Новини НАЕК Енергоатом

21 червня атомними станціями вироблено 223,80 млн кВт-г електроенергії

22.06.2017

22 червня на атомних станціях України в роботі 12 з 15 енергоблоків.

На енергоблоці №3 Запорізької АЕС 127-а доба середнього планового ремонту.

На енергоблоці №5 Запорізької АЕС 44-а доба середнього планового ремонту.

На енергоблоці №3 Южно-Української АЕС 82-а доба середнього планового ремонту.

Диспетчерські графіки генерації становлять: для ЗАЕС – 3 550 МВт, РАЕС – 2 740 МВт, ЮУАЕС – 1 240 МВт, ХАЕС – 1 700 МВт.

Минулої доби, 21 червня, станціями вироблено 223,80 млн кВт-г електроенергії.

Радіаційний, протипожежний та екологічний стан на промислових майданчиках АЕС - у межах норми.


На Запорізькій АЕС відбулася технічна нарада з питань реалізації післяаварійного контролю параметрів реактора на енергоблоках №3-№6

21.06.2017
У навчально-тренувальному центрі ЗАЕС відбулася робоча нарада з питань впровадження системи післяаварійного моніторингу параметрів реакторної установки на енергоблоках №3-№6. У ній взяли участь керівник проекту від компанії «Westinghouse» Патрік Форал, фахівці підприємства «Вестрон», керівники Запорізької АЕС.

На нараді були розглянуті основні питання щодо реалізації програми, проведено обмін даними, визначена організаційна структура проекту, затверджені графіки виконання робіт і дати поставок обладнання на четвертий енергоблок, саме він стане пілотним.

На перших двох енергоблоках ЗАЕС вже експлуатуються аналогічні системи іншого виробника. Поетапно, до 2020 року, при проведенні планово-попереджувальних ремонтів будуть встановлюватися системи післяаварійного моніторингу і на інших чотирьох блоках станції. Вони вже пройшли апробацію на всіх блоках Южно-Української АЕС. Відгуки фахівців позитивні.

Проектом такі системи не були передбачені. Але згідно з Комплексною (зведеною) програмою підвищення безпеки, враховуючи фукусімські події, НАЕК «Енергоатом» спільно з Європейським банком реконструкції та розвитку виконує затверджений комплекс заходів для підвищення безпеки енергоблоків українських АЕС.

Довідка. Запорізька АЕС – найбільший енергетичний об'єкт в Україні та Європі зі встановленою потужністю 6 000 МВт. На ЗАЕС експлуатуються 6 енергоблоків потужністю 1 млн кВт кожен. Перший енергоблок був введений в експлуатацію в 1984 році, другий – в 1985 р., третій – в 1986 р., четвертий – в 1987 р., п'ятий – в 1989 р., шостий – у 1995 році. Починаючи з 1984 року, внесок Запорізької АЕС в енергетику країни зріс з 2 до 22%.

В останні роки станція виробляє близько 50% всієї електроенергії, виробленої атомними станціями України, і більше 22% від загального виробітку електроенергії в країні.
На енергоблоці №3 ЮУАЕС проводиться заміна кондиціонерів

21.06.2017
У рамках продовження терміну експлуатації та виконання заходів Комплексної (зведеної) програми підвищення безпеки (КСПБ) енергоблоків АЕС на третьому блоці Южно-Української АЕС ведеться заміна автономних кондиціонерів на кондиціонери, кваліфіковані на «жорсткі» умови та сейсмічний вплив. Стартували роботи з початком виведення третього «мільйонника» в планово-попереджувальний ремонт і сьогодні вступають у завершальну стадію.

Заміні підлягали 43 кондиціонери на системах, важливих для безпеки. Така потреба назріла в зв'язку з необхідністю приведення їх у відповідність новим нормам і правилам безпеки, діючим у атомній енергетиці. У першу чергу це стосується стійкості кондиціонерів до сейсмічних впливів.

Особливостями нового кліматичного устаткування є спіральний компресор, вентилятор без клиноремінної передачі, а також застосування озонобезпечного холодильного агента. «У нових кондиціонерах уже не використовують поршневі компресори, лише - спіральні. Ця технологія добре зарекомендувала себе по всьому світу, - роз'яснює провідний інженер цеху вентиляції та кондиціонування повітря ВП ЮУАЕС Денис Короткий. - Такі кондиціонери надійніші в експлуатації та простіші в обслуговуванні. За стійку роботу в них відповідають сучасні електросхеми та мікроконтролери, що самостійно підтримують необхідні технологічні параметри установки».

