Продовження термінів експлуатації енергоблоків

Енергетична незалежність - за мирним атомом

Існування і розвиток будь-якої держави пов'язані зі споживанням енергії. Виробництво електроенергії на душу населення розглядається як найважливіша характеристика рівня життя в країні.

Україна відноситься до переліку країн, що володіють потужною генеруючою атомною галуззю. Мирний атом України налічує 15 енергоблоків, встановленою потужністю 13 835 МВт, що виробляють половину електроенергії в державі. І майже половину всієї атомної енергії виробляють 6 енергоблоків найбільшої в Україні та Європі Запорізької АЕС.

ЗАЕС протягом усього періоду експлуатації безпечно і стабільно виробляє екологічно чисту електроенергію і зарекомендувала себе надійним постачальником, що вже виробив для своїх споживачів більше 1 трлн. кВтг. Подібного вироблення досягли лише одиниці світової енергетики.

Розвинути і закріпити успіх

Здолавши численні виклики і розв'язавши масу нетривіальних завдань протягом проектного періоду експлуатації, Запорізька АЕС увійшла в новий для себе, але довгоочікуваний етап розвитку - перші два енергоблока ЗАЕС успішно працюють в понадпроектний термін.

13 вересня 2016 року ДІЯРУ ухвалила рішення про продовження терміну експлуатації блока №1 ЗАЕС до 23 грудня 2025 року, а 03 жовтня 2016 року - блока №2 ЗАЕС до 19 лютого 2026 року.

На блоках встановлено нове сучасне обладнання, впроваджені інноваційні системи, проведена масштабна реконструкція та модернізація. Все це - запорука надійної і безпечної експлуатації.

Важливим внеском Запорізької АЕС в цей напрямок діяльності вітчизняної атомної галузі є те, що Україна стала першою державою, яка отримала досвід продовження терміну експлуатації енергоблока з реакторною установкою В-320.

Безумовно, не можна зупинятися на досягнутому. У найближчому майбутньому -продовження енергоблоків №3, №4 Запорізької АЕС і отриманий при продовженні перших двох енергоблоків досвід дозволить запорізьким атомникам оптимально виконати планування процесу продовження для проведення майбутніх заходів.

Примножуючи світовий досвід

У різних країнах існують різні підходи до організації і виконання необхідних заходів, але загальний світовий досвід одноголосний - продовженню термінів експлуатації атомних енергоблоків - БУТИ! Припинення роботи енергоблоків після закінчення розрахункового терміну їх експлуатації не практикується жодною з країн.

Успішний досвід продовження мають США, Великобританія, Канада, Франція, РФ, Фінляндія. Накопичений практичний досвід експлуатації наочно показує, що фактичний термін служби основного обладнання АЕС, що не підлягає заміні, набагато більший, ніж передбачалося в далеких 70-80-х роках минулого століття. Розмах і масштаби продовження дозволяють ставитися до цього явища цілком буденно.

З 450 діючих в світі енергоблоків більше половини (249 реакторів - 55%) експлуатуються довше 30 років, з них 67 - довше 40 років.

Зараз на рахунку України вже шість блоків, тобто більше третини атомного парку - з продовженим терміном експлуатації, а загальний час роботи в понадпроектний термін - більше 15 років надійного і безпечного вироблення електроенергії.

Забезпечимо майбутнє спільно

Процес продовження термінів експлуатації перших двох енергоблоків Запорізької АЕС показав відповідальність, послідовне і зважене ставлення до заходів, що проводилися, не лише персоналу станції, а й громадськості, активу жителів зони спостереження, органів місцевого самоврядування.

Спільно, ми змогли успішно виконати поставлене державою завдання і зберегти 2 ГВт електричної потужності, що забезпечують 5 млн українців електроенергією. Так само спільно нам необхідно відстояти наступний етап, щоб третій і четвертий енергоблоки Запорізької АЕС теж отримали почесний статус блоків з продовженим терміном експлуатації.

Запорізька АЕС, як найбільший об'єкт електрогенерації України, усвідомлює те, що несе відповідальність за безпеку, надійність і стабільність виробництва електроенергії.

Станція заслужила і підтримує свою репутацію надійного, безпечного, економічно вигідного і екологічно чистого підприємства. За весь час експлуатації ЗАЕС радіаційний фон в зоні спостереження жодного разу не перевищував природного значення і знаходиться в межах 8-12 мкР/год.

Все це в сумі з успішним продовженням перших двох енергоблоків дає вагомі підстави для ухвалення позитивного рішення про продовження термінів експлуатації ЗАЕС-3, ЗАЕС-4.

Запорізька АЕС - ми з упевненістю дивимось у майбутнє!