Статті та публікації

На ІХ Міжнародній науково-практичній конференції з культури безпеки АЕС відбулося нагородження кращих

11.04.2019

В рамках ІХ Міжнародної науково-практичної конференції з культури безпеки АЕС, що пройшла 9-10 квітня 2019 року у Києві, відбулася традиційна урочиста церемонія нагородження кращих працівників та структурних підрозділів ДП «НАЕК «Енергоатом».
У відокремленому підрозділі «Запорізька АЕС»:
- кращий енергоблок з культури безпеки - блок №5 - начальник блока Дмитро Вербицький;
- краща зміна з культури безпеки - зміна «Г» - начальник зміни атомної електростанції - Володимир Каплонський;
- кращий підрозділ з культури безпеки - електричний цех - начальник цеху - головний електрик Олександр Борисенко;
- кращий керівник - лідер підрозділу - керівник служби головного диспетчера Ілля Захаров;
- кращий наставник - провідний інженер з управління енергоблоком Михайло Черних;
- кращий раціоналізатор - начальник дільниці технічного обслуговування і ремонту автоматичних систем виявлення і гасіння пожеж електричного цеху Сергій Гончаренко;
- кращий колектив з популяризації принципів культури безпеки - колектив експлуатаційного підрозділу енергоблока №6 - начальник блока Сергій Шубенко;
Також за практичний розвиток культури безпеки, високі показники у праці, прихильність принципам культури безпеки почесними грамотами, грамотами та листами подяки ДП «НАЕК «Енергоатом» відзначені працівники Запорізької АЕС:
Сергій Гусаков - начальник зміни енергоблока;
Володимир Каплонський - начальник зміни АЕС;
Валерій Петишин - начальник зміни турбінного відділення енергоблока;
Альберт Рябуха - начальник відділу досвіду експлуатації;
Олександр Ципанов - начальник зміни АЕС;
Олександр Яковлев - начальник зміни енергоблока;
Олексій Бєлозьоров - провідний інженер з управління турбіною;
Володимир Григоренко - начальник зміни цеху теплової автоматики та вимірювань;
Віктор Кривньов - старший інспектор служби відомчого нагляду та пожежної безпеки;
Микола Сініцин - начальник зміни цеху радіаційної безпеки;
Валентин Шпак - провідний інженер з організації експлуатації та ремонту електричного цеху;
Едуард Ященко - провідний інженер з управління блоком;
Ольга Гапонова - провідний інженер-технолог відділу ядерної безпеки;
Алла Желтоухова - інженер служби аналізу безпеки;
Олег Зінов'єв - майстер енергоремонтного підрозділу;
Олексій Прядка - інженер цеху теплової автоматики та вимірювань;
Світлана Санталова - лаборант хімічного аналізу водно-радіохімічної лабораторії;
Михайло Шевченко - начальник зміни хімічного цеху.


У Києві відбулась ІХ Міжнародна науково-практична конференція з культури безпеки АЕС

11.04.2019

9-10 квітня 2019 року у Києві пройшла ІХ Міжнародна науково-практична конференція з культури безпеки АЕС.
У заході взяли участь керівники ДП «НАЕК «Енергоатом» та відокремлених підрозділів Компанії, представники Всесвітньої асоціації організацій, що експлуатують атомні електростанції (ВАО АЕС), Спільного офісу підтримки Єврокомісії в Києві, Представництва ЄС в Україні, Інституту енергетичних технологій Норвегії, Інституту ядерних досліджень Ржеж Чехії, Шведського кваліфікаційного центру АВ, АЕС «Козлодуй», ДП «Білоруська АЕС», Представництва корпорації Toshiba в Україні та інші.
Відкриваючи Конференцію, президент ДП «НАЕК «Енергоатом» Юрій Недашковський наголосив на пріоритетності завдання з формування сильної культури безпеки, як у поточній діяльності, так і на перспективу.
«Останні 5 років у нас значно збільшилася кількість завдань і проектів, пов'язаних з підвищенням безпеки, підвищенням потужності та збільшенням виробітку електроенергії. Всі стратегічні проекти, зокрема - добудова блоків №№3-4 Хмельницької АЕС та реалізація проекту «Енергетичний міст «Україна-ЄС», будівництво Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива та багато інших,  нерозривно пов’язані із підвищенням рівня культури безпеки. Це вимагає від нас постійного вдосконалення підходів до реалізації принципів культури безпеки серед персоналу. Тільки так ми зможемо сформувати в колективах наших підрозділів поведінку і відношення, що відповідає визначенню - сильна культура безпеки», - наголосив Юрій Недашковський.
В ході роботи конференції розглядались різні питання, що стосуються вдосконалення культури безпеки на атомних електростанціях. В рамках конференції начальник відділу досвіду експлуатації ВП ЗАЕС Альберт Рябуха виступив з темою «Досвід експлуатації, людський фактор та заходи, що вживаються на АЕС для зменшення кількості/виключення подій», провідний соціолог - керівник групи соціальної діагностики служби якості ВП ЗАЕС Наталія Насіковська презентувала доповідь «Атмосфера довіри в організації як основний принцип культури безпеки», психолог навчально-тренувального центру ВП ЗАЕС Ольга Малая приділила увагу «Психологічним аспектам культури безпеки».
Наприкінці першого пленарного дня відбулася традиційна урочиста церемонія нагородження кращих працівників та структурних підрозділів Компанії.