Виробник нового обладнання для енергоблока №3 ЮУАЕС - давній партнер підприємства миколаївське ПАТ «Завод «ЕКВАТОР», що спеціалізується на виробництві кліматичного та холодильного устаткування для різних галузей. Кондиціонери цього заводу встановлено також на першому та другому «мільйонниках» АЕС. Нині його фахівці проводять шеф-монтаж і шеф-наладку обладнання на блоці №3. Після індивідуальної наладки вони візьмуть участь у комплексних випробуваннях.

Роботи з заміни автономних кондиціонерів - трудомісткі. У них задіяно близько ста фахівців енергоремонтного підрозділу, будівельно-монтажного управління, цеху теплової автоматики та вимірювань, електроцеху Южно-Української АЕС і підрядних організацій.

Довідка. Южно-Українська АЕС – розташована на берегах Південного Бугу в місті Южноукраїнськ Миколаївської області і є відокремленим підрозділом ДП НАЕК «Енергоатом». Входить до складу Южно-Українського енергетичного комплексу.

До складу енергокомплексу входять: Южно-Українська АЕС (3 атомні енергоблоки ВВЕР-1000 сумарною потужністю 3000 МВт), Олександрівська ГЕС на річці Південний Буг (2 гідроагрегати, сумарна потужність 11,5 МВт) і Ташлицька ГАЕС (в експлуатацію введено першу чергу: 2 гідроагрегати загальною електричною потужністю в генераторному режимі 320 МВт, у стадії будівництва друга черга – гідроагрегат № 3).


20 червня атомними станціями вироблено 222,78 млн кВт-г електроенергії

21.06.2017

21 червня на атомних станціях України в роботі 12 з 15 енергоблоків.

На енергоблоці №3 Запорізької АЕС 126-а доба середнього планового ремонту.

На енергоблоці №5 Запорізької АЕС 43-а доба середнього планового ремонту.

На енергоблоці №3 Южно-Української АЕС 81-а доба середнього планового ремонту.

Диспетчерські графіки генерації становлять: для ЗАЕС – 3 550 МВт, РАЕС – 2 750 МВт, ЮУАЕС – 1 240 МВт, ХАЕС – 1 700 МВт.

Минулої доби, 20 червня, станціями вироблено 222,78 млн кВт-г електроенергії.

Радіаційний, протипожежний та екологічний стан на промислових майданчиках АЕС - у межах норми.


19 червня атомними станціями вироблено 223,69 млн кВт-г електроенергії

20.06.2017

20 червня на атомних станціях України в роботі 12 з 15 енергоблоків.

На енергоблоці №3 Запорізької АЕС 125-а доба середнього планового ремонту.

На енергоблоці №5 Запорізької АЕС 42-а доба середнього планового ремонту.

На енергоблоці №3 Южно-Української АЕС 80-а доба середнього планового ремонту.

Диспетчерські графіки генерації становлять: для ЗАЕС – 3 580 МВт, РАЕС – 2 760 МВт, ЮУАЕС – 1 240 МВт, ХАЕС – 1 700 МВт.

Минулої доби, 19 червня, станціями вироблено 223,69 млн кВт-г електроенергії.

Радіаційний, протипожежний та екологічний стан на промислових майданчиках АЕС - у межах норми.


На Хмельницькій АЕС завершила роботу місія технічної підтримки ВАО АЕС

19.06.2017

Заключне засідання місії технічної підтримки ВАО АЕС, яка працювала на Хмельницькій АЕС з 13 червня, відбулося 15 червня.

За словами керівника місії Олександра Астапова, основна мета роботи експертів місії – обмін досвідом з практики радіаційного захисту, моніторингу радіаційного забруднення, а також розробка рекомендацій з покращення згаданих напрямків діяльності АЕС,- досягнута.

Під час роботи  місії експерти зустрічалися з персоналом ВП ХАЕС, працювали з документами, вели діалог з провідними фахівцями підприємства.

