Новини НАЕК Енергоатом

У Марганці відбулись громадські слуханнях щодо продовження терміну експлуатації енергоблока №3 ЗАЕС

21.09.2017

20 вересня 2017 року фахівці Запорізької АЕС взяли участь в громадських слуханнях для розгляду матеріалів з обґрунтування безпеки продовження терміну експлуатації енергоблока №3 ЗАЕС, організованих Марганецькою міською радою. Інформаційне забезпечення і підтримка проведення громадських слухань здійснювалися фахівцями ВП ЗАЕС.

Приводом для громадських слухань стало завершення проектного терміну експлуатації енергоблока №3 ЗАЕС - 05.03.2017 року та розробка в зв'язку з цим Звіту з періодичної переоцінки безпеки енергоблока - основного документа, на підставі якого Державна інспекція ядерного регулювання України (ДІЯРУ) буде приймати рішення про можливість продовження терміну експлуатації енергоблока.

Зі вступним словом виступила секретар міської ради м.Марганець Ірина Міняйло, оголосивши присутнім учасникам громадських слухань тему і мету заходу.

Далі фахівці Запорізької АЕС представили презентаційні матеріали з обґрунтування безпеки продовження терміну експлуатації енергоблока №3 ЗАЕС.

З доповіддю виступив головний фахівець з реконструкції і продовження терміну служби енергоблоків - керівник служби управління надійністю, ресурсом і модернізації Василь Лилак. У своєму виступі він представив присутнім інформацію про стан атомної енергетики світу і про роль Запорізької АЕС в енергобалансі України, про діючі тарифи на електроенергію для мешканців зони спостереження станції, розповів про результати оцінки технічного стану обладнання, будівель і споруд енергоблока №3, про заходи з підвищення безпеки енергоблока, які вже виконані і плануються до виконання в рамках продовження, а також представив інформацію про діючі документи, на підставі яких приймається рішення про продовження терміну експлуатації енергоблока.

Начальник служби аналізу безпеки Олександр Депенчук коротко розповів про результати періодичної переоцінки безпеки енергоблока №3, розроблені звіти, так звані фактори безпеки, і комплексний аналіз безпеки.

Начальник цеху радіаційної безпеки Володимир Кравець розповів присутнім про діючу нормативну і виробничу базу в сфері радіаційного контролю, про принципи роботи системи радіаційного контролю та пости контролю, які здійснюють постійний моніторинг радіаційного фону на ЗАЕС, в санітарно-захисній зоні та зоні спостереження станції.

Начальник служби охорони навколишнього середовища ЗАЕС Ігор Квашнін надав інформацію про організацію екологічного контролю та моніторингу навколишнього середовища, що проводиться на Запорізькій АЕС.

Далі громадські слухання продовжилися в форматі «питання-відповідь». Разом з темою безпеки продовження експлуатації енергоблоків ЗАЕС, учасників слухань цікавили питання фінансового забезпечення заходів з продовження терміну експлуатації енергоблока № 3, на якому паливі зараз працюють енергоблоки ЗАЕС, як утилізується відпрацьоване ядерне паливо. Також обговорювалися питання безпеки виробництва та реагування в разі нештатних ситуацій. На всі питання були отримані компетентні та вичерпні відповіді від фахівців станції.

Секретар міської ради подякувала представникам Запорізької АЕС за надану інформацію, відкритість і готовність до співпраці.

Довідка: Радіаційний фон в районі розміщення Запорізької атомної електростанції відповідає природним значенням і на 21 вересня становить 8 - 12 мкР/год. Надходження радіоактивних речовин у навколишнє середовище не перевищує встановлених допустимих значень.

Запорізька АЕС - найбільший енергетичний об'єкт в Україні та Європі з встановленою потужністю 6000 МВт. Перший енергоблок був введений в експлуатацію в 1984 році, другий - в 1985 р., третій - в 1986 р., четвертий - в 1987 р., п'ятий - в 1989 р., шостий - у 1995 році. Починаючи з 1984 року, внесок Запорізької АЕС в енергетику країни зріс з 2 до 22%.


