Підвищення безпеки енергоблоків АЕС України

Комплексна (зведена) програма підвищення безпеки енергоблоків АЕС України (КзПБ) розроблена ДП «НАЕК «Енергоатом» із врахуванням рекомендацій спільного проекту Єврокомісії, МАГАТЕ та України.

КзПБ була затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 07.12.2011 року № 1270, завершення її реалізації планувалось до кінця 2017 року. Останньою зміною до вказаної постанови у вересні 2015 року термін реалізації КзПБ був подовжений до 2020 року.

Метою КзПБ є:

  • підвищення рівня безпеки експлуатації енергоблоків атомних електростанцій та надійності їх роботи;
  • зменшення ризиків виникнення аварій на атомних електростанціях під час стихійного лиха або інших екстремальних ситуацій;
  • підвищення ефективності управління проектними і позапроектними аваріями на атомних електростанціях, мінімізація їх наслідків.

На реалізацію всіх заходів КзПБ необхідно близько 1,4 млрд євро.

Витрати на виконання КзПБ здійснюються за рахунок коштів, які надходять ДП «НАЕК «Енергоатом» від продажу електричної та теплової енергії, що виробляється атомними електростанціями, та/або інших джерел, не заборонених законодавством, а також коштів, наданих як кредити Європейським банком реконструкції та розвитку і Євратомом.

Фінансування КзПБ за рахунок бюджетних коштів не передбачається.

Для забезпечення часткового фінансування реалізації заходів КзПБ протягом 2010-2015 років здійснювалась робота щодо залучення коштів міжнародних фінансових організацій. Кредитні та гарантійні угоди з ЄБРР та Євратом на загальну суму 600 млн євро підписані 25 березня 2013 року та 07 серпня 2013 року відповідно. Кредит надається під державні гарантії. Закони про ратифікацію гарантійних та кредитних угод з ЄБРР та Євратом прийняті Верховною Радою України 15.05.2014 року та набрали чинності 01.06.2014 року. Кредитна Угода та Гарантійна Угода з ЄБРР набула чинності - 19.12.2014 року, а з Євратомом - 28.05.2015 року.

КзПБ складається з понад 1200 заходів (з них на сьогодні виконано більш ніж половину заходів), які впроваджуються на атомних електростанціях України. Реалізація заходів КзПБ направлена тільки на підвищення безпеки діючих АЕС, та не стосується спорудження, збільшення потужності.