Заступник головного інженера ВП ХАЕС з ядерної та радіаційної безпеки Костянтин Щербінін відзначив, що під час зустріч з персоналом ВП ХАЕС  було порушено багато цікавих аспектів радіаційного захисту, обговорення яких виявилося корисним для обох сторін.

Проект звіту місії Олександр Астапов вручив генеральному директору ВП ХАЕС Миколі Панащенку.

Довідка. Хмельницька АЕС (ХАЕС) – розташована на території Хмельницької області в місті Нетішин. У складі Хмельницької АЕС працює два енергоблоки (ВВЕР-1000) загальною потужністю 2000 МВт (підключені у 1987 і 2004 роках). Основне призначення станції – покриття дефіциту електричних потужностей в Західному регіоні України.


Розпочато спрацьовування Олександрівського водосховища для забезпечення санітарного попуску в нижній течії Південного Бугу

19.06.2017
Для забезпечення приписаного санітарного попуску в нижній течії Південного Бугу гідроенергетики Южно-Українського енергокомплексу розпочали спрацьовування Олександрівського водосховища. 15 червня його рівень було знижено з 15,75 м до 15,54 м. На цій позначці рівень зберігається станом на 19 червня.

Необхідність спрацьовування пов’язана з тим, що з початку літа було вже декілька днів, коли витрата води вище Олександрівського водосховища (зафіксована на водпосту «Первомайськ») була меншою від приписаного санітарного попуску в об’ємі 17 м3/с.

Южно-українські гідроенергетики зазначають, що середня витрата води, яка щосекунди надходила до Олександрівського водосховища протягом двох перших тижнів червня склала 17,2 м3/с, у той час коли аналогічний показник за перший місяць літа навіть критично маловодного 2015 року був вищим – 17,6 м3/с. Виходячи з зазначеного, літо 2017-го щодо  наповненості ріки обіцяє бути складним.

«Поки що населення пониззя не відчуло критичності ситуації. Її зняла оперативна робота Басейнового управління Південного Бугу, рішенням якого з водосховищ вище за течією спрацьовано 1,8 млн м3 води*, - констатує заступник начальника гідротехнічного цеху Каскаду ГЕС-ГАЕС Андрій Гнезділов. - Та приклад 2015 року, коли було спрацьовано всі можливі запаси водосховищ, а води все одно критично не вистачало, засвідчує, що лише оперативності далеко недостатньо. Слід використовувати всі можливості для акумулювання води на випадок спекотного та посушливого літа. Ми ж вкотре транзитом пропустили весняну повінь – просто відкрили затвори, і висока вода знову без перешкод і користі спливла в море, тоді як влітку кожна її крапля, образно кажучи, на вагу золота».  

Спираючись на підрахунки та набутий досвід роботи в меженний період протягом останніх 7 років, відколи після підняття рівня Олександрівського водосховища до позначки 16,0 м до переліку завдань його комплексного призначення додалася ще й функція водного акумулятора, працівники Каскаду ГЕС-ГАЕС Южно-Українського енергокомплексу стверджують, що накопиченого за нинішнього рівня водойми (16,0 м) запасу вистачає для забезпечення санітарного попуску в нижній течії річки в період маловоддя приблизно на два тижні. 

Якщо ж підняти воду до проектної позначки Олександрівського водосховища, тобто до 20,7 м, запас, призначений для покращення водо-господарської ситуації в нижній течії Південного  Бугу (відстань до гирла 128 км) збільшиться більше ніж утричі - з 13,80 млн м3  до 46,1 млн м3. При цьому енергетики наголошують: дозаповнюватиметься водойма поетапно, під час піку весняного паводка, коли наповненість річки дозволятиме акумулювати воду, яка транзитом мала б сплисти в море. «За проектного рівня 20,7 м у комплексі зі спрацьовуванням  розташованих вище за течією водосховищ ми забезпечимо санітарний попуск протягом усього меженного періоду», - зазначає Андрій Гнезділов і додає: «На превеликий жаль сьогодні в суспільстві неоднозначне ставлення до підняття рівня Олександрівського водосховища. Так склалося, що громадську думку наразі часто-густо формують не наші земляки, які проживають на берегах Південного Бугу та на собі відчувають, що таке нестача води в посушливі роки, а зовсім інші люди».