Новий програмно-технічний комплекс СНВО «Імпульс» підвищить безпеку четвертого енергоблоку ЗАЕС

21.09.2017

На четвертому енергоблоці Запорізької АЕС приступили до налагодження обладнання нового програмно-технічний комплексу керуючої системи безпеки (ПТК КСБ) виробництва «Сєверодонецького науково-виробничого об’єднання «Імпульс». Даний комплекс замінив уніфікований комплекс технічних засобів (УКТС) на першій системі безпеки енергоблока №4 станції. Заміна обладнання відбувалась в рамках виконання заходів Комплексної (зведеної) програми підвищення безпеки енергоблоків АЕС України.

Монтаж нового обладнання практично завершений, наладку виконує персонал ПАТ «Електропівденмонтаж-10», курують хід робіт фахівці Цеху теплової автоматики і вимірювань (ЦТАВ) ЗАЕС і представники «СНВО «Імпульс».

«Нове обладнання підвищить загальний рівень безпеки енергоблока за рахунок застосування більш надійної сучасної елементної бази», - зазначив старший майстер ЦТАВ Станіслав Хникін.

ПТК КСБ надає повну інформацію про роботу обладнання, дозволяє простежити, як формуються аналогові сигнали і проходять від датчика до виконавчого механізму. Вся інформація йде в цифровому вигляді. Комплекс дуже інформативний для операторів блочного щита (БЩ) і оперативного персоналу, який обслуговує енергоблок, так як надає набагато більше даних, ніж стандартний УКТС. Обладнання, поставлене «СНВО «Імпульс», має функції, яких не було в старому УКТС, наприклад, діагностику та архівування. Переглянувши архів, можна буде проаналізувати роботу обладнання за певний період часу.

В ході розробки ПТК КСБ були враховані світові тенденції зі створення аналогічних систем, а також пропозиції, які надходили СНВО «Імпульс» з боку фахівців українських АЕС.

ПТК КСБ відповідає нормативним вимогам України, а також положенням керівництв з безпеки МАГАТЕ, в тому числі щодо забезпечення надійності, дотримання принципу одиничної відмови, резервування, незалежності, контролю доступу до обладнання. Комплекс надійно захищений від кіберзагроз завдяки програмному забезпеченню, повністю розробленому фахівцями СНВО «Імпульс».

Довідка. Запорізька АЕС – найбільший енергетичний об'єкт в Україні та Європі зі встановленою потужністю 6 000 МВт. На ЗАЕС експлуатуються 6 енергоблоків потужністю 1 млн кВт кожен. Перший енергоблок був введений в експлуатацію в 1984 році, другий – в 1985 р., третій – в 1986 р., четвертий – в 1987 р., п'ятий – в 1989 р., шостий – у 1995 році. Починаючи з 1984 року, внесок Запорізької АЕС в енергетику країни зріс з 2 до 22%.

В останні роки станція виробляє близько 50% всієї електроенергії, виробленої атомними станціями України, і більше 22% від загального виробітку електроенергії в країні.
20 вересня атомними станціями вироблено 193,62 млн кВт-г електроенергії

21.09.2017

21 вересня на атомних станціях України в роботі 10 з 15 енергоблоків.

На енергоблоці №1 Запорізької АЕС 33-а доба середнього планового ремонту.

На енергоблоці №3 Запорізької АЕС 218-а доба середнього планового ремонту.

На енергоблоці №4 Запорізької АЕС 48-а доба середнього планового ремонту.

На енергоблоці №1 Южно-Української 78-а доба капітального планового ремонту.

На енергоблоці №2 Хмельницької АЕС 26-а доба середнього планового ремонту.

Диспетчерські графіки генерації становлять: для ЗАЕС – 2 570 МВт, РАЕС – 2 800 МВт, ЮУАЕС – 1 975 МВт, ХАЕС – 650 МВт.

Минулої доби, 20 вересня, станціями вироблено 193,62 млн кВт-г електроенергії.

Радіаційний, протипожежний та екологічний стан на промислових майданчиках АЕС - у межах норми.


