього енергоблоку Южно-Української АЕС. Ядерне паливо виробництва компанії Westinghouse, що замістило російське паливо ТВЕЛ, використовується вже на 6 з 15 енергоблоків, які експлуатуються на АЕС України. Паливо, яке буде постачатися згідно з новим договором у 2021 році, матиме у своєму складі компоненти від заводу Westinghouse з виробництва палива у штаті Колумбія (Південна Кароліна, США) та від українського виробника компонентів, а виробництво та збірка здійснюватимуться на підприємстві Westinghouse з виробництва палива у м. Вестерос (Швеція), де існують виділені технологічні лінії суто для виробництва палива для реакторів ВВЕР-1000.