На Запорізькій АЕС відбулась нарада Комітету з культури безпеки

04.02.2019

Порядок денний наради містив низку важливих питань. У першу чергу представники Комітету заслухали звіт про виконання організаційно-технічних заходів «Програми конкретних дій, спрямованих на становлення та розвиток Культури безпеки у ВП ЗАЕС на 2017-2018 рр.».
Також були розглянуті показники експлуатаційної безпеки та технічного стану енергоблоків АЕС, результати роботи системи пропозицій від персоналу для керівництва ВП ЗАЕС, стан виконання плану заходів з розвитку та підтримки культури захищеності, результати опитування персоналу підрозділів Запорізької АЕС з питань культури безпеки за 2018 рік, у тому числі з питань впровадження «політики непокарання», а також обговорено план роботи Комітету на 2019 рік.
На основі отриманої інформації було вирішено при розробці «Програми конкретних дій, спрямованих на становлення і розвиток Культури безпеки в ВП ЗАЕС на 2019-2020 рр.» проаналізувати зведену інформацію про результати оцінки та перевірки культури безпеки і впровадити позитивну практику, враховуючи результати опитування персоналу підрозділів з питань культури безпеки за 2018 рік.
Також вирішили продовжити роботу в програмному комплексі з пропозиціями персоналу в частині оперативного збору, обліку, аналізу пропозицій та інформування персоналу про їх реалізацію.
Стосовно культури захищеності - працювати згідно з затвердженим планом на 2019 рік.
На завершення наради учасники заходу затвердили план роботи Комітету з Культури безпеки ВП ЗАЕС на 2019 рік та підтримали пропозицію включити до складу Комітету головного фахівця з атомних електростанцій (з організації виробництва) - начальника виробничо-технічної служби.


На ЗАЕС пройшов конкурс плакатів з культури безпеки

22.11.2018

Конкурс плакатів з культури безпеки – це  традиційний щорічний захід, який проводиться в межах огляду-конкурсу "Ми так працюємо, живемо та відпочиваємо". На розгляд комісії було представлено 24 плакати.
Взяли в ньому участь працівники десяти підрозділів станції. На розгляд конкурсної комісії було представлено 24 роботи, які мали відповідати таким критеріям: рівень художнього виконання, актуальність проблеми, інформаційність, відповідність плакату цілям та завданням конкурсу, відповідність тексту (призову, гаслу, слогану) сюжетно-композиційному змісту плакату.     
«Ми вже не перший рік проводимо цей конкурс. Минулого року прийняли рішення розмістити кращі роботи в кабінетах та виробничих приміщеннях, - говорить голова комісії, заступник головного інженера з ядерної та радіаційної безпеки Олександр Ігнатченко. - І цього року такий захід приніс позитивні результати: збільшилась кількість плакатів, так само як і поліпшилась їх якість. Деякі можна навіть відбирати прямо зараз і використовувати як наочні посібники на території  станції. Радує й те, що результатом такої творчої праці стали високохудожні й актуальні роботи».
Члени комісії зазначили, що цього року кількість плакатів, які повною мірою відповідають критеріям конкурсу, значно збільшилася. «Якщо в перші роки вони були орієнтовані більш на техніку безпеки, безпечне виконання робіт та охорону праці, то сьогодні практично всі відповідають темі культури безпеки», – зазначив начальник служби аналізу безпеки Олександр Депенчук.
У номінації «Кращий плакат» переможною визнана робота Надії Скопіной зі служби головного метролога. У номінації «Кращий плакат-попередження» перемогли представники цеху господарського обслуговування – Юлія Семутіна, Інна Синявська та Олександр Углов. У номінації «Кращий сатиричний плакат» перемогли роботи Надії Балицької та Олени Тарасенко з цеху теплової автоматики та вимірювань.