Енергоатом сформує «чорний список» підприємств, які перемогли у тендерах Компанії, але відмовились укладати відповідні договори

20.09.2017
НАЕК «Енергоатом» починає формування «чорного списку» підприємств, які отримуючи перемогу в тендерах Компанії у подальшому відмовлялись укладати договори на постачання відповідних товарів або послуг. Така безвідповідальна поведінка загрожує стабільній роботі відокремлених підрозділів Компанії, адже зриває очікувані терміни постачання товару, порушує виробничі плани та змушує витрачати час на перегляд результатів торгів.

Зокрема, протягом липня-серпня 2017 року ТОВ «ТЕХОЙЛ ТК» тричі ставало переможцем відкритих торгів на закупівлю світлих нафтопродуктів для ВП ЗАЕС, які проводились у форматі аукціону. (Посилання на інформацію щодо торгів: оголошення-1, оголошення-2, оголошення-3). Але договори за цими торгами у встановлений термін укладені не були через відмову переможця. Тендерний комітет Енергоатома був змушений анулювати рішення про перемогу ТОВ «ТЕХОЙЛ ТК» та визначити переможця серед інших учасників тендерів.

Дозволимо собі припустити, що найбільш вірогідною причиною відмови ТОВ «ТЕХОЙЛ ТК» від укладання договорів є звичайний авантюризм у підході до участі в аукціоні, тобто «граючи на пониження» переможець не мав жодних гарантій, що зможе забезпечити постачання нафтопродуктів за тією ціною, до якої він доторгувався. Разом із тим, системне безвідповідальне ставлення ТОВ «ТЕХОЙЛ ТК» до тендерів Енергоатома наштовхує на думку, що зазначене підприємство могло мати цілком усвідомлену мету - дестабілізацію роботи найбільшої української АЕС. Очевидно, що системні проблеми із закупівлею пального можуть створити неабиякі проблеми для нормально функціонування великого енергетичного об’єкту, яким є Запорізька АЕС.

Нажаль, Енергоатом позбавлений жодних законних підстав для недопущення ТОВ «ТЕХОЙЛ ТК» до участі у наступних тендерах, відтак перший номер у «чорному списку» Компанії - єдина можлива відповідь на дії згаданого підприємства.


19 вересня атомними станціями вироблено 192,87 млн кВт-г електроенергії

20.09.2017

20 вересня на атомних станціях України в роботі 10 з 15 енергоблоків.

На енергоблоці №1 Запорізької АЕС 32-а доба середнього планового ремонту.

На енергоблоці №3 Запорізької АЕС 217-а доба середнього планового ремонту.

На енергоблоці №4 Запорізької АЕС 47-а доба середнього планового ремонту.

На енергоблоці №1 Южно-Української 77-а доба капітального планового ремонту.

На енергоблоці №2 Хмельницької АЕС 25-а доба середнього планового ремонту.

Диспетчерські графіки генерації становлять: для ЗАЕС – 2 570 МВт, РАЕС – 2 800 МВт, ЮУАЕС – 1 975 МВт, ХАЕС – 650 МВт.

Минулої доби, 19 вересня, станціями вироблено 192,87 млн кВт-г електроенергії.

Радіаційний, протипожежний та екологічний стан на промислових майданчиках АЕС - у межах норми.


18 вересня атомними станціями вироблено 191,95 млн кВт-г електроенергії

20.09.2017

19 вересня на атомних станціях України в роботі 10 з 15 енергоблоків.

На енергоблоці №1 Запорізької АЕС 31-а доба середнього планового ремонту.

На енергоблоці №3 Запорізької АЕС 216-а доба середнього планового ремонту.

На енергоблоці №4 Запорізької АЕС 46-а доба середнього планового ремонту.

На енергоблоці №1 Южно-Української 76-а доба капітального планового ремонту.

На енергоблоці №2 Хмельницької АЕС 24-а доба середнього планового ремонту.

Диспетчерські графіки генерації становлять: для ЗАЕС – 2 570 МВт, РАЕС – 2 780 МВт, ЮУАЕС – 1 975 МВт, ХАЕС – 650 МВт.