* Саме Южно-Український енергетичний комплекс був ініціатором створення схеми взаємодії та управління всіма розташованими на річці штучними водоймищами. У результаті 2010 року було розроблено та введено в дію «Правила експлуатації Каскаду водосховищ басейну р. Південний Буг», у яких наведено гідрологічні характеристики та можливі дії з раціонального стоку річки в різні пори року.

Довідка. Олександрівське водосховище, розташоване в каньйоні р. Південний Буг, у складі гідротехнічних об'єктів Южно-Українського енергокомплексу забезпечує виробництво електроенергії на гідроелектростанції та служить нижнім водоймищем для Ташлицької гідроакумулюючої станції.

Олександрівський гідровузол використовується як захисний бар'єр під час проходження весняних паводків та виконує роль водного акумулятора для зниження вододефіциту в нижній течії Південного Бугу на період літньої межені.

Уточнений проект гідрокомплексу передбачає максимальну рівневу позначку Олександрівського водосховища 20,7 метра. У разі втілення проекту закумульованої води має вистачити для сезонного регулювання стоку річки, зрошування сільськогосподарських угідь і забезпечення комунально-побутових потреб регіону впродовж усього року. 
Італійська компанія «Giva Group» розглядає можливість співпраці з "Атоменергомаш"

19.06.2017

Директор з розвитку бізнесу італійської компанії «Giva Group» в Україні Паоло Гайба висловив надію на співпрацю з ВП «Атоменергомаш» в області поставок високоякісних поковок, частин теплообмінного обладнання для потреб атомної енергетики України, підкреслюючи партнерський характер можливої ​​співпраці.

На зустрічі, яка відбулася в ВП «Атоменергомаш» на базі заводу нестандартного обладнання і трубопроводів 15 червня 2017 року, представники компанії «Giva Group» презентували ролик про лідера металургії і кування з суперсплавів - групи компаній GIVA, діяльність якої охоплює галузі енергетики, газової, хімічної та нафтохімічної промисловості. Головний принцип діяльності компанії - «єдина технологія відповідальності», що полягає в контролі за все процесу, від кування сировини до мехобработки.

Генеральний директор ВП «Атоменергомаш» Олександр Маслюков, в рамках реалізації політики розширення ринків збуту, висловив зацікавленість у пошуку можливих варіантів співпраці, пошуку найбільш ефективних і продуктивних шляхів розвитку відносин, в тому числі в складі кооперації, запросивши групу фахівців GIVA відвідати при наступному візиті ремонтно-механічний завод ВП «Атоменергомаш» в м. Южноукраїнськ.
18 червня атомними станціями вироблено 224,35 млн кВт-г електроенергії

19.06.2017

19 червня на атомних станціях України в роботі 12 з 15 енергоблоків.

На енергоблоці №3 Запорізької АЕС 124-а доба середнього планового ремонту.

На енергоблоці №5 Запорізької АЕС 41-а доба середнього планового ремонту.

На енергоблоці №3 Южно-Української АЕС 79-а доба середнього планового ремонту.

Диспетчерські графіки генерації становлять: для ЗАЕС – 3 600 МВт, РАЕС – 2 770 МВт, ЮУАЕС – 1 240 МВт, ХАЕС – 1 700 МВт.

Минулої доби, 18 червня, станціями вироблено 224,35 млн кВт-г електроенергії.

Радіаційний, протипожежний та екологічний стан на промислових майданчиках АЕС - у межах норми.


15 червня атомними станціями вироблено 214,05 млн кВт-г електроенергії

16.06.2017

16 червня на атомних станціях України в роботі 12 з 15 енергоблоків.

На енергоблоці №3 Запорізької АЕС 121-а доба середнього планового ремонту.

На енергоблоці №5 Запорізької АЕС 38-а доба середнього планового ремонту.

На енергоблоці №3 Южно-Української АЕС 76-а доба середнього планового ремонту.

Енергоблок №3 Рівненської АЕС (ВВЕР-1000) 15 червня 2017 року о 13:20 підключено до енергомережі .

Диспетчерські графіки генерації становлять: для ЗАЕС – 3 600 МВт, РАЕС – 2 780 МВт, ЮУАЕС – 1 250 МВт, ХАЕС – 1 700 МВт.

Минулої доби, 15 червня, станціями вироблено 214,05 млн кВт-г електроенергії.

Радіаційний, протипожежний та екологічний стан на промислових майданчиках АЕС - у межах норми.