Підсумки оцінки Культури безпеки на Запорізькій АЕС за 2017 рік

16.08.2018

Анкетування персоналу підрозділів ВП ЗАЕС з питань культури безпеки (КБ) проводиться для виконання вимог документа 00.АБ.ПМ.03-17 «Программа конкретных действий, направленных на становление и развитие культуры безопасности в ОП ЗАЭС» (п.1.7.4, 1.7 .6 Додатку В), відповідно до Наказу №1 (п.1 Додатку 4).
При проведенні опитування використовується анкета, сформована відповідно до вимог документу «Методика проведення опитування з культури безпеки у ДП «НАЕК «Енергоатом» МТ-Д.0.06.496-16.
Ефективність проведення опитування забезпечується виконанням наступних вимог:
- заходи з опитування персоналу включено в річний план-графік роботи з персоналом;
- дотримується принцип анонімності анкетування;
- інформація, отримана в ході самооцінки КБ, не використовується для адміністративних покарань персоналу.
Завданнями опитування є:
1. Вивчення характеристик, що відображають рівень розвитку культури безпеки.
2. Визначення тенденції розвитку культури безпеки та базових характеристик, притаманних їй.
Культура безпеки в організації присутня настільки, наскільки повно втілені і приймаються принципи культури безпеки. Перевірка стану культури безпеки проводиться з метою оцінки поточного рівня КБ у ВП ЗАЕС, оцінки змін стану КБ за звітний період, виявлення факторів, які впливають на зниження КБ.
Вільна робоча атмосфера, в якій існує можливість безбоязно піднімати будь-які питання, що стосуються безпеки, без ризику бути покараним, є дуже важливим елементом сильної культури безпеки. Опитування персоналу в підрозділах ВП ЗАЕС дає можливість виявити думку персоналу про стан культури безпеки.
У 2017 році анкетування проводилося в підрозділах: ЕП, ЕРП, ХЦ, ЦРБ, ЦТПК.
В анкетуванні взяли участь 1272 особи, в тому числі:
- персонал підрозділів - 829 осіб.
- керівники підрозділів - 443 особи.
Загальний показник стану культури безпеки - 0.69, що відповідає оцінці «добре». Показники за всіма характеристиками відповідають оцінці «добре».
На думку більшості опитаного персоналу, основними моментами, які вимагають поліпшення, є:
1. Виділення достатніх коштів для підтримки на належному рівні стану систем і обладнання, приміщень та території.
2. Виділення достатньої кількості ресурсів (людських, часових) для реалізації заходів щодо підвищення безпеки АЕС.
3. Створення в колективах атмосфери відкритості і довіри, забезпечення відкритого обміну інформацією.
4. Підвищення ефективності співпраці з регулюючим органом.
Результати анкетування розглядаються і аналізуються керівництвом ВП ЗАЕС, розробляються коригуючі заходи, які включаються в «Программу конкретных действий, направленных на становление и развитие культуры безопасности в ОП ЗАЭС».


На Запорізькій АЕС підбито підсумки конкурсу плакатів з культури безпеки

22.11.2017

На Запорізькій АЕС відбувся конкурс плакатів на тему: «Культура безпеки». Переможцем відразу в двох номінаціях «Кращий плакат з культури безпеки – 2017» та «Кращий плакат – попередження» стала Надія Балицька (цех теплової автоматики і вимірювань). У номінації «Кращий сатиричний плакат» перемогла Наталія Чернофостова (електричний цех), а в номінації «Краще художнє виконання» – Олег Скачок і Тетяна Кравець (цех радіаційної безпеки).
«Якщо в минулі роки плакати були більш різнопланові, то в цьому році в плакатах з культури безпеки більше конкретики, спрямованої на принципи та підходи до розвитку культури безпеки. Всі плакати якісні та інформативні. Дотримані всі завдання і вимоги. Такий єдиний підхід представлено вперше. Тому багато плакатів можна використовувати в якості наочної агітації і при навчанні на робочих місцях і в навчально-тренувальному центрі станції» – підвів підсумок конкурсу плакатів з культури безпеки начальник управління кадрів Володимир Черноляхов.
Цього року вісім підрозділів Запорізької АЕС представили на суд журі 18 творчих робіт. Комісія оцінювала плакати, враховуючи оригінальність, композиційне рішення і рівень художнього виконання.


Проведено щорічну оцінку Культури безпеки на Запорізькій АЕС

04.05.2017

Підбито підсумки щорічної оцінки Культури безпеки на Запорізькій АЕС на основі анкетування персоналу з самооцінки стану культури безпеки. Порівняння результатів анкетування 2016 року і 2014 року дозволяє робити висновки про стабільно високий рівень культури безпеки на ЗАЕС за всіма характеристиками.
На Запорізькій АЕС щорічне анкетування проводиться з 2010 року. Анкетуванням персоналу займається група соціальної діагностики служби якості під керівництвом провідного соціолога Наталії Насіковської. Метою анкетування є оцінка поточного рівня культури безпеки в підрозділах станції, вироблення рекомендацій та пропозицій для поліпшення культури безпеки.
Щорічно фахівцями групи опитується близько 2000 чоловік з різних напрямків. «Анкети дають можливість персоналу висловити свою думку про різні сторони своєї діяльності, що відносяться як до питань безпеки, так і до питань організації робіт, взаємодії всередині підрозділів, взаємин з керівниками. Отримана інформація використовується для порівняння відповідей між окремими групами персоналу, щоб визначити ступінь відмінностей у сприйнятті тих чи інших питань культури безпеки. Різниця в думках керівників і персоналу може говорити про ступінь актуальності проблеми. Відповідно: чим більша різниця в думках у керівників і персоналу щодо досліджуваного питання, тим більше уваги треба приділяти цій проблемі», - розповідає Наталя Насіковська.
Звіт за узагальненими даними анкетування персоналу станції надається керівництву Запорізької АЕС, керівникам підрозділів і розміщується в локальній мережі станції для ознайомлення всього персоналу.
Культура безпеки - одне з пріоритетних напрямків діяльності всіх атомних електростанцій України. Оцінка її стану є постійною практикою в діяльності Компанії ДП «НАЕК «Енергоатом».