Минулої доби, 18 вересня, станціями вироблено 191,95 млн кВт-г електроенергії.

Радіаційний, протипожежний та екологічний стан на промислових майданчиках АЕС - у межах норми.


18 вересня атомними станціями вироблено 191,95 млн квт-г електроенергії

19.09.2017

19 вересня на атомних станціях України в роботі 10 з 15 енергоблоків.

На енергоблоці №1 Запорізької АЕС 31-а доба середнього планового ремонту.

На енергоблоці №3 Запорізької АЕС 216-а доба середнього планового ремонту.

На енергоблоці №4 Запорізької АЕС 46-а доба середнього планового ремонту.

На енергоблоці №1 Южно-Української 76-а доба капітального планового ремонту.

На енергоблоці №2 Хмельницької АЕС 24-а доба середнього планового ремонту.

Диспетчерські графіки генерації становлять: для ЗАЕС – 2 570 МВт, РАЕС – 2 780 МВт, ЮУАЕС – 1 975 МВт, ХАЕС – 650 МВт.

Минулої доби, 18 вересня, станціями вироблено 191,95 млн кВт-г електроенергії.

Радіаційний, протипожежний та екологічний стан на промислових майданчиках АЕС - у межах норми.


Єврокомісія відзначила результативну роботу атомної галузі України щодо зміцнення енергетичної безпеки

18.09.2017
Єврокомісія відзначила результативну роботу атомної галузі України щодо зміцнення енергетичної безпеки

Заступник директора департаменту енергетики Єврокомісії Томас Герассімос відзначив результативну роботу атомної галузі України у сфері диверсифікації постачання ядерного палива, підвищення безпеки АЕС та дотримання міжнародних зобов’язань, що викликає довіру та сприяє розвитку подальшого співробітництва.

Про це він заявив на зустрічі з українською делегацією у рамках 61-ї сесії Генеральної Конференції МАГАТЕ, що проходить у Відні (Австрійська Республіка).

Як повідомляє Міненерговугілля України, до складу української делегації увійшли міністр енергетики та вугільної промисловості Ігор Насалик, директор департаменту ядерної енергетики та атомно-промислового комплексу Міненерговугілля Григорій Плачков, президент НАЕК «Енергоатом» Юрій Недашковський, представники Держатомрегулюваня та інші.

У свою чергу Ігор Насалик відзначив активну позицію європейської сторони щодо підтримки реформ в Україні та запевнив, що Україна готова інтенсифікувати та поглиблювати співробітництво з європейською стороною у сфері енергетики. Міністр звернув увагу на важливість для України реалізації проектів технічного співробітництва з питань ядерної безпеки в рамках Європейського Інструменту з ядерної безпеки.

Серед успішних кроків України міністр енергетики та вугільної промисловості відзначив, що на сьогодні виконано більше ніж 50% запланованих заходів Комплексної зведеної програми підвищення безпеки, до якої включені заходи, рекомендовані за результатами проведених стрес-тестів ЄС.

Сторони обговорили питання будівництва енергоблоків №3 та №4 Хмельницької АЕС, подальшої роботи з інтеграції об’єднаної енергосистеми України до європейської енергосистеми. Також обговорювались питання ядерної безпеки, стійкості української електромережі тощо.

За підсумками зустрічі було досягнуто домовленості спільно з європейським регулятором проаналізувати напрямки співпраці з метою сталого постачання ядерного палива та надійності функціонування атомно-промислового комплексу України.
На ЮУАЕС проходить XIV Українська конференція з фізичного захисту, обліку та контролю ядерних матеріалів

18.09.2017

З 18 по 22 вересня на майданчику Южно-Української АЕС проходить XIV Українська конференція з фізичного захисту, обліку та контролю ядерних матеріалів. У її роботі беруть участь фахівці Міненерговугілля, Держатомрегулювання України, дирекції ДП НАЕК «Енергоатом» та діючих вітчизняних атомних станцій, що є відокремленими підрозділами компанії, Державного науково-технічного центру з ядерної та радіаційної безпеки, ДСП «Чорнобильська АЕС», Державної прикордонної служби, Нацгвардії України, Національної академії наук України, низки вищих навчальних закладів та інших установ і організацій, а також представники Швеції, Норвегії, США. Загальна кількість учасників перевищує 70 осіб. Незмінним організатором  заходу виступає Навчальний центр з фізичного захисту, обліку та контролю ядерних матеріалів ім. Джорджа Кузьмича за підтримки Європейського Союзу, Міністерства енергетики США та НАЕК «Енергоатом».

Щорічна конференція, що зазвичай організовується на одній з діючих АЕС України, покликана сприяти обміну досвідом у зазначеній царині.

За словами керівника Центру ім. Джорджа Кузьмича Віктора Гаврилюка, значення конференції, як і кількість її учасників з року в рік зростає: «Цього року ми маємо вже не лише представників ядерно-енергетичного комплексу, а й Нацгвардії, СБУ, прикордонників, лікарів – дуже багато людей, які представляють різні галузі, та які мають один спільний інтерес: захист джерел іонізуючого випромінювання».

Кожен форум присвячується якійсь ключовій темі. «Нині на перший план виходить кібернетична безпека, - поділився планами роботи  В. Гаврилюк, - адже всім добре відомо, скільки минулого та нинішнього року було вторгнень у кіберпростір України. І друге, на що плануємо звернути особливу увагу, - захист атомних станцій в умовах гібридної війни на Донбасі. Ми маємо враховувати нові загрози та виклики».

Южно-український майданчик для проведення зустрічі обрано вже втретє. Особливістю нинішньої конференції очільник Центру ім. Джорджа Кузьмича вважає те, що нині, як і в перші роки, на форум прибуло багато зарубіжних фахівців. Це дає можливість обмінятися думками та напрацюваннями між спеціалістами різних країн. У рамках заходу пройде також традиційний конкурс на кращу доповідь.

Підсумкову резолюцію конференції буде направлено до міністерств енергетики, екології, внутрішніх справ України та Національної академії наук.


Компанія Westinghouse поставить на Запорізьку АЕС системи, важливі для безпеки

18.09.2017
Компанія Westinghouse поставить на Запорізьку АЕС системи, важливі для безпеки

Westinghouse Electric Company повідомила сьогодні про підписання контракту з НАЕК «Енергоатом» на постачання важливих для безпеки систем моніторингу для чотирьох блоків Запорізької АЕС. Цей проект є частиною Комплексної (зведеної) програми підвищення безпеки енергоблоків АЕС України в межах кредитних договорів з Європейським банком реконструкції та розвитку (ЄБРР) та Євроатомом.

«Цей проект підтверджує, що Westinghouse є високопрофесійним постачальником автоматизованих систем на атомно-енергетичний ринок України та віддзеркалює високий рівень впевненості НАЕК «Енергоатом» в компанії Westinghouse як у надійному постачальнику високотехнологічних рішень у галузі безпеки для українських АЕС», - сказав Азіз Даг, віце-президент та управляючий директор Westinghouse у країнах Північної Європи.

Компанія Westinghouse поставить системи аварійного та післяаварійного моніторингу, а також системи контролю концентрації водню для блоків №3, №4, №5 та №6 Запорізької АЕС. Модифікації  включають системи моніторингу разом із апаратурою контролю під час проектних та запроектних аварій, також різноманітні додаткові компоненти, такі як проходки, кабелі, лінії системи замірювань, спеціальні інструменти, приладдя, запасні частини, витратні матеріали та спеціальні монтажні кріплення. Обсяг робіт за контрактом також включає шеф-монтаж, навчання персоналу, гарантії на обладнання та послуги. У виконанні проекту Westinghouse працюватиме разом із досвідченими українськими компаніями, у томі числі із компанією «Вестрон», яка є спільним підприємством Westinghouse та НПО «Хартрон».

Проект розпочнеться з поставки для блоку №4 на початку 2018 року та завершиться поставкою для блоку №6 наприкінці 2019 року. Завершальне випробування останньої поставленої системи планується на початок 2